جست‌وجو برای یافتن ریشه‌های فساد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

جست‌وجو برای یافتن ریشه‌های فساد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
مستند «روزگار یک چهل ساله» به کارگردانی امین قدمی و تهیه کنندگی وحید چاووش مستندی اجتماعی- اقتصادی و محصول مرکز مستند سوره حوزه هنری است. این مستند با موضوع مفاسد اقتصادی و چگونگی شکل گیری آن تولید شده که ساخت آن دو سال زمان برده است. این مستند تحقیقی افشاگرانه با هدف تحلیل یک چالش بزرگ، ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از مفاسد اقتصادی و بهبود وضعیت نامناسب اقتصادی کشور ساخته شده است.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، مستند «روزگار یک چهل ساله» در بخش مستندهای بلند جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد و در سالن‌های این جشنواره که ۱۸ تا ۲۵ آذرماه در تهران برگزار می‌شود، روی پرده می‌رود. امین قدمی درباره جدیدترین ساخته‌اش به خبرنگار ما می‌گوید: این مستند به دنبال یافتن ریشه‌ها و عوامل فساد سیستماتیک است و درباره اقشار مختلف مردمی است که درگیر این موضوع هستند چون نتیجه فساد اقتصادی به آنها مربوط می‌شود، شاید خودشان درگیر رشوه و رانت نباشند ولی نتیجه اتفاقی که در حوزه فساد اقتصادی رخ می‌دهد به آنها مربوط می‌شود.

او اضافه می‌کند: ما برای ساخت این مستند سراغ قشرهای مختلف رفتیم و با آدم‌های مختلف حرف زدیم. در این مستند گفتیم که هر کسی باید گامی بردارد تا مطالبه عمومی و فشار افکار عمومی، دولتمردان را وادار به پاسخگویی و اصلاح ساختارها بکند.

کارگردان این مستند درباره برنامه ریزی بری ساخت فیلمش توضیح می‌دهد: ابتدا می‌خواستیم درباره قاچاق، کاری انجام دهیم چون قاچاق، تولید ملی را به خطر می‌اندازند و باعث افزایش بیکاری می‌شود. منظورمان هم قاچاق کولبرها در کردستان یا قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان نبود بلکه منظور ما قاچاق به صورت سیستماتیک و کلان بود که از مبادی رسمی با یک امضا یا رانت انجام می‌شود، این اتفاق نمی‌افتاد مگر اینکه رشوه یا رانت اطلاعاتی وجود داشته باشد.

او با بیان اینکه آنقدر موضوع گسترده شد که تولید آن دو سال طول کشید، خاطرنشان می‌کند: سعی کردیم که موضوع را تقسیم بندی کنیم. در میانه راه تحقیقاتی بود اطلاعات بدست آمده درباره این موضوع، مرا بیشتر ناامید می‌کرد. خسته شدم و تصمیم گرفتم که کار را رها کنم ولی با تشویق وحید چاووش، تهیه کننده کار که می‌گفت این وظیفه ماست و هر کسی باید کاری کند، پروژه را ادامه دادم.

ضرورت ایجاد مطالبه مردمی

قدمی با بیان اینکه در تقسیم بندی موضوع به اینجا رسیدیم که مبارزه با فساد را از چند جهت بررسی کنیم، می‌گوید: در بحث مبارزه با فساد چند بخش درگیر ماجرا هستند. یکی سازمانهای دولتی که مسوول مبارزه با فساد هستند و تکلیف قانونی دارند. دوم، مطبوعات که رکن چهارم دموکراسی به شمار می‌روند و در بسیاری از کشورهای پیشرفته، کار قوه قضائیه را مطبوعات انجام می‌دهند. بخش دیگر، بانک مرکزی است که ارزش پول ملی و روابط مالی در کشور را سامان می‌دهد و چهارمین مورد، تشکل‌های مردم نهاد است. با این چهار دسته تقسیم بندی، موضوع را در مستند بررسی کردیم.

او اضافه می‌کند: نتیجه تحقیقات ما به اینجا رسید که اگر مطالبه از سوی مردم اتفاق نیفتد، از سوی مسوولان هیچ اتفاقی نمی‌افتد. زمانی که فیلم را ساختیم دو سازمان مردم نهاد در حوزه مبارزه با فساد کار می‌کردند، یکی سازمان مردم نهاد «شفافیت در ایران» و دیگری سازمان «دیده بان شفافیت».

این مستندساز توضیح می‌دهد: این مطالبه مردمی می‌تواند باعث اصلاح ساختارها شود چون مطبوعات در کشور ما دسترسی آزاد به اطلاعات ندارند و بانک مرکزی تبدیل به قلک دولت شده است و هیچ تعهدی به حفظ ارزش پول ملی ندارد. سازمان‌های دولتی هم کار کارمندی می‌کنند و فساد آنقدر وارد سیستم شده است که اگر آن سازمان بخواهد با فساد مبارزه بکند باید با خودش مبارزه کند. در این بین مردم می‌مانند که بهتر است از طریق تشکل‌های مردم نهاد، مطالبه قانونی داشته باشند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

راه حل رفع مشکلات، غر زدن نیست

وی با بیان اینکه ساخت این مستندهای آگاهی بخش و مطالبه آفرین می‌تواند به مبارزه با فساد کمک کند، می‌گوید: وضعیت کمی ناامید کننده است و زمانی که وارد موضوع می‌شوید به خودتان می‌گویید اصلا می‌توانم کاری بکنم؟ حالا چند فیلم ساخته شد، بعد چه می‌شود؟! اما واقعیت این است که حرکتهای کوچک اتفاقات بزرگ را رقم می‌زند. تغییرات اجتماعی، هیچکدام یکباره اتفاق نمی‌افتد بلکه با صداهای کوچک شروع می‌شود و کم کم موج آن گسترده می‌شود.

این کارگردان که طی تحقیقاتش با تشکل مردم نهاد «شفافیت برای ایران» آشنا شده است، یادآور می‌شود: این تشکل را عده‌ای از دانشجویان راه انداختند که حرکت آنها در بین دیگر دانشجویان هم دامنه دار شده است. آنها باور داشتند که با غر زدن کاری درست نمی‌شود و راه حل مشکلات کشور، غر زدن نیست.

او ادامه می‌دهد: قانون و کارشناسی مفاسد اقتصادی در کشور ما دارای ضعف است و فرهنگ عمومی مبارزه با فساد هم وجود ندارد، عده‌ای نیز به این کار تشویق می‌کنند یعنی اگر جایی کارتان را با رشوه راه بیندازید، از آن به زرنگی تلقی می‌شود. به همین دلیل در نیمه راه، ناامید و افسرده بودم و برای ساخت این فیلم، فکر می‌کردم دارم کار بیهوده‌ای انجام می‌دهم تا اینکه به بچه‌های تشکل شفافیت برای ایران رسیدم و فهمیدم که حرفها و قدمهای کوچک می‌تواند اثرگذار باشد و مطالبه و پاسخگویی را در پی دارد.

کارگردان «روزگار یک چهل ساله» با تاکید بر اینکه هر فردی در جامعه، سهم و اثری دارد و من به عنوان مستندساز، سهم خودم را با ساخت یک مستند ایفا کردم، عنوان می‌کند: وقتی می‌بینید که کارشناس و مسوول هم دارند غر می‌زنند، پس چه کسی باید مشکل را حل کند؟!

قدمی می‌گوید: مفاسد اقتصادی، ریشه تاریخی عجیبی در فرهنگ مردم ما دارد، تغییر فرهنگ خیلی زمانبر است و اراده می‌خواهد. وقتی این اراده از بالا اتفاق نمی‌افتد، بایستی در سطح مردم مطالبه‌گری رخ دهد. در تحقیقات ما، ریشه‌های فساد به پهلوی و قاجار می‌رسید یعنی مسئله ریشه داری است. وقتی مسئله فساد را در این برهه بررسی کردیم دیدیم که فساد دولتهای قبلی به دولت جدید منتقل و اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه فرهنگ رشوه و رانت به غولی بدل شده که شکست آن دشوار است، خاطرنشان می‌کند: در چنین شرایطی مطالبه از پایین و از سوی مردم لازم است. این مطالبه دو شکل دارد یا اینکه به خیابانها بریزند، عده‌ای از این فضا سوء استفاده کنند و مطالبه‌گری بی نتیجه و خسارت زا شود یا اینکه مطالبه‌گری به صورت قانونی و جمعی انجام شود. تاریخ نشان داده که حرکتهای پیوسته و منطقی، موثرتر هستند.

او درباره تولید این مستند ۷۷ دقیقه‌ای می‌گوید: بخشی از این مستند پژوهشی به صورت کتابخانه‌ای انجام شده است وکتاب «سرطان اجتماعی فساد» نوشته پروفسور فرامرز رفیع پور، اثری راهگشا در مسیر تحقیقاتی ما بود.

قدمی یادآور می‌شود: در حال حاضر این مستند را به جشنواره فیلم فجر فرستادیم که اگر پذیرفته شود، در زمان جشنواره فجر نمایش داده خواهد شد. همچنین این مستند در شورای هنر و تجربه پذیرفته شده و در برنامه اکران قرار گرفته که امیدواریم بعد از جشنواره فیلم فجر در اکران‌های هنر و تجربه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصرایران، در این شهر تا کنون ۱۹۷ مورد ابتلای به کرونا گزارش داده شده است و مقامات شهر در تلاشند تا مطمئن شوند که همه افراد آلوده شناسایی شده‌اند و تحت درمان هستند. پیش از این نیز برخی دیگر از شهرهای چین، ابتکاری مشابه را به اجرا گذاشته بودند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
همچنین در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود که نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته ۴۴٫۴ درصد افزایش داشته است. براساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در طول ۱۱ ماهه سال جاری به حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۵٫۶ درصدی را نشان می‌دهد. در عین حال متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در این مدت ۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش ۶۳٫۵ درصدی داشته است. اغلب واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران در بهمن‌ماه سال جاری با سهم ۱۱٫۷ درصد ارزشی بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان داشته‌اند. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن‌ سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹٫۴ و ۳۱٫۵ درصد افزایش داشته است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
قیمت دلار و یورو در صرافی ملیقیمت خرید دلار آمریکا ۱۵,۱۵۰ (پانزده هزار و صد و پنجاه تومان) امروز اعلام شد که نسبت به گذشته سیر نزولی داشت. براساس نرخ‌های اعلام شده قیمت دلار امروز در صرافی ملی پایین آمد. قیمت خرید دلار آمریکا ۱۵,۱۵۰ (پانزده هزار و صد و پنجاه تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۱۵,۲۵۰ (پانزده هزار و دویست و پنجاه تومان) اعلام شد. همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو ۱۶,۴۵۰ (شانزده هزار و چهارصد و پنجاه تومان) و قیمت فروش یورو ۱۶,۵۵۰ (شانزده هزار و پانصد و پنجاه تومان) است. قیمت دلار در بازار امروز تهرانقیمت دلار امروز هم به مانند دو روز پیش سیر نزولی محسوسی را در پیش گرفت.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ساعت قبل
نشریه «نیوزویک» نیز در گزارشی با مضمونی مشابه اشاره می‌کند که تحریم‌های امریکا علیه ایران باعث دشواری مقابله ایران با کرونا می‌شود. این نشریه می‌نویسد: "تحریم‌های امریکا کار را برای مقابله ایران با شیوع ویروس کرونا سخت‌تر می‌کند. شبکه خبری «بلومبرگ» در گزارشی با اشاره به پیامد‌های شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد ایران می‌نویسد: "ایران اکنون یکی از اصلی‌ترین مراکز شیوع ویروس کرونا در خارج از چین است. در سه ماه گذشته بخش غیرنفتی ایران توانست رشدی ۰٫۹ درصدی داشته باشد و قدری باعث بهبود وضعیت اقتصاد ایران شود. شیوع ویروس کرونا سبب می‌شود افراد از انجام سفر‌های غیرضروری و خرید و معاملات خودداری کرده و روند نزولی اقتصاد ایران تشدید شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
هر دلار آمریکا امروز در صرافی‌های بانکی ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان قیمت خورد که کاهشی قابل توجه را با آخرین روز کاری هفته گذشته یعنی پنجشنبه نشان می‌دهد. بر این اساس نرخ خرید دلار در صرافی‌های بانکی برابر با ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شده است. عقب نشینی قابل توجه دلار از سد مقاومتی یعنی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان، این گمانه را در میان صرافان و فعالان بازار تقویت کرده است که دلار به زودی به کانال ۱۴ هزار تومان باز خواهد گشت. قیمت هر یورو نیز در در صرافی‌های بانکی با کاهشی ۴۰۰ تومانی به ۱۶ هزر و ۵۵۰ تومان رسید. صرافان بانکی هر یورو را به قیمت ۱۶ هزار و ۴۵۰ تومان از مردم خریداری می‌کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ساعت قبل
کشورهایی مثل ترکیه، افغانستان، ترکمنستان و دولت مرکزی عراق واردات از ایران را متوقف کرده‌اند. حمید حسینی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران و تاثیر آن بر صادرات فرآورده اظهار داشت: اکنون با توجه به سرمای هوا و نیاز داخل، رقم صادرات به حداقل رسیده است. وی افزود: البته کردستان عراق به مدت چند روز به دلیل کرونا واردات از ایران را محدود کرد اما بلافاصله قیمت‌ها افزایش و صف تقاضا زیاد شد که مجبور شدند مجددا واردات از ایران را آزاد کنند. سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: البته کشورهایی مثل ترکیه، افغانستان، ترکمنستان و دولت مرکزی عراق هم تاکنون واردات از ایران را متوقف کرده‌اند. در پی شیوع ویروس کرونا به دلیل مستاصل شدن حوزه تجارت چین، یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی که کانون اصلی انتشار این بیماری بوده بازار نفت به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و روند قیمت‌ها نزولی شد.

نظرها

اخبار بیشتر