از هر ۱۰۰۰ ازدواج در خوزستان، ۳۹ مورد زیر ۱۰ سال است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
از هر ۱۰۰۰ ازدواج در خوزستان، ۳۹ مورد زیر ۱۰ سال است

از هر ۱۰۰۰ ازدواج در خوزستان، ۳۹ مورد زیر ۱۰ سال است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خوزستان مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه از هر ۱۰۰۰ ازدواج در خوزستان، ۳۹ مورد زیر ۱۰ سال است، گفت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، خوزستان رتبه دوم را در ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال دارد یعنی تعداد ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال در خوزستان نسبت به دیگر استان‌ها بالا است.

بهناز موحدی در جلسه شورای برنامه‌ریزی خوزستان که امروز (۱۸ آذرماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: نوع آسیب در هر جامعه متفاوت است؛ در سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده مقرر شده که هر استان رتبه شاخص‌های مختلف خود از جمله در زمینه بازماندگی از تحصیل را مشخص کنند.

وی افزود: این سند برای نخستین بار در سال ۹۶ مطرح و سپس شیوه‌نامه آن طرح شد و در نهایت موافقت‌نامه آن در بهمن ماه ۹۶ امضا و اعتبارات مربوط به آن به استان‌ها ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه هر سند پنج بار ویرایش و خلاءهای آن رفع شده است، گفت: ۱۸ سند در کشور مورد تصویب قرار گرفته است و امروز نیز هجدهمین سند در خوزستان رونمایی شد.

موحدی با اشاره به اهداف عملیاتی سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده، تصریح کرد: در این سند وضع موجود زنان و خانواده در استان شناسایی شده و اولویت مشکلات و علل و تبعات مشکلات مشخص شده است.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده بیان کرد: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، خوزستان رتبه دوم را در ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال دارد یعنی تعداد ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال در خوزستان نسبت به دیگر استان‌ها بالا است. از هر ۱۰۰۰ ازدواج در خوزستان، ۳۹ مورد زیر ۱۰ سال است البته برخی از ازدواج‌ها هم ثبت نمی‌شوند.

وی افزود: همچنین خوزستان در زمینه دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل رتبه چهارم را در شکاف جنسیتی دارد.

موحدی با اشاره به شاخص‌های شهرستان‌های خوزستان در حوزه مسائل زنان و خانواده، تصریح کرد: در خوزستان شهرستان ماهشهر از نظر میزان خشونت علیه زنان و کودکان رتبه نخست را دارد و پس از آن به ترتیب شهرستان‌های هندیجان، رامهرمز، آبادان و خرمشهر قرار دارند.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: همچنین شهرستان حمیدیه فاصله زیادی با شهرستان‌های دیگر در جمعیت دختران باسواد بالای ۶ سال دارد.

موحدی عنوان کرد: بر اساس سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده، برنامه‌ها در هر استان به تفکیک مشخص شده است. برای مثال خوزستان ظرفیت بوم‌گردی خوبی دارد که برای اشتغال‌زایی زنان روستایی می‌توانیم در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته باشیم. در شرایط حداقلی بودجه اگر این سند اجرا شود، بسیاری از برنامه‌ها جزو شرح وظایف ذاتی دستگاه‌ها است.

وی افزود: تلاش می‌کنیم در لایحه بودجه سال ۹۹ اعتباری برای اجرایی شدن سند پیش‌بینی و به استان‌ها تزریق شود.

خشونت‌های خانگی، از مهم‌ترین علل خودکشی زنان

به گزارش ایسنا، موحدی در جمع خبرنگاران نیز در خصوص آمار خشونت علیه زنان اظهار کرد: در این راستا در زمان دولت آقای خاتمی تحقیقی انجام شد که مقرر شده این پیمایش مجددا آپدیت شود تا روندها بررسی شوند.

وی افزود: آمار خودکشی استان‌ها نشان می‌دهد اینکه زنی دست به خودکشی می‌زند به دلیل خشونت است زیرا یکی از مهم‌ترین علل خودکشی زنان، خشونت‌های خانگی بوده است.

موحدی با اشاره برخی وضعیت زنان خوزستانی هم گفت: در خوزستان در مقابل هر یک پسر بازمانده از تحصیل در مقطع راهنمایی چهار دختر بازمانده از تحصیل قرار دارند. همچنین خوزستان دومین استان در بحث کمترین انتصابات زنان مدیر است.

وی ادامه داد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ یکی از موضوعات در اولویت زنان خوزستانی بیکاری بوده است، یعنی پایین بودن مشارکت اقتصادی زنان. همچنیین بیسوادی و بازماندگی تحصیل و ازدواج‌های در سن پایین نیز در خوزستان از دیگر اولویت‌های رسیدگی در این استان هستند.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در خوزستان ازدواج‌ها کاهش یافته است و خوزستان در رتبه هفتم در این زمینه قرار دارد. زمانی که ازدواج کاهش می‌یابد تجرد قطعی افزایش می‌یابد. همچنین روند افزایش طلاق در روستاها قابل توجه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرگ لحظه‌ای قربانیان ویروس کرونا

تابناکتابناک16 ساعت قبل
«کروناویروس‌ها / Coronaviruses» خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. از علایم اصلی این بیماری می‌توان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند. نسخه جهش یافته این بیماری اکنون در چین قربانی می‌‌گیرد و در حال سرایت به دیگر کشورها است. نحوه وقوع مرگ آنی در مبتلایان را می‌بینید.

از آتش زدن یک کتاب تا تظاهرات میلیونی عراقی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در فضای مجازی ماجرای آتش زدن کتاب مرجع پزشکی تا برافروخته شدن و آتش گرفتن دشمن از تظاهرات بی نظیر میلیونی در عراق داغ شده است. دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیحالا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه هم با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داده است و ضمن اعلام انزجار از آتش زدن کتاب علمی به نام «طب هاریسون» آن را محکوم کرده است.

فیلم | کولبران می‌توانند برای کولبری قانونی ثبت نام کنند

همشهریهمشهری9 ساعت قبل

اطفای آتش سوزی در بازار تاریخی سراب

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، این تیمچه در دوره قاجاریه احداث شده و بر اساس بررسی‌های اولیه هیچ آسیبی به بافت تاریخی این بازار وارد نشده است.

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد: از تاثیر منفی عملیات نیروهای نظامی مکزیک علیه مهاجران به خصوص کودکان و افراد آسیب پذیر به شدت نگران هستیم. بر اساس این گزارش سازمان ملل افزود: مکزیک حق محافظت از مرزهای خود را دارد ولی اجازه ندارد از زور بیش از حد و افراطی علیه مهاجران استفاده کند. مقام‌های مکزیک تدابیر سختگیرانه‌ای را علیه مهاجران آمریکای مرکزی اتخاذ کرده‌اند. نیروهای نظامی مکزیک حدود ۸۰۰ مهاجر را که از گواتمالا وارد این کشور شده و قصد رسیدن به مرزهای آمریکا را داشتند، بازداشت کرده‌اند. دولت آمریکا فشار زیادی را به مکزیک وارد کرده است تا مانع از نزدیک شدن مهاجران آمریکای مرکزی به مرزهای ایالات متحده شود.

نظرها

اخبار بیشتر