ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می‌گویند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می‌گویند؟

ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می‌گویند؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
مخاط داخل بینی در واقع یکی از مهم‌ترین اجزایی است که سیستم بدن انسان را در برابر نفوذ انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاوم می‌کند

مخاط داخل بینی در واقع یکی از مهم‌ترین اجزایی است که سیستم بدن انسان را در برابر نفوذ انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاوم می‌کند و معمولا از آب، سلول‌ها، نمک‌ها، ماده بزاقی (گلیکوپروتئین) تشکیل می‌شود، اما باید بدانید که با توجه به هر اندام بدن، مخاط نام‌های گوناگونی مانند خلط سینه و بلغم دارد.

ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می‌گویند؟ - 2

مخاط بدون رنگ

مخاط طبیعی، شفاف، آبکی و بدون رنگ ضخیم و چسبناک است. بی رنگی مخاط شما به معنای نبود عفونت و آلودگی در بدنتان است و این نشان دهنده سلامت کامل بدن شما است، اما در صورتی که مخاط بینی شما به صورت غیرارادی تولید شد حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

مخاط سفید رنگ

در صورت مصرف بیش از حد لبنیات حتما به مخاط سفید مبتلا خواهید شد و این به معنای چسبناک‌تر شدن مخاط بینی شما و دشوار شدن تنفستان خواهد بود، اما باید بدانید که وجود مخاط سفید در شما به تنهایی هیچ گونه نگرانی ندارد.

مخاط زرد رنگ

وجود عفونت سینوسی یا باکتری‌های زیاد در بدن نشان دهنده زرد رنگی مخاط بینی خواهد بود که در اینصورت سیستم ایمنی بدن شما در برابر سرماخوردگی در حال مقاومت است.

ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می‌گویند؟ - 9

مخاط سبز رنگ

در زمان نابودی گلبول‌های سفید خون، وجود عفونت قارچی و نفوذ باکتری به بدن؛ مخاط بینی شما رنگ دانه سبز تولید خواهد کرد که در اینصورت مصرف آنتی بیوتیک‌ها در روند بهبود بیماری موثر است، اما اگر زمان این بیماری بیشتر از یک هفته طول کشید برای درمان آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

مخاط آبی

باکتری به نام سودوموناس آئروژینوزا در بدن می‌تواند رنگ مخاط شما را به رنگ آبی در میاورد هرچند این اتفاق به صورت ندرت روی می‌دهد، اما بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. کند. این پدیده به ندرت اتفاق می‌افتد، اما لازم است به پزشک مراجعه کنید.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | اخبار سلامت پزشکی

قهوه‌ای

مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان رنگ مخاط شما را به شکل قهوه‌ای یا قهوه‌ای متمایل به قرمز تغییر خواهد داد که در اینصورت پیشنهاد ما به شما برای بهبود سلامتی خود کاهش استفاده از سیگار یا ترک آن است.

مخاط سیاه و خاکستری رنگ

تغییر رنگ مخاط بینی به سیاه و خاکستری به دلیل وجود آلودگی هوا، غفونت قارچی و زندگی در شهر‌های پرجمعیت است که در اینصورت لازم است از مواد آلاینده به شدت دوری کنید.

ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می‌گویند؟ - 19

مخاط شفاف و غلیظ

گرفتگی بینی و تورم آن نشانه حساسیت مزمن در بدن شماست و این به معنای مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی در خصوص بهبود رفع مشکلتان است.

قرمز یا صورتی

باید بدانید که علت ایجاد این رنگ در ترشحات مخاطی به دلیل نشت خون از رگ‌های خونی پاره شده است.

طلایی رنگ و بسیار چسبنده

ترشحات مخاطی به رنگ زرد تیره مانند بادام زمینی ممکن است بیانگر سینوزیت قارچی در بینی باشد.

بلغم صبحگاهی

در صورت وجود سرفه زیاد در هنگام صبح و خارج شدن مخاط از دهانتان احتمالا مبتلا به رفلکس معده شده‌اید که در اینصورت پیشنهاد ما به شما مراجعه پزشک است.

با چه روش‌هایی به درمان مخاط بینی خود بپردازیم؟

استفاده از اسپری بینی برای مرطوب نگه داشتن آن، افزاش مصرف مایعات، مصرف غذا‌های مغذی حین بیماری؛ فراموش نکنید که بدن برای مبارزه به انرژی نیاز دارد، مصرف مایعات گرم و مصرف دارو به تجویز پزشک راهکار‌های موثر در جهت بهبود مخاط بینی است در صورت طولانی شدن رنگ غیرعادی مخاط بینی حتما مراجعه به پزشک رافراموش نکنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / وضعیت آبگرفتگی در برخی از نقاط اهواز

ایسناایسنا1 روز قبل
موج جدید بارش باران در شهرستان اهواز باعث آبگرفتگی برخی از معابر نقاط مختلف این شهرستان شده است. بیشترین میزان این بارش‌های اخیر مربوط به شهر «بستان» بوده است. در شهر اهواز نیز حدود ۲۲ میلی‌متر بارن باریده است که موجب آبگرفتگی معابر و بروز مشکلاتی در عبور و مرور شهروندان شده است. شهروندان مناطق آبگرفته به دلیل افزایش بیماری‌ها و عدم رسیدگی مسئولان شهری در رفع مشکلات پیش‌آمده معترض‌اند و خواستار رفع فوری مشکلات محله‌هایشان هستند. تصویربردار: مهناز دژبان / تدوینگر: آرام توکلی
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
صادقانه معترف و مقرم که در موسم فعلی این دست سخنان، از حلقوم‌های زیادی پرتاب می‌شود که بله «ائمه علیهم السلام علم طب نمی‌دانستند!» ما علم ائمه علیهم السلام را با این دست روایات شناخته‌ایم نه با الفاظی، چون «مرشد» که در افواه عامه مردم ارتکازی سطحی و نازل دارد. تشبث به هر حشیش، برای تنقیص در علم معصومین علیهم السلام! تصریح می‌شود که در هیچ منبع روایی معتبری در شیعه اشاره‌ای به رجوع ائمه علیهم السلام به طبیب نشده است. چرا باید پزشک متدین و محققی، چون دکتر «سید سعید اسماعیلی» دائما از کیان روایات طبی و شان ائمه علیهم السلام دفاع کنند، آنگاه برخی بزرگواران و سروران حوزوی به اعتبار و آبروی اسلام و ائمه علیهم السلام چوب حراج بزنند؟ و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین» منبع: خبرگزاری تسنیم
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: مرد میانسال که در یک درگیری خیابانی از سوی راننده یک خودرو کتک خورده و چشمش نابینا شده بود در جلسه دادگاه خواهان دریافت دیه شد. او به من فحاشی کرد که عصبانی شدم و با خودرو سد راهش شدم و کار به درگیری فیزیکی کشید. آنقدر به من از این حرف‌ها زد که من هم تحت تأثیر قرار گرفتم و همسرم را طلاق دادم. در ادامه جلسه شاکی گفت: آقای قاضی اما بدبختی من به همین‌جا ختم نشد. همسر سابقم هنگام طلاق ۵۰ میلیون تومان از من پول گرفت، اگر حاضر شود این پول را به من بدهد تا همسر دومم را طلاق دهم من دوباره با خودش ازدواج می‌کنم.

همشهری TV | افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت با حضور شهردار تهران

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر