بازگشت دو آیت‌الله تأثیرگذار به خبرگان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
بازگشت دو آیت‌الله تأثیرگذار به خبرگان

بازگشت دو آیت‌الله تأثیرگذار به خبرگان

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24-آیت‌الله مصباح‌یزدی بنا به دعوت علما، طلاب، دانشجویان و مردم مشهد، از این حوزه انتخابیه کاندیدای مجلس خبرگان می‌شود. حسین جلالی، مسئول دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) هم دو روز پیش گفت: از چندی پیش جمعی از علما و نخبگان مشهد مقدس از آیت‌الله مصباح‌یزدی درخواست کردند تا برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خراسان رضوی حضور یابند که در نهایت ایشان امروز این درخواست را پذیرفتند.

محمد یزدی با اینکه چهارسال پیش نسبت به عدم حضورش در دور پنجم خبرگان ابراز خوشحالی کرده بود، اما امسال دوباره قصد نامزدی دارد. هم او و هم مصباح یزدی قرار است دوباره به خبرگان بازگردند. با اینکه هر دو ساکن قم‌اند، اما مصباح از مشهد و آن‌طورکه اعلام شده محمد یزدی از قم می‌آید تا هم رقابتی میانشان شکل نگیرد هم دو بازمانده انتخابات چهار سال پیش بتوانند در انتخابات میان دوره‌ای به هم‌قطاران همیشگی خود بپیوندند. آن‌ها که در دوره‌های قبل خبرگان هم عضو بوده‌اند، فقط چهار سال از این مجلس دور ماندند.

این دو نفر چهار سال پیش از تهران نامزد شده بودند، اما نتوانستند رأی کافی بیاورند و از ورود به مجلس خبرگان بازماندند. امسال هیچ‌کدام از تهران نامزد نشده‌اند، درحالی‌که تهران بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در سال ۹۵ یک کرسی خالی دارد.

تسنیم نوشته است که آیت‌الله مصباح‌یزدی بنا به دعوت علما، طلاب، دانشجویان و مردم مشهد، از این حوزه انتخابیه کاندیدای مجلس خبرگان می‌شود. حسین جلالی، مسئول دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) هم دو روز پیش گفت: از چندی پیش جمعی از علما و نخبگان مشهد مقدس از آیت‌الله مصباح‌یزدی درخواست کردند تا برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خراسان رضوی حضور یابند که در نهایت ایشان امروز این درخواست را پذیرفتند. در پی درگذشت آیت‌الله سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی، نماینده سابق مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری، جای یک کرسی از این استان در خبرگان خالی شده، برای همین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در این حوزه نیز برگزار می‌شود.

شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم، مجمع عمومی جامعه مدرسین، مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه، بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه، تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه و … هم از آیت‌الله یزدی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری دعوت کردند. در متن دعوت آن‌ها آمده است: «همچنان که حضرت‌عالی مستحضر هستید، حدود یک سال از رحلت عالم ربانی، فقیه پارسا و پرهیزگار حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد مؤمن قمی (اعلی‌الله مقامه)، نماینده مردم شریف استان قم در مجلس خبرگان رهبری می‌گذرد و متأسفانه مردم شریف استان ولایت‌مدار قم از حضور آن شخصیت والا به‌عنوان نماینده خود در مجلس خبرگان رهبری محروم شدند و کرسی دیار کریمه اهل بیت سلام‌الله علی‌ها در این مجلس مهم و تأثیرگذار خالی شده است».

محمد یزدی در مجلس خبرگان دور چهارم رئیس بود، اما بعد از نتایج اعلام‌شده معلوم شد که از راهیابی به مجلس پنجم بازمانده است.

سه نفر اول نتایج اعلام‌شده مجلس خبرگان در انتخابات ۹۴، مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی، محمد آقاامامی (امامی‌کاشانی) و حسن روحانی بودند.

یزدی رئیس مجلس خبرگان دور چهارم در نطق یکی از آخرین اجلاس‌های خبرگان چهارم گفته بود: «خوشبختانه برای دوره پنجم خبرگان من رأی نیاوردم و در آینده در خدمتتان نیستم و از این اتفاق خوشحالم و خوشحالم که این بار از دوش من برداشته شد».

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

آن زمان حتی شایع شده بود که یکی از راه‌یافتگان اعلام انصراف کرده تا به جایش محمد یزدی بتواند وارد مجلس شود، اما او در پاسخ گفته بود: «آنچه امروز در سایت‌ها درباره اقدام من برای حضور در مجلس خبرگان آینده گفته شده، کذب محض است و تکذیب می‌کنم، چراکه نه از ناحیه من و نه از ناحیه جامعه مدرسین اقدامی انجام نشده که کسی کنار برود و من جلو بیایم و وارد خبرگان آینده شوم».

یزدی گفته بود: «اعلام رسمی وزارت کشور قانون است و اطاعت از قانون وظیفه همه ماست. من هم طبعا تسلیم قانون هستم و به‌هیچ‌وجه حاضر نیستم از قانون کمترین تخلفی صورت گیرد. بحمدالله یک انتخابات کاملا آبرومندانه و آرام در یک کشور پهناور به‌خوبی برگزار شد و یک قطره خون از دماغ کسی نیامد. به همه کسانی که انتخاب شده‌اند، تبریک می‌گویم. البته در گوشه و کناری شکایت‌هایی از نحوه اجرا بوده که در شورای نگهبان در دست بررسی است». از چهار سال پیش به این سو هفت نفر از جمع ۸۸نفره خبرگانی‌ها در مجلس خبرگان پنجم درگذشته‌اند و بنا به اطلاعیه وزارت کشور قرار است انتخابات اولین میان‌دوره‌ای آن در استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم در روز جمعه مورخ ۲/۱۲/۹۸ هم‌زمان با انتخابات یازدهمین دوره مجلس برگزار خواهد شد.

در انتخابات سال ۹۴ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت و خبرگان مردم سه فهرست جداگانه انتخاباتی منتشر کرده بودند. نام ۹ نفر در فهرست ۱۶نفره هر سه جریان انتخاباتی برای استان تهران مشترک بود، ولی فهرست خبرگان مردم منتسب به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، تفاوت‌هایی اساسی در خود داشت و اینکه فاقد چهره‌هایی مانند آیت‌الله یزدی، آیت‌الله مصباح و آیت‌الله جنتی بود.

در نهایت فهرست مورد حمایت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی توانست اکثریت کرسی‌های تهران را در خبرگان رهبری به دست بیاورد. ۱۵ نفر از فهرست خبرگان مردم تهران به مجلس خبرگان راه یافتند و تنها آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، توانست به‌عنوان نفر شانزدهم و آخر از فهرست جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یک صندلی استان تهران را به دست بیاورد.

عمر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به پایان دوره خبرگان پنجم کفاف نداد و هنوز یک سال از انتخابات اسفندماه ۹۴ نگذشته بود که در ۱۹ دی ۹۵ درگذشت. بعدتر آیت‌الله شاه‌آبادی و آیت‌الله میرمحمدی نیز از فهرست تهران درگذشتند تا فهرست چهره‌های مرحوم خبرگان از تهران به عدد سه برسد. آیت‌الله محمد مؤمن، نماینده هر پنج دوره خبرگان رهبری نیز از قم به این مجلس راه یافته بود که اسفندماه ۹۷درگذشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرزندان سردار شهید سلیمانی در مراسم معارفه فرمانده جدید نیروی قدس سپاه

آخرین خبرآخرین خبر17 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدصدا و سیما/ آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و پاسداشت مجاهدت‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور فرماندهان و مسئولین عالی‌رتبه نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد. دو فرزند سردار شهید سلیمانی نیز در مراسم معارفه سردار قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران حضور داشتند.

فیلم | اعتراف جان کری در حضور کاترین اشتون | ناگفته‌های ظریف از یک دیدار خصوصی‌ با جان کری

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ملاقاتش با جان کری در مورد توان دفاعی کشور و قدرتی که آمریکا از آن هراس دارد، گفت: به جان کری گفتم به فرض که شما فردو را خراب کنید آنگاه چه پاسخی برای ملت دارید …دریافت ۷۵۸ KB کد خبر ۴۷۹۴۵۴

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایرناایرنا21 ساعت قبل
بعد از ترور مذبوحانه سردار قاسم سلیمانی به‌دست دولت آمریکا و بالا گرفتن مجدد تنش بین تهران و واشنگتن، مجموعه‌ای از اتفاقات ناخواسته و دردناک شکل گرفت که آرامش و ثبات سیاسی کشور را بر هم زد. هر چند تقریبا سران همه کشورها در جایگاه اعلام موضع، تصمیم آمریکا در ترور سردار سلیمانی را اقدامی تنش‌زا در شرایط کنونی ارزیابی کردند، اما آنچه این مقامات در عمل انجام دادند تا حد زیادی متفاوت بود. متأسفانه توافقات حقوقی بین‌المللی نیز دستمایه خواسته‌ها و امیال فرصت‌طلبانه مقامات این کشورها قرار می‌گیرد. در بخشی از کتاب شهریار ماکیاولی آمده است: «… پادشاه باید پیمان خود را نگه‌دارد، اما اگر ضروری دید آن را زیر پا بگذارد. ایران امروز بیش از هر مقطعی از دوران انقلاب در معرض فشار و تهدید قرار دارد و عبور از این شرایط مستلزم فروتنی، صداقت، درایت و اخلاق‌گرایی مسئولان و البته صبوری بیشتر و همراهی و همدلی مردم است.

رهبر انقلاب: پیروزی قطعی و نهایی با ما است!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- صفحه تاریخ ایران و جهان درس و عبرت؛ به مناسبت ۳۰دی، سالروز تحویل ۵۲ جاسوس سفارتخانه آمریکا، برشی از نخستین خطبه نماز جمعه آیت‌الله خامنه‌ای پس از این واقعه را منتشر کرده است.

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹ شهرداری اراک به شورای شهر ارائه شد

مهر3 دقیقه قبل

ایران می‌تواند بازار لوازم آرایشی- بهداشتی کشورهای همسایه را بدست گیرد

ایرنا4 دقیقه قبل

اتفاقی عجیب در لیگ ترکیه / ۳ پنالتی حریف در ۱ دقیقه مهار شد! + فیلم

رکنا6 دقیقه قبل

تعداد ردصلاحیت‌شدگان کاهش می‌یابد؟ /انتقاد مرتضی طلایی از پایداری‌ها: در شکم گرگ هم دست از اختلاف برنمی‌داریم

ساعت ۲۴6 دقیقه قبل

۱۵۰ شرکت رفع تعهد ارزی نکرده به دادستانی معرفی شدند

ایبنا7 دقیقه قبل

شتابگیری ناگهانی تسلا دردسرساز شد

دنیای خودرو8 دقیقه قبل

اقدام غیرانسانی مسئولان یک پارک برای جذب گردشگر! +عکس

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل