نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط

نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
قسمت سوم از مجموعه سقوط به‌معنای واقعی کلمه یک سقوط در سینمای اکشن و سیاسی هالیوود است.

- اخبار فرهنگی -

خبرگزاری تسنیم-حمید صنیعی‌منش

بعد از ساخت دو قسمت از مجموعه سینمایی FALLEN‌ (سقوط) که یکی به سقوط کاخ سفید توسط نیروهای کره شمالی و دیگری به سقوط لندن توسط تروریست‌ها پرداخته بود. در قسمت سوم به سراغ روس‌ها رفته و بار دیگر دست روس‌ها برای نفوذ در کاخ سفید و ایجاد جنگ رو شد.

اصولا دولت آمریکا بدون دشمن نمی‌تواند زندگی کند و برای آنکه حیات سیاسی و اقتصادی خود را ادامه دهد همواره به وجود دشمنی فرضی برای خود نیازمند است. یک بار کره شمالی، یک بار ایران و اسلام، یک بار روسیه، یک بار آمریکای لاتین و ….

موضوع نفوذ نیروهای انقلابی در سریالHOMELAND در سه فصل اول آن نشان از اهمیت این موضوع برای پشتوانه‌های هنری کاخ سفید دارد. قبل‌تر نیز اسلام هراسی و ایران هراسی در سینما وسریال‌های غربی فراوان دیده شده است که باید در یادداشتی دیگر به آن اشاره کنیم.

نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط - 6

نمایی از سریال «وطن» که در ایران می‌گذرد

روسیه و حضور آن نیز برای برهم زدن معادلات سیاسی آمریکا در سینما داستان طولانی دارد که به دوران جنگ سرد بر می‌گردد قبلا در گزارشی تفصیلی از نمونه‌های مختلف آن اسم بردیم و توضیح دادیم. همینطور درباره پروپاگاندای آمریکا در سینما برای برجسته سازی Agenda-setting theory از ابتدای جنگ‌جهانی مطالبی را در اختیار شما قرار دادیم.

فیلم ANGEL HAS FALLEN نیز مانند دیگر آثار ضدروس برای برجسته سازی و نشان دادن اینکه هنوز آمریکا دارای دشمنانی است که هر لحظه ممکن است امنیت ملی را به‌‌خطر بیاندازند ساخته شده است. جالب است که کاخ سفید خود را همواره به عنوان نماد ملی می‌داند و تهدید‌های فرضی که به آن می‌شود را به حساب تهدید کل ملت و کشور می‌داند. گویی که آمریکا هیچ مکان و محلی ندارد که بتواند آن را به عنوان نماد ملی خود و نشان اقتدار و تاریخ خود بداند.

اما ساخت این قسمت از این مجموعه سینمایی درست در زمانی ساخته شده است که افتضاحات ترامپ آنقدر بالا گرفته است که عموم مردم آمریکا و بیشتر هنرمندان و چهره‌های سیاسی و اجتماعی علیه او جبهه دارند. در این شرایط دستگاه سرمایه‌داری هالیوود برای دفاع از چنین ابرسرمایه‌دار و تاجری که حالا بر مستند ریاست جمهور نشسته است بار دیگر نقش ناجی را ایفا می‌کند. در این فیلم مورگان فریمن با نام رییس جمهور «ترامبل» توسط معاون اول خود که نفوذی روس‌ها است ترور می‌‌شود.

نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط - 11

مورگان فریمن در نقش رئیس جمهور «ترامبل»

تمام اتهامات برای مأمور امنیتی وی زده می‌شود و حالا او برای فرار از پاپوشی که برایش دوخته شده است به بیرون از شهر می‌گریزد. اما احساس ملی او باعث می‌شود که به کانون مبارزه برگردد و مدافع رئیس جمهور باشد. در نهایت هم معاون اول نفوذی دستگیر و راهی زندان می‌شود و رئیس جمهور عزت‌مندانه بر جایگاه خود تکیه می‌زند.

اینکه قسمت‌های قبلی این مجموعه عامل تهدید را از بیرون می‌دانست و این‌بار از داخل، جای تأمل دارد. مسأله نفوذ دشمن تا کنار گوش رئیس جمهور و تهدید ملت مسأله کوچکی نیست. سینمای ما نسبت به این موضوع بسیار بی‌تفاوت است و برایش مهم نیست که نفوذی دارد یا نه. این درحالی است که سریال «گاندو» از معدود آثار هنری بود که در این چند سال اخیر به این موضوع پرداخت. البته سریال «نفوذ» ساخته شمقدری نیز در حال سپری کردن مراحل نهایی خود است. اما سینمای ما کماکان بی‌تفاوت نسبت به این ماجرا است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط - 16

نمایی از سریال «گاندو»

در هر حال ترامپ با بازسازی نقش خود با ترامبل تلاش کرده است تا تظلم کند و خود را آنقدر محبوب بداند که روس‌ها را به دنبال خود برای نابودی و برنامه‌ریزی برای جنگ‌ بزرگ دیگری بداند. هالیوود در این مسیر بسیار نخ نما شده به‌طوری که از همان ابتدای فیلم‌های سیاسی که کمپانی‌های برتر آن را ساخته باشند، می‌توان فهمید که داستانی دیگر از قهرمان‌های ناجی ملت قرار است دیده شود که برای حفظ جان رئیس جمهور به عنوان یاور و پشتیبان مردم دست و پا می‌زنند.

البته این نعل واروونه دیگر برای خود مردم هم محلی از اعراب ندارد و فروش گیشه پایین این فیلم و امثال آن نشان می‌دهد که امیدی برای جدی‌گرفتن آن‌ها نیست زیرا مردم آمریکا دیگر آن را باور ندارند.

اگر زمانی فیلم «هواپیمای رئیس جمهور» با بودجه ۸۵ میلیون دلاری بالای ۳۰۰ میلیون دلار فروش داشت، هنوز دروغ‌ها و افتضاحات کاخ سفید در یک عمر زندگی سیاه خود برای بسیاری از مردم آمریکا و جهان برملا نشده بود.

نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط - 21

پوستر سینمایی «هواپیمای رئیس جمهور»

اما امروز فیلم‌هایی مانند ANGEL HAS FALLEN با افشاگری‌هایی مانند سریال «خانه پوشالی» از یک سو و البته تابلو شدن برنامه‌ها و افراط‌های امثال ترامپ دیگر رنگ قبلی خود را ندارد و حتی توسط منتقدین معمول سینما نیز نمره‌های خوبی را دریافت نمی‌کند‌ و این یعنی سقوط واقعی فرشتگان ناجی سینما.

نگاهی به «سقوط فرشتگان» | دستگیری از ترامپ هنگام سقوط - 24

نمایی از سریال «خانه پوشالی»

برخی از نظرات و دیدگاه‌های منتقدین سینمایی غرب را درباره این فیلم می‌خوانیم:

برد ویلر | گلوب اند میل (تورنتو)

نمره: ۵۰ از ۱۰۰

تقریبا هیچ هیجانی در این اثر هیجانی وجود ندارد. علاوه‌ بر این هیچ تفاوت و تغییر خاصی هم در شخصیت‌ها به وجود نیامده است.

دیوید ارلیچ | ایندی وایر

نمره: ۳۳ از ۱۰۰

فیلم انجل سقوط کرده است، از آن دسته آثاری است که شما را فوق‌العاده خسته و بی‌قرار می‌کند؛ به طوری که شما پیش از آغاز قسمت سوم فیلم، مدام به پایان آن و همچنین ترک سینما فکر می‌کنید. اما اگر کسی بتواند این وضع را تحمل کند و تا انتها به پایان این اثر بنشیند، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صحنه‌های پس از تیتراژی را که تا به امروز ساخته شده، جایزه می‌گیرد.

سایمون آبرامز | RogerEbert. com

نمره: ۲۵ از ۱۰۰

فیلم Angel Has Fallen یک اثر اکشن خواب‌آور و احمقانه است که ایده اصلی و سرمایه خود را هدر داده است.

انتظار می‌رود که در صورتی که این مجموعه بخواهد ادامه پیدا کند و در کنار مجموعه‌های سیاسی-امنیتی مانند مأموریت غیر ممکن یا جیمزباند ایفای نقش کند باید از فیلمنامه و موضوعی چندلایه برخوردار باشد. در غیر این صورت سقوط آن برای همیشه قطعی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

کارنامه درخشان ارتش آمریکا در ماله‌کشی تلفات؛ از My Lai تا عین الاسد/ «ضربه مغزی آرام» با شیب ملایم تبدیل به سوختگی و جراحت شدید شد +عکس

مشرق‌نیوز38 دقیقه قبل

حمله کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا به فیس‌بوک

برترین‌ها1 روز قبل

ترافیک سنگین در آزادراه قزوین_کرج/بارش برف و باران در محورهای مواصلاتی ۱۳ استان کشور

ایلنا14 ساعت قبل

۱۰ عضو داعش در موصل دستگیر شدند

برترین‌ها1 روز قبل

مدارس کدام استان‌ها یکشنبه ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

افکارنیوز1 روز قبل

محرومیت ۴ ساله کاپیتان دوچرخه‌سواری ایران

ورزش۳1 روز قبل

یورش سنگین تروریستها به ارتش سوریه در ادلب

مهر1 روز قبل

عملکرد قابل توجه دوربین گوشی‌ HUAWEI Y۹s به عنوان یک گوشی مقرون به صرفه

خبر فوری1 روز قبل

نشست کمیسیون امنیت ملی با نمایندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستادکل نیروهای مسلح برگزار شد

ایلنا4 ساعت قبل

سیروان یا مهراب؟ حق را به کدام می‌دهید؟

برترین‌ها1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ تن در حملات گروه‌های مسلح با استفاده از سلاح‌های نانو در ادلب

ایسنا2 دقیقه قبل

تمام مدارس زرندیه فردا تعطیل است/ تاخیر در آغاز به کار برخی مدارس

مهر3 دقیقه قبل

سرمربی تیم‌ملی فوتبال هفته آینده مشخص می‌شود

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل

تصاویری از نوازش یک نوزاد در آغوش حاج قاسم سلیمانی

میزان‌آنلاین8 دقیقه قبل

گری نویل: لحظات دردناکی برای منچستریونایتد است؛ برای اولین بار طی ۳۰ سال اخیر، شعار قهرمانی لیورپول را شنیدم

طرفداری8 دقیقه قبل

سوگواره حدیث غربت در کوچه‌های بنی هاشم در قم آغاز به کار کرد

ایسنا12 دقیقه قبل