پرداخت ۷۵ میلیارد ریال غرامت به کشاورزان سیل‌زده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
پرداخت ۷۵ میلیارد ریال غرامت به کشاورزان سیل‌زده

پرداخت ۷۵ میلیارد ریال غرامت به کشاورزان سیل‌زده

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/لرستان مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی لرستان گفت: صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرونده مربوط به سیل را ۳۰ خردادماه بسته و به بیش از ۵۰۰۰ نزدیک به ۷۵ میلیارد ریال غرامت پرداخت کرده است.

فتح‌الله رفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که بیمه کشاورزی یک صنعت نوپا و متفاوت از بیمه‌های تجاری دیگر است که بالای ۹۰ درصد ریسک دارد، اظهار کرد: اگر کسی وارد این صنعت شود ۱۰۰ درصد زیان می‌بیند به همین دلیل این صنعت کاملا دولتی بوده و توسط بخشی از وزارتخانه و بانک کشاورزی اداره می‌شود.

وی با اشاره به این‌که کشاورزان تراکتور و ماشین‌آلات کشاورزی خود را که با ریسک ۵ درصدی ضرردهی مواجه هستند، بیمه کرده اما در رابطه با بیمه محصولات کشاورزی خود که درصد ریسک بالایی دارند، کوتاهی و بی‌توجهی می‌کنند، عنوان کرد: سالی که بارندگی خیلی خوب است زارعین به‌ویژه دیم‌کاران کمتر از بیمه استقبال می‌کنند، این درحالی است که اگر شرایط موردنیاز یک کشت مانند هوا، آب و زمین خوب فراهم شود و توصیه‌های کارشناسان کشاورزی نیز به‌خوبی عمل شده باشد، بازهم کشاورزی در خطر است.

رفیعی با اشاره به عوامل عدم استقبال کشاورزان از بیمه محصولات خود، بیان کرد: کشاورز برای کشت خود نهاده‌هایی مانند بذر و سموم استفاده می‌کند که هزینه کاشت بالا رفته و طبع آن نیز هزینه تعرفه بیمه نیز بالا رفته است که می‌توان گفت یکی‌از علل عدم استقبال کشاورزان، به‌ویژه کشاورزان دیم‌کار و خرده‌کار توان ضعیف مالی آن‌هاست.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی لرستان ادامه داد: برخورد متولیان صندوق بیمه کشاورزی در گذشته ممکن است یکی دیگر از دلایل باشد، اما اکنون سازوکارها تغییر کرده و ما یک سازمان بزرگ دارای اعتبار مالی بالا هستیم.

وی با اشاره به این‌که خسارات محصولات کشاورزان طبق قرارداد بسته شده در ابتدای سال زراعی پرداخت می‌شود، تصریح کرد: کشاورز انتظار دارد که صندوق بیمه تمام ضرر محصول را بدهد این در حالی است که در تمام دنیا ۸۰ درصد خسارت به کشاورز پرداخت می‌شود.

رفیعی با اشاره به این‌که میزان پرداخت خسارت بستگی به نوع بیمه انجام شده از سوی کشاورز دارد، بیان کرد: به‌عنوان مثال در بیمه درآمد نه‌تنها هزینه‌های کاشت و داشت، بلکه هزینه‌های برداشت و درآمد نیز پرداخت می‌شود.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی لرستان با تأکید براین‌که عدم توسعه فرهنگ بیمه کشاورزی عمده مشکل ما در سطح کشور و استان است، عنوان کرد: امیدواریم روزی برسد که تمام کشاورزان به سمت بیمه محصولات خود بیایند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

وی با اشاره به این‌که باتوجه به وضعیت جغرافیایی و اقلیمی از ۴۰ بلای طبیعی ۳۱ بلا در استان اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: استان ما بلاخیز است و همواره شاهد بروز حوادث طبیعی هستیم.

رفیعی با بیان این‌که کشاورز با یک موجود جاندار مانند گندم، جو و دام سروکار دارد، ادامه داد: به همه کشاورزان توصیه می‌کنم که از بیمه کشاورزی زده نشوند، چراکه بیمه کشاورزی دنبال انتفاع نیست بلکه دنبال سود رساندن به کشاورز است.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی لرستان با اشاره به این‌که ما هرساله ۳ تا ۷ برابر پولی که از مردم دریافت شده غرامت پرداخت می‌کنیم، تصریح کرد: در قالب سال زراعی گذشته تاکنون ۱۰ میلیارد تومان غرامت پرداخت شده که این رقم به ۱۲ میلیارد تومان خواهد رسید.

وی با بیان این‌که به تولیدکنندگان به‌ویژه زارعین زنبورداران و باغداران توصیه می‌کنیم تا فرصت دارند نسبت به بیمه محصولات و تولیدات خود اقدام کنند، اضافه کرد: زارعین و زنبورداران تا پایان آذرماه، باغداران تا ۱۵ دی‌ماه فرصت دارند تا نسبت به بیمه محصولات خود اقدام کنند.

رفیعی با اشاره به این‌که کشاورزان می‌توانند جهت بیمه محصولات به نمایندگی‌های ۱۰ گانه صندوق بیمه در همه شهرستان‌ها، مراکز خدمات جهاد کشاورزی یا صنف کشاورزی مراجعه کنند، افزود: دامداران می‌توانند در طول سال نسبت به بیمه دام‌های خود اقدام کنند.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی لرستان با اشاره به تخریب ۱۰۰ درصدی ۴۵ واحد آبزی‌پروری در سیل فروردین‌ماه امسال، اظهار کرد: صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرونده مربوط به سیل را ۳۰ خردادماه بسته و به بیش‌از پنج هزار نفر نزدیک به ۷۵ میلیارد ریال غرامت پرداخت کرده است.

وی تأکید کرد: دولت هیچ اعتباری در رابطه با جبران خسارت احتمالی ندارد و تنها سازمانی که در حال حاضر از کشاورزان خسارت دیده حمایت می‌کند صندوق بیمه کشاورزی است.

رفیعی در رابطه با تخفیف بیمه محصولات کشاورزی، تأکید کرد: اگر کشاورزی که بیمه کرده حداکثر سه سال از غرامت استفاده نکرده باشد تا ۵۰ درصد تخفیف و یک سال ۱۵ تا ۲۰ درصد تخفیف شامل او می‌شود.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی لرستان تأکید کرد: برای کشاورزان ویژه که مروج بیمه کشاورزی هستند بیمه مجانی در نظر گرفته شده‌است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.

سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، در دست بررسی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۱ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسات تاکید شد که روند بررسی سانحه با مشارکت و طبق ساختار‌های موجود در بررسی سوانح، تا انتها انجام و نتایج به صورت شفاف اطلاع رسانی شود. آقای اسلامی درباره جعبه سیاه هواپیما نیز افزود: جعبه سیاه که شامل (CVR و FDR) هست جزو جدانشدنی اجزاء بررسی سانحه است و سانحه در ایران رخ داده و مسئول بررسی سانحه، هیئت بررسی سانحه هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران است که طبق قوانین ایکائو در حال بررسی کار است. آقای اسلامی با بیان اینکه جعبه سیاه باید به عنوان یکی از آیتم‌های بررسی سانحه، بررسی شود افزود: اگر تیم بررسی سانحه در بازگشایی اطلاعات و بازبینی آن دچار مشکل شود ممکن هست که در خصوص اینکه چگونه از سایر کسانی که امکانات دارند کمک بگیرد، تصمیم بگیرد تا بتواند بازخوانی کند. اسلامی افزود: از مردم می‌خواهیم که وقتی هواشناسی اعلام می‌کند، از سفر‌های غیرضرور خودداری کنند و رانندگان به تذکر پلیس راه توجه کنند. اسلامی افزود: وقتی شرایط آب و هوایی سخت است، مردم رعایت کنند و حفظ جان خود را درنظر بگیرند تا با یک بی احتیاطی دچار غم و اندوه نشویم.

ادامه ماجرای ورق‌های فولادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آنچه براساس گزارش فرزاد آذری بقا خبرنگار خبرگزاری صداوسیما که دیروز در بخش‌های مختلف خبری پخش شد و نشان داد آنچه در فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود به دست صنایع کوچک و متوسط برای تولید ماشین آلات کشاورزی نمی‌رسد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نظر می‌رسد نهادهای فراتر از وزارت صنعت معدن و تجارت باید به داد تولید کنندگان صنایع کوچک و متوسط برسد آنهایی که به دنبال تولید هستند اما روال‌های نادرست و فساد زا همچنان موانع بزرگ در برابر تولیدشا ن است.
ایرناایرنا1 ساعت قبل
کشاورز گفت: برخی محصولات بدون وجود زنبور بازدهی کافی ندارد و از جمله محصول آفتابگردان، بدون وجود زنبور بی حاصل است یا در محصول یونجه، زنبور عسل کمک می‌کند. وی ضمن تاکید بر استفاده از فناوری در محصولات کشاورزی گفت: باید دانش را به کالا تبدیل ساخت و به فکر خلق ثروت باشیم. رضایی پیرامون صادرات عسل و سایر محصولات زنبورداری گفت: چنانچه به بازار داخل توجه شود، موفق نخواهیم شد، بنابراین باید افق دید خود را وسیع‌تر سازیم. وی گفت: ایران سومین کشور تولید عسل و کلونی است و با توجه به گستردگی صنعت زنبورداری که از استخراج عسل و زهر تا تولید محصول عسل است، بحث مهارت افزایی و تبدیل علم به مهارت نیز باید مدنظر قرار گیرد. براساس این گزارش، با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سرپرست وزارت جهاد کشاورزی بنیاد ملی ارتقای بهره وری و مهارت افتتاح شد.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
وی تصریح کرد: پروژه یک جاده یک کمربندی که توسط چین در حال اجرا است با مشکلات مختلفی روبرو است و ما نسبت به آن نگرانی‌های جدی داریم. آلیس ولز گفت: پروژه‌های مربوط به کریدور اقتصادی چین و پاکستان شفافیت مالی لازم را ندارد و در آینده می‌تواند برای پاکستان دردسر ساز شود. معاون وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: برخی از شرکت هایی که در لیست سیاه بین المللی هستند پیمانکار این کریدور اقتصادی شده‌اند. گفتنی است پیش از این هم دولت آمریکا ضمن زیر سوال بردن منافع سی پیک برای پاکستان مدعی شده بود: انجام این پروژه تنها به سود چین است و بدهی‌های خارجی پاکستان را افزایش خواهد داد. چین ضمن اجرای کریدور اقتصادی مشترک با پاکستان ۴۶ میلیارد دلار سرمایه به خاک پاکستان وارد خواهد کرد که برای ده‌ها هزار پاکستانی موقعیت شغلی ایجاد می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر