ارزهای آسیای شرقی جای دلار در صندوق توسعه ملی را گرفتند/ فعالیت‌های برون مرزی صندوق متوقف شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

ارزهای آسیای شرقی جای دلار در صندوق توسعه ملی را گرفتند/ فعالیت‌های برون مرزی صندوق متوقف شد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
محمود دودانگه اظهار داشت: پس از سال 92 هیچ گزارشی از سرمایه‌گذاری‌های صندوق توسعه ملی در خارج از کشور منتشر نشد بنابراین در همان زمان ادامه این فعالیت‌های صندوق متوقف شد.

ارزهای آسیای شرقی جای دلار در صندوق توسعه ملی را گرفتند/ فعالیت‌های برون مرزی صندوق متوقف شد - 1

محمود دودانگه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره کاهش سهم دلار در سبد ارزی صندوق توسعه ملی اظهار داشت: صندوق توسعه ملی برای ذخیره بخشی از درآمدهای نفتی و گازی ایجاد شد و بنا بر فروش نفت کشورمان به کشورهای مختلف، در صندوق انواع ارزها واریز و ذخیره شده است.

وی ادامه داد: تنوع ارزی صندوق توسعه ملی به طور مستقیم با مقصد نفت ایران در ارتباط است و مزیت این تنوع، کاهش ریسک نوسانات بین ارزها می‌تواند باشد.

عضو سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به نسبت میزان ارزهای مختلف در صندوق توسعه ملی گفت: حساب‌های صندوق توسعه نزد بانک مرکزی است بنابراین مدیریت میزان ارزها و سهم هر یک در صندوق باید توسط بانک مرکزی انجام شود.

دودانگه با اشاره به کاهش ذخایر دلاری نسبت به سایر ارزها ناشی از تحریم معاملات دلار پایه تاکید کرد: به طور قطع در این شرایط ملاحظاتی وجود دارد. مهم‌ترین سیاست و اقدام بانک مرکزی باید این باشد که چگونه و با چه ارزهایی صندوق را به صورت کارآمد اداره کند. یکی از ملاحظاتی که می‌تواند کارکرد صندوق را تحت تاثیر قرار دهد، بحث تحریم‌های معاملات دلاری است و در این وضعیت طبیعی است که ارزهای کشورهای شرقی سهم بیشتری در صندوق توسعه ملی داشته باشند.

وی افزود: زمانی با فروش نفت به کشورهای اروپایی، یورو به صندوق توسعه ملی واریز می‌شد و ذخایر توسعه غنی از ارز اروپایی بود اما امروز ارزهای کشورهای شرقی افزایش یافته است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

عضو سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی ادامه داد: بانک مرکزی در این شرایط باید بداند چگونه نوسانات بین ارزهای مختلف می‌تواند باعث انتفاع برای منابع بانک مرکزی شود، اما نمی‌توان گفت کاهش یا افزایش سهم یک نوع ارز در حساب‌های صندوق توسعه ملی لزوما مثبت یا منفی است. این موضوع به سیاست‌های بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی برمی‌گردد.

دودانگه گفت: اگر از کشورهای شرقی مانند چین، کره، ژاپن و … واردات داشته باشیم نیازی به تبدیل کردن این ارزهای متنوع به یک ارز رایج مانند دلار نداریم و هزینه‌ای هم ایجاد نمی‌شود. اما اگر بخواهند براساس دلار خرید کنند در حالی که ارز در چین و به یوان باشد، طبیعی است که در این شرایط کشور هزینه‌هایی ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری صندوق در سایر کشورها که یکی از اهداف و وظایف آن است، ‌ اظهار داشت: یکی از مصارف صندوق توسعه ملی سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی سایر کشورها است که در سال‌های قبل نسبت به این کار اقداماتی انجام شد و مذاکراتی هم با بانک‌هایی از جمله اکو بانک داشتیم اما مشکلات بین‌المللی مانع از ادامه این اقدامات شد.

عضو سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی تاکید کرد: پس از سال ۹۲ هیچ گزارشی از سرمایه‌گذاری‌های صندوق توسعه ملی در خارج از کشور منتشر نشد بنابراین در همان زمان ادامه این فعالیت‌های صندوق متوقف شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، بازار فروش موبایل در سال‌های اخیر با رکود چشمگیری مواجه شده است و همچنان گزارش‌های منتشر شده در منابع و رسانه‌های خبری نشان می‌دهد که این بازار روندی نزولی را در پیش گرفته است. بر اساس گزارشی که کارشناسان و تحلیلگران فعال در موسسه تحقیقاتی کانترپوینت در وب سایت economictimes منتشر کرده‌اند، می‌توان دریافت که علت رکود بازارهای جهانی موبایل، افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند، کاهش نرخ رشد اقتصاد جهانی و بحران‌های اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان بوده است که در واقع موجب شده کاربران مدت زمان بیشتر و طولانی‌تری از گوشی‌های خود استفاده کنند و تمایل کمتری به خریداری زود به زود موبایل داشته باشند. طبق آمار و اطلاعات مندرج در این گزارش، رشد بازار گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۷ درصد رسیده است. این در حالیست که این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۰ درصد و سال قبل از آن، ۲۰۱۷، برابر با ۱۳ درصد ثبت و گزارش شده است. همه این مسائل موجب شده است که بسیاری از آنها وضعیت کنونی بازار جهانی موبایل را بحرانی و درحال هشدار اعلام کنند.
ایسناایسنا1 روز قبل
پس از یک دهه سرانجام مجلس به قانون بیمه راهنمایان گردشگری رأی مثبت داد، قانونی که فقط ۲ هزار راهنما را از بین ۱۴ هزار نفری که از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کارت راهنمای گردشگری گرفته‌اند، بیمه می‌کند. به گزارش ایسنا، بیمه راهنمایان گردشگری بیش از یک دهه است که پیگیری می‌شود. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مجلس که خبر تصویب قانون بیمه راهنمایان گردشگری را داده‌اند هنوز اعلام نکرده‌اند محل تامین منابع مالی بیمه راهنمایان گردشگری کجاست، تنها به این نکته اشاره شده که براساس مصوبه کمیسیون تلفیق تا سقف ۲۰۰۰ نفر از راهنمایان گردشگری در سال آینده مشمول بیمه خواهند شد. او یادآور شد: بیمه راهنمایان گردشگری جزو لوایح پیشنهادی وزارتخانه بود که به لایحه بودجه اضافه شد. وی گفت: در این مرحله سقفی را برای پوشش بیمه راهنمایان گردشگری قائل شدیم؛ عددی در حدود ۲ هزار نفر که به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعیین و بیمه می‌شوند.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا23 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

خبر خوش برای کسانی که اولین بار یارانه معیشتی می‌گیرند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر