نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش» | روایتی روان و رسا از مرید وثیق امام (ره)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش» | روایتی روان و رسا از مرید وثیق امام (ره)

نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش» | روایتی روان و رسا از مرید وثیق امام (ره)

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
«مهدی عراقی را بکش» از آن دست مستندهایی است که باید به تماشای آن نشست؛ این مستند خصوصاً برای آنها که به تماشای مصور تاریخ سیاسی معاصر علاقه‌مندند، تجربه‌ای جذاب و کشاننده خواهد بود.

- اخبار فرهنگی -

خبرگزاری تسنیم-محمدخاجی: به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «مهدی عراقی را بکش» ساخته «عبدالرضا نعمت اللهی» یکی از مهمترین مستندهایی بود که شب گذشته در نخستین روز سیزدهمین جشنواره بین‌االمللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و تنور سرد جشنواره را به گرمی بدل کرد.

«مهدی عراقی را بکش» از آن دست مستندهایی است که باید به تماشای آن نشست؛ این مستند خصوصا برای آنها که به تماشای مصور تاریخ سیاسی معاصر علاقه‌مندند، تجربه‌ای جذاب و کشاننده خواهد بود.

نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش» | روایتی روان و رسا از مرید وثیق امام (ره) - 4

مستند متضمن روایتی روان، گیرا و تاثیرگذار از زندگی و زمانه مرید وثیق و یاور راستین امام راحل (ره)؛ شهید مهدی عراقی است که در ۴ فصل موضوعی مجزا به مرور خاطرات، روایات و وقایع موثر حادث شده در زندگی شهید عراقی می‌پردازد؛ از نحوه ارتباط و آشنایی او با شهید نواب صفوی گرفته تا حضور پررنگش در نوفل لوشاتو و همراهی پیوسته با امام خمینی (ره) در سالهای پیش و پس از وقوع انقلاب اسلامی، جملگی در این مستند به تصویر کشیده است و جالب آنکه «مهدی عراقی را بکش» با وجود زمان طولانی ۱۰۴ دقیقه‌ای، مخاطب را تا پایان خسته و خموده نمی‌کند.

یکی از ویژگی‌های مثبت و قابل توجه این مستند، رجوع به آرای افراد و شخصیت‌های مختلف و متعدد سیاسی دارای افکار و عقاید متفاوت و چه بسا متضاد با یکدیگر جهت واکاوی ابعاد شخصیتی حاج مهدی عراقی است؛ این افراد طیفی از شخصیت‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و حتی چپ‌های سوسیالیست را در برمی‌گیرند و جالب‌تر آنکه جملگی مصاحبه‌شوندگان، متفقا بر محسنات و نیکوخصالی شهید مهدی عراقی گواهی می‌دهند.

نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش» | روایتی روان و رسا از مرید وثیق امام (ره) - 7

عدم اتکای سازندگان مستند به شخصیت‌های وابسته به حزب یا جریان‌ فکری واحد، در فرایند بررسی شخصیت و خصایص شهید مهدی عراقی، افزون بر اینکه موجب شده مستند از جامعیت و اعتبار مضاعفی برخوردار شود، به عنصری جذاب و غافلگیرکننده برای مخاطبان نیز بدل شده است؛ چراکه آنها در فواصل زمانی مختلف به یک باره با اشخاص و چهره‌هایی مواجه می‌شوند که انتظار دیدنشان را ندارند و این روند غافلگیرکننده، تا فراز پایانی مستند نیز حفظ می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وجه مثبت دیگری که در این مستند به چشم می‌خورد، جدی گرفته شدن فاز تحقیق، پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات درباره سوژه از سوی سازندگان است؛ خصوصیتی که برای قوام هر اثر مستندی ضروری و چه بسا از نان شب واجب‌تر است. شیوه طراحی پرسشها در فواصل گوناگون مستند و ترکیب متنوع مصاحبه‌شوندگانی که برای وارسی سوژه مستند از سوی سازندگان انتخاب شده‌اند، حاکی از آن است که فاز تحقیق و پژوهش مجدانه مورد توجه و اهتمام سازندگان «مهدی عراقی را بکش» قرار گرفته است.

نگاهی به مستند «مهدی عراقی را بکش» | روایتی روان و رسا از مرید وثیق امام (ره) - 11

«مهدی عراقی را بکش» اگرچه در ترسیم و ارائه تصویری جامع و مانع از سال‌های پیش از شهادت شهید عراقی منسجم و یکنواخت عمل می‌کند، با این وجود چندان به تبیین و واکاوی انگیزه‌های گروهک تروریستی فرقان نسبت به ترور شهید مهدی عراقی نمی‌پردازد و بدین ترتیب عطش مخاطبان برای آگاهی از این وجه مکتوم شهادت شهید عراقی را بی‌پاسخ باقی می‌گذارد.

در تحلیل نهایی باید گفت که مستند «مهدی عراقی را بکش» یکی از مستندهای خوش ساخت و امیدبخش جشنواره سینما حقیقت امسال است که تماشای آن می‌تواند برای هر مخاطبی با هر نوع ذائقه، جهت‌گیری، خط‌مشی فکری و تعلقات حزبی و جناحی خالی از لطف نباشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
غلامرضا الماسی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما، درباره آخرین وضعیت تصویربرداری فصل ششم سریال «پایتخت» گفت: لوکیشن کارهمچنان «شیرگاه» مازندران است وآماده سازی پروژه هم طبق زمان‌بندی ما تا نوروز ۹۹ به اتمام می‌رسد. وی افزود: چون روز اول فروردین ۹۹ مصادف با سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) است، سریال نوروزی «پایتخت» از شب دوم نوروز و به مدت ۱۵ شب پخش می‌شود. الماسی در خصوص تغییرات فیلمنامه در این فصل «پایتخت» گفت: طبیعتا هر سریال مجموعه داستان‌هایی دارد که اگر درست اجرا شوند، مخاطب با اثر همراه می‌شود. تنها شخصیتی که فعلا در این پروژه حذف شده «بابا پنجعلی» است که باز حضور معنوی او در قصه سریال حس می‌شود و فقط حضور فیزیکی ندارد. قطعا نبود هرکدام از دوستان که باعث بالارفتن کیفیت کار می‌شدند، احساس می‌شود، اما گروه «پایتخت» همدل و همزبان پیش می‌روند تا این کاستی‌ها را پر کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
همایون شجریان دقایقی قبل با انتشار تصویری از نمایشگر علائم حیاتی پدرش، علاقه‌مندان به محمدرضا شجریان را در جریان آخرین وضعیت سلامتی وی قرار داد. به همین دلیل برای اینکه از وضعیت ایشان بیشتر مطلع شوید، تنها به گذاشتن عکسی از نمایشگر علائم حیاتی ایشان بسنده می‌کنم. بامداد سوم اسفند - بیمارستان جم» همایون شجریان این پست را حدود ساعت ۲:۴۰ بامداد سوم اسفند منتشر کرده است. پس از انتشار شایعه درگذشت محمدرضا شجریان و تکذیب آن، تعدادی از علاقه‌مندان استاد آواز ایران در مقابل بیمارستان جم تجمع کردند و احوال او را جویا شدند. برخی اعضای کادر پزشکی و همایون شجریان نیز با حضور در جمع آنها، در مورد آخرین وضعیت سلامتی محمدرضا شجریان توضیحاتی ارائه کردند.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
آخرین ساعت شامگاه جمعه دوم اسفند، برای چندمین بار، شایعه درگذشت محمدرضا شجریان در فضای مجازی پیچید و چند رسانه آن را تایید کردند. اما در تماس تلفنی خبرنگار خبرآنلاین با بیمارستان جم، این خبر تکذیب شد. دوم اسفند ۹۸/ ساعت ۲۳:۲۷» واکنش همایون شجریان به خبر درگذشت پدرشدر همین باره مهدی جلیلی روزنامه نگار از مشاهداتش در مقابل بیمارستان جم نوشت: جمع زیادی از مردمی که نگران حال استاد شجریان هستند، آمده‌اند مقابل بیمارستان جم. مردم، باور نکرده‌اند و با وجود درخواست پلیس متفرق نمیشوند. از هر گوشه‌ صدای یکی از آثار شجریان به گوش می‌رسد. شجریان از نگاه دیگران! بیشتر بدانید: راز ماندگاری استاد شجریان چیست؟ بیشتر بدانید: شجریان در سال هایی که دشمن عشق پیروز شد …منبع: khabaronline. ir
تابناکتابناک16 ساعت قبل
احتمال تعطیلی مدارس برخی استان‌های کشور فردا یکشنبه ۴ اسفند ماه به دلیل برودت و سردی هوا و احتمال شیوع کرونا وجود دارد. احتمال تعطیلی مدارس برخی استان‌های کشور فردا یکشنبه ۴ اسفند ماه به دلیل برودت و سردی هوا و احتمال شیوع کرونا وجود دارد. اگر به هر دلیلی قرار باشد مدارس تعطیل شود کمیته بحران و استانداری مدارس را تعطیل خواهند کرد. تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های قممدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و حوزوی استان قم روز‌های یکشنبه و دوشنبه تعطیل است. در پی شیوع بیماری کرونا و انجام اقدامات پیشگیرانه برای کنترل این بیماری، روز‌های یکشنبه و دوشنبه، ۴ و ۵ اسفندماه تمام مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی، مهدکودک‌ها و مراکز حوزوی استان قم تعطیل است.

نظرها

اخبار بیشتر