بازار سهام، راه کم هزینه تامین مالی/ چشم انداز مثبت دماسنج بورس تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
بازار سهام، راه کم هزینه تامین مالی/ چشم انداز مثبت دماسنج بورس تهران

بازار سهام، راه کم هزینه تامین مالی/ چشم انداز مثبت دماسنج بورس تهران

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت برای تامین مالی پروژه‌های ملی باید نگاه واقعی به بازار سرمایه داشته باشد و از نگاه دستوری پرهیز کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا؛ کمال خانزاده کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: تامین مالی به دو شیوه در بورس انجام می‌شود، نخست با استفاده از ابزارهای مختلف و دوم سرمایه گذاری سهام‌داران. اگر افزایش سرمایه شرکت‌ها از طریق سرمایه‌گذاری سهام‌داران انجام شود این پول بدون هزینه وارد چرخه تولید و شرکت آنها می‌شود و اگر با ابزارهایی همچون انتشار اوراق، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و عرضه اولیه انجام شود، باز هم کم هزینه‌تر از بازار پول است.

وی ضمن بیان اینکه بازار سرمایه بستری وسیع، جذاب و هموارتر از بانک‌ها دارد اما برای عموم ناآشناست، افزود: با توجه به کمبود نقدینگی در بانک‌ها و چالش‌های بازار مالی، بهتر است که تامین مالی به طور جدی از بازار سرمایه دنبال شود.

خانزاده ضمن اشاره به اینکه تامین مالی از بورس بهتر از استقراض منابع خارجی است، گفت: پروژه‌های ملی و سود آور نیازمند سرمایه زیادی است که نمی‌توان آن را از بانک‌ها تامین کرد. در شرایط فعلی تحریم نیز نمی‌توانیم از منابع خارجی استفاده کنیم. بنابراین با حضور موثر دولت در بازارسرمایه و توجه به بورس در بودجه سال ۹۹، قطعا سرمایه پروژه‌ها بدون نگرانی بدست خواهد آمد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با تاکید بر اینکه ریشه نظام مالی کشور بانک محور است، اظهار کرد: قدرت تبلیغات صنعت بانکداری در کشور بیشتر از بازار سرمایه بوده و بنابراین نفوذ آن‌ها در تمامی صنایع به خوبی دیده می‌شود. شعب بانک در خیابان‌ها و جلوی چشم مردم هستند که این موضوع باعث اعتماد بیشتر می‌شود در صورتی که هیچ‌یک از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها، تامین سرمایه‌ها و …. به اندازه شعب بانک‌ها حضور فیزیکی قدرتمندی ندارند.

وی با اشاره به تاثیر بودجه و نرخ ارز در روند معاملات بازار سهام گفت: از آنجایی که امسال دولت برای فروش نفت با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، اگر کنترل دستوری در بازار ارز نباشد، به عقیده بنده دلار تغییراتی خواهد داشت که این موضوع برای شرکت‌های صادراتی حائز اهمیت است و باعث رشد سرمایه آنها و در نتیجه صعود دوباره شاخص بورس می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصرایران، در این شهر تا کنون ۱۹۷ مورد ابتلای به کرونا گزارش داده شده است و مقامات شهر در تلاشند تا مطمئن شوند که همه افراد آلوده شناسایی شده‌اند و تحت درمان هستند. پیش از این نیز برخی دیگر از شهرهای چین، ابتکاری مشابه را به اجرا گذاشته بودند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
همچنین در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود که نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته ۴۴٫۴ درصد افزایش داشته است. براساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در طول ۱۱ ماهه سال جاری به حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳۵٫۶ درصدی را نشان می‌دهد. در عین حال متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در این مدت ۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش ۶۳٫۵ درصدی داشته است. اغلب واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران در بهمن‌ماه سال جاری با سهم ۱۱٫۷ درصد ارزشی بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان داشته‌اند. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در بهمن‌ سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹٫۴ و ۳۱٫۵ درصد افزایش داشته است.
ایسناایسنا28 دقیقه قبل
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری از ارائه طرح از سوی چهار شرکت دانش‌بنیان برای ساخت کیت کرونا خبر داد. قانعی خاطر نشان کرد: تاکنون چند طرح در این زمینه ارائه شده و در کشور نیز ساخت کیت تشخیص کرونا آغاز شده است. وی با اشاره به حمایت‌های معاونت علمی از شرکت‌های دانش‌بنیان، یادآور شد: در صورتی که شرکتی نیاز به حمایت داشته باشد و اداره آزمایشگاه‌های مرجع تایید کند که شرکت در ساخت کیت توانمند است، معاونت علمی حمایت خواهد کرد تا کیت تولید شود. به گفته وی، تاکنون چهار شرکت اعلام آمادگی کردند و امروز نیز این تعداد افزایش می‌یابد. به گزارش ایسنا، وزارت بهداشت برای تولید کیت تشخیص ویروس کورونا، با هدف تولید انواع کیت‌های تشخیصی ویروس کورونا CORVID ۱۹ مولکولی و تشخیص سریع در داخل کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی، اقدام به انتشار فراخوان عمومی کرده است.
ایسناایسنا40 دقیقه قبل
رئیس انستیتو پاستور ایران با تأکید بر آنکه در حوزه تشخیص کووید ۱۹ روش واحدی در کل کشور اجرا می‌شود، از تجهیز ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور به کیت‌های استاندارد تشخیص بیماری کووید ۱۹ خبر داد و گفت: تجهیز دانشگاه‌ها امکان تشخیص این بیماری را طی هفته جاری در دانشگاه‌ها فراهم خواهد کرد. علیرضا بیگلری در گفت‌وگو با ایسنا درباره کیت‌های تشخیص بیماری کووید ۱۹ (کرونا) در کشور توضیح داد: خوشبختانه ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور در حال کار با کیت استاندارد قابل تأیید وزارت بهداشت هستند و از این لحاظ نسبت به هفته قبل وضعیت بسیار بهتری داریم. وی خاطرنشان کرد: ان‌شاء‌الله تا روز سه‌شنبه هفته جاری، بار عمده دانشگاه‌های شهرستان‌ها (در خصوص موارد نیازمند تشخیص بیماری کووید ۱۹) که به تهران منتقل می‌شد، تا حد قابل توجهی کم می‌شود. در حال حاضر کیت‌های تشخیصی که برای ویروس کووید ۱۹ به کار می‌بریم، استانداردترین کیت‌های موجود در دنیا هستند. وی در پایان گفت: تجهیز دانشگاه‌ها به امکان تشخیص بیماری کووید ۱۹ طی این هفته هم ادامه خواهد داشت.
ایران‌جیبایران‌جیب42 دقیقه قبل
بازار داروهای گیاهی غیر مرتبط با بیماری کرونا در تهران داغ شده است. این روزها ویدیوهای زیادی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده که …شهروند: بازار داروهای گیاهی غیر مرتبط با بیماری کرونا در تهران داغ شده است. این روزها ویدیوهای زیادی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده که سیر و زنجبیل و مرکبات را به‌عنوان داروهای پیشگیری‌کننده از کرونا معرفی می‌کند. از آن سمت بازار فروش اسفند و عنبرنسارا در سایت‌هایی مانند دیوار گل کرده است. این محصولات در روزهای اخیر علاوه بر افزایش قیمت کمیاب هم شدند، چون مردمان زیادی برای تهیه آنها مقابل میوه‌فروشی‌ها صف کشیدند.
ایسناایسنا49 دقیقه قبل
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری لرستان موفق به ساخت کیت تشخیص کرونا شدند. به گزارش ایسنا، علی غلامی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان درخصوص فرآیند ساخت این کیت اظهار کرد: قبل از اینکه ویروس وارد کشور شود و پس از آنکه ژنوم این ویروس در پایگاه اطلاعاتی آمریکا قرار گرفت، طراحی این کیت در دستور کار قرار گرفت. وی با بیان اینکه کیت تشخیص کرونا بر اساس استانداردهای جهانی ساخته و طراحی شده است، تصریح کرد: محققان این شرکت دانش‌بنیان، قطعه‌ای از ژنوم ویروس را به صورت شبیه‌سازی شده در آورده و سنتز کردند و در آزمایش کیت بسیار عالی جواب گرفتیم. غلامی افزود: بعد از اینکه ویروس وارد کشور شد، یک نمونه ویروس به صورت RNA از آزمایشگاه امام رضا (ع) اراک تهیه شد و فرآیندهای لازم را انجام دادیم و سپس با کیت تولیدی شرکت آن را آزمایش کردیم که به صورت کاملا موفقیت‌آمیز جواب مثبت به دست آمده است. بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی با اشاره به اینکه روزانه می‌توانیم در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیت تشخیص کرونا بسازیم که هر کیت نمونه ۵۰ بیمار را شناسایی می‌کند، گفت: هزینه کیت تولیدی ما کمتر از یک سوم کیتی است که وزارت بهداشت خریداری می‌کند و هزینه آن به حدود ۳ میلیون تومان کاهش یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر