مسعود مهاجر: ایسنا همچنان دانشجویی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا

مسعود مهاجر: ایسنا همچنان دانشجویی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک روزنامه‌نگار پیشکسوت در بیستمین سال تاسیس ایسنا می‌گوید: اینکه نام ایسنا همچنان دانشجویی است و عنوان دانشجویی را در آن نگه داشته‌اید، احساس جوانی به آدم دست می‌دهد که این خبرگزاری همچنان جوان مانده است.

مسعود مهاجر در ۲۰ سالگی ایسنا درباره‌ی این خبرگزاری اظهار می‌کند: ایسنا خبرگزاری است که من تقریبا هر شب در آن می‌چرخم. وقتی ایسنا را با خبرگزاری‌های دیگر مقایسه می‌کنم قابل اعتمادتر است. نوسان‌های عجیب و غریب کمتر در آن می‌بینم و فکر می‌کنم به اندازه‌ی کافی جا افتاده است و اینکه نامش را همچنان خبرگزاری دانشجویان نگه داشته است، احساس جوانی به آدم دست می‌دهد و اینکه خبرگزاری است همچنان جوان مانده است. فکر می‌کنم همین‌طور باید به کارتان ادامه دهید.

وی با اشاره به اینکه امروزه وضعیت مالی مطبوعات خوب نیست، معتقد است که در هیچ رسانه‌ای درآمد کافی برای روزنامه‌نگاران وجود ندارد و می‌گوید: خبرنگاران باید طوری آموزش ببینند و بدانند که حرفه‌ی روزنامه‌نگاری به ویژه در کشورهای پیشرفته، در میان حرفه‌های دیگر کم‌درآمدتر نیست؛ یعنی روزنامه‌نگاران از نظر مالی افراد ضعیف در این حرفه نیستند. در ایران همیشه همین‌طور بوده است. یعنی در دوره‌ی ما هم همین‌طور بوده است. بعد از انقلاب هم با تحولاتی که صورت گرفته احساس می‌کنم روزنامه‌نگاران هم‌نسل من توانستند سرپا بایستند و توانستند زندگی‌شان را اداره کنند اما روزنامه‌نگاران جوان دچار مشکل شدند.

این روزنامه‌نگار ادامه می‌دهد: فکر می‌کنم بچه‌های جدید که وارد خبرگزاری می‌شوند از این نظر باید تقویت بشوند که درآمد تولیدکننده خبر حقیقتا از منبع خبری خودش نیست، به دلیل اینکه روزنامه‌نگار به دلیل مطالعات زیادی که در رشته‌های مختلف دارد صاحب نظر می‌شود و در حقیقت هیچ گروهی در جامعه مثل روزنامه‌نگار در حال تحقیق نیست. توصیه ما این است که روزنامه‌نگاران کتاب زیاد بخوانند، همه‌ی خبرها و رسانه‌ها را بخوانند تا وقتی با منابع خبری روبه‌رو می‌شوند، آدم‌های صاحب‌نظری باشند. در چنین شرایطی روزنامه‌نگاران به آدم‌هایی تبدیل می‌شوند که در رشته‌ی خودشان تخصص دارند و در جامعه این تخصص را می‌توانند بفروشند. و از قبال کار روزنامه‌نگاران، روزنامه‌ها صاحب درآمد می‌شوند.

وی می‌گوید: روزنامه‌نگاران ما و رسانه‌های ما در ایران عموما ضدتبلیغ هستند چراکه روزنامه‌نگار طوری می‌نویسد که مؤسسه‌ای که درباره‌ی آن بحث می‌کنیم از او رنجور می‌شود و طبعا به آن روزنامه آگهی نمی‌دهد، در حالی که نقش روزنامه‌نگار این است که طوری بنویسد که حتی منبعی که به آن انتقاد می‌کند، دوستش داشته باشد. چگونه دوستش داشته باشد؟ در حرف‌های روزنامه‌نگار چیزی پیدا کند که برای اجرایش در آن موسسه یا پروژه اجتماعی اقتصادی مفید واقع شود. طبعا در صنعت و تجارت هیچگاه این خدمات فراموش نمی‌شود و درآمدی که روزنامه‌نگار کسب می‌کند نه حالت رشوه دارد، نه اینکه پولی بدهند که جهت و صحبتش را عوض کند، نه شرافتش خدشه‌دار می‌شود و نه پروتکل‌های روزنامه نگاری‌اش را ندید می‌گیرد.

مهاجر درباره فعالیت خودش در حرفه‌ روزنامه‌نگاری می‌گوید: من شخصا از ۱۸ سالگی کارم را از مجله «تهران اکونومیست» آغاز کردم که بدون هیچ تخصصی و با علاقه شخصی وارد شدم و به همین شیوه کارم را ادامه دادم و کار حرفه‌ای خود را شروع کردم. همیشه به عنوان یک منتقد اقتصادی اجتماعی یا فرهنگی همکارانم را تشویق کرده‌ام که طوری حرف بزنند که وقتی انتقاد می‌کنند، آن مؤسسه درهایش را به رویشان نبندد. نمی‌شود که من منابع خبری‌ام را به خاطر نوشته‌هایم از دست بدهم؛ چرا که ثروت یک روزنامه‌نگار منابع خبری‌اش است و به هیچ عنوان نباید بگذارند که منابع خبری به خطر بیفتند. هر خبری که می‌گیرد باید طوری آن را منتشر کند که منبع خبری آسیب نبیند. در مطبوعات ما همانقدر که دولت برای مطبوعات ما تبلیغات تولید نمی‌کند، بخش خصوصی هم تبلیغات نمی‌کند. این سوالی است که نمی‌توانم جواب آن را پیدا کنم. یعنی تعجب می‌کنم که روزنامه‌هایی در ایران دربیایند که یک چهارم آگهی نداشته باشند یا خبرگزاری‌ها فاقد آگهی باشند؛ در حالی که همه‌ی خبرگزاری‌های دنیا با آگهی می‌چرخند.

این روزنامه‌نگار پیشکسوت در پایان می‌گوید: در بیستمین سال تاسیس ایسنا شما می‌توانید فروش گزارش و تحقیق و مطالب هم در برنامه‌هایتان بگذارید. یعنی خبرنگاران اختصاصی گزارش تهیه‌ کنند و قرارداد ببندید. می‌توانید از عوامل بیرون در پروژه‌های تحقیقاتی استفاده کنید و بررسی کنید و مشکل را حل کنید حتی اگر شده کارشناس از خارج بیاورید و به عنوان مثال بررسی کنید که کارخانه‌ای مثل نیشکر هفت‌تپه مشکلش چیست. شاید ایسنا بتواند گزارشی تهیه‌ کند و آن را به مدیریت‌های کارخانه بدهد و آن کارخانه مشکلش حل شود. همه ما می‌دانیم کارخانه‌ها مشکلاتی دارند که برای خودشان غیر قابل حل است، شاید یک روزنامه‌نگار مجرب و یک گروه مجرب مطبوعاتی بتواند با تهیه‌ گزارش‌هایی خیلی از مسائل را حل کند.

گفت‌وگوی تصویری مسعود مهاجر درباره بیستمین سالگرد تاسیس ایسنا را می‌توانید در فایل زیر تماشا کنید:

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

معاون وزیر بهداشت: با خیال راحت شیر بخورید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

تصادف مرگبار پراید و کامیون در بوشهر

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین23 ساعت قبل

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

نظرها

اخبار بیشتر