۴ ویژگی کلیدی و ۱۲ اصلاح ساختار مهم بودجه ۹۹
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
۴ ویژگی کلیدی و ۱۲ اصلاح ساختار مهم بودجه ۹۹

۴ ویژگی کلیدی و ۱۲ اصلاح ساختار مهم بودجه ۹۹

فارسخبرگزاری فارس |
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور از 4 ویژگی کلیدی و 12 اصلاح ساختار مهم بودجه 99 خبر داد.

مژگان خانلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به ویژگی‌های کلیدی که در تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مورد نظر دولت بوده است، اظهارداشت: ‌ حمایت از معیشت عمومی، سلامت و عدالت اجتماعی، حمایت از تولید و اشتغال، تسهیل تأمین مالی و افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور از جمله این مباحث است.

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: ‌ افزایش اعتبارات طرح‌های عمرانی، زیرساختی و توسعه‌ای کشور با رویکرد اتمام طرح‌ها طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و در نهایت تهیه و تنظیم گزارش بودجه استان‌ها را نیز می‌توان به این ویژگی‌ها افزود.

وی با اشاره به اصلاح ۱۲ سرفصل به عنوان مهمترین اصلاحات ساختاری انجام گرفته در تنظیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور گفت: ‌ کاهش استفاده دولت از درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت و خالص صادرات گاز از ۲۱٫۷ میلیارد دلار به ۱۱ میلیارد دلار (با حفظ سهم صندوق توسعه ملی به میزان ۳۶ درصد مطابق قانون) رسیده است.

خانلو ادامه داد: ‌ با احتساب اجازه پیش‌بینی شده برای پرداخت تسهیلات ارزی از محل منابع ورودی سال ۱۳۹۹ به صندوق توسعه ملی به میزان ۳٫۵ میلیارد دلار این رقم به ۱۴٫۵ میلیارد دلار بالغ می‌شود.

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور از رویکرد و برنامه‌ریزی دو ساله در خصوص پایداری بودجه گفت‌ و افزود: سیاست‌های اشتغالزایی و برنامه‌های حمایت از تولید و اشتغال، افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد و کوچک‌سازی دولت و اصلاح نظام یارانه‌ها و قیمت‌گذاری جزء اصلاحات صورت گرفته است.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

این مقام مسئول با بیان اینکه حذف یکصد ردیف هزینه‌ای از بودجه دولت و تقویت مدیریت استان‌ها و واگذاری مدیریت اعتبارات تعداد ۶۵۰ طرح ملی به استان‌ها در دستور کار قرار گرفته است، بیان داشت: ‌ برنامه‌محور شدن فعالیت‌های هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی و عملیاتی شدن بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد یکسال زودتر از موعد قانونی در تمامی دستگاه‌های اجرایی از دیگر رویکردها است.

به گفته وی، ارسال گزارش عملکرد و صورت‌های مالی و بودجه شرکت‌های دولتی یک ماه زودتر از روال همیشگی به مجلس شورای اسلامی، ممنوعیت پذیرش دانشجوی جدید در مراکز و موسسات پژوهشی دولتی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و کاهش ۲۰ درصدی ظرفیت پذیرش دانشجوی جدید در موسسات پژوهشی وابسته به وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اقدامات انجام شده تلقی می‌شود.

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: ممنوعیت صدور مجوز تأسیس موسسات پژوهشی دولتی جدید برای دستگاه‌های اجرایی و لزوم ساماندهی آنها در سال آتی، الزام دستگاه‌های اجرایی برای ارتقای شاخص‌های بهره‌وری، الزام به تغییر در رابطه مالی دولت با شرکت ملی نفت ایران جزء اصلاحات صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ‌ انجام هرگونه پرداخت مستقیم و مستمر ازمحل اعتبارات هزینه‌ ای به سایر کارکنان دستگاه‌های اجرایی، صرفا پس از ثبت اطلاعات آنان در سامانه کارمند ایران، توسط خزانه‌داری کل کشور به ذی‌نفع نهایی انجام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب20 ساعت قبل
خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. به گزارش ایران جیب از اسپوتنیک، خودروساز بزرگ ژاپنی تویوتا در بیانیه خبری خود اعلام کرد ۲٫۹ میلیون خودروی خود را از آمریکا فراخوان می‌کند؛ چراکه نگرانی‌هایی از این وجود دارد که ایربگ این خودروها در تصادف باز نشوند. در این بیانیه آمده است: خودروهای کرولای مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، ماتریکس مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، آوالون ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ و آوالون هایبرید مدل ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ فراخوان ایمنی شده‌اند و تقریبا ۲٫۹ میلیون خودرو شامل این فراخوانی خواهند شد. شرکت تویوتا در کل ۳٫۴ میلیون خودرو را از سراسر جهان، به علت نقص ایربگ فراخوانی کرده است.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
ایبناایبنا1 روز قبل
براین اساس میانگین قیمت هر دلار آمریکا در بازار نیما (ثانویه) که در ۲۱ آذرماه با نرخ سنا یک هزار و ۸۵۷ تومان اختلاف داشته، در ۲۲ دی ماه به یک هزار و ۲۷۹ تومان کاهش یافته است. همچنین ارزش معاملات ارزی در یک ماهه منتهی به ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ نیز حکایت از فروش ۱٫۳ میلیارد یورو ارز در سامانه نیما دارد. از این رقم معادل ۱٫۲ میلیارد یورو ارز برای واردات از طریق سامانه نیما خریداری شده است. همچنین در این مدت نیز معادل ۱۱ میلیارد یورو در این سامانه برای واردات خریداری شده است. بنابراین مازاد ارز موجود در سامانه نیما، حدود ۲٫۳ میلیارد یورو برآورد می‌شود.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از کاهش ۳۰۰ تومانی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۱۵۰ تومان و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است. مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در گفت‌وگویی از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۷ هزار و ۱۵۰ تومان، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان، توزیع درب واحد‌های صنفی ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان و خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است. به گفته وی: نرخ هر کیلو ران مرغ باکمر ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و ران مرغ بدون کمر برابر با قیمت مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است. یوسف خانی با اشاره به نرخ سایر مشتقات در بازار گفت: قیمت هر کیلو گرم سینه با کتف ۲۲ هزار تومان، سینه بدون کتف ۲۳ هزار تومان و سینه مرغ ۲۶ هزار تومان است. وی ادامه داد: با وجود افزایش چشمگیر قیمت جوجه یک روزه، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ نسبت به قیمت مصوب ۴۰۰ تومان متضرر هستند و با احتساب افزایش چشمگیر قیمت جوجه یک روزه زیان به بیش از این رقم می‌رسد.
افکارنیوزافکارنیوز5 ساعت قبل
فیلم «۱۹۱۷» ساخته سم مندس که یکی از رقبای اصلی دریافت جایزه بهترین فیلم سال اسکار امسال است هم در همین آخر هفته پیش رو از مرز ۱۰۰ میلیون دلار فروش عبور خواهد کرد. فیلم سوم هم «جنتلمن» ساخته گای ریچی خواهد بود که تخمین زده می‌شود در آخر هفته فروشی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلار داشته باشد. این فیلم که با بودجه‌ای ۷ میلیون دلاری برای استودیوی میرامکس ساخته شد تا به حال توانسته نقدهایی مثبت دریافت کند و بیش از ۱۸ میلیون دلار در باکس آفیس جهانی تنها در سه بازار اولیه خود از جمله بریتانیا فروش کند. این فیلم خانوادگی که با بودجه بالایی ساخته شده در آخر هفته به رتبه چهارم سقوط می‌کند و تخمین زده می‌شود ۹٫۵ میلیون دلار بفروشد. به این ترتیب فروش داخلی آن به رقم ضعیف ۴۲ میلیون دلار می‌رسد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر