دلایل حضور نیافتن امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
دلایل حضور نیافتن امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض

دلایل حضور نیافتن امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک سایت انگلیسی اعلام کرد که بنا به دلایلی امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض حضور نمی‌یابد.

به گزارش ایسنا، سایت «میدل ایست مانیتور» در گزارشی اعلام کرد، نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که امروز (سه‌شنبه) برگزار می‌شود فرصتی برای حل بحران و بازگشت به روال طبیعی قبل از بحران است. برای همین ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان از تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر برای حضور در نشست دعوت به عمل آورد.

این سایت افزود: بدون لغو محاصره قطر توسط عربستان، بحرین و امارات هر صحبتی درباره مشارکت امیر قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس هنوز زود و صرفا حرف است چراکه مسائلی لاینحل هستند و همین مسائل میزان مشارکت قطر در نشست ریاض را مشخص می‌کند.

در این گزارش آمده است: اگر سازمان‌دهندگان این نشست در برگزاری آن جدی بودند در کشور بی‌طرفی مثل کویت یا عمان آن را برگزار می‌کردند. اگر امیر قطر در این نشست حضور یابد به این معناست که به اتهاماتی که علیه دوحه وارد شده اذعان کرده است. این کشورها قطر را به اجرای ۱۳ خواسته متعهد کردند که از جمله مهم‌ترین آن بستن شبکه الجزیره، رهایی از پایگاه نظامی ترکیه، کاهش روابط با ایران و قطع روابط با اخوان المسلمین بود. مشارکت امیر قطر در این نشست نه تنها اذعان به گناه است بلکه مجددا این کشورها را ترغیب می‌کند تا ۱۳ خواسته خود را مطرح کنند.

طبق این گزارش، روزنامه وال استریت ژورنال ماه میلادی گذشته گزارشی با عنوان «تلاش مجدد قطری‌ها و عربستانی‌ها برای اصلاح روابط پرتنش» منتشر کرد که در آن به سفر محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر به عربستان و پیشنهاد وی برای قطع روابط با اخوان المسلمین در ازای اصلاح روابط اشاره کرد.

این سایت به نقل از منابع قطری اعلام کرد که امارات این اخبار را برای مخدوش کردن وجهه قطر و ممانعت از هرگونه فرصت آشتی میان قطر و عربستان فاش کرده است. سفیر سابق واشنگتن در یمن به وال استریت ژورنال گفته بود که تحرکات مثبتی بین عربستان و قطر برای اصلاح روابط وجود دارند اما معلوم نیست چنین تحرکاتی بین امارات و قطر هم باشد.

این سایت اعلام کرد: در درگیری کنونی هیچ پیروزی وجود ندارد بلکه همه بازنده هستند. درحالی که عربستان و امارات آمریکا را هم‌پیمان خود می‌دانند قطر نیز هم‌پیمان آمریکا و میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است. مسؤولان آمریکایی نگران تأثیر نزاع بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بر سیاست آمریکا در منطقه هستند.

در این گزارش به نقل از رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق آمریکا آمده است که نزاع پیامدهای منفی اقتصادی و نظامی برای طرف‌های درگیر و همچنین آمریکا داشته است.

در ادامه این گزارش اشاره شده است: دوحه مشارکت امیر قطر در نشست را اعلام نکرده است اما پیش‌بینی درباره مشارکت امیر قطر در سایه ادامه محاصره بیهوده است. مسخره است که رهبران عربستان و امارات درباره توسعه بین‌المللی و منطقه‌ای صحبت کنند درحالی که حل مشکلات با همسایه خود را رد می‌کنند.

این سایت افزوده است، بدون پایان محاصره قطر شورای همکاری خلیج فارس فلج باقی خواهد ماند. شاید وزیر خارجه یا نخست‌وزیر قطر به نیابت از امیر این کشور در این نشست شرکت کنند. شبکه‌های اجتماعی همچنان درباره مشارکت امیر قطر در نشست صحبت می‌کنند اما شرکت کنندگان در این نشست امیدوارند که امیر قطر در آن حضور نیابد تا قطر را به گونه‌ای جلوه دهند که در حل بحران جدی نیست.

از سوی دیگر منابع عربی اعلام کردند که حضور امیر قطر در جلسه اصلی نشست سران که امروز در ریاض برگزار می‌شود، ضعیف است.

در این راستا امیر قطر دوشنبه برای حضور در مراسم «جایزه بین‌المللی تمیم برای پیشرفت در زمینه مبارزه با فساد» وارد پایتخت روآندا شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الریاضیه عربستان، لغو دیدار تیم‌های پرسپولیس ایران و التعاون عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پروازها از این کشور به امارات با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفت. اکنون باشگاه النصر نیز انتظار دارد این نهاد بازی با سپاهان را نیز لغو و به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش؛ فدراسیون فوتبال عربستان با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای لغو بازی النصر برابر سپاهان در حال رایزنی است. باشگاه النصر ۳ روز قبل با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار تعویق بازی با سپاهان شده بود. بازی تیم‌های النصر و سپاهان طبق برنامه باید روز ۱۳ اسفند به میزبانی تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روزنامه الشرق الاوسط؛ شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای آسیایی باعث شد تا کنفدراسیون فوتبال این قاره (AFC) برخی بازی‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری موکول کند. بر اساس این گزارش، با توجه به شرایط حاکم این احتمال وجود دارد که کنفدراسیون فوتبال آسیا بخواهد برگزاری تمامی دیدارهای لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را به زمان دیگری که نامعلوم است موکول کند؛ البته احتمال لغو کامل این رقابت‌ها در فصل جاری نیز وجود دارد. یک عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز پیشنهاد لغو کامل رقابت‌های فصل جاری لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را ارائه داد. وی در این رابطه گفت: اگر ویروس کرونا مهار نشود، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که رقابت‌های لیگ قهرمانان و کاپ آسیا به طور کامل لغو شوند. انتهای پیام/
الفالف1 روز قبل
ژنرال آلن با اشاره به تهدید تروریسم خارجی افزود <<نهادهای خشونت پراکن مبتنی بر نژاد برتری سفید پوستان هم در شیوه‌ای مشابه عمل می‌کنند. ژنرال آلن از برده داری به عنوان «گناه اصلی» آمریکا یاد کرد و افزود در بیشترین سال‌ها در پنج دهه گذشته، طرفداران نژادبرتری سفید پوستان، عمدتا به گروه‌های حواشی جامعه آمریکا اهمیتی نداده‌اند، و آنها را محصولات مصنوعی تاریخ خوانده‌اند. رفتار توهین آمیز این گروه‌ها همچنان ادامه دارد و ما برای مبارزه با آنها باید بیشتر تلاش کنیم. ما برای مقابله با نمودهای خشن تبعیض نژادی که هم اکنون در فرهنگ آمریکایی وجود دارد، به قوانین جامع ضد تروریستی داخلی نیازمندیم. وی گفت امروز بسیاری از گروه‌های نژادپرست در آمریکا تلاش می‌کنند خود را به عنوان بخشی از جریان اصلی سیاسی در این کشور معرفی و مقاصد اصلی و خشونت بار خود را مخفی کنند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عربستان اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ورود زائران به این کشور برای انجام عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی را موقتا به حالت تعلیق در آورده است. وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با همکاری نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت به کار می‌گیرد و در این راستا اقداماتی را اتخاذ کرده است. عربستان اعلام کرد در این راستا، به صورت موقت هر نوع ورود زائران به عربستان برای انجام مناسک عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی ممنوع خواهد بود. وزارت خارجه عربستان همچنین ورود گردشگر از کشورهای که شیوع ویروس کرونا در آنها گزارش شده است؛ ممنوع کرده است و محدودیت‌هایی برای سفر اتباع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عربستان اعمال کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر