تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و چین در ۱۰ ماهه ۲۰۱۹/تحریم‌های آمریکا ماندگار نخواهد بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و چین در ۱۰ ماهه ۲۰۱۹/تحریم‌های آمریکا ماندگار نخواهد بود

تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و چین در ۱۰ ماهه ۲۰۱۹/تحریم‌های آمریکا ماندگار نخواهد بود

فارسخبرگزاری فارس |
سفیر چین در ایران با اشاره به اینکه حجم تجارت ایران و چین در سال گذشته میلادی به 35 میلیارد دلار رسید، گفت: در 10 ماهه ابتدای سال میلادی امسال حجم تجارت دو کشور ایران و چین به 20 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، چانگ هوا سفیر چین امروز در همایش تجاری ایران و چین که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: در ژانویه ۲۰۱۶، رئیس‌جمهور خلق چین سفر موفقیت‌آمیزی به ایران داشته و بر اساس آن روابط دوجانبه دو کشور وارد فصل جدیدی شده است.

سفیر چین در ادامه با بیان اینکه در سال ۲۰۱۹، رئیس‌جمهور خلق چین و روحانی رئیس‌جمهور ایران در اجلاس سران شانگهای با موفقیت دیدار کردند، ‌گفت: ‌لاریجانی رئیس مجلس ایران به چین سفر داشته‌اند و با رئیس کمیته دائمی خلق چین دیداری کردند.

هوا با اشاره به اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران گفت: چین بارها بر تمامیت از برجام تأکید داشته و با موضع آمریکا در این رابطه مخالف بوده است و ایران هم رفتار سلطه‌گرانه آمریکا را در قبال سینگ‌کیانگ محکوم کرده است.

وی بیان داشت: ‌از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حجم تجارت دوجانبه ایران و چین ۳۷ میلیارد دلار بوده و بعد از خروج آمریکا و تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و فشارها و موانع قابل توجه به روابط تجاری ایران و چین حجم تجارت بین دو کشور کاهش یافت و به ۳۵ میلیارد دلار رسید.

سفیر چین در ایران بیان داشت: در ۱۰ ماهه ابتدای سال میلادی امسال حجم تجارت دو کشور ایران و چین به ۲۰ میلیارد دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه چین جامعه بین‌المللی را به حمایت کامل از منافع ایران تشویق می‌کند، گفت: ‌ ما حتما از شرکت‌های خصوصی چینی درخواست می‌کنیم تا در ایران سرمایه‌گذاری کنند و برنامه داریم تا در آینده‌ نزدیک یک هیأت سرمایه‌گذاری به ایران بفرستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه حفظ برجام به معنای حفظ چند جانبه‌گرایی و حفظ نظم بین‌المللی بر اساس قوانین بین‌المللی است، ‌گفت‌: اگر چه حل و فصل برجام در یک روز انجام نمی‌شود اما ما معتقدیم تا زمانی که برجام را حفظ کنیم و آن را اجرا نماییم این راه‌حل از طریق دیپلماسی به نتیجه می‌رسد.

وی با بیان اینکه برجام توافقنامه بین‌المللی میان قدرت‌های بزرگ دنیا بود، اظهار داشت: بنابر این برجام توسط قطعنامه شورای امنیت مصوب شده است.

وی گفت: امسال هفتادمین سال تأسیس جمهوری خلق چین است و اقتصاد چین در۷ گذشته ۴۵۰ برابر افزایش یافته و از ۳۰ میلیارد دلار به ۱۳ تریلیون دلار تبدیل شده است.

وی بیان داشت: ‌امروز اقتصاد چین ۱۶ درصد از کل اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده و سهم ۳۰ درصدی رشد اقتصاد دنیا را در اختیار دارد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی واردات چین اظهار داشت: با این ابتکار ما مایل هستیم تا بازارهای خود را به روی بازارهای جهان باز کنیم.

وی افزود: در دومین نمایشگاه واردات چین بیش از ۱۸۸ کشور و بیش از ۳۰ هزار شرکت حضور داشتند که بیش از ۵۰۰ هزار خریدار چینی و ایرانی در این نمایشگاه شرکت کرده و حجم مبادلات آنها به بیش از ۷۱ میلیارد دلار رسید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با بیان اینکه تحریم‌های یکجانبه آمریکا غیرقابل انکار است، گفت: اما این تحریم‌ها ماندگار نیست و در مواجه به مشکلات نیاز به افزایش متقابل و ادامه تعمیق همکاری داریم تا روابط راهبردی جامعه را پیش ببریم.

وی در ادامه با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا ماندگار نخواهد بود اظهار داشت: در ۴۰ سال گذشته آمریکا با ایران دشمن بوده اما باور نمی‌کنم آمریکا در ۴۰ سال دیگر هم صادرات نفت ایران را تحریم کند.

وی افزود: در حال حاضر دستگاه‌های مرتبط در دو کشور در زمینه امور بانکی، بیمه و حمل و نقل صحبت‌هایی داشته‌اند اما طرح بعضی از این مسائل محرمانه است.

وی گفت: روابط دو کشور راهبردی است و این راهبرد بدان معناست که باید در شرایط سخت از یکدیگر حمایت کنیم و در رابطه با منافع یکدیگر از همدیگر حمایت کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حجم تجارت دو کشور ایران و چین به دلیل تحریم‌های آمریکا کاهش یافته است، گفت: ‌ من با سفرای ایرانی صحبت کرده‌ام و آنها به من گفته‌اند که حجم مبادلات ایران با اروپا هم بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: اگر چه در رابطه با حجم مبادلات ایران با اروپا اطلاعی ندارم اما معتقدم حجم مبادلات ایران و چین بیش از ایران و اروپا است.

وی با بیان اینکه ممکن است طرف ایرانی در چین دچار مشکلات ارزی باشد اما باید بگویم تجار چینی ما هم مشکلات زیادی برای ترخیص کالا در ایران دارند و بنابراین وظیفه سفارت و همچنین اتاق‌های بازرگانی ایران و چین این است که این مشکلات را حل و فصل کند تا اعتماد بیشتری حاصل شود.

هوا اظهار داشت: آمریکا به دلیل همکاری شرکت‌های چینی با طرف ایرانی شرکت‌های زیادی را در چین تحریم کرده و به همین دلیل شرکت‌ها و بانک‌های چینی برای ارتباطات با ایران باید راجع به ریسک‌ها فکر کنند.

وی در رابطه با مشکلاتی که ایرانی‌ها در رابطه با حساب‌های بانکی خود در چین دارند، گفت: ‌ علی‌‌پی و ویچت حتی برای من ممنوع است و دیپلمات‌های سفارت که در ایران کار می‌کنند، دارای علی‌پی و ویچت نیستند.

وی در ادامه در ارتباط با صدور ویزا برای ایرانیان اظهار داشت: از ژانویه تا نوامبر امسال بیش از ۷۲ هزار ویزا برای ورود ایرانیان به چین صادر شده و پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال جاری میلادی این تعداد به ۸۰ هزار برسد که در مقایسه با سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
تابناکتابناک19 ساعت قبل
افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به ۲۰ هزار تومان از دو طریق می‌تواند بر روی افزایش نرخ تورم تاثیرگذار باشد. اول از طریق افزایش قیمت کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای وارداتی و دوم از طریق افزایش قیمت کالاهای وارداتی مصرفی. یعنی افزایش نرخ تورم تولیدکننده چند ماه بعد خود را در نرخ تورم مصرف کننده نشان می‌دهد. از سوی دیگر رشد قیمت دلار، قیمت کالاهای مصرفی وارداتی را افزایش می‌دهد که این موضوع هم به صورت مستقیم بر افزایش نرخ تورم مصرف کننده تاثیرگذار است. بنابراین مهمترین پیامد افزایش قیمت دلار برای اقتصاد واردات محور ایران، افزایش نرخ تورم خواهد بود که مستقیم سفره مردم را نشانه گرفته است و مردم بازندگان اصلی افزایش قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان خواهند بود.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام کشور گفت: ۲۰ هزار تن گوشت قرمز و مرغ برای شب عید در نمایشگاه‌های بهاره عرضه می‌شود که موجب تعادل بازار خواهد شد. «حسن عباسی معروفان» روز چهارشنبه افزود: طبق روال هر سال جهت متعادل سازی قیمت گوشت در شب عید، با شروع برگزاری نمایشگاه‌های بهاره ۱۰ هزار تن گوشت قرمز گوساله وارداتی به بازار عرضه می‌شود. وی گفت: در صورت نیاز، ذخایر بیشتری به بازار عرضه می‌شود تا مصرف‌کنندگان در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز شب عید دچار مشکل نشوند. متعادل شدن قیمت گوشت قرمز در روزهای آتیعباسی معروفان افزود: برف اخیر در تردد و حمل و نقل عرضه دام زنده و گوشت قرمز مشکلاتی ایجاد کرده بود که همین امر موجب افزایش قیمت در برخی استان‌ها شد. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: شرایط آب و هوایی متعادل شده است بنابر این انتظار می‌رود قیمت انواع گوشت قرمز در بازار مصرف کاهش یابد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت. این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دلیلی برای افزایش قیمت کالاها در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال وجود ندارد، بیان کرد: به نظر آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز رخ داده نیز بیشتر جنبه روانی دارد و ترس از افزایش قیمت‌ها نیز در همین جو و فضا شکل گرفته است. به گزارش ایسنا، پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال، دولت اعلام کرد که نظارت‌ها برای کنترل قیمت‌ها و مقابله با گران‌فروشی را تشدید خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، نظارت بر بازار شب عید نیز از اسفند ماه آغاز و تا پایان تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت. دولت اعلام کرده با توجه به اهمیت تامین مایحتاج مردم، در سال ۱۳۹۹ نیز به تعدادی از کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر