وضع بودجه پژوهشی کشور مناسب نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
وضع بودجه پژوهشی کشور مناسب نیست

وضع بودجه پژوهشی کشور مناسب نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/قم مدیرحوزه‌های علمیه کشور در خصوص چالش‌های بخش پژوهش گفت: وضع بودجه پژوهشی کشور مناسب نیست و باید بازنگری در این خصوص صورت گیرد، همچنین تناسب کمیت و کیفیت در برخی حوزه‌های پژوهشی، لحاظ نشده و باید به دنبال کیفی سازی پژوهش‌ها باشیم.

آیت‌الله علیرضا اعرافی صبح امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان که در دانشگاه قم برگزار شد، عنوان کرد: در کشور ما، دو بال بزرگ علم و تحقیق، حوزه و دانشگاه هستند و دانشگاه به عنوان یک نهاد عظیم و نقش آفرین، سهم بزرگی در تعالی پژوهش کشور داشته است.

وی افزود: ایران در ۲۰شاخص و در ده‌ها قلمرو، موفقیت و دستاوردهای پژوهشی داشته است، ایران دارای اسناد کوتاه مدت و بلند مدت در ارتقای فضای علمی و پژوهشی است که این اسناد در پیشبرد اهداف بسیار موثر هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: در یک نگاه عام، حدود ۲۰۰۰ مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه‌ در کشور وجود دارد که اغلب آنان به برکت انقلاب اسلامی ایجاد شده است، این یک ظرفیت بالقوه بسیار مناسب است، همچنین طبق آمارها، حدود ۱۰۰هزار هیئت علمی در دانشگاه‌ها مشغول فعالیت هستند که طبق شاخص‌های جهانی، وضعیت مناسبی داریم.

وی ادامه داد: امروز حدود ۴ میلیون دانشجو در سطح کشور مشغول تحصیل هستند که این آمار تا ۵میلیون دانشجو نیز افزایش داشته لکن به دلیل معادلات جمعیتی اکنون از تعداد آن‌ها کاسته شده است ولی نسبت دانشجو به جمعیت در وضع بسیار خوبی است و همچنین در بحث عدالت آموزشی، جمهوری اسلامی ایران توفیقات بسیار خوبی داشته است.

عضو هیئت امنا دانشگاه قم تصریح کرد: به گفته وزیر دفاع، قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران طبق معیارهای جهانی در رتبه ۱۳ دنیا قرار دارد و این بدون احتساب قدرت معنوی و بسیج کشور است و همچنین باید توجه داشت این موفقیت‌ها در شرایطی رقم خورده که در تحریم قرار داشتیم و اکنون قدرت نظامی کشور کاملا مستقل است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی اضافه کرد: به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه می‌گویم که برای دانشگاه شأن علمی و فرهنگی بزرگی قائل هستیم و باید هم اینگونه باشد، زیرا در پیشرفت علمی کشور بسیار تاثیرگذار بوده است.

عضو فقهای شورای نگهبان در خصوص چالش‌های بخش پژوهش نیز، اظهار کرد: وضع بودجه پژوهشی کشور مناسب نیست و باید بازنگری در این خصوص صورت گیرد، همچنین تناسب کمیت و کیفیت در برخی حوزه‌های پژوهشی، لحاظ نشده و باید به دنبال کیفی سازی پژوهش‌ها باشیم.

اعرافی خاطرنشان کرد: بسیاری از برنامه‌ها و اقدامات در کشور علی‌الخصوص در صنعت، مبتنی بر پژوهش نیست و این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد و برنامه‌های کشور مبتنی بر پژوهش، اتخاذ شود.

وی گفت: باید به سمت بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها حرکت کنیم و می‌توانیم به جایی برسیم که نیمی از صندلی‌های دانشگاه از دانشجویان خارجی پر شود و از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها استفاده شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور تاکید کرد: استان قم یک شهر و مجموعه بی‌نظیر است و ویژگی‌های شاخص بسیاری دارد، در استان قم نمایندگانی از همه استان‌ها و شهرهای کشور در حوزه و دانشگاه مشغول تحصیل هستند و همچنین دانشجویان و طلبه‌هایی از ۱۰۰کشور دنیا در این استان حضور دارند.

وی اضافه کرد: جایگاه قم بسیار ارزشمند است و در سطح جهان تاثیرگذار خواهد بود و باید از این ظرفیت برای حل مشکلات پژوهشی و توسعه علمی کشور استفاده کرد، دانشگاه قم نیز در این خصوص می‌تواند الگویی برای سایر دانشگاه‌ها کشور در حوزه پژوهشی باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین7 ساعت قبل
پیام خوزستان - با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدندمعرفی هیات داوران بخش سودای فجر ۹۸با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدند. هیات داوران بخش سودای سیمرغ جشنواره فجرنرگس آبیار نویسنده و کارگردان سینماتورج اصلانی کارگردان و مدیر فیلمبرداری سینما عباس بلوندی طراح صحنه و لباس سینما رضا پورحسین مدیر فرهنگی فریدون جیرانی نویسنده و کارگردان سینما سعید راد بازیگر سینما محمدمهدی عسگرپور کارگردان و تهیه‌کننده سینما طهماسب صلح‌جو منتقد سینما مازیار میری کارگردان سینما ۹ داوری هستند که امسال آثار بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. این داوران با حکم ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر، ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ را داوری خواهند کرد. بیشتر بدانید: فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر ۹۸بیشتر بدانید: هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر معرفی شدند + عکسبیشتر بدانید: فیلم چالش برانگیز جشنواره فجر ۹۸ + عکسبیشتر بدانید: حذفی‌های غیرمنتظره جشنواره فیلم فجر ۹۸ + عکسمنبع: khabargozarisaba. com
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. خبرگزاری میزان: رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم، اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آن‌ها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
تیترمصور| بهترین‌های جایزه موسیقی گرمی ۲۰۲۰بیلی آیلیش، خواننده سبک پاپ توانست ۴ جایزه اصلی «گرمی» شامل آلبوم سال، ضبط سال، آهنگ سال و آلبوم پاپ را از آن خود کند. همچنین توانست جایزه آلبوم پاپ را هم به دست آورد.
سینماپرسسینماپرس12 ساعت قبل
سینماپرس: جوایز «آنی» که به معرفی بهترین‌های انیمیشن هر سال اختصاص دارد، انیمیشن بلند «کلاوس» را به عنوان بهترین انیمیشن ۲۰۱۹ انتخاب کرد. «کلاوس» که ساخته سرخیو پابلوس است اولین انیمیشن بلند نتفلیکس است که به عنوان برنده شگفت‌انگیز جوایز آنی شناخته شد. شب پیش «کلاوس» موفق شد تا ۷ جایزه از جوایز آنی ۲۰۲۰ شامل بهترین انیمیشن بلند، کارگردانی، تدوین، طراحی تولید، طراحی شخصیت و استوری بورد را از آن خود کند. درعین حال انیمیشن دیگری که در رقابت اسکار جای دارد یعنی «بدنم را گم کرده‌ام» نیز ۳ جایزه دریافت کرد که شامل بهترین انیمیشن بلند مستقل، نویسندگی و موسیقی می‌شود. «عمو توماس» به عنوان برنده انیمیشن کوتاه انتخاب شد و جایزه بهترین کارگردانی انیمیشن تلویزیونی نیز به «میکی ماوس دیزنی» اهدا شد.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از آمادگی این سازمان برای افتتاح هر ۱۵ روز یکبار یک پروژه فرهنگی در تهران خبر داد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی صبح امروز در مراسم افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت با بیان اینکه این سازمان توانایی آن را دارد که هر ۱۵ روز یک بار افتتاحیه فاخری در سطح شهر داشته باشد، گفت: پردیس تئاتر و بلک‌باکس‌های باغ کتاب نیز آماده است و هر زمانی که شهردار تهران دستور دهند و آماده باشند در مراسمی این پروژه‌های فرهنگی افتتاح خواهد شد. وی با بیان اینکه تا پایان اسفندماه چندین سینمای شهر تهران که تعطیل بودند مجددا بازگشایی می‌شوند، تصریح کرد: البته برنامه‌ریزی‌های ما تا آخر خردادماه است و این مراکز فرهنگی یکی بعد از دیگری افتتاح خواهند شد. به گزارش ایسنا، صبح امروز با حضور شهردار تهران و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت به بهره‌برداری رسید. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر