امید طلا به انبساط پولی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

امید طلا به انبساط پولی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : نااطمینانی سیاسی یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی است که بازارهای مالی را تهدید می‌کند و می‌تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی باشد.

قیمت جهانی طلا می‌تواند تا پایان سال آینده ۱۰۰ دلار دیگر افزایش یابد و به مرز ۱۵۵۰ دلار به ازای هر اونس برسد. به عقیده برخی از تحلیلگران نگرانی‌های سیاسی موجب نوسانات شدید بازارهای مالی جهان ظرف ماه‌های آینده خواهد شد و طلا یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها خواهد بود. نگرانی و نااطمینانی سیاسی همچنان ادامه خواهد یافت و این بهترین عامل برای افزایش تقاضا و قیمت طلا به شمار می‌رود. به دلیل آنکه نااطمینانی سیاسی رشد اقتصادی جهان را تهدید می‌کند، بانک‌های مرکزی بزرگ جهان مجبور خواهند بود تا نرخ بهره را همچنان پایین نگه دارند و نقدینگی بیشتری را به بازارهای مالی تزریق کنند. تازه‌ترین آمار منتشرشده در ابزار دیده‌بان بورس کالای شیکاگو (CME FedWatch Tool) نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند فدرال رزرو آمریکا سال آینده تنها یک بار نرخ بهره را کاهش خواهد داد. ولی از سوی دیگر فدرال رزرو آمریکا خرید اوراق قرضه و تزریق پول به بازارهای مالی را به سرعت افزایش داده و تراز پرداخت‌های فدرال رزرو اکنون به بالاترین سطح خود از بحران مالی ۲۰۰۸ رسیده است. سیاست‌های انبساطی پولی بانک‌های مرکزی مهم جهان ظرف ماه‌های آینده با احتمال بالایی ادامه خواهد یافت. کاهش نرخ بهره و افزایش هزینه‌های دولت، موجب ایجاد فضای مثبت برای بازار طلا می‌شود. نه تنها افزایش هزینه‌های دولتی موجب رشد نرخ تورم می‌شود، بلکه پایین بودن نرخ بازدهی اوراق قرضه نیز به معنای پایین بودن نرخ بهره واقعی است و این مساله می‌تواند هزینه فرصت طلا را کاهش دهد. به اعتقاد این کارشناسان، تنها عاملی که می‌تواند مانع رشد قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی باشد، تقویت شاخص دلار و بهبود بازار سهام آمریکا است. به نظر می‌رسد وضعیت اقتصادی آمریکا اکنون بهتر از سایر قدرت‌های بزرگ اقتصادی است. همچنین مساله‌ای که می‌تواند تاثیر منفی بر رشد اقتصادی آمریکا طی سال آینده داشته باشد، جنگ تجاری با چین خواهد بود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

عبور از نرخ بهره هدف

تزریق نقدینگی در بازار شبانه بازخرید اوراق (Repo) نیز همچنان ادامه دارد و از بسته انبساطی خروج از بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۷ میلادی فراتر رفته است. در این بازار، از سه طریق به موسسه‌ها، صندوق‌ها و بانک‌های کوچک وام کوتاه‌مدت داده می‌شود که شامل قرض‌های یک روزه، ۳ روزه و ۲ هفته‌ای است. از میانه ماه سپتامبر تاکنون (نزدیک به ۳ ماه) در روزهای فعال بازارهای جهانی و بانک‌ها، بین ۵۰ تا ۲۵۰ میلیارد دلار وام داده می‌شود که در مجموع از ترازنامه ۴۵۰۰ میلیارد دلاری پس از اجرای سه مرحله تسهیل مقداری پس از بحران دهه گذشته فراتر رفته است. از طرفی، نرخ بهره ریپو نیز چند بار از دامنه هدف فدرال رزرو عبور کرده بود. در انتهای هفته گذشته نیز این نرخ به ۹۵/ ۳ درصد رسید که از دامنه ۷۵/ ۱-۵/ ۱ درصدی نرخ هدف بیشتر است.

امید طلا به انبساط پولی - 5

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه روز جمعه در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: «کشورهای عادی کشتارگاه‌هایشان را به جای کنسولگری جا نمی‌زنند. کشورهای عادی به همسایگانشان حمله نمی‌کنند، باعث ایجاد بحران‌های بشردوستانه نمی‌شوند و از مذاکره سرباز نمی‌زنند. ما هیچ پیش‌شرطی برای مذاکره تعیین نمی‌کنیم» عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان در جلسه‌ گفت‌وگویی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفته بود زمانی که ایران مانند یک کشور عادی عمل کند، می‌توانیم رابطه‌مان را احیا کنیم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین15 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی جواد حق‌شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در خصوص اقدامات بنیاد مسکن برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن اظهار کرد: در خصوص طرح اقدام ملی مسکن مقرر شده تا بنیاد مسکن ۱۳۸ هزار واحد را طی بازه زمانی دو ساله احداث کند که از این تعداد ۱۰۰ هزار واحد در شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر و ۳۸ هزار واحد در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت احداث خواهد شد. معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: تاکنون ۷ هزار واحد مسکونی از پروژه‌های بنیاد مسکن به این طرح اختصاص یافته است و احداث حدود ۶ هزار واحد جدید نیز برای طرح اقدام ملی مسکن توسط بنیاد آغاز شده است. حق‌شناس افزود: هم‌اکنون منتظر هستیم تا معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی متقاضیانی را که در مرحله اول ثبت‌نام کرده‌اند، پالایش کرده و به بنیاد معرفی کند تا سایر کار‌ها و اقدامات در این خصوص انجام شود. وی خاطرنشان کرد: تاکنون زمین حدود ۴۷ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف از سوی سازمان ملی زمین و مسکن شناسایی تحویل بنیاد شده است که برای آن واحدها، طرح در دسته تهیه قرار دارد. بیشتر بخوانید: اختصاص ۴۸ هکتار زمین در گرگان برای طرح ملی مسکنانتهای پیام/
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز10 ساعت قبل
بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو، اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت، روند صعودی قیمت طلا را در هفته آینده پیش‌بینی کرده‌اند. ویروس کرونا هم در روزهای گذشته محرکی برای افزایش قیمت طلا بوده است. در نظرسنجی اخیر، ۱۸ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر معادل ۵۹ درصد، افزایش قیمت و سه نفر معادل ۱۲ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. در نظرسنجی هفته گذشته نیز اکثریت سرمایه‌گذاران و تحلیلگران، نسبت به افزایش قیمت طلا ابراز خوش‌بینی کرده بودند و پیش‎‌بینی آنها صحیح بود. مارک لیبویت، سردبیر خبرنامه VR Metals اگرچه به آینده بلندمدت طلا خوش‌بین است اما از جمله شرکت‌کنندگان نظرسنجی کیتکو است که روند نزولی را برای فلز زرد در هفته آینده پیش‌بینی کرده است.

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر15 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
ساعت۲۴ -عمده کالاهایی که در دی ماه، رشد قیمت یک ساله (تورم نقطه به نقطه) بیش از ۳۰ درصد داشته‌اند، در گروه خوراک و پوشاک قرار می‌گیرند. گروه حمل و نقل هم با ۵۱٫۷ درصد رکورددار است. رد پای افزایش قیمت بنزین در اوج گیری تورم این کالاها را می‌توان مشاهده کرد. عمده کالاهایی که در دی ماه، رشد قیمت یک ساله (تورم نقطه به نقطه) بیش از ۳۰ درصد داشته‌اند، در گروه خوراک و پوشاک قرار می‌گیرند. رد پای افزایش قیمت بنزین در اوج گیری تورم این کالاها را می‌توان مشاهده کرد.

نظرها

اخبار بیشتر