سرماخوردگی در بارداری؛ روش‌های درمان و جلوگیری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

سرماخوردگی در بارداری؛ روش‌های درمان و جلوگیری

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
احتمال ابتلا به سرماخوردگی در زنان باردار زیاد است، زیرا سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. سرماخوردگی فصلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی در انسان است و میلیون‌ها نفر در سال دچار این وضعیت می‌شوند. دانستن اطلاعات و نکات لازم به هنگام سرماخوردگی در بارداری می‌تواند به سالم ماندن مادر و جنین کمک کند.

وب‌سایت گجت‌نیوز - سیده فاطمه فلاح:سرماخوردگی در بارداری معمولا برای زنان باردار نگران‌کننده بوده و به دلیل محدودیت مصرف دارو می‌تواند شدیدتر باشد. در ادامه به بررسی این وضعیت خواهیم پرداخت.

سرماخوردگی در بارداری؛ روش‌های درمان و جلوگیری - 1

احتمال ابتلا به سرماخوردگی در زنان باردار زیاد است، زیرا سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. سرماخوردگی فصلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی در انسان است و میلیون‌ها نفر در سال دچار این وضعیت می‌شوند. دانستن اطلاعات و نکات لازم به هنگام سرماخوردگی در بارداری می‌تواند به سالم ماندن مادر و جنین کمک کند.

روش‌های درمان سرماخوردگی در بارداری

سرماخوردگی در دوران بارداری علاوه بر مصرف دارو، نیاز به رعایت نکات دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مسکن‌ها

درمان درد در دوران بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا در صورت عدم کنترل می‌تواند منجر به استرس، فشار خون بالا و علائم افسردگی شود. دارو‌های بدون نسخه ضد درد شامل دارو‌های ضد التهابی استامینوفن و غیراستروئیدی (NSAIDs) همانند ایبوپروفن هستند.

بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، استفاده از دارو‌های تسکین دهنده درد در دوران بارداری باید با راهنمایی مستقیم پزشک انجام شود، زیرا برخی مطالعات حاکی از خطرات احتمالی استفاده از دارو‌های تسکین دهنده درد در دوران بارداری هستند، بنابراین از مصرف خودسرانه آن‌ها بپرهیزید. در زیر به این دارو‌ها و خطرات احتمالی آن‌ها اشاره خواهیم کرد:NSAID‌های تجویز شده ممکن است خطر سقط جنین را در نیمه اول بارداری افزایش دهند.مسکن‌های مخدردار ممکن است خطر ابتلا به نقص جنین را هنگام مصرف در سه ماهه اول بارداری افزایش دهد.مصرف استامینوفن در دوران بارداری ممکن است با افزایش خطر ابتلا به کمبود توجه بیش فعالی در کودکان مرتبط باشد.

زنان باردار باید پیش از مصرف هرگونه داروی ضددرد با پزشک خود مشورت کنند.

دارو‌های ضدسرفه

دارو‌های ضدسرفه همانند دکسترومتورفان اغلب جزء دارو‌های بدون نسخه هستند و معمولا مصرف آن در دوز‌های صحیح برای زنان باردار خطری به همراه ندارد، اما باید تا جای ممکن مصرف دارو را به آخرین مرحله رساند و از دارو‌های گیاهی استفاده کرد، البته توجه داشته باشید که زنان باردار پیش از مصرف هرگونه داروی شیمیایی یا گیاهی باید با پزشک خود مشورت کنند.

سرماخوردگی در بارداری؛ روش‌های درمان و جلوگیری - 12

آنتی هیستامین‌ها

بر اساس نتایج تحقیقات به عمل آمده، هیچ یک از دارو‌های آنتی هیستامین موجود در بازار برای استفاده در دوران بارداری ایمن نیستند. دو دارو بنام سیپروهپتادین و کلرفنیرامین در مادر باردار با علائم موقتی همراه هستند، اما در هنگام استفاده در دوران بارداری با نقایص هنگام تولد مرتبط نیستند. این بدان معنا نیست که مصرف این دارو‌ها کاملا ایمن است، اما هنوز هیچ اثر منفی از آن‌ها گزارش نشده است. به همین دلیل، بسیاری تصمیم می‌گیرند که از مصرف آنتی هیستامین در دوران بارداری خودداری کنند.

دارو‌های ضداحتقان بینی

مطالعات انجام شده بر روی ضداحتقان‌ها به نتایج مختلفی دست یافته است. نتایج برخی مطالعات حاکی از آن هستند که استفاده از دارو‌های ضداحتقان در سه ماهه اول بارداری با خطر همراه است، اما نتایج مطالعات دیگر خطرناک بودن آن برای جنین را تایید نمی‌کنند. به طور کلی، مواد ضداحتقان خوراکی برای استفاده در دوران بارداری نسبتا بی‌خطر است، اما باید تحت نظارت پزشک متخصص مصرف شود. بهتر است بدانید که برای جلوگیری از خطرات سلامتی برای مادر و کودک، نباید از دارو‌های بدون نسخه استفاده کرد.

دارو‌های طبیعی

بسیاری از پزشکان گزینه‌های غیر دارویی را برای درمان علائم سرماخوردگی توصیه می‌کنند. افزایش مایعات به ۸ تا ۱۰ لیوان در روز می‌تواند به سلامت و ایجاد احساس راحتی افراد کمک کند. مصرف آبمیوه‌ها و اسموتی‌ها هم می‌توانند در صورت عدم اشتهای افراد باعث دریافت مواد مغذی شوند. توجه داشته باشید که استراحت طولانی مدت برای بیماران مبتلا به سرماخوردگی مهم است، زیرا به بهبود وضعیت بیمار کمک خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

دراز کشیدن و قرار دادن سر بر روی یک بالش تقریبا بلند هم می‌تواند در بهبود تنفس و سرحال شدن بیمار موثر باشد. استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده در اتاق به جهت پاکسازی بینی و بهبود تنفس موثر بوده و بسیار مناسب است. بد نیست بدانید که استفاده از کیسه آب گرم بر روی سر، سینوس‌ها و شانه‌ها برای کاهش درد و احتقان مفید است.

راه‌های جلوگیری از سرماخوردگی در حین بارداری

سرماخوردگی در بارداری؛ روش‌های درمان و جلوگیری - 22

یکی از مهم‌ترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در حین بارداری، پیشگیری از بیماری است. پزشکان یکی از مهم‌ترین نکات برای پیشگیری از سرماخوردگی را شستن منظم دست‌ها با صابون و آب گرم می‌دانند. انجام این کار پس از تماس با افراد دیگر و استفاده از وسایل عمومی همانند دستگیره درب‌ها اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. فعال ماندن هم یکی از روش‌های مهم برای جلوگیری در برابر سرماخوردگی محسوب می‌شود.

انجام تمرینات سبک تا متوسط ایمن برای بارداری همانند شنا و دوچرخه سواری در محیط داخلی هم می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند و باعث گرسنگی افراد شود، البته پیش از انجام این فعالیت‌ها باید پزشک خود را در جریان قرار دهید. مصرف مواد غذایی سالم و مغذی یکی دیگر از عوامل مهم برای پیشگیری از سرماخوردگی است.

لازم به ذکر است که استفاده از انواع مختلف مواد غذایی سالم و تازه به اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن کمک می‌کند. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C و روی هم می‌توانند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و در جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی موثر باشند.

علائم سرماخوردگی در بارداری

خارش بینی یکی از علائم متداول در میان زنان باردار است، زیرا تغییر هورمون‌ها می‌تواند در مجرای بینی تاثیر بگذارد. این وضعیت می‌تواند موجب بروز سر درد شود و با این دو علائم فرد احساس می‌کند که دچار سرماخوردگی شده است، اما باید بدانید در صورتی که زن باردار تنها این دو علائم را تجربه کند، به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی نشده است. علائمی که معمولا در اثر سرماخوردگی ایجاد می‌شوند، عبارتند از:عطسهآبریزش بینیگلو دردسرفه

معمولا علت بروز علائم فوق، تغییرات هورمونی مربوط به بارداری نیست و اگر زنی این علائم را تجربه کند، به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی شده است.

خطرات و رسیدگی‌های لازم

سرماخوردگی در دوران بارداری همانند سایر سرماخوردگی‌ها است، اما زنان باردار باید بیشتر مراقب بوده و نکات مختلف را مدنظر خود قرار دهند. در ابتدا مهم‌ترین نکته این است که مطمئن باشید دچار سرماخوردگی شده‌اید نه آنفولانزا، زیرا این دو شرایط دارای علائم مشابهی هستند، اما آنفولانزا شدیدتر بوده و معمولا با تب همراه است. در صورتی که یک زن باردار دچار تب شده باشد، باید با پزشک خود تماس گرفته و توصیه‌های پزشک را انجام دهد.

آیا سرماخوردگی روی کودک تاثیر خواهد گذاشت؟

سرماخوردگی در دوران بارداری معمولا روی کودک تأثیر نمی‌گذارد، زیرا جزء بیماری‌های خفیفی است که به راحتی توسط سیستم ایمنی بدن کنترل می‌شود. با این حال، درجه حرارت بدن و عفونت مادر می‌تواند کودک را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که یک زن باردار دچار تب یا سایر علائم عفونت شده باشد، باید سریعا با پزشک خود صحبت کرده و به منظور کاهش علائم، توصیه‌های پزشک را به دقت انجام دهد.

زمان مناسب جهت مراجعه به پزشک

سرماخوردگی در بارداری؛ روش‌های درمان و جلوگیری - 34

واکنش بدن در دوران بارداری و غیربارداری برای مقابله با سرماخوردگی متفاوت نیست. علائم ناشی از سرماخوردگی در دوران بارداری معمولا موقتی بوده و در بیشتر موارد طی ۲ هفته از بین خواهند رفت. در صورتی که زن باردار دچار علائمی همانند تب بالای ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت و سرفه مخاطی زرد یا سبز رنگ شود، باید فورا به پزشک مراجعه کند. به طول انجامیدن علائم بیش از ۲ هفته هم غیرطبیعی بوده و باید با پزشک در این باره صحبت کرد.

منبع: medicalnewstoday

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک1 روز قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
آیا مصرف انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟ بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟ تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد. اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است. آیا مصرف انار با دیگر دارو‌ها تداخل دارد؟ گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
با طرح این شکایت پرونده برای رسیدگی به دستور بازپرس دادسرای ویژه سرقت در اختیار تیمی از مأموران پلیس پایتخت قرار گرفت. مأموران پلیس با اطلاعاتی که از دختر جوان به‌دست آوردند، دریافتند خواستگار وی یکی از متهمان سابقه‌داری است که مدتی قبل از زندان آزاد شده و الان با این ترفند از دختران پولدار سرقت می‌کند. بنابراین مأموران پلیس کیوان را بازداشت کردند و وی نیز در بازجویی‌ها به سرقت از خانه دو دختر جوان به بهانه خواستگاری اعتراف کرد. متهم برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس پرونده در اختیار مأموران پلیس قرار گرفت. در مدتی که با آن‌ها ارتباط داشتم در فرصت مناسب کلید خانه آن‌ها را بر می‌داشتم و از روی آن کلید یدک می‌ساختم و وقتی آن‌ها به مسافرت می‌رفتند، از خانه‌شان سرقت می‌کردم.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
پدرم به عنوان پاکبان در شهرداری استخدام شد اما درآمد او کفاف هزینه‌های زندگی ما را نمی‌داد. این شرایط زندگی موجب شده بود نوعی احساس تنهایی در وجودم رخنه کند ولی باز هم زندگی خوبی داشتیم تا این که روزی مادرم مرا به گوشه آشپزخانه کشید و گفت: قرار است با یکی از کارگران رستوران ازدواج کنم! یک روز که غرق در تلفن همراهم بودم با پسر جوانی به نام «احد» آشنا شدم. آن قدر درگیر این عشق خیابانی بودم که اصلا یادم رفته بود نامزدی به نام قادر هم دارم. خلاصه دو سال بعد به قادر گفتم که هیچ علاقه‌ای به او ندارم و نمی‌توانم با او ازدواج کنم.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ساغر صالح پور، با اشاره به برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه بیماری‌های زنان در این گنگره مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۹۸ در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران در تالار ابوریحان برگزار می‌شود. وی افزود: موضوعاتی همچون مامایی، ژنیکولوژی، ناباروری، ژنیکوانکولوژی، پریناتولوژی، نوروژنیکلوژی هورمون درمانی، آندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، HPV و PCO در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی، در مامایی، زنان و ناباروری، خاطرنشان کرد: این کنگره به همت مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود. صالح پور گفت: همچنین انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران، انجمن سرطان‌های زنان، انجمن علمی و تخصصی ناباروری زنان، انجمن علمی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و انجمن آندومتریوزیس در برگزاری این کنگره همکاری دارند.

نظرها

اخبار بیشتر