آذر منصوری: رأی مردم اگر حق‌الناس است، اولین اقدام تضمین برگزاری انتخابات آزاد است/ حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان به رسمیت شناخته شود/ متاسفانه اقتصاد کشور گروگان سیاست است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اقتصادی

آذر منصوری: رأی مردم اگر حق‌الناس است، اولین اقدام تضمین برگزاری انتخابات آزاد است/ حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان به رسمیت شناخته شود/ متاسفانه اقتصاد کشور گروگان سیاست است

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
عضو حزب اتحاد ملت گفت: اگر رأی مردم حق‌الناس است و اگر در بزنگاه انتخابات، حق و مطالبه کسانی که حتی مخالف نظام هستند هم در اثرگذاری رأی آنها برای کشور اهمیت دارد، بنابراین نیاز است که در رویکردها تغییرات و اصلاحاتی ایجاد شود که اولین اقدام در این زمینه تضمین برگزاری یک انتخابات آزاد است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

آذر منصوری: رأی مردم اگر حق‌الناس است، اولین اقدام تضمین برگزاری انتخابات آزاد است/ حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان به رسمیت شناخته شود/ متاسفانه اقتصاد کشور گروگان سیاست است - 1

به گزارش نامه نیوز، آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، درباره مختصات اعتراضات اخیر توضیح داد: در یک بیان کلی هر اعتراضی در بستری از نگرانی، بی‌اعتمادی و حس ناامنی نسبت به آینده شکل می‌گیرد و علی‌القاعده وقتی که سطح و گستره اعتراض جغرافیای وسیع‌تری را در بر می‌گیرد به منزله نشان، نماد و علامتی است که باید آن را جدی گرفت.

میزان خشونت‌های اعمال‌شده در اعتراضات در مقایسه با دی‌ماه ۹۶ زنگ خطری جدی بود

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به محدوده اعتراضات اخیر گفت: اعتراضات نسبت به افزایش قیمت بنزین و نحوه توزیع آن در مقایسه با اعترضات سال ۹۶ به لحاظ گستره جغرافیایی از یک سو و از سوی دیگر میزان خشونت‌های اعمال‌شده در این اعتراض‌ها قابل تامل و توجه جدی است.

او افزود: چنانچه اراده‌ای برای حل مساله وجود داشته باشد در وهله اول باید با یک نگاه واقع‌بینانه و آسیب‌شناسانه نسبت به مجموعه عوامل و دلایل شکل‌گیری این اعتراض‌ها، تغییرات و اصلاحات جدی‌ای در سیاست‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و رویکردها صورت گیرد.

منصوری با اشاره به دلایل موجود برای بروز اعترضات اخیر کشور عنوان کرد: به هر ترتیب وقتی اعتراضی در هر کشوری شکل می‌گیرد، کشورهایی که به لحاظ استراتژیک مخالف نظم مستقر آن کشور هستند سعی می‌کنن به نفع اهداف خود در آن مداخله واز آن بهره‌برداری‌‌کنند، این یک امر بدیهی و مفروض است؛ اما نباید نافی دیدن عوامل و دلایلی بود که منجر به شکل‌گیری این حجم از اعتراض در سراسر کشور شد.

عواملی که بر شکاف انداختن بین حاکمیت و ملت تاثیرگذار است باید آسیب‌شناسی شود

منصوری با تاکید بر اینکه باید با دید آسیب‌شناسانه به حوادث اخیر نگریست، گفت: مجموعه عواملی که به اشکال مختلف بر شکاف انداختن بین حاکمیت- به معنی عام خود- و ملت تاثیر می‌گذارد، این شکاف را در همه حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تعمیق می‌کند، پس نگاه ما باید نگاهی آسیب‌شناسانه باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با نفی دوقطبی‌سازی در کشور و میان مردم بیان کرد: علی‌القاعده رفتارهایی که مردم ایران را به ۲ گروه تقسیم می‌کند (به خصوص بعد از این اعتراضات) و بر دوقطبی‌های موجود هم دامن می‌زند، به اعتقاد من بخشی از پاک کردن صورت‌مساله است.

کشور به یک درک و فهم مشترک از مسائل پیش‌‌رو نیاز دارد

منصوری با گفتن اینکه شاید امروز بیش از هر مقطع دیگری کشور نیاز به یک درک و فهم مشترک از مسائل، مشکلات و آسیب‌های موجود و پیش‌ رو داشته باشد افزود: به نظر می‌آید تا فهم مشترکی شکل نگیرد و تفاهمی بر سر حل مشکلات برقرار نشود، اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد. وقتی هر موضوعی تبدیل به دعوای جناحی و بهره‌برداری‌های سیاسی شود، این خود به نوعی پاک کردن صورت‌مساله است و ما را به هیچ نتیجه‌ای هم نخواهد رساند.

