تبدیل بزرگ‌ترین ایستگاه تحقیقات جنگل کردستان به زباله‌دانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
تبدیل بزرگ‌ترین ایستگاه تحقیقات جنگل کردستان به زباله‌دانی

تبدیل بزرگ‌ترین ایستگاه تحقیقات جنگل کردستان به زباله‌دانی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/کردستان رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان گفت: گاران یک جنگل تحقیقاتی با تنوعی از گونه‌های درختی و درختچه‌ای در دل یکی از بهترین رویشگاه‌های زاگرس است که به گورستان انبوه زباله‌های شهری مبدل شده است.

احمد رحمانی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: ایستگاه تحقیقات گاران در مریوان با قدمت بیش از ۵۰ سال با مساحت ۱۲۸ هکتار بزرگ‌ترین ایستگاه تحقیقات جنگل در استان است.

وی افزود: تاکنون ده‌ها پروژه تحقیقاتی در این ایستگاه انجام شده و هم‌اکنون یکی از سایت‌های پایش جنگل زاگرس بوده که چندین پروژه تحقیقاتی در آن اجرا می‌شود.

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان بیان کرد: گاران یک جنگل تحقیقاتی با تنوعی از گونه‌های درختی و درختچه‌ای در دل یکی از بهترین رویشگاه‌های زاگرس، گورستان انبوه زباله‌های شهری شده است.

وی عنوان کرد: قصه گاران بسیار دردناک‌تر از زباله‌دان‌های دیگر در منابع طبیعی است، چراکه گاران متفاوت با مشابه‌های خودش بوده و حدود ۵۰ سال حفاظت و تحقیقات را همراه خود دارد، این مهم در زاگرس به معنی این است که رویشگاهی جنگلی که به سوی بکربودن و شرایط مطلوب پیش می‌رفته، اکنون باید درست در نقطه مقابل خود به سوی قهقرا حرکت کند.

وی از دست‌رفتن رویشگاه‌های جنگلی و گنجینه‌های خدادادی را فاجعه‌ای بزرگ در این مقططع از زمان دانست و گفت: دولت باید بیش از پیش برای حفظ منابع طبیعی قدم‌های مثبت بردارد، چرا که این منابع فقط برای ما آفریده نشده است.

رحمانی با تاکید بر اینکه نباید در ساده‌ترین موضوعات کلان، به عقب‌ رفت تصریح کرد: مقامات ما باید بدانند که در کشورهای توسعه‌یافته با زباله و پسماند چه می‌کنند.

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان گفت: مسئولان استان کردستان و به ویژه مسئولان شهر مریوان باید بیش از پیش به اهمیت جنگل‌های زاگرس پی ببرند و بدانند که که جنگل‌های زاگرس محل تأمین ۴۰ درصد آب کشور است و هر هکتار جنگل دو و نیم تن اکسیژن در اختیار ما قرار می‌دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی با تاکید بر اهمیت ارزش زیست‌محیطی جنگل برای مسئولان عنوان کرد: بی‌مهری با طبیعت نباید بیش از این ادامه داشته باشد. فریاد جنگل از این بی‌مهری، سیل‌هایی است که انسان‌ها را با خود می‌برد و ویرانی‌هایی است که به بار می‌آورد.

رحمانی با اشاره به اینکه فریاد جنگل را در سوختن چهار نفر از هموطنانمان در آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان در سال گذشته باید شنید افزود: پاسخ این بی‌مهری‌ها را در خشم طبیعت باید دید.

رئیس انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع استان کردستان، اظهار کرد: منابع طبیعی کشور نباید بیش از این تاوان ندانم‌کاری و بی‌تدبیری مسئولان را بدهد و می‌طلبد مسئولان استان کردستان سری به این ایستگاه بزنند و نتیجه اقدام خود را ببینند.

وی افزود: متاسفانه در این محل، شیرابه زباله دپوشده در جنگل در حال خشک‌کردن درختان بلوط، زالزالک، گلابی وحشی، بنه و سایر گونه‌های باارزش ایستگاه است. بوی تعفن زباله و حضور انواع حیوانات برای تغذیه از زباله‌ها امکان حضور در ایستگاه و ادامه فعالیت‌های تحقیقاتی را از محققان گرفته و امکان ادامه کار در ایستگاه وجود ندارد.

رحمانی ادامه داد: شیرابه زباله‌های دپوشده در حال سرریزشدن به رودخانه‌ای است که از پایین ایستگاه در حال عبور است و در صورت تداوم و بی‌توجهی به موضوع، در آینده نزدیک با آلوده‌شدن آب رودخانه فاجعه بزرگ محیط‌ زیستی در منطقه روی خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: انجمن اعضای هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ضمن هشدار نسبت به این فاجعه زیست‌محیطی از مسئولان استان کردستان درخواست دارد در اسرع وقت نسبت به جابه‌جایی زباله‌های دپوشده در ایستگاه اقدام کنند و در مورد زباله‌های شهری از تجربیات جهانیان بهره ببرند و این ضایعه را به سرعت جبران کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.

نمایش ۱۲ روز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران5 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

سوی امید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، این بنیاد از سال ۱۳۹۳ تاکنون به صورت متوالی گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی را برگزار کرده است که از آن جمله سومین گردهمایی به میزبانی بنیاد ایرانشناسی و پنجمین گردهمایی به میزبانی جامعه‌المصطفی در شهر قم برگزار شده است و ششمین گردهمایی به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود. برای این گردهمایی بیش از ۵۰ نهاد و مؤسسه فعال داخلی و خارجی از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه، دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جامعه المصطفی، انتشارات سمت، انجمن زبانشناسی ایران، انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، بنیاد ایرانشناسی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، جامعه الزهرا (س)، دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهراء، دانشگاه امام حسین (ع)، دانشگاه امام خمینی (ره)، دانشگاه امام رضا (ع)، دانشگاه اهل بیت (ع) تهران، دانشگاه پیام نور، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه مازندران، سازمان صدا و سیما، دانشگاه فردوسی مشهد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دانشگاه بوعلی سینا همدان، مؤسسه فرهنگی مدرسه برهان (انتشارات مدرسه)، دانشگاه تقریب مذاهب، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور پاسداشت زبان و ادبیات فارسی، مؤسسه دهخدا، مؤسسه بین المللی حکیم، بنیاد فارابی، مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه ایلام، دانشگاه گیلان، مؤسسه فرهنگی و توسعه فکری العطاء، دانشگاه کردستان، دانشگاه خوارزمی، گروه ایرانشناسی دانشگاه تهران، مؤسسه چکاوه علم و هنر (آکادمی هرمز)، مؤسسه رستا نوین رایا، مؤسسه فرهنگ و اندیشه ماهیار ایرانیان و معهد حیاه النفوس (عراق) دعوت شده‌اند. سخنرانان اصلی در این همایش یک روزه، آقایان دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی و دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواهند بود و چهار نشست تخصصی با موضوعات «نقش و جایگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آموزش و گسترش زبان فارسی»، «آموزش مجازی زبان فارسی؛ دستاورد‌ها و چالش‌های پیش رو»، «راهکار‌های جذب فارسی آموزان و تقویت کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی» و «استانداردسازی آموزش و آزمون سازی زبان فارسی (آمفا، داتفا)» برگزار می‌شود که ریاست این نشست‌ها به ترتیب با آقایان شجاع خانی، مدیرکل همکاری‌های علمی دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احسان طوفانی نژاد، مدیر تولید محتوای الکترونیک بنیاد سعدی، بهادر باقری، معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم و رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی خواهد بود. همچنین معرفی و رونمایی از مهمترین آثار بنیاد سعدی در حوزه تألیف کتاب و آموزش زبان فارسی در فضای مجازی و تحت وب و نیز تألیف‌های سایر موسسه‌ها و نهاد‌ها در داخل و خارج از کشور، از دیگر فعالیت‌های این همایش یک روزه خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر