سازمان ملل می‌داند این روزها نه حال حقوق بشر خوب است و نه حال جوانان/ شاهد نقض و تهدید حقوق بشر در اقصی نقاط جهان هستیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

سازمان ملل می‌داند این روزها نه حال حقوق بشر خوب است و نه حال جوانان/ شاهد نقض و تهدید حقوق بشر در اقصی نقاط جهان هستیم

ایلناخبرگزاری ایلنا |
امسال، استفاده از ظرفیت جوانان به عنوان عامل سازنده تغییر، تقویت صدای آنان و ترغیب به مشارکت طیف وسیعی از مخاطبان در موضوع حقوق بشر، سازمان ملل متحد را بر آن داشته تا «جوانان برای حقوق بشر به‌پا می‌خیزند» را به عنوان شعار امسال این روز جهانی، انتخاب کند.

سازمان ملل می‌داند این روزها نه حال حقوق بشر خوب است و نه حال جوانان/ شاهد نقض و تهدید حقوق بشر در اقصی نقاط جهان هستیم - 1

به گزارش ایلنا، ۱۷ سازمان غیردولتی ایرانی دارای مقام مشورتی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند: جهان معاصر در برابر نقض گسترده حقوق بشر و استفاده ابزاری آن توسط برخی از قدرت‌ها، تمایل به سکوت، بی‌تفاوتی و یا تفسیر به نفع منافع مبتنی بر قدرت دارد.

متن این بیانیه به این شرح است:

۷۱ سال پیش در چنین روزی، اعلامیه جهانی حقوق بشر به تصویب رسید تا تمامی انسان‌ها، فارغ از رنگ، سن، مذهب، زبان، نژاد و جنسیت، برمبنای برابری و کرامت ذاتی از آزادی، عدالت و صلح برخوردار شوند.

امسال، استفاده از ظرفیت جوانان به عنوان عامل سازنده تغییر، تقویت صدای آنان و ترغیب به مشارکت طیف وسیعی از مخاطبان در موضوع حقوق بشر، سازمان ملل متحد را بر آن داشته تا «جوانان برای حقوق بشر به‌پا می‌خیزند» را به عنوان شعار امسال این روز جهانی، انتخاب کند. این انتخاب شاید از آن‌روست که سازمان ملل می‌داند این روزها نه حال حقوق بشر خوب است و نه حال جوانان.

در چند سال اخیر جوانان ایرانی استفاده ابزاری از مفهوم حقوق بشر را به‌ویژه از سوی ایالات متحده آمریکا با تمام وجود خود درک کرده‌اند. دولتی که با خروج از شورای حقوق بشر حتی تلاشی ظاهری هم برای رعایت قوانین حقوق بشر بین‌الملل نمی‌کند، به واسطه اعمال اقدامات قهرآمیز یکجانبه، تحریم‌های ثانویه و راه‌اندازی تروریسم اقتصادی ضربه‌های سخت و بی‌محابایی به پیکر اقتصاد ایران وارد کرده و تقریبا تمام شهروندان ایرانی، به‌ویژه اقشار آسیب‌پذیری همچون زنان، کودکان، سالمندان، بیماران، معلولان، مجروحان شیمیایی و بسیاری دیگر از اقشار مردم را با مشکل کمبود دارو، تجهیزات پزشکی، تغذیه مناسب و حتی عدم پایداری شغل و آموزش و زندگی مواجه کرده است.

اکنون یکی از سوالات جوان ایرانی این است: جهان امروز برای حقوق بشر جوانان تا چه میزان ایستاده است؟

تاثیر مواردی چون اعمال تحریم‌ها نسبت به تعداد بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، تمدید نکردن تاریخ انقضای معافیت‌های خرید نفت از ایران، اعمال مجازات نسبت به خریداران نفت از این کشور، احتمال منجر شدن تحریم‌ها به نرخ تورم ۵۰ درصدی، تاثیر محدودیت‌های بانکی بر بهره‌مندی شهروندان ایرانی از حق بر سلامت، تاثیر روند پیچیده نظارتی بر تمامی خدمات بانکی، حتی انتقال دارو و هزینه‌های آموزشی برای مددجویان سمن‌های ایرانی، کمبود ارز خارجی در ایران برای انجام پرداخت‌ها به شرکت‌های خارجی، از جمله تبعاتی است که بارها و بارها در گزارشات و اسناد منتشر شده از سوی مراجع و مقامات بین‌المللی سازمان ملل متحد مورد تایید قرار گرفته است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

علیرغم این تصریحات و نیز، ضرورت رفع تحریم در بخش‌هایی چون دارو