آلودگی‌هایی که دست از سر خلیج‌فارس برنمی‌دارند …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
آلودگی‌هایی که دست از سر خلیج‌فارس برنمی‌دارند …

آلودگی‌هایی که دست از سر خلیج‌فارس برنمی‌دارند …

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/بوشهر آلودگی‌های مختلف همواره تهدیدی برای خلیج فارس و محیط زیست دریا محسوب می شوند اما طی دهه های اخیر نشت لوله ها و خطوط نفتی در این میان به شکل یک بحران و در فواصل زمانی دست از سر خلیج‌فارس برنداشته است...

دریاها و اقیانوس‌ها علاوه بر اینکه تامین کننده بخشی از زنجیره غذایی در دنیا هستند، نزدیک به ۹۰ درصد اکسیژن کره زمین را تامین می‌کنند، به همین خاطر آلوده کردن دریاها یعنی صدمه به زمین، هوا و ساکنان آن!

مریم قائمی، رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس در گفت‌وگو با ایسنا در این خصوص نوان کرد: در منطقه ای که ما زندگی می کنیم، -یعنی خلیج فارس- به دلیل حساسیت و استراتژیک بودن آن که ناشی از داشتن هزاران هکتار پهنه های بین جزرومدی، ارزش شیلاتی و تنوع آبزیان منطقه، وجود اکوسیستم های حساس و منایع عظیم انرژی -نفت و گاز- است اهمیت بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین منابعی که به عنوان منابع آلاینده خلیج فارس به حساب می‌آیند، آلودگی‌های نفتی هستند که به روش‌های مختلف در خلیج فارس به وجود می‌آیند. یکی از اینها تصادفاتی است که میان کشتی‌های نفتکش اتفاق می‌افتد، و دیگر عوامل نیز برخورد لنگر کشتی‌ها با خطوط لوله دریایی؛ بهره برداری از چاه‌های نفت و نشتی که از آن‌ها رخ می‌دهد، و همینطور نشت مواد نفتی از اتصالات و خطوط لوله انتقال نفت است که اینها از موارد مهم و عوامل ایجاد آلودگی در خلیج فارس هستند.

آلودگی خلیج فارس یک مسئله جدید نیست

این مسئول خاطرنشان کرد: آلودگی در خلیج فارس یک مسئله جدید نیست و به صورت دوره ای و تناوبی اتفاق می افتد و متاسفانه گاها فاصله بروز این آلودگی ها هم خیلی کم است، هنگامی که این آلودگی ها اتفاق می افتد محیط زیست، اکوسیستم های حساس و آبزیان خلیج فارس با تهدید روبرو می شوند همانطور که تا الان نیز با آن درگیر بوده اند.

قائمی تاکید کرد: مهمترین اکوسیستم‌های خلیج فارس آبسنگ‌های مرجانی و جنگل‌های حرا هستند که همه اینها تحت تاثیر آلودگی‌ها به ویژه آلودگی‌های نفتی قرار دارند.

رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس با اشاره به روش های مقابله با بروز آلودگی های نفتی گفت: در مورد راهکارهای مقابله با آلودگی باید بگویم که در واقع آلودگی نفتی یک مسئله پیچیده با ابعاد گسترده است که ما نمی توانیم با راهکارهای محدود یا ملّی با آن مقابله نماییم و به دلیل حساسیت این مسئله (مقابله با آلودگی های نفتی که یک موضوع بین المللی است) چندین کنوانسیون و قوانین مختلفی در سطح ملی و بین المللی وجود دارد.

وی افزود: از جمله کنوانسیون‌های بین المللی که در این زمینه داریم، کنوانسیون بین المللی مسئولیت مدنی برای آلودگی نفتی است که در سال ۱۸۶۹ تصویب شده؛ همچنین کنوانسیون بین المللی صندوق جبران خسارات ناشی از آلودگی نفتی تصویب سال ۱۹۹۲؛ کنوانسیون مارپل و همینطور کنوانسیون حقوق دریاها و کنوانسیون کویت در سطح منطقه‌ای که یک سند قانونی است و در آن کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان شامل جمهوری اسلامی ایران، بحرین، عراق، قطر، عربستان و امارات متحد شده‌اند که تلاش هایشان را برای حفاظت از محیط زیست دریایی به کار بگیرند؛ اینها از جمله کنوانسیون‌های بین المللی است.

مریم قائمی بیان کرد: در سطح ملی مهمترین کنوانسیون و قانونی که در خصوص بحث آلودگی نفتی داریم قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی مواد نفتی است که در سال ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

باید به نظام مسئولیت کیفری توجه و تمرکز شود

این کارشناس تاکید کرد: در خصوص راهکارها باید بگویم که به عقیده من این کنوانسیون‌ها چه بین المللی و چه قوانین ملی تا الان توانسته‌اند تا حدودی تاثیرگذار باشند و در حقیقت کارآیی موردانتظار را نداشته‌اند و من فکر می‌کنم که علاوه بر مسئولیت مدنی در خصوص وارد کردن این خسارت‌ها که معمولا غیرقابل جبران هستند و تاثیرات سوء اقتصادی که این آلودگی‌های نفتی بر دریا دارند باید به نظام مسئولیت کیفری توجه و تمرکز شود. به این معنی که علاوه بر بحث مسئولیت مدنی باید مجازات‌های کیفری سنگینی در قوانین زیست محیطی اعمال شود که نقش بازدارنده داشته باشد تا شاید بتوانند محیط زیست دریا و مقوله حفاظت از آن را در یک چارچوب مناسب قرار دهند.

رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس بوشهر اظهار کرد: بنابراین هم نظام مسئولیت مدنی و هم مسئولیت کیفری باید توامان با هم مورد توجه قرار گرفته و ما به دو حوزه کاهش خطر و جبران خسارت با اولویت بخشی به رویکرد پیشگیری تمرکز داشته باشیم نه فقط مقابله با گسترش آلودگی و جبران خسارت. زیرا وقتی آلودگی اتفاق افتاد خسارتی که به محیط زیست دریایی وارد می‌شود غیرقابل جبران است، بنابراین باید تمرکز ما بر پیشگیری باشد.

وزارت نفت ملزم به نوسازی خطوط لوله‌های انتقال نفت شود

یک دادستان سابق در آمریکا در مورد بحث آلودگی نفتی گفته است آلوده ساز مجرمی است که قداست حقوق بزرگ‌ترین موجود زنده جهان، یعنی محیط زیست کره زمین را نادیده گرفته و آن را نقض کرده است بنابراین به عنوان یک مجرم در نظر گرفته شده و مجازات‌های کیفری برای او تعیین می‌شود.

در بین کنوانسیون های گفته شده کنوانسیون مارپُل تنها کنوانسیون بین المللی است که به نظام مسئولیت کیفری با هدف مقابله با آلودگی نفتی دریایی و پیشگیری از آن اشاره کرده است. اما یکی از ایرادات همین کنوانسیون هم اینکه فقط موارد آلودگی دریایی با منشا کشتی را جرم تلقی کرده و بخش مهمی از منابع آلاینده یعنی سکوها و سازه های فراساحلی را نادیده گرفته است، بنابراین نیاز است که توجه بیشتری به پیشگیری از وقوع آلودگی های نفتی شود و یکی از این بحث هایی که می تواند در این زمینه کمک کند اینکه علاوه بر در نظر گرفتن مجازات های سنگین؛ وزارت نفت ملزم به نوسازی خطوط لوله های انتقال نفت شود تا از نشت و بروز آلودگی جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، در سال جاری برای چندمین بار آلودگی های نفتی در سواحل خارگ با گستره 15 مایلی مشاهده شد که بنا بر اظهارات مسئولین و پایش های انجام شده پاکسازی شده است اما آیا این آلودگی و این پاکسازی و عملیات ها پایان ماجرای تکراری آلودگی ها است یا طبق قراری نانوشته هر بار باید منتظر سایه انداختن لکه های سیاه نفت بر سر دریا و محیط زیست دریا باشیم؟ و موضوع مهم اینکه خلیج فارس تا کی دوام می آورد و هضم این آلودگی های عمیق چه عوارض و آسیب های غیرقابل جبرانی را برای این پهنه ارزشمند ایجاد خواهد کرد. همه اینها سوالات و نقاط ابهامی است که امیدواریم مجموعه نفت و دیگر نهادهای مربوطه نسبت به آن احساس مسئولیت کرده و پاسخگو باشند تا شاهد اقدامات موثر و کاربردی و همچنین ماندگار در عرصه حفاظت از خلیج فارس باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کشته شدن بسکتبالیست ۱۸ ساله آمریکایی در حین بازی

مهرمهر1 روز قبل

وزارت خارجه: عراق از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد خبر داشت (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

استرالیا در محاصره بلایای طبیعی؛ طوفان هم پس از سیل و آتش سوزی از راه رسید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- طوفان و تگرگ شدید در کانبرا، پایتخت استرالیا سبب بروز خسارت چند میلیون دلاری شد؛ این در حالی است که بخش‌هایی از استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد. طوفان و تگرگ در «کانبرا»، پایتخت استرالیا امروز دوشنبه، ۳۰ دی، خساراتی چند میلیون دلاری برجای گذاشت. این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این این در حالی است که مناطق شرقی استرالیا همچنان در آتش می‌سوزد؛ این آتش سوزی تاکنون ۲۹ کشته برجای گذاشت. بر اثر این آتش سوزی گسترده ۲۵۰۰ منزل مسکونی تخریب شده و میلیون‌ها حیوان جان خود را از دست دادند. میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری استرالیا در پی آتش سوزی اخیر یک میلیارد دلار برآورد شده است.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، این چهره قدیمی فوتبال ایران که در قرارداد حقوقی بدون ایراد با کی روش نقش آفرینی کرد، از معدود چهره‌های آگاه فوتبال ایران در عرصه‌های بین المللی است و می‌شود به حرف‌های او استناد کرد. این راه حل بینابینی می‌تواند از یک بحران بزرگ برای لیگ قهرمانان آسیا جلوگیری کند چرا که مدیران ایرانی اعلام کرده‌اند که در مسابقاتی که در زمین‌های بی طرف برگزار شود، شرکت نخواهند کرد. شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: بازی‌ها به طور حتم یکم بهمن برگزار نمی‌شود. ما دراین باره به کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ داده‌ایم که باید در ایران میزبان تیم‌ها باشیم نه در کشور بی طرف. اگر اکنون این تصمیم را قبول کنیم به تبع آن فردا باید با هر تصمیمی کنار بیاییم که این اشتباه است.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کنفدراسیون فوتبال آسیا در تازه‌ترین اقدام خود چهار باشگاه ایرانی را از میزبانی در دیدارهای پیش روی لیگ قهرمانان محروم و تاکید کرده است که نمایندگان کشورمان باید در زمین بی طرف برابر حریفانشان به میدان بروند. به دنبال این اتفاق از سوی فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک رایزنی هایی برای حل مشکل صورت گرفت اما مهمترین اتفاق این ماجرا شکایت چهار باشگاه ایرانی از کنفدراسیون آسیا به دادگاه بین المللی ورزش خواهد بود. مهدی علی نژاد معاون وزیر ورزش در این مورد گفت: چهار باشگاه ایرانی لایحه‌ای را تنظیم خواهند کرد تا از طریق فدراسیون فوتبال به دادگاه بین المللی ورزش ارسال و شکایت ایران از کنفدراسیون آسیا اعلام شود. وی در پاسخ به این پرسش که این شکایت زمانبر خواهد بود و ممکن است مشکل را حل نکند گفت: تلاش ما این است که بتوانیم برای نمایندگان ایران دستور موقت رفع محرومیت بگیریم. ضمن اینکه از سوی دستگاه‌های مختلف هم در حال لابی و رایزنی‌های بین المللی هستیم تا مشکلات را حل کنیم.
الفالف22 ساعت قبل
در جریان درگیری‌ها در حومه شهرک «ابودفنه»، تعدادی از خودروهای نظامی تروریست‌ها هدف قرار گرفتند و منهدم شدند؛ شماری از عناصر تروریستی در جریان درگیری‌ها در این محور کشته و زخمی شدند. عناصر گروهک‌های تروریستی صبح روز یکشنبه (بیست و نهم دی ماه) حملات گسترده‌ای را از شهرک‌های تازه اشغال شده «تل خطره و ابوحریف» علیه مواضع نیروهای ارتش سوریه در شهرک «حلبان» ترتیب دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، با اشغال شهرک «حلبان»، شهرک‌های «مغاره میرزا، اسطبلات و خوین الشعر» در تیر راس و آتش تروریست‌ها قرار می‌گرفتند و از لحاظ نظامی ساقط شده و از دست رفته محسوب می‌شدند. گروهک‌های تروریستی پس از ناکامی در عملیات اشغال شهرک «حلبان»، حملات دیگری را از شهرک‌های «الغدفیه و تل الشیخ» علیه نیروهای ارتش سوریه در شهرک «ابودفنه» در جنوب شرق استان ادلب انجام دادند. به گزارش گروه بین الملل الف، در جریان درگیری‌های روزهای گذشته در جنوب شرق استان ادلب حداقل ۱۰۰ تن از عناصر تروریستی کشته و زخمی شده‌اند و خسارت‌های سنگینی به تجهیزات نظامی آنان وارد آمده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

آیا دوربین اصلی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۱۰۸ مگاپیکسلی خواهد بود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

تلاش برای افزایش مبلغ یارانه امداد به خانواده‌های جایگزین

مهر18 دقیقه قبل

کدام بازیکن استقلال از رفتن استراماچونی بیشترین سود را برد؟ + عکس

میزان‌آنلاین19 دقیقه قبل

انتصاب «دبیر ستاد سیاست گذاری جمعیت» در معاونت سیما/رییس مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما منصوب شد

میزان‌آنلاین20 دقیقه قبل

اعطای بورسیه تحصیلی به یاد جانباختگان پرواز ایران- اوکراین/ ۳۰۰ نخبه از دانشگاه‌های خارج به کشور بازگشتند

فارس20 دقیقه قبل

راز سفر کوشنر به تل آویو در آستانه رونمایی از معامله قرن

مهر20 دقیقه قبل

رکوردداران گلزنی در لیگ قهرمانان تا قبل از ۲۱ سالگی+فیلم

فارس21 دقیقه قبل