قطعی اینترنت در اعتراضات اخیر عاملی برای تقویت بی‌اعتمادی شد

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران با اشاره به اثرات و تبعات افزایش قیمت بنزین توضیح داد: در کنار تغییر قیمت نرخ بنزین که به نظر می‌رسد هماهنگی‌های لازم حتی در سران قوا برای اعلام آن صورت نگرفته بود، افکارعمومی هم به هیچ‌وجه توجیه نبود. از سوی دیگر مجموعه نهادهای مجری اصلا آمادگی لازم را برای وارد کردن این شوک به جامعه نداشتند، قطعی اینترنت از سوی دیگر خود عاملی برای تقویت این بی‌اعتمادی شد.

او با اشاره به اینکه ادامه این وضعیت بر نارضایتی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها خواهد افزود گفت: امیدوارم با درک درست نسبت به امنیت ملی کشور این رویه از دستور کار خارج شود.

منصوری در ادامه گفت: اگر قرار است مردم به حاکمیت اعتماد داشته باشند، حاکمیت هم باید به مردم خودش اعتماد داشته باشد. نمی‌توانیم مردم را به گروه‌هایی تقسیم کنیم و حتی معترضان خشن را جدا از مردم خودمان دسته‌بندی و تعریف کنیم.

ریشه‌های خشونت در اعترضات باید شناسایی شود

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به خطر ایجاد دوقطبی‌سازی در جامعه گفت: طبیعتا مجموعه‌ای از رویکردها و سیاست‌گذاری‌ها اگر مبتنی بر بی‌اعتمادی و تعمیق شکاف‌ها و دوقطبی‌های موجود در جامعه باشد و عاملی برای بهره‌برداری‌ سیاسی جناح‌ها، آن هم در آستانه انتخاباتی که هیچ پیش‌بینی‌ای نمی‌توان درباره آن کرد، این بی‌اعتمادی و شکاف قوت خواهد گرفت.

منصوری درباره خشونت موجود در اعترضات اخیر گفت: به اعتقاد من باید ریشه‌های این خشونت شناسایی شود و عوامل داخلی که بر این خشونت‌ها اثرگذار بودند شناسایی شوند و تحت بررسی و آسیب‌شناسی قرار گیرند.

حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان به رسمیت شناخته شود

او ادامه داد: باید بستری از شرایط و اقتضائات در کشور فراهم شود که حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان به رسمیت شناخته شود. در واقع اگر اراده‌ای برای حل مساله وجود داشته باشد، اولین اقدام باید به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم باشد. این موضوع سال ۹۶ هم مطرح شد، بعد از اتفاقات ۹۶ نوع مواجهه با اعتراضات کارگری و گروه‌های دیگر نشان داد که واقعیتی به عنوان اعتراض مسالمت‌آمیز در کشور ما به رسمیت‌ شناخته نمی‌‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

عضو حزب اتحاد ملت ایران در مورد نبود زمینه اعتراض مسالمت‌آمیز عنوان کرد: طبیعتا وقتی چنین بستری فراهم نباشد و گروه‌هایی نباشند که بتوانند نقش میانجی را در میان گروه‌‌های اجتماعی معترض و حاکمیت بازی و این مطالبه را نمایندگی کنند، طبیعی است که با توجه به مهیا بودن بستر نارضایتی‌ها احتمال به خشونت کشیده شدن مطالبات وجود دارد.

اصلاحات ساختاری باید در حوزه اقتصاد کشور اتفاق بیفتد

این فعال سیاسی تاکید کرد: اصلاحات ساختاری باید در حوزه اقتصاد کشور اتفاق بیفتد. به هر ترتیب تعامل با مردم و تعامل با کشورهای دوست و همراه که در منطقه و همجوار ما هستند برای حل مشکلاتی که به خاطر تحریم برای ایران پیش آمده بخشی از راه‌حل‌هاست.

منصوری افزود: اگر تقویت اعتماد مردم نسبت به امروز و آینده به عنوان اولویت در دستور کار قرار گیرد، این نیاز به تغییر و اصلاح بخش قابل توجهی از رویکردها و سیاست‌گذاری‌ها هم در زمینه فرهنگی و اجتماعی و هم در زمینه اقتصادی و سیاسی خواهد انجامید.

اقتصاد کشور نباید گروگان سیاست باشد

او در ادامه درباره نشان‌های تغییر و اصلاح رویکردها و سیاست‌ها توضیح داد: قاعدتا نشانه مشخص آن این است که اقتصاد کشور گروگان سیاست نباشد و به مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها بینجامد که هم از ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده کند و هم ظرفیت‌های داخلی را برای رشد سرمایه و تولید ملی به کار گیرد.

نهادهای انتخابی باید زمینه اعتماد مردم به صندوق‌های رأی و انتخابات را مهیا کنند

نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص احتمال پایین بودن مشارکت در انتخابات عنوان کرد: یک عامل اصلی که می‌تواند انتخابات را اثرگذار و مشارکت مردم را تضمین کند این است که وقتی شعار مشارکت حداکثری داده می‌شود و وقتی از اهمیت حضور مردم در انتخابات گفته می‌‌شود، نماد و نشانه مشخص آن این باشد که نهادهای انتخابی از درجه‌‌ای از اثرگذاری و اثربخشی در ساختار حقیقی و حقوقی قدرت و تحقق مطالبات مردم برخوردار باشند که بتوانند زمینه اعتماد مردم به صندوق‌های رأی و انتخابات را مهیا کنند.

منصوری ما را به تجمعی ارجاع داد که بعد از اعتراضات برگزار شد و در ادامه گفت: طبیعتا وقتی نهادهای منتسب به حاکمیت فراخوان این تجمع را می‌دهند علی‌القاعده خروجی این تجمع در کنار وحدت‌بخشی در جامعه باید در راستای سیاست‌گذاری‌های کلان نظام هم باشد.

او با اشاره به برخی شعارهای مطرح‌شده در این فراخوان تاکید کرد: از شعارهای مشخصی که در این تجمع سر داده شد به سخره گرفتن رأی مردم و حذف نهادهای انتخابی بود که به طور مشخص در پلاکاردهایی که در دست تجمع‌کنندگان بود دیده می‌شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب توضیح داد: اگر مشارکت حداکثری به عنوان سیاست کلان نظام در انتخابات پیش‌ رو مطرح است، اتفاقا این نیاز وجود دارد که نسبت به این اعتراضات نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم و تلاش نکنیم که صورت‌مساله را از بین ببریم.

مشارکت حداکثری مردم نیاز به الزامات دارد

منصوری با تاکید بر اینکه مشارکت حداکثری مردم نیاز به الزامات دارد گفت: چنانچه این الزامات فراهم نباشد، یک شعار مطلوب که مشارکت حداکثری در انتخابات است تحقق پیدا نمی‌کند. این را ما در انتخابات ادوار گذشته هم دیدیم.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران گفت: اگر رأی مردم حق‌الناس است و اگر در بزنگاه انتخابات، حق و مطالبه کسانی که حتی مخالف نظام هستند هم در اثرگذاری رأی آنها برای کشور اهمیت دارد، بنابراین نیاز است در رویکردها تغییرات و اصلاحاتی ایجاد شود که اولین اقدام در این زمینه تضمین برگزاری یک انتخابات آزاد است. طبیعتا در چنین شرایطی مجموعه‌ای از اقدامات دیگر هم باید در دستور کار قرار گیرد تا اعتماد شهروندان به صندوق رأی ترمیم شود.

منصوری در ادامه گفت: پیش بینی که محتمل است اینکه در اسفندماه ۹۸ شاهد انتخابات کم‌فروغی داشته باشیم افزود: البته اصلاح‌طلبان هم با توجه به حرکت جبهه‌ای که دارند، باید در شورای عالی سیاست‌گذاری این تصمیم را اتخاذ کنند. باید مشخص شود با توجه به شرایطی که پیش آمده و پیش‌بینی‌ای که نسبت به آینده می‌شود و اقتضائاتی که وجود دارد، به چه نحو و آرایشی خواهند توانست در انتخابات آینده شرکت کنند.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

مجری طرح پنبه: افزایش ۴۰ درصدی تولید پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او در پاسخ به این پرسش که چرا سطح زیر کشت پنبه در ۱۷ سال اخیر کاهش یافته است؟ گفت: پنبه یکی از محصولات راهبردی است که مورد استفاده صنعت نساجی قرار می‌گیرد. در سال‌های دورتر شاهد رونق پنبه و نساجی بودیم اما به علل مختلفی از جمله واردات، مزیت اقتصادی کشت پنبه کاهش و هزینه‌های آن افزایش یافت بنابراین سال‌های پررونق کشت پنبه کم شد. وی درباره برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای پنبه کاران با اشاره به اینکه امسال سال پررونقی در تولید پنبه بود، گفت: قیمت تضمینی پنبه در سال‌های گذشته استفاده می‌شد اما در دو سال اخیر با توجه به رونق بازار و خرید پنبه به قیمت مناسب و حتی بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان, دولت در قیمت گذاری, ورود نمی‌کند. آقای هزارجریبی با بیان اینکه دولت قیمت تضمینی گندم را حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد، افزود: این قیمت کف بازار است، امسال با توجه به رونق محصول پنبه، قمیت‌های بازار خیلی بیشتر از قیمت تضمینی آن است و کشاورزان از این بابت خوشحال هستند. مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید پنبه از ۱۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به ۱۶۵ هزار تن در سال ۱۳۹۷ کاهش یافت، گفت: پارسال پر آفت بود و به مزارع پنبه خسارت زد اما امسال با توجه به برنامه‌های اجرا شده، خسارات ناشی از آفات کاهش یافت و پررونق بود.

ویدئو / روحانی: مجلس هم برای شما باشد؛ نوش جانتان

ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس‌جمهور دوشنبه (۷ بهمن) در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور سخنرانی کرد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود، خطاب به برخی جریانات حاکم بر برخی دستگاه‌ها، گفت: «شما که در جلسات خصوصی و اتاق‌های فکر خود می‌گویید مجلس بعدی صد درصد برای ماست. اگر مجلس بعدی برای شماست، دیگر چرا اینقدر غصه می‌خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد. نوش جانتان. ما مشکلی با این داستان نداریم.»

ویدئو / خروج هواپیما از باند فرودگاه ماهشهر

ایسناایسنا1 روز قبل
یک فروند هواپیمای بوئینگ MD، صبح امروز (دوشنبه) از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد. تمام ۱۳۵ مسافر این هواپیما در سلامت کامل هستند و این سانحه هیچ قربانی و مصدومی نداشته است. این هواپیمای متعلق به شرکت کاسپین از تهران به ماهشهر رفته بود که پس از فرود در فرودگاه مقصد از باند خارج شد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفته هنوز هیچ علتی برای این حادثه نمی‌توان ارائه کرد.

فیلم/ سرنوشت برجام با کلینتون به کجا می‌رسید؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ترامپ در رویای مذاکره / مصاحبه ظریف با اشپیگل چطور دست ترامپ را رو کرد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مصاحبه دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نشریه آلمانی اشپیگل، سروصدای بسیاری به راه انداخته است. اما مگر او در این مصاحبه چه گفت؟ ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان گفتگوی تهران و واشنگتن پس از ترور سردار سلیمانی گفته، اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ممکن است مذاکره‌ای انجام شود. این حرف ظریف که کنایه‌ای به بدعهدی آمریکاست، با بدفهمی رئیس‌جمهور ایالات متحده همراه شده و او این جمله را طوری جلوه داده که گویی ایران درخواست مذاکره دارد. ترامپ در واکنش این درخواست من درآوردی، جواب داده: «نه، مرسی!» ظریف این بدفهمی ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشته و در توییتی، از او خواسته به جای توجه به تیترهای فکس‌نیوز، متن انگلیسی مصاحبه را بخواند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

آمادگی ۴۵ بالگرد اورژانس هوایی در ایام نوروز

صدا و سیما3 ساعت قبل

جهاد اسلامی هم دعوت تشکیلات خودگردان برای نشست فوق العاده را پذیرفت

ایرنا3 ساعت قبل

کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان کشور به بیش از ۱۴ میلیارد تومان رسید

مهر3 ساعت قبل

پارلمان عراق: روسیه موافقت خود را با فروش اس- ۴۰۰ اعلام کرد

آفتاب‌نیوز3 ساعت قبل

فرود اضطراری یک فروند هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۲۹ در منطقه ملاثانی استان خوزستان

خبر فوری3 ساعت قبل

لغو مصوبه شعاع ١٢٠ کیلومتری خواسته صنعتگران البرزی است

مهر3 ساعت قبل

فرود اضطراری یک فروند هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۲۹ در منطقه ملاثانی استان خوزستان

آفتاب‌نیوز3 ساعت قبل