۳ ضلعی که در تربیت نادرست فرزندان مقصرند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
۳ ضلعی که در تربیت نادرست فرزندان مقصرند

۳ ضلعی که در تربیت نادرست فرزندان مقصرند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
کارشناسان هر سه عامل دولت، خانواده و جامعه را به یک اندازه در تربیت نادرست فرزندان مقصر می دانند و عواملی مانند دسترسی به اطلاعات، فرهنگ و رسانه را در رده های بعدی قرار می دهند.

به گزارش مشرق، وقتی صحبت از آسیبهای اجتماعی به میان می‌آید ناهنجاری‌هایی در ذهن مرور می‌شود که حس انزجار، تنفر و گاهی ترحم را در دل آدمی به وجود می‌آورد.

رفتارهایی که اگر بخش زیادی از آن نتیجه بی توجهی و اشتباهات خود فرد در انتخابهای زندگیست، اما بخش دیگر آن حاصل آموزه‌های غلط تحصیل کردگان و روشنفکرانی است که بدون در نظر گرفتن نیازها، خواسته‌ها، شرایط محیطی و نوع زندگی افراد در اجتماعات و مناطق مختلف کشور ارائه شده است.

روش‌هایی که سراسر زندگی ما را پر کرده و در هر دوره از زندگیمان خواسته یا ناخواسته تربیت فرزندانمان را به عهده گرفته است؛ معلم، مشاور، رسانه ملی، دولت …همه و همه آموزش و پرورش جامعه‌ای را برعهده گرفتند که مردم آن با خیال به روز شدن و عقب نماندن از قافله مد و مدرنیته شدن مسیر تعیین شده‌ای را می‌پیمودند.

اینکه تربیت کنندگان جامعه چقدر در رشد و پیشرفت افراد موثر و توانمند بوده‌اند مسئله‌ای است که اگر خروج از محرومیت‌ها و در گامی رویایی‌تر خروج از جهان سومی بودن را پیشکش خودشان کنیم؛ اوضاع و احوالی است که امروزه گریبان گیر هر خانه و خانواده‌ای شده است.

طلاق و اعتیاد از مهمترین آسیبهای اجتماعی شناخته شده هستند که به عنوان دو معضل خانمان سوز هر روز قربانیان تازه‌ای می‌گیرند. اگر روزی طلاق باعث ننگ خانواده زن محسوب می‌شد، اکنون به اسم رهایی و استقلال، راهی برای کسب درآمد زن شده و یا مرد به بهانه نداری و با استمداد از راههای فرار از قانون از پرداخت مهریه زن که حق قانونی و شرعی اوست شانه خالی می‌کند.

پایین آمدن سن بلوغ و آمار رو به ازدیاد بیماری‌های مقاربتی ناشی از انحرافات جنسی، ترس از نبود امنیت اخلاقی، روحی و روانی لازم برای فرزندان، مسائلی است که خواب والدین خانواده را آشفته کرده است.

برخی سختگیری‌های بی مورد و بی جا، عدم ایجاد روحیه نشاط و شادی بین دانش آموزان، عدم پرورش جوانان در راستای استعداد و علایقشان، نه تنها راه و رسم صحیحی به فرزندانمان نیاموخته است بلکه بدعتی گذاشته است که آن‌ها را به وادی دیگری کشانده است.

اگر رسانه ملی همانگونه که برای بیان فلان برنامه تبلیغاتی سنگ تمام گذاشته و همه شبکه‌ها را ملزم به پخش آن می‌کند به تولید برنامه‌های محتوایی همراه با نشاط و سرگرمی متناسب با دوره زندگی نوجوانان و جوانان بپردازد، کاراکترهای بیگانه‌ای چون جومونگ، بتمن و …بجای اسطوره‌های دینی و اسلامی چون علی ابن ابی‌طالب (ع)، الگوی زندگی و شخصیت اجتماعی این قشر آسیب پذیر نمی‌شود.

اگر در پارک‌ها و بوستان‌ها برنامه‌های متنوع ارائه می‌شد امروز این همه خواننده زیرزمینی با اسامی زیرزمینی‌تر پا نمی‌گرفت!

افزایش مصرف مواد الکلی و افیونی سنتی و صنعتی در بین جوانان و نوجوانان، بالا رفتن آمار خودکشی در بین این قشر، بی بندوباری و کشیده شدن زنان به ارتکاب جرائمی مانند سرقت، قتل و قاچاق مواد مخدر، اگر چه نتیجه عمل خود شخص است اما حاصل کار و عملکرد روشنفکرانی است که با ترویج فرهنگ غلط و آموزه‌های حلاجی نشده و به ظاهر متمدن، مغزهای جامعه را شستشو دادند تا خود و فرزندانشان در فلان کشور اروپایی یا آمریکایی با فکری نو، طرحی نو، چپاولی نو طراحی کنند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

در این بین اگر از نقش دولت کمی فاصله بگیریم و به نقش خانواده‌ها در تحکیم وثبات اعضا نگاهی بیندازیم می‌بینیم که متاسفانه در بیشتر خانواده‌ها علی رغم نداشتن مشکلات مالی و معیشتی افسار گسیختگی زندگی، کانون گرم خانواده را ریشخند می‌زند.

اینکه چه کسی مقصر است، جوابی است که همگی ما به آن واقفیم؛ تنبلی و راحت طلبی والدین، فرار از مسئولیت به بهانه خستگی یا نداشتن فرصت لازم، چشم هم چشمی، تقلید کورکورانه و الگو برداری از زندگی و جوامع غربی از آفت هایی هستند که مبتلایان زیادی دارند.

در این اوضاع و احوال و در شرایطی که به جای والدین همسایه دلسوز می‌شود، ظهور فرزندانی را شاهد می‌شویم که هر گوشه‌ی جامعه خاطره‌ای از تربیت کردن آن‌ها در گوشمان نجوا می‌کند.

هر سه مقصرند

دکتر سیاوش هادی پور، حقوقدان و مدرس دانشگاه، هر سه عامل دولت، خانواده و جامعه را به یک اندازه در تربیت نادرست فرزندان مقصر می‌داند و عواملی مانند دسترسی به اطلاعات، فرهنگ و رسانه را در رده‌های بعدی قرار می‌دهد.

به عقیده وی وقتی قبح یک موضوع شکسته می‌شود ترویج آن راحت‌تر صورت می‌گیرد و مصداق این مهم را نیز پخش فیلم هایی می‌داند که روش‌های مختلف مصرف مواد مخدر را آموزش می‌دهد.

وی ادامه می‌دهد: خانواده‌ها به تربیت اعضا توجه نمی‌کنند و در مدارس نیز به پرورش دانش آموزان رسیدگی نمی‌شود اینها از عواملی هستند که در کنار مواردی مانند استفاده نادرست از ماهواره، فقر و احتیاج و هم چنین سیاست‌های نادرست دولت در ارائه بسته‌های حمایتی در قالب‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی والدین را از تربیت صحیح فرزندانشان معذور می‌دارد.

مشاور حرفه‌ای نیاز داریم

س. د مربی مهد کودک، بی حوصلگی والدین، عدم آگاهی از روش‌های صحیح تربیتی، نبود مشاوران حرفه‌ای در سطوح مختلف سنی، مشکلات اقتصادی و فقر را از عوامل تربیت نادرست فرزندان می‌داند و امیدوار است دولت با تدوین برنامه‌های جامع آموزشی راهگشای خانواده‌ها در تربیت فرزندانشان باشد.

به عقیده نگارنده، در نگاهی اجمالی و در یک جمع بندی ساده آنچه بیشتر از هر عامل دیگری در این مقوله جلوه‌گری می‌کند نقش دولت و حکومت به عنوان سرنوشت سازان جامعه بیش از سایر عوامل به چشم می‌خورد.

تهیه و تدوین برنامه‌های آموزشی پرمحتوا با ضمانت اجرایی قوی، تاکید بر پرورش فرزندان قبل از آموزش آنها، ترغیب والدین به تربیت صحیح فرزندان با ارائه بسته‌های تشویقی، استفاده از الگوهای برتر تربیتی …از جمله راهکارهایی است که می‌تواند چراغ راه این مسیر تاریک باشد.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
نشست خبری کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با حضور جمعی از اعضای این کمیته و با هدف ارائه مطالبات حوزه سلامت از نمایندگان مجلس یازدهم برگزار شد. عضو کمیته علمی شورای ائتلاف با تاکید بر اینکه باید در مقابل فسادها ایستاد، اظهار کرد: کشور ما در جبهه بیرونی در مقابل ابرقدرت‌های جهان و استکبار به طور راسخ ایستاده است اما آنچه نظام را تهدید می‌کند فساد از درون است. فساد یکی از موضوعاتی است که امروز نظام سیاسی کشور را تهدید می‌کند و متاسفانه در همه جناح‌های سیاسی به درجاتی وجود دارد. همچنین به حوزه‌های پرستاری و پیراپزشکی که بار بخش عمده‌ای از نظام سلامت را به دوش دارند توجه کافی نمی‌شود. مهدی فتحی زاده دیگر عضو کمیته سلامت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: باید قوانینی تصویب کنیم که بیمه‌های اشتغال را گسترده‌تر کنیم.

استقرار هاشمی در کاخ مرمر درست نبود/ با جروبحث کاخ را تخلیه کردیم

مهرمهر23 ساعت قبل
پرویز فتاح: استقرارمرحوم هاشمی بعنوان دبیر مجمع تشخیص درکاخ مرمر درست نبود، بعدازفوت او کاخ را به سختی وباجروبحث تخلیه کردیم. این تخلیه ازمواردی بودکه نمی‌دانستیم شکایتمان را پیش چه کسی ببریم.

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ساعت قبل
وزیر امور خارجه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل ترک زودهنگام یکی از جلسات گذشته پارلمان و در جریان سؤال یکی از نمایندگان مجلس، عذخواهی کرد. به گزارش نامه نیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۳۰ دی) پارلمان و پیش از پاسخگویی به سؤال ملی حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، توضیحاتی درباره ترک جلسه علنی پارلمان هنگام پاسخ به سؤال نماینده خمینی‌شهر ارائه کرد. وزیر خارجه گفت: زمانی که سؤال آقای ابطحی نماینده محترم مطرح شد، بنده به هیئت‌رئیسه مجلس اعلام کردم که جلسه اضطراری شورای امنیت ملی برای بررسی آخرین تحولات عراق تشکیل شده است و باید ساعت ۱۵ در آن جلسه باشم. ظریف افزود: هیئت‌رئیسه مجلس به بنده اعلام کرد که ساعت ۱۴ در صحن علنی حضور پیدا کنم و ظرف ۴۵ دقیقه به یک سؤال پاسخ دهم اما عملا جلسه پارلمان دیرتر شروع شد. وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: بنده به دلیل برداشتی که از ترک جلسه علنی پارلمان در ذهن نمایندگان ایجاد شده است، از آنها عذرخواهی می‌کنم.

نظرها

اخبار بیشتر