روستایی‌ترین استان کشور درانتظار مجتمع‌های آبرسانی جدید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اقتصادی
روستایی‌ترین استان کشور درانتظار مجتمع‌های آبرسانی جدید

روستایی‌ترین استان کشور درانتظار مجتمع‌های آبرسانی جدید

همشهریخبرگزاری همشهری |
سیستان و بلوچستان کم‌بارش‌ترین و خشک‌ترین استان ایران است؛ به طوری که کم آبی به ویژه در روستاهای استان می‌تازد. طبق آمار مرکز تقسیمات کشوری وزارت کشور، سیستان و بلوچستان روستایی‌ترین استان ایران است و بیش‌از ۵۱ درصد جمعیت ۲ میلیون و ۷۷۵ هزارنفری آن در روستاها زندگی می‌کنند. با این وجود از ۵۵۹۴ روستای استان، ۱۲۶۹ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود.

همشهری آنلاین - مریم ورشوئی: دربرخی روستاها نیز هنوز اهالی برای تامین آب مورد نیاز خود از هوتگ‌ها یا گودال‌های طبیعی استفاده می‌کنند که میزان پرشدن آب در این هوتگ‌ها نیز وابسته به میزان بارش‌هاست.

شاخص دسترسی به شبکه آب در سیستان و بلوچستان ۷۵ درصد و در روستاها ۴۶ درصد است.

این‌درحالی است که بنا به آمارهای وزارت نیرو، میانگین شاخص دسترسی به شبکه آب میان ۳۱ استان ایران، ۹۰ درصد و فقط در روستاها ۷۰ است که سیستان و بلوچستان در این زمینه اختلاف فاحشی با میانگین کشوری دارد.

مدیرعامل آبفای روستایی سیستان و بلوچستان به خبرنگار همشهری‌آنلاین گفت: جمعیت زیادی در روستاهای استان زندگی می‌کنند. ما در سیستان و بلوچستان ۵۵۹۴ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که حدود ۲هزار و ۵۷۰ روستا به شبکه آبرسانی مداوم متصل‌اند، اما بقیه روستاها با تانکر آبرسانی می‌شوند.

«عبدالاحد ریگی» افزود: به تازگی، اما لایحه بودجه سال آینده یعنی سال ۹۹ مشخص شده است و این بودجه شاید کمکی باشد برای این‌که در زمینه آبرسانی و ارائه خدمات بیشتر، جهش داشته باشیم. این لایحه به دولت اجازه می‌دهد تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو برای طرح‌های آبرسانی روستایی و عشایری و توسعه شبکه‌های آن اختصاص دهد.

ریگی گفت: طبق بند «ه» تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۹، وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب، مبلغ ۲۰۰ ریال از مشترکان آب دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. وجوه دریافتی فقط برای آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص می‌یابد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی ادامه داد: همچنین ما در حال تکمیل مطالعات آبرسانی برای ۱۲۱۴ روستای دیگر هم هستیم. این مطالعات در قالب ۲۷ مجتمع آبرسانی جدید انجام می‌شود که از این میزان مطالعات حدود ۱۱ مورد تکمیل شده است و پرونده آنها به مجمع آب و فاضلاب کشور ارسال شده و باید دفتر مطالعات شرکت مهندسی منابع آبی، اعتباری و چگونگی اجرای تاسیسات آبرسانی روستایی را بررسی وتصویب کند که می‌توان با اینها هم ردیف‌های اعتباری مجزایی در سال‌ آینده گرفت.

مدیر عامل آبفای روستایی سیستان و بلوچستان افزود: ۱۶مورد باقیمانده نیز در مرحله مطالعات قرار دارد که اگر این مطالعات تا پایان امسال یا پایان سال مالی تکمیل شود در عمل ما ۲۷ مجتمع آبرسانی مطالعه شده آماده اجرا داریم که باید تامین منابع مالی شود تا ظرفیت برخورداری آبرسانی روستایی استان را نسبت به میانگین کشوری که ۷۵ درصد است ارتقا دهیم. سیستان و بلوچستان ۱۲درصد با میانگین کشوری درشاخص بهره‌مندی از آب روستایی اختلاف داریم. کد خبر ۴۶۸۹۱۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با افتتاح قطعه یک آزادراه تهران شمال از نظر ارزیابی قیمتی فعلی ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری به نتیجه می‌رسد و در حد یک میلیارد دلار پروژه در این شرایط سخت تحریمی آماده بهره برداری داریم. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، محمدباقر نوبخت در بازدید از قطعه یک آزادراه تهران شمال اظهار کرد: با زحمات بنیاد مستضعفان، وزارت راه و شرکت‌های ایرانی برای انجام این کار اعلام آمادگی کرده بودند و در این پروژه مشارکت داشتند توانستیم به رغم همه محدودیت دشمنان ایجاد کرده بودند توانستیم این قطعه را در این ماه یا در روز‌های دهه فجر و یا پس از آن افتتاح کنیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: این قطعه ۳۲ کیلومتر غیر از ۳ کلیومتری که محل اتصال این آزادراه به جاده کرج به چالوس است موجب می‌شود یک تا یک و نیم ساعت مسیر زمانی رسیدن به چالوس را کوتاه‌تر کند و با ۲ تا ۲٫۵ ساعت به چالوس رسید. فتاح رئیس بنیاد مستضعفان نیز درباره قطعه ۲ اظهار کرد: همزمان با قطعه یک، قطعه ۲ از سال گذشته فعال شده و ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. انتهای پیام/

زنگنه: برای گازسوز کردن موتورسیکلت‌ها هم برنامه داریم

الفالف18 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر