یک گام تا جریان بدون قطعی یوتیلیتی در عسلویه/ سود ۱۵۰۰میلیارد تومانی در انتظار خریدار پتروشیمی آپادانا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
یک گام تا جریان بدون قطعی یوتیلیتی در عسلویه/ سود ۱۵۰۰میلیارد تومانی در انتظار خریدار پتروشیمی آپادانا

یک گام تا جریان بدون قطعی یوتیلیتی در عسلویه/ سود ۱۵۰۰میلیارد تومانی در انتظار خریدار پتروشیمی آپادانا

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
با اجرایی شدن پروژه جایگزینی لوله‌های GRP در منطقه عسلویه، احتمال قطع شدن جریان یوتیلیتی برای واحدهای پتروشیمی در طول سال به کمترین میزان ممکن می‌رسد.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ وجود یوتیلیتی متمرکز در کنار مجتمع‌های پتروشیمی، سبب کاهش قابل ملاحظه هزینه تولید محصول در واحدهای پتروشیمی می‌شود.

علیرضا شمیم در نشست خبری روز گذشته شرکت مبین انرژی خلیج فارس بیان داشت: وظیف اصلی ما تولید خدمات جانبی مورد نیاز پتروشیمی‌های منطقه پارس جنوبی و تامین آب، برق، بخار، اکسیژن، نیتروژن تصفیه پساب‌های صنعتی آن‌هاست که بصورت متمرکز انجام می‌دهیم.

گفتنی است تا قبل از دهه ۸۰، تمام پتروشیمی‌ها واحد یوتیلیتی مستقل داشتند اما کاهش محصولات پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر باعث راه اندازی واحد یوتیلیتی در پتروشیمی مبین سابق و پتروشیمی عسلویه شد و توانست چالش با مصرف کنندگان یوتیلیتی را متمرکز حل کند.

شمیم با شاره به چالش تعیین قیمت‌های به روز در واحدهای یوتیلیتی گفت: طی دو سال اخیر با پیگیری‌های صورت گرفته، دستورالعمل قیمت گذاری سالانه از طرف شورای رقابت ابلاغ شد که قیمت را از روش حسابداری مدرن با عنوان روش منصفانه تعیین می‌کنند. بر این اساس فرمول قیمت یوتیلیتی با حاشیه سود مطلوب محاسبه می‌شود.

مدیرعامل مبین انرژی خلیج فارس همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادآنلاین در خصوص تغییر نام این شرکت و تاثیر آن در سود خالص شرکت گفت: یکی از دلایلی که نام شرکت از پتروشیمی تغییر کرد، تغییر در نرخ سوخت دریافتی بود. به گفته شمیم با خروج مبین از زیرمجموعه شرکت‌های پتروشیمی، نرخ سوخت دریافتی کاهش خواهد یافت که این موضوع سبب افزایش ۳۰۰ میلیارد تومانی سود خالص مبین انرژی خلیج فارس خواهد شد.

وی ادامه داد: حاشیه سود مبین در یوتیلیتی از سال ۹۴ بالغ بر ۵۲ درصد بوده که در سال ۹۷ به بیش از ۶۵ درصد رسیده است.

یکی از موارد چالش برانگیز دیگر در واحدهای پتروشیمی، قطع ناگهانی یوتیلیتی است که موجب خسارت می‌شود. در این راستا برای تداوم ۱۰۰ درصدی جریان یوتیلیتی، پروژه هایی از جمله آب شیرین کن تعریف شده و تا ماه آینده عملیات پیش راه اندازی آن آغاز و در مدار قرار می‌گیرد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

مدیرعامل مبین انرژی خلیج فارس درمورد واحد پساب این شرکت هم توضیح داد: تمام آبهای استحصال شده از تصفیه پساب‌ها که بالغ بر ۵۰۰ متر مکعب بر ساعت است یا به دریا می‌ریزد و یا برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود که در پروژه جدیدی که برای این موضوع تعریف شد و اکنون ۷۰ درصد پیشرفت دارد این آب تبدیل به آب شیرین می‌شود.

مدیرعامل مبین انرژی ادامه داد: بزرگترین معضل این شرکت لوله‌های GRP واحد آبگیر است که از زمان نصب تاکنون صدها میلیارد تومان به صنعت پتروشیمی ضرر زده که برای حل این موضوع جایگزینی لوله فلزی به جای GRP در نظر گرفته شده‌است. مناقصه اول این پروژه به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان برگزار و از اواخر ماه جاری عملیات اجرایی آن آغاز و طبق برنامه زمان‌بندی طی ۶ ماه انجام می‌شود و پتروشیمی‌های پردیس، زاگرس، مبین، نوری و پارس دیگر قطعی آب نخواهند داشت.

وی افزود: مطالعات فاز دوم این پروژه برای شرکت‌های جم و آریاساسول به انجام رسیده و پیش بینی می‌شود ظرف یک ماه آینده پیمانکار اجرای انتخاب و قبل از پایان سال ۹۹ عملیات اجرایی آن به اتمام برسد.

شمیم از خرید ۱۰۰ درصد سهام پتروشیمی آپادانا توسط مبین خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از آپادانا تا سال ۱۴۰۱ با قیمت فعلی متانول، ۱۵۰۰ میلیارد تومان به سود سالانه ۲۸۰۰ میلیارد تومانی مبین اضافه می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بفرمایید نان ۲ میلیون تومانی/فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

۹درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ناصر خرمالی در برنامه گفتگوی ویژه شبکه دو سیما، گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد به هیچ وجه در مناطق آزاد اتفاق نیافتاد. خرمالی گفت: فعال اقتصادی در مناطق آزاد معدنی نیست و الزامی به ثبت معاملات در این مناطق وجود ندارد بنابراین راه شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تغییر قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات ارزش بر افزوده نیست. وی ادامه داد: دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در گذشته برای این مناطق پیش بینی شده بود وجود ندارد. مدیرتوسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد افزود: واردات کالای مسافری به مناطق آزاد از سال ۹۶ نظام مند و مجموع سهمیه ارزی هفت منطقه آزاد کشور که می‌توانند وارد کنند ۵۲۸ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه در مناطق آزاد مالیات بر مصرف است و بر تولید نیست گفت: چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد میدهیم.

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر