تماشگران مستند «قیچی» می‌خندند، اما تلخ/ مادرم ۱۳ سال است درد می‌کشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
تماشگران مستند «قیچی» می‌خندند، اما تلخ/ مادرم ۱۳ سال است درد می‌کشد

تماشگران مستند «قیچی» می‌خندند، اما تلخ/ مادرم ۱۳ سال است درد می‌کشد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ماجرای اشتباه پزشکی در جاگذاشتن قیچی ۱۵ سانتی در شکم یک خانم دستمایه مستند "قیچی" شد؛ مستندی که کارگردانش مدعی است به او گفته‌اند که مراقب جانش باشد!

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، داستان یک قیچی ۱۵ سانتی به سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت آمد؛ ماجرایی که در قدم اول شاید طنزآمیز باشد اما فاجعه‌ای به بار آورده که خسارت جبران‌ناپذیر پزشکی برای خانواده‌ای رقم زده است. این قیچی ۱۳ سال در شکم مادر این مستند جا خوش کرده بود … دخترش الناز به دنبال این فاجعه رفت اما با این پاسخ پزشکان مواجه شد: آیا شما در زندگی‌تان اشتباه نمی‌کنید؟

الناز دیبافر کارگردان مستند «قیچی» همان دختر داستان واقعی است که به موضوع متفاوت و سوژه مهم اشتباه پزشکی پرداخته و روز گذشته در جشنواره حقیقت به نمایش درآمد. این مستندساز برای اولین‌بار دست به کار شده و جلوی دوربین بیان حقیقت قرار گرفته، او کارشناس بازیگری و کارگردانی از دانشگاه تهران است.

تماشگران مستند «قیچی» می‌خندند، اما تلخ/ مادرم ۱۳ سال است درد می‌کشد - 4

وی با اشاره به ماجرای «قیچی» و هدفش از ساخت این مستند به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: دو سال پیش متوجه قصور پزشکی شدیم که برای مادرم اتفاق افتاده بود. پیگیری‌ها و مشاهده برخورد مسئولین مربوطه، ساخت مستندی را با بیان بی‌پرده به ذهن من خطور داد و از دو سال پیش که پرونده در جریان بود تا اواخر شهریورماه امسال که پرونده مختومه شد همه اتفاقات و نحوه برخوردها را ضبط و تدوین کردم که به مستند «قیچی» جشنواره سینما حقیقت تبدیل شد.

کارگردان مستند «قیچی» با اشاره به اینکه هدفم آگاهی است نه انتقام، تصریح کرد: اصلا هدفم انتقام نیست و دنبال آگاهی‌ام؛ نه اینکه من دختر آن مادرم بخواهم از طریق نمایش فیلم، انتقام گرفته باشم. به دنبال آگاهی‌ام مخصوصا برای گروهی که جامعه هدف اصلی‌اند؛ یعنی پزشکان! تا این مستند را بببیند و دیدشان باز شود که اشتباه پزشکی، چطور با جان و زندگی مردم بازی می‌کند و نه یک نفر بلکه چندین نفر را در خانواده به چالش می‌کشد.

وی با بیان اینکه مردم با دیدن مستند «قیچی» می‌خندند، افزود: جا ماندن چاقوی ۱۵ سانتی به مدت ۱۳ سال در شکم یک آدم، فکر نمی‌کنم مسئله‌ای باشد که پزشک بخواهد زیر آن بزند یا مثلا بگوید بر چه علمی می‌گویید آمپول اشتباه زده و داروی مصرف گذشته داده‌ایم؛ این نکته واضحی است، اتفاقاتی که افتاده و نحوه برخورد مسئولین را به تصویر کشیدم؛ برخوردی که مدل آن خیلی قابل تأمل بود و انگیزه‌ای شد که این مستند را روی پرده بیاورم؛ مردم عادی که تماشاگر این مستند می‌شوند، می‌خندند اما خنده‌شان تلخ و ناراحت‌کننده است.

دیبافر به این نکته اشاره کرد که حتی پزشکی با تماشای پوستر این مستند گفته این خانم دروغ می‌‌گوید و حتما این عکس فتوشاپ است، ‌ خاطرنشان کرد: واقعا چطور می‌توان این فاجعه را کتمان کرد؛ حتی یک سوم پوستر مستندم را همان قیچی بدون اینکه به تناسبش دست بزنم به همان اندازه، گرفته است. یادم است وقتی عکس پوستر مستند را در اینستاگرام، ‌ گذاشتم پزشکی نوشته بود مشخصا این فتوشاپ است و این خانم، دروغ می‌گوید. مگر می‌شود این آدم زنده بماند و مربوط به عکسی در گالری است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی اضافه کرد: کارهایی می‌کنند که برای خودشان قابل باور نیست و من هنرمند را محکوم می‌کنند که شما می‌خواهید خودتان را مطرح کنید. در صورتی که فکر می‌کنم جریان مادر من که سوژه اصلی این مستند است، مسئله‌ای نیست که بخواهم از امتیاز چنین چیزی استفاده کنم. از روحیات مادرم که واقعا درد و رنجی را تحمل کرده و هنوز هم زجر می‌کشد اینها را به تصویر کشیده‌ام و هیچ‌ وقت انسان با نمایش چنین اتفاقات تکان‌دهنده‌ای به دنبال خودنمایی نیست بلکه حرف از انسانیت می‌زند.

کارگردان مستند «قیچی» در پاسخ به این سؤال که چطور شد این قیچی در بدن مادرتان جا ماند، گفت: سال ۱۳۸۴ بر اثر داشتن کیست هیداتیک، به اتاق عمل رفتند و بعد از عمل حالشان خوب نبود. ۱۳ سال مدام به دکتر مراجعه می‌کردند، پزشکان به او قرص اعصاب یا معده می‌دادند. منتها وضعیت به جایی رسید که ایشان به سختی راه می‌رفتند و نمی‌توانستند؛ بعد از ۱۳ سال، سال ۱۳۹۶ عکسبرداری شد و متوجه وجود یک عدد قیچی ۱۵ سانتی در شکم ایشان شدند.

وی در خصوص نحوه برخورد مسئولین مربوطه، گفت: اتفاقا جوابگو بودند اما اینکه چه جوابی دادند، جالب است. این اشتباه و اتفاق را پذیرفته بودند اما می‌گفتند اشتباه است دیگر! به قول خودشان می‌گفتند شما در زندگی‌تان اشتباه نمی‌کنید؟ سؤالی بود که اکثرا از ما می‌کردند. شما در زندگی‌تان اشتباه نکردید؟ با ساخت این مستند می‌خواستم این سؤال را از مخاطبین بپرسم که شما در زندگی‌تان اشتباه نکردید؟ و عکس‌العمل مردم عادی را ببینیم.

دیبافر خاطرنشان کرد: این سؤالی که از من پرسیدند متأسفانه این حرف را از زبان تحصیلکرده‌ها، نخبگان و به اصطلاح اندیشمندان شنیدم و با خودم فکر می‌کنم شاید من هنرمند نمی‌فهمم و این سؤال را از مخاطبان بپرسم که آیا شما در زندگی‌تان اشتباه نمی‌کنید؟ به نظرمن قضاوت را برای مردم بگذارید.

کارگردان مستند «قیچی» با بیان اینکه به من گفتند مراقب جان خودم باشم، افزود: فکر نمی‌کنم قابل پخش باشد و هدف خودم این بود که این مستند مقصد اصلی و غایی‌اش در ایران جشنواره سینما حقیقت باشد؛ زیرا اتفاق‌هایی افتاده و صحبت‌هایی که از طرف مسئولین شده است از نظر خیلی‌ها خوش نمی‌آید. حتی صحبت‌های زیادی بود که به من گفتند مراقب جان خودم باشم و بعد از جشنواره سینما حقیقت به جشنواره‌های خارجی می‌رویم! در حالی که مقصد نهایی و غایی‌مان فقط در ایران و جشنواره سینما حقیقت است و به جشنواره دیگری هم فکر نکرده‌ام.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) آموزش بستن زنجیر چرخ

فراروفرارو5 ساعت قبل
نحوه بستن زنجیر چرخزنجیر چرخ یکی از ملزومات سفر در جاده‌های برفگیر زمستانی است. پیشنهاد ما به شما این است که اگر اهل مسافرت هستید از همین حالاتا پایان زمستان زنجیر چرخ خود را در صندوق عقب ماشین قرار بدهید. با این حال برای بستن زنجیر چرخ ابتدا باید وضع ظاهری زنجیر چرخ را کنترل کرده و پیچ خوردگی‌های آن را باز کنید. ۱- زنجیر چرخ را همیشه تمیز و در جای خشک در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، اگر خودروی شما تک دیفرانسیل (جلو یا عقب) است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافیست که برای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو می‌بندیم و برای خودرو‌های دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب؛ اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است هر چهار چرخ را مجهز به زنجیر کنید. ۲- زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خار‌های زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید.

موسیقی متن فیلم نامه اسکارلت؛ جان بری

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «نامه اسکارلت / The Scarlet Letter» که در ایران با نام داغ ننگ شناخته می‌شود، به گارگردانی رولند جافه محصول سال ۱۹۹۵ است. این فیلم اقتباسی آزاد از رمانی به همین نام اثر ناتانیل هاوثورن بود که از خط اصلی آن خارج شد. دمی مور، گری الدمن، رابرت دووال، ادوارد هاردویک، جوآن پلورایت، ایمی رایت و فرانسی سوئیفت در این فیلم مقابل دوربین الکس تامسن بازی کردند. جان بری موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصایوری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

شهاب حسینی و پسرش در فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
شهاب حسینی و پسرش امیرعلی و نیوشا جعفریان (بازیگران فیلم) و کوروش آهاری کارگردان فیلم «آن شب» در سی و پنجمین فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا. به گزارش خبر فوری، اولین نمایش این فیلم در ایران، در بخش نگاه نو سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. داستان «آن شب» دربارهٔ یک زوج ایرانی در آمریکاست که در یک هتل محبوس شده‌اند در حالی که نیروهای بیگانه‌ای آن‌ها را وادار می‌کنند که با رازهایی که از هم پنهان کرده‌اند روبه رو شوند.

سریال دهه فجری شبکه یک سیما مشخص شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، سریال تاریخی جلال سال های۱۳۳۸ تا ۱۳۵۶ شمسی را به تصویر می‌کشد و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کند. این سریال بیش از۱۰۰ لوکیشین دارد و بیش از۲۰۰ بازیگر در این مجموعه بازیگران اصلی را همراهی کرده‌اند. سایر عوامل این سریال عبارتند از: نویسنده امیر حسین ثروتمند، مدیر تصویربرداری حمید مهر افروز، تدوین سالار حیدرنژاد، صدابردار اصغر آبگون و حسن سلمانی، چهره پرداز مجید اسکندری. سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی و تهیه کنندگی مهدی کریمی محصول امور استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مرکز آذربایجان شرقی است که قرار است همزمان با آغاز ایام دهه مبارک فجر در ۱۵ قسمت از شبکه یک سیما روی آنتن برود. انتهای پیام/

کوچ/ به مناسبت سالگرد شهادت جمعی از آتش‌نشانان در پلاسکو

مهرمهر1 روز قبل
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم! تنابنده به واسطه توانمندی در نویسندگی در سریال‌های زیادی کار کرده است و می‌توان گفت: زمینه فعالیت‌های سینمایی‌اش را از رسانه ملی پایه‌گذاری کرده است. تنابنده در ۴‌دوره جشنواره فیلم فجر هم صاحب سیمرغ شده است. بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم! بیشتر بدانید: واکنش ژوله، معتمدآریا و سعید روستایی به تحریم جشنواره فجر + عکسبیشتر بدانید: فرهیختگان علیه ترانه علیدوستی و مسعود کیمیاییبیشتر بدانید: حمله بی سابقه کیهان به بازیگران سریال پایتخت!

نظرها

اخبار بیشتر