احتمال موج جدید تحریم مقامات ایرانی از سوی اروپا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. بین‌المللی

احتمال موج جدید تحریم مقامات ایرانی از سوی اروپا

تابناکخبرگزاری تابناک |
وزرای خارجه بلوک اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق کردند که این اتحادیه برای مجازات مجرمان حقوق بشری، رژیم تحریمی هدفمند شبیه به قانون مگنیتسکی را تنظیم کند. این مصوبه به اتحادیه اروپا اجازه خواهد داد که طبق استانداردهای حقوق بشری خود دست به تحریم مقامات و افراد مختلف از سراسر دنیا بزند.

وزرای خارجه بلوک اتحادیه اروپا روز دوشنبه توافق کردند که این اتحادیه برای مجازات مجرمان حقوق بشری، رژیم تحریمی هدفمند شبیه به قانون مگنیتسکی را تنظیم کند. این مصوبه به اتحادیه اروپا اجازه خواهد داد که طبق استانداردهای حقوق بشری خود دست به تحریم مقامات و افراد مختلف از سراسر دنیا بزند.

به گزارش «تابناک» قانون مگنیتسکی سال ۲۰۱۲، یک لایحه دو حزبی است که توسط کنگره ایالات متحده به تصویب رسیده و در دسامبر ۲۰۱۲ توسط رئیس جمهور وقت آمریکا باراک اوباما به شکل قانون درآمده است، و هدف از آن مجازات مقامات روسی مسئول مرگ حسابدار روسی سرگئی مگنیتسکی در زندان مسکو در سال ۲۰۰۹ بوده است.

از سال ۲۰۱۶ که این قانون در سطح جهانی اعمال می‌شود، به دولت ایالات متحده اجازه می‌دهد تا افرادی را که مجرمین حقوق بشر می‌خواند، مجازات کرده، دارایی‌های آنها را مسدود نموده و از ورود آنها به ایالات متحده جلوگیری کند. اکنون اتحادیه اروپا و به ویژه مسئول جدید سیاست خارجی این بلوک یعنی جوزپ بورل، به دنبال تصویب قانونی مشابه به آن و مختص این اتحادیه است.

بورل در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزیران خارجه اروپا، حقوق بشر را «اولویت آشکار اروپایی‌ها … و تعهد خویش» توصیف کرده است.

احتمال موج جدید تحریم مقامات ایرانی از سوی اروپا - 5

وی گفته: «بنا به درخواست چندین کشور عضو، ما توافق کرده‌ایم که کار مقدماتی برای تدوین یک رژیم تحریم جهانی برای رسیدگی به نقض جدی حقوق بشر را آغاز کنیم. این رژیم متناظر با قانون به اصطلاح مگنیتسکی ایالات متحده خواهد بود.»

بورل بیان کرده: «توافق جامعی برای اجرای مقدمات این کار وجود دارد و سرویس امور خارجی اروپا [که بدنه دیپلماتیک اروپا است] مستندات این کار را فراهم خواهد آورد تا قانونی مشابه مگنیتسکی را ایجاد کند. این اقدامی ملموس خواهد بود که مجددا بر رهبری جهانی اتحادیه اروپا در موضوع حقوق بشر تأکید می‌کند.»

وی همچنین خاطرنشان کرده که این اعلامیه درست پیش از روز حقوق بشر در ۱۰ دسامبر منتشر شده، اما تدوین این قانون زمان بیشتری خواهد برد - مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند که کار مقدماتی ماه‌ها به طول خواهد انجامید.

وزیر امور خارجه هلند، استف بلاک، که برای ایجاد این قانون فشار و اصرار زیادی داشته است، در توئیتر نوشت: «این یک سیگنال بسیار قوی است که امروز اتحادیه اروپا به اتفاق آرا تصمیم به تصویب قانون اروپایی مجازات جهانی نقض حقوق بشر گرفته است.»

قانون پیشنهادی هنوز نام مشخصی ندارد. اما دیپلمات‌های اتحادیه اروپا تمایلی ندارند که آن را «قانون مانییتسکی اتحادیه اروپا» بنامند زیرا منجر به نگرانی‌ها در این باره میشود که هدف این قانون فقط مقامات روسی است (اگرچه قانون متناظر در ایالات متحده در سراسر جهان اعمال شده است).

هنگامی که پارلمان اروپا در اوایل سال جاری خواستار اجرای چنین رژیم تحریمی در این بلوک شد اظهار داشت که این رژیم «باید به طور نمادین نام سرگئی مگنیتسکی را داشته باشد.»

به گفته یک دیپلمات ارشد، این رژیم پیشنهادی به اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا «بدون ارسال پیامی مبنی بر برخورد با یک کشور» شهروندان و مقامات آن را به طور خاص هدف قرار دهد، زیرا این مجازات‌ها بر اساس مسئولیت فردی و نه بر اساس ملیت خواهد بود - هرچند برخی ممکن است همچنان این مجازات‌ها را به عنوان مجازاتی ملی برای یک کشور خاص در نظر بگیرند.

یک دیپلمات دیگر بیان کرده: «نکته این است که جنایاتی وجود دارد که نمی‌تواند به یک کشور نسبت داده شود. ما باید بتوانیم عاملان فردی را در آن پرونده‌ها پاسخگو کنیم.»

به گفته یک دیپلمات سوم، این رژیم تحریمی به دنیا نشان می‌دهد که «ما قوی هستیم». وی افزود: این سیستم بسته به نحوه استفاده کشورهای عضو، می‌تواند «هم نمادین و هم مؤثر» باشد.

به شکلی جالب توجه نشریه پولیتیکو به نقل از برخی دیپلماتهای اروپایی اشاره کرده است که یک از اهداف احتمالی این رژیم تحریم حقوق بشری مقامات ایران است.

این نشریه با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران که منجر به تلفات انسانی شده است، نوشته است که بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا، دچار یک معمای اساسی در سیاست خارجی شده. معمایی که یک سر آن تحریم حقوق بشری ایران و پایبندی به استانداردهای اروپایی حقوق بشری است و سوی دیگر آن حفاظت از ارتباطات معنادار و قوی با ایران به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام.

بورل در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه گفت که رویکرد و خط اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای «مانع از اعمال تحریم در موارد نقض حقوق بشر نیست، این مساله هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد.»

با این حال وی گفته که «این موضوع امروز در شورای اروپا مورد توجه قرار نگرفته و در مورد آن بحثی نشده است».

آنچه به نظر میرسد این است که قانون جدید در کنار استانداردهای اروپایی و غربی حقوق بشر، میتواند احتمال موج جدید از تحریم‌های فردی را علیه ایران و مقامات ایرانی در پی داشته باشد. به ویژه آنکه به تصریح دیپلماتهای اروپایی این رژیم جدید تحریمی مستقیما افراد و نه کشورها را هدف قرار میدهد.

این موضوع میتواند چالش بسیار اساسی را در آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا ایجاد کند. آینده‌ای که با حضور مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ظاهرا در مورد مسائل ایران رویکرد همدلانه‌ای ندارد، چندان روشن به نظر نمیرسد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا21 ساعت قبل
دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی ضمن اعلام حمایت از ملت فلسطین نسبت به جایگزین کردن راه حل دو کشوری با راه حل یک کشوری هشدار داد. وی افزود: اگر فلسطینی‌ها تصمیمی درباره آینده‌شان اتخاذ کنند، تمامی کشورهای عربی از آنها حمایت خواهند کرد. وی ادامه داد: "ما باید مراقب باشیم که با تلاش سریع برای نجات راه حل دو کشوری از چنین سناریویی جلوگیری کنیم. دبیرکل اتحادیه عرب همچنین تأکید کرد که ابتکار عمل صلح عربی به منزله اساس حل و فصل مسالمت آمیز منازعه فلسطینی اسرائیلی از دیدگاه عربی است و یک ابتکار عمل جامع مبتنی بر اصل زمین در مقابل صلح است که در سال ۲۰۰۲ ارائه شد. وی خاطرنشان کرد: این رویکرد بسیار خطرناک است و ممکن است تکرار تجربه اسرائیلی‌ها با عرفات باشد.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری «بغداد الیوم»، «کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق با اشاره به اینکه آمریکا به طور مخفیانه و بدون موافقت دولت عراق، نصب سامانه را در پایگاه عین الاسد واقع در غرب عراق آغاز کرده است، گفت: اطلاعاتی دریافت شده است که نشان می‌دهد، نیروهای آمریکایی به طور مخفیانه کار نصب این سامانه را در پایگاه عین الاسد آغاز کرده است. وی با بیان اینکه این سامانه توسط هواپیماهای باری بزرگ به این پایگاه منتقل شده است، آن را اقدامی خطرناک دانست که دولت عراق باید در خصوص آن تحقیق کند زیرا هیچ اجازه‌ای در این زمینه به آمریکا داده نشده است. همچنین رسانه‌های آمریکایی به نقل از این مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کردند، وزارت دفاع آمریکا به منظور راه‌اندازی این سامانه مجبور خواهد شد ۴۰۰ سرباز دیگر را به عراق اعزام کند. آمریکا بیش از ۶ هزار نظامی در عراق دارد که دلیل حضور آنان را آموزش و مشورت با نیروهای امنیتی عراق در مبارزه با داعش و نیز تامین حمایت از نیروهای خود اعلام کرده است. انتهای پیام/
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، محمدعلی الحوثی رئیس شورای عالی انصارالله یمن امروز به ادعای اخیر آمریکا مبنی بر توقیف یک فروند کشتی حامل سلاح در نزدیکی یمن واکنش نشان داد. وی با بیان این مطلب افزود: با رصد اخبار متوجه شدیم که دزدان دریایی آمریکا یک کشتی را در دریای عرب توقیف کرده‌اند. اگر آنطور که دزدان دریایی آمریکایی ادعا می‌کنند که این کشتی به سمت یمن در حرکت بوده؛ چرا مانع آن نشدند تا خود را به بنادر یمن برساند و آن‌جا توقیف شود؟ بنادری که در سیطره نیروهای مسلح و کمیته‌های جمهوری یمن [وابسته به عبد ربه منصور هادی] در طول دریای سرخ است. لازم به ذکر است آمریکا روز پنجشنبه مدعی شد که یک کشتی حامل سلاح در دریای عرب را در روز یکشنبه (۲۰ بهمن) توقیف کرده است و این کشتی حامل ۱۵۰ موشک ضد تانک و سه موشک زمین به هوا بوده است.
مهرمهر22 ساعت قبل
دغدغه اصلی فرهاد مجیدی برای بازی امروز غیبت مهاجمان اصلی تیمش به دلیل مصدومیت و تردید او در انتخاب ۳ بازیکن از بین ۶ مدافع آماده به بازی برای دفاع میانی است. محمد دانشگر محتمل‌ترین انتخاب مجیدی برای قرار گرفتن در پست مدافع میانی سمت راست می‌باشد. مجیدی برای خط حمله‌اش یک انتخاب قطعی و کلی تردید برای انتخاب نفر بعدی دارد. مرادی می‌تواند یک گزینه مناسب برای حضور در ترکیب اصلی و یک گزینه مناسب‌تر برای تعویض باشد. گزینه بعدی و کم احتمال‌تر برای خط حمله، علی دشتی است که البته شواهد نشان می‌دهد احتمال اینکه او در ترکیب اصلی قرار بگیرد زیاد نیست.
ایرناایرنا21 ساعت قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
استقلال امروز در غیاب زوج ویرانگر خط حمله خود به دنبال اولین برد آسیایی و فتح کویت است. به نوعی می‌توان این تغییر را تنها تفاوت استقلال این هفته با هفته قبل در اربیل دانست چون مجیدی چندان تمایلی به این ایجاد دگرگونی کلی نشان نداده است. در پست دفاع چپ هروه میلیچ دوباره به ترکیب بازخواهد گشت تا میلاد زکی پور بعد از نمایش خوبی که در اربیل داشت دوباره نیمکت نشین شود. اما مهم‌ترین تغییرات استقلال امروز در خط حمله خواهد بود جایی که به جای زوج ویرانگر و مصدوم حالا همه نگاه‌ها به ارسلان مطهری و مرتضی تبریزی دوخته شده است. با این تفاسیر ترکیب ۱۱ نفره احتمالی در مصاف سرنوشت ساز با الاهلی به این شرح خواهد بود؛ «سیدحسین حسینی؛ محمد دانشگر، روزبه چشمی، نیکولای بودروف، وریا غفوری، هروه میلیچ؛ علی کریمی، فرشید باقری، مسعود ریگی؛ ارسلان مطهری و مرتضی تبریزی».

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها