برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی همزمان با هفته پژوهش تقدیر می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی همزمان با هفته پژوهش تقدیر می‌شوند

برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی همزمان با هفته پژوهش تقدیر می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر |
دبیر جشنواره جوان خوارزمی از برگزاری بیست‌ و یکمین دوره این جشنواره در روز یکشنبه ۲۴ آذرماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا اللهیاری با اعلام این خبر افزود: در بخش دانش‌پژوهان و فناوران، طرح‌ها توسط پژوهشگران و فناوران از داخل کشور در گروه سنی زیر ۳۵ سال به دبیرخانه جشنواره ارائه شده و بخش دانش آموزی شامل طرح‌های دانش آموزان دوره دوم متوسطه (سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم) با حداکثر ۲۰ سال سن، در شاخه‌های نظری، هنرجویان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش (اعم از دولتی و غیرانتفاعی) است که از طریق اداره برنامه‌ریزی و امور اجرایی بخش دانش‌آموزی جشنواره در وزارت آموزش و پرورش به رقابت راه می‌یابند.

وی عنوان کرد: در بخش دانش‌پژوهان و فناوران طرح‌های تکمیل شده‌ و دارای نتایج ارزنده‌، در زمینه‌های پژوهش‌های بنیادی، کاربردی، توسعه‌ای، اختراع و نوآوری در ۱۶ گروه تخصصی علوم پایه، فناوری‌های شیمیایی، مکانیک، برق و کامپیوتر، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات، کشاورزی و منابع طبیعی، مواد متالوژی و انرژی‌های نو، عمران، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، محیط زیست، فناوری نانو، هوافضا، معماری و شهرسازی، مکاترونیک و هنر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

اللهیاری افزود: در بخش دانش‌آموزی زمینه‌های علمی متناسب با رشته‌های تحصیلی در دوره دوم متوسطه آموزش و پرورش تعیین شده است و شامل برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکاترونیک، مکانیک، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضی، عمران، علوم زیستی، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روانشناسی، علوم دینی و قرآن‌پژوهی، هنر، معماری، نانوتکنولوژی و طرح‌های میان رشته‌ای است.

وی با بیان اینکه فراخوان بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی از اردیبهشت ماه ۹۸ منتشر شد، افزود: ارزیابی طرح‌ها در ۱۷ گروه تخصصی و گزینش نهایی برگزیدگان آن در هیئت داوران، تا آبان ماه ادامه داشت که ۳۸۳ طرح در سامانه جشنواره، دریافت و برای ارزیابی به گروه‌های تخصصی ارجاع شد و نتیجه این فعالیت چند ماهه در گروه‌های تخصصی، پیشنهاد ۱۸ طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیئت داوران جشنواره بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

دبیر جشنواره جوان خوارزمی تاکید کرد: هیئت داوران که بالاترین رکن علمی و تخصصی جشنواره است وظیفه بررسی علمی، فنی، ارزشی و رتبه بندی طرح‌های ارجاعی توسط گروه‌های تخصصی را بر عهده دارد، پس از طی جلسه‌های متعدد و دفاع گروه‌های تخصصی از طرح‌های پیشنهادی، تعداد ۱۰ طرح به عنوان برگزیده نهایی بخش دانش پژوهان و فناوران بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی انتخاب شد.

اللهیاری اعلام کرد: در جشنواره جوان خوارزمی رشته‌های علوم انسانی و پزشکی جایگاهی ندارند؛ چرا که از دوره نوزدهم، «جشنواره فارابی» از این جشنواره خارج شد تا بررسی طرح‌های مربوط به حوزه علوم انسانی را ارزیابی کند، همچنین «جشنواره رازی» از دوره یازدهم جشنواره جوان خوارزمی جدا شد و به طرح‌های حوزه علوم پزشکی می‌پردازد.

وی عنوان کرد: از ۱۰ طرح برگزیده ۴ طرح، اختراع و نوآوری هستند که در مجامع بین‌المللی ثبت شده‌اند، همچنین از این ۱۰ طرح، ۴ طرح تاکنون محصولاتش تجاری‌سازی شده است.

دبیر جشنواره جوان خوارزمی گفت: برگزیدگان این جشنواره ملی، در مراسمی با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و وزیر آموزش و پرورش و برخی دیگر از مقامات عالی‌رتبه کشور معرفی و تقدیر می‌شوند.

امسال بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی در روز یکشنبه، ۲۴ آذر ماه در سالن خوارزمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یادمان باشد! اینجا ارکستر سمفونیک تهران است نه …

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - پنج شنبه شب (۳ بهمن) کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت با حاشیه‌های فراوانی همراه شد. بنیاد رودکی طی روزهای گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «با توجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهداد (شهرداد) روحانی، رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران گفت: «من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! شهداد (شهرداد) روحانی هم یک روز بعد در اینستاگرامش نوشت: «مخاطبان محترم ارکستر سمفونیک تهران، با درود، از آنچه شب گذشته در تالار وحدت و در میانه اجرای ارکستر سمفونیک تهران روی داد عمیقا متاسفم شدم. از نوازندگان محترم ارکستر سمفونیک تهران برای حمایت از مخاطبان برنامه و نیز جایگاه رهبر ارکستر سمفونیک تهران کمال تشکر را دارم. _________________________________________________بیشتر بخوانید: اطلاعیه بنیاد رودکی درباره حواشی اجرای ارکستر سمفونیک تهرانکنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد!

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران9 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

سوی امید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایرناایرنا12 ساعت قبل
این برگزیدگان با حمایت‌های ادامه دار جشنواره می‌توانند مسیر تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی ایده خود را موثرتر دنبال کنند. البته در مجموع ۳ جشنواره نیز ۶ ایده در نهایت به محصول رسیده و وارد بازار کار شدند. در پایان این مراسم از نورالدین بختیاری نخبه علمی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و مریم بحرینی چهره شاخص کارآفرین، پژوهشگر برتر کشور و عضو هیات علمی دانشگاه حضرت معصومه (س) قم با اهدا لوح تقدیر شد. پیش از این به این دو نخبه علاوه بر تندیس جشنواره اعتبار پژوهشی ۱۰۰ میلیون ریالی اهدا شده بود. یک هزار و ۶۴۲ دانشجو سال گذشته از سوی بنیاد حامیان دانشگاه تهران بورسیه شدند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
محبوبه بیات - جشنواره فیلم فجر به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد و فستیوال فیلم در ایران بسیار مهم است و بسیاری از فیلمسازان، سعی می‌کنند فیلم‌هایشان را با توجه به تقویم جشنواره آماده کنند. در این میان، دو فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر و واحد ۱۱ تهران حایز اهمیت است. همچنین مهدی اکبرزاده عضو فعال کانون فیلم و عکس این دانشگاه، در فیلم «عروسی مردم» به کارگردانی مجید توکلی، ایفای نقش می‌کند. مادر برفیفیلم کوتاه «مادربرفی» ساخته مرجان خسروی در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به رقابت خواهد پرداخت. سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر از۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه ۹۸ برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر