ماموریت حذف زباله از مدار زمین در ۲۰۲۵ انجام می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
ماموریت حذف زباله از مدار زمین در ۲۰۲۵ انجام می‌شود

ماموریت حذف زباله از مدار زمین در ۲۰۲۵ انجام می‌شود

مهرخبرگزاری مهر |
سازمان فضایی اروپا قصد دارد طی ماموریتی که در ۲۰۲۵ میلادی انجام می شود کاوشگری با ۴ بازوی رباتیک را به مدار زمین بفرستد تا زباله ۱۰۰ کیلویی را از مدار زمین پاکسازی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، سازمان فضایی اروپا یک کاوشگر رباتیک با ۴ بازو و قابلیت جمع آوری زباله ابداع کرده است که این کاوشگر قرار است طی ماموریتی به فضا پرتاب شده و زباله‌های اطراف مدار زمین را جمع آوری کند.

ماموریت ClearSpace-۱ قرار است در ۲۰۲۵ میلادی با هزینه ۱۲۰ میلیون یورو انجام شود. هدف این ماموریت جمع آوری یک تکه زباله فضایی است. اما سازمان فضایی اروپا امیدوار است این ماموریت مسیر را برای انجام ماموریت‌های پاکسازی وسیع‌تر در فضا فراهم کند.

این درحالی است که مدیر عامل سازمان فضایی اروپا خواهان قوانین جدیدی برای ارسال ماهواره به مدار زمین است تا به این ترتیب شرکت‌ها مسئولیت جمع آوری زباله‌های خود در مدار زمین را برعهده گیرند.

«یان ورنر» مدیرعامل سازمان فضایی اروپا می‌گوید: تصور کنید چقدر ترسناک است اگر تمام کشتی هایی که در طول تاریخ گم شده‌اند، ناگهان روی آب ظاهر شوند و حرکت کنند. این وضعیت هم اکنون در مدار زمین اتفاق افتاده و نمی‌توان اجازه داد چنین روندی ادامه یابد.

هدف ماموریت ClearSpace-۱ گرفتن یک زباله فضایی به نام «وسپا» است که مربوط به لانچر «وگا» سازمان فضایی اروپا است. این لانچر ۲۰۱۳ میلادی به فضا پرتاب شد و زباله آن اکنون در ارتفاع ۸۰۰ کیلومتری زمین قرار دارد. وسپا حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد و به اندازه یک ماهواره کوچک است. سازمان فضایی اروپا به دلیل شکل ساده و ساختار محکم وسپا، آن را برای این ماموریت انتخاب کرده است تا ربات بتواند به راحتی آن را بگیرد.

در ماموریت مذکور کاوشگر (chaser) به مدار زمین پرتاب می‌شود تا وسپا را ردیابی کند و با استفاده از چهار بازوی رباتیک آن را بگیرد و از مدار زمین خارج کند. پس از آن وسپا و کاوشگر هنگام ورود به اتمسفر زمین می‌سوزند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا2 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سفارت آمریکا در بغداد همزمان با آغاز تظاهرات بزرگ ضد اشغالگری در بغداد از شهروندان خود خواست از اماکن برپایی این تظاهرات دوری کنند. به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، در این بیانیه آمده است: «احتمالا شهروندان آمریکایی امروز شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی در بغداد هستند و احتمالا راه‌ها مسدود شده است. کار کنسوگری در بغداد امروز همچنان متوقف است». وی افزود: «شهروندان آمریکایی باید به سفارت آمریکا هم نزیک نشوند کنسولگری آمریکا در اربیل باز است.» در ادامه این بیانیه آمده است: «اقداماتی که باید بر اساس توصیه ماه مه سفارت آمریکا در سال ۲۰۱۹ اتخاذ شود اینکه به عراق سفر نکنید از مناطق برپایی تظاهرات‌ها دور شوید و از رسانه‌های محلی آخرین اخبار و اتفاقات را دنبال کنید». به گزارش فارس، ده‌ها هزار نفر از مردم عراق برای شرکت در تظاهرات ضد اشغالگری آمریکا در حال رساندن خود به تقاطع دانشگاه بغداد نزدیک منطقه «الجادریه» مسیر تعیین شده برای تظاهراتی هستند که پیش‌بینی شده است به تظاهرات میلیونی و بی سابقه‌ای در عراق تبدیل شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
انتخابانتخاب3 ساعت قبل
کمیته سازماندهی تظاهراتی که مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق به برگزاری آن دعوت کرده، توصیه‌های ویژه‌ای را درباره تظاهرات امروز علیه نیروهای آمریکایی در مرکز بغداد صادر کرد. به گزارش شفقنا به نقل از خبرگزاری «الاخباریه»، در این دستورالعمل‌ها و توصیه‌ها موارد زیر دیده می‌شود: عدم ترک تظاهرات تا زمان صدور دستور کمیته‌های سازماندهی تظاهرات. بالا بردن پرچم گروهها، شخصیت‌ها و شهدا غیر از پرچم عراق جایز نیست. یکی بودن شعارها با مضمون اخراج نیروهای آمریکایی و مطالبه استقلال کامل و عدم استفاده از شعارهای حزبی. تظاهرات عراقی‌ها امروز (جمعه) علیه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور آغاز شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
سفارت آمریکا در بغداد در بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست از نزدیک شدن به سفارت آمریکا یا مناطقی که تظاهرات ضد اشغالگری برگزار می‌شود، اجتناب کنند. سفارت آمریکا در بغداد همزمان با آغاز تظاهرات بزرگ ضد اشغالگری در بغداد از شهروندان خود خواست از اماکن برپایی این تظاهرات دوری کنند. به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، در این بیانیه آمده است: «احتمالا شهروندان آمریکایی امروز شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی در بغداد هستند و احتمالا راه‌ها مسدود شده است. کار کنسوگری در بغداد امروز همچنان متوقف است». ده‌ها هزار نفر از مردم عراق برای شرکت در تظاهرات ضد اشغالگری آمریکا در حال رساندن خود به تقاطع دانشگاه بغداد نزدیک منطقه «الجادریه» مسیر تعیین شده برای تظاهراتی هستند که پیش‌بینی شده است به تظاهرات میلیونی و بی سابقه‌ای در عراق تبدیل شود.
رکنارکنا1 ساعت قبل
در مقابل، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند، با کشتن وقت «خشم و غضب» عراقی‌ها آرام کنند و راهی برای دور زدن مصوبه پارلمان عراق بیابند. سومین گزینه آمریکایی‌ها، حاکم کردن گفتمان متحدان عراقی واشنگتن، بر عرصه سیاسی عراق است. این گفتمان در ضرورت ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق و خروج نظامیان آمریکایی خواسته‌ای ایرانی و نه عراقی است، خلاصه میشود. وی در اظهاراتش پرده از ملاقات با شماری از مقامات اهل سنت عراق در اربیل و امارات برداشت و به شکلی ویژه به دیدار اخیرش با رئیس پارلمان عراق در امارات اشاره کرد. هدف اصلی واشنگتن از تشکیل اقلیم سنی در عراق تضمین بقای نظامیان آمریکایی در استان‌های غربی و شمالی عراق است که اغلب سنی نشین هستند و در جوار اقلیم کردستان قرار ند.
ایسناایسنا1 روز قبل
وزیر خارجه اوکراین گفت که قرار است به زودی به اوکراین سفر کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا تاریخی برای سفرش به اوکراین اعلام نکرده است. وی در گفتگویی با شبکه خبری بلومبرگ در جریان سفرش به جامائیکا و همزمان با آغاز جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سنا گفت: من به زودی به اوکراین می‌روم. سنای آمریکا تحت کنترل جمهوری خواهان باید تصمیم بگیرد که آیا ترامپ را از سمتش به عنوان رئیس جمهوری این کشور کنار بگذارد یا خیر. پامپئو اوایل ماه جاری میلادی سفر برنامه‌ریزی شده‌اش به اوکراین را به تعویق انداخت تا بر اوضاع در عراق پس از حمله به سفارت آمریکا در بغداد تمرکز کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

نابود کردن پایگاه آمریکا با موشک‌های ایران از الطاف الهی بود

ایسنا23 دقیقه قبل

گزارش تمرین پرسپولیس| کری‌خوانی داغ بازیکنان با گل‌محمدی/ عکس یادگاری بیرانوند با فنایی

نود24 دقیقه قبل

بازگشت خراسانی‌ها به صدر

صدا و سیما25 دقیقه قبل

از هیئت‌ها انتظار داریم برای ایام فاطمیه برنامه‌های باشکوه داشته باشند

ایسنا25 دقیقه قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهری26 دقیقه قبل

دستگیری آدم‌ربایان در کمتر از ۵ ساعت در پاکدشت

ایلنا29 دقیقه قبل

اولین تصویر از گریم متفاوت پانته‌آ پناهی‌ها در فیلم جدید حاتمی‌کیا

همشهری30 دقیقه قبل