مبارزه با فساد سومین اولویت درخواستی شهروندان تهرانی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
مبارزه با فساد سومین اولویت درخواستی شهروندان تهرانی است

مبارزه با فساد سومین اولویت درخواستی شهروندان تهرانی است

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: براساس نظرسنجی های انجام شده بعد از آلودگی هوا و ترافیک مبارزه با فساد سومین اولویت مردم شهر تهران است.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس مجید فراهانی عضو و رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در نشستی خبری که با حضور خبرنگاران برگزار شد گفت: روز گذشته روز جهانی مبارزه با فساد بود روزی که ما را برای دستیابی به یک شهرداری عاری از فساد رهنمون می‌کند.

فراهانی ادامه داد: نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارد که بعد از آلودگی و ترافیک برخورد با فساد در شهرداری تهران مطالبه به حق مردم از شورای اسلامی شهر تهران است.

وی گفت: براساس نظرسنجی‌ها شهرداری کلانشهرها یکی از جاهایی است که مردم خواهان مبارزه با فساد در آنجاها شده‌اند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: وقتی صحبت از اعتماد مردم می‌کنیم و می‌گوییم که مردم باید به مدیریت شهری اعتماد داشته باشند و وقتی از سوی دیگر تامین کننده منابع مالی شهر مردم هستند باید به همان اندازه در ایجاد اعتماد و افزایش اعتماد و مبارزه با فساد قدم برداریم.

فراهانی ادامه داد: مبارزه با فساد و کاهش فساد اداری مهمترین وعده ما منتخبان شورای به مردم بوده است که باید همچنان اقدامات مان را در این حوزه افزایش بدهیم.

وی گفت: ما هشت اقدام انجام داده‌ایم که یکی از آنها تشکیل سامانه شفافیت بوده و متعاقب آن ارایه اطلاعات قراردادهای شهرداری بوده است و تلاش شده است تا حتی حقوق و دستمزد داده شده به کارمندان شهرداری هم در این سامانه ثبت شود.

وی به اعمال نظارت‌های مالی در زمان خرج منابع از سوی شهرداری اشاره کرد و گفت ذیحسابانی از سوی شورای شهر تهران انتخاب شدند و در حین خرج اقدام به بررسی عملکرد شهرداری کردند.

فراهانی گفت: گام بعدی بررسی و نظارت بر اسناد مالی بعد از خرج بود که توسط عده‌ای ذی حسابان مورد تأیید صورت گرفت و حتی ما خودمان را ملزم به ارایه گزارش‌های تهیه شده به قوه قضاییه کردیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: اکثر تخلفات از آنجایی رخ می‌دهد که سند بودجه‌ای شهرداری کنار گذاشته می‌شود و مدیران سلیقه‌ای عمل میکنند که از این رو سند تلفیق بودجه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی به تشکیل معاونت محاسبات در شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: تشکیل معاونت محاسبات و پایش شورا گام اول برای تشکیل دیوان محاسبات شهری بوده است.

در خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

فراهانی افزود: هفته گذشته با ابلاغ رئیس شورای اسلامی شهر تهران تشکیل این معاونت ابلاغ شد و خوشبختانه این معاونت تشکیل شد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: اگر ما به دنبال شهرداری منضبط و قابل اعتماد هستیم باید به موضوع حراست و بازرسی و نظارت شورای شهر تهران بپردازیم و به سمت تغییر فرایندها و مکانیزه کردن فرآیندها برویم.

وی گفت: ما دستمان را به سمت همه مردم و شهروندان دراز می‌کنیم تا با گزارش‌های خود از وقوع فساد ما را برای نظارت و افزایش شفافیت یاری کنند.

فراهانی در پاسخ به این سوال که شفافیت موضوع مهمی است اما هنوز برخی از سازمانها زیان ده هستند و از سوی دیگر برخی از سازمان‌ها مثل سازمان مدیریت پسماند در جلوی ردیف مربوطه عددی قید نکرده‌اند گفت: وقتی ما قراردادها و صورت وضعیت سازمان‌ها را در سامانه شفافیت اعلام میکنیم اتفاقا مردم می‌فهمند که چه اتفاقی دارد می‌افتد و کدام سازمانها عملکرد خوبی داشته‌اند و کدام یک ضعیف عمل کرده‌اند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: از سوی دیگر سازمان‌های زیر مجموعه شهرداری تهران دو دسته هستند؛ برخی از آنها اساسا خدمات رسان هستند که ما اصلا از این سازمان‌ها توقع سودآوری نداریم.

وی افزود: برای مثال سازمان بهشت زهرا سازمانی خدمات رسان است و ما اصلا توقعی نداریم که این سازمان سود ده باشد هرچند در حوزه سازمان پسماند توقع این را داریم که با توجه به ارزش زباله و نامگذاری آن به نام زباله کثیف سودده باشد که هنوز این مهم محقق نشده است.

فراهانی گفت: امسال در سند سیاستهای شورای اسلامی شهر تهران مصوب کردیم که کمک‌زیان شرکتها یا کاهش پیدا کند یا حداقل ثابت بماند و به نوعی شرکتهای زیان ده را موظف کردیم تا میزان زیان دهی خود را کاهش دهند.

وی درخصوص تاخیر در بررسی ذی حسابی سنوات گذشته شورا و حسابرسی‌ها گفت: کار حسابرسی سال ۹۴ و ۹۵ انجام شده و به اتمام رسیده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: قرار است از ابتدای دی ماه گزارش حسابرسی‌ها در صحن علنی شورای شهر تهران ارایه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر خوب شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
دادستان بندرگز افزود: کار انتخاب کارشناس و بررسی همه پرونده‌های شهرداری بندرگز برای مشخص شدن میزان تخلفات و مبلغ اختلاس آغاز شده است. دادستان بندرگز گفت: همکاری اطلاعات سپاه به عنوان یک نمونه مطلوب از رصد، پایش و هوشیاری ضابطان قضایی در دستگاههای حکومتی است که جای قدردانی دارد. وی در خصوص روند شناسایی این باند گفت: حدود هشت ماه قبل ۵۰ پرونده برای تحقیقات بیشتر در اختیار اطلاعات سپاه بندرگز قرار گرفت که به نتایجی منجر شد. روابط عمومی سپاه نینوا گلستان دیروز اعلام کرد که اعضای یک شبکه فساد در شهرداری بندرگز دستگیر شده‌اند اما اشاره‌ای به جزییات نکرد. بر اساس تحقیقات خبرنگار ایرنا، همه دستگیرشدگان مرد و از کارکنان رسمی شهرداری بندرگز هستند.
رکنارکنا9 ساعت قبل
به گزارش رکنا، مسوول مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: در حادثه مصدوم شدن زوج خمینی شهری حریق خودروکه امروز رخ داد حریق هنگام سوخت گیری غیراستاندارد خودرو با استفاده از سیلندر گاز ایجاد شده و زوج جوان مصدوم شدند. غفور راستین افزود: مصدوم شدگان این حادثه با حضور به موقع ماموران اورژانس با یک دستگاه آمبولانس به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) منتقل شدند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

منابع مالی و درآمدهای پایدار شهری تقویت می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
لایحه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده به درآمد‌های پایدار در شهرداری توجه کرده است و از شهرفروشی جلوگیری می‌کند. وی افزود:، اما در کشور ما به دلیل اینکه شهرداری‌ها متکی به درآمد‌های ناپایدار بودند مثل فروش تراکم و فروش زمین؛ در عمل به درآمد‌های پایدار توجهی نمی‌شد. الویری گفت: خوشبختانه مجلس به این موضوع مهم توجه کرد و سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد. از ۹ درصد مالیات ارزش افزوده طبق قانون ۳ درصد سهم شهرداری، ۵ درصد سهم دولت و یک درصد هم سهم بهداشت و ورزش بوده است که تغییر می‌کند. عضو شورای شهر تهران گفت: در لایحه درآمد پایدار مسیر‌های مختلفی برای تامین درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها پیش بینی شده است.

موج جدید سرما در راه کشور

الفالف22 ساعت قبل
موج جدید سرما در راه کشورگروه اجتماعی الف، ۱ بهمن ۱۳۹۸، ۲۲:۴۶ ۳۹۸۱۱۰۱۱۷۸هواشناسی از روز جمعه حدود ۵ تا ۱۰ درجه کاهش دما را در بیشتر نقاط کشور پیش‌بینی می‌کند.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
ایسنا/خراسان رضوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: احیاء عرصه‌های معدنی تخریب‌شده یک ضرورت است و باید در اولویت قرار گیرد. احمد یزدان پناه، در ششمین جلسه کارگروه مقابله با گرد و غبار استان، اظهار کرد: هر کسی آسیبی به محیط زیست وارد کند باید مطابق اصل ۵۰ قانون اساسی، هزینه‌های زیست محیطی و اجتماعی آن را بپردازد. وی افزود: ضرورت تشکیل کمیته فنی متشکل از نمایندگان آستان قدس رضوی، امور دام جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آب‌خیز داری پیرامون ساماندهی چرای دام بسیار مهم است. کشت دیم در عرصه‌های فرسایش‌پذیر و مناطقی که فاقد پتانسیل اکولوژیک هستند لازم است. وی همچنین گفت: تاکنون ۵۷۰ هزار هکتار عرصه جنگلی در مناطق کویری همچون بجستان، گناباد، خلیل آباد، سبزوار، بردسکن، سرخس و مه ولات و … احداث شده است و به نظر میرسد برای مقابله با گرد و غبار دراستان نیازمند همراهی بیشتر سازمان‌های متولی هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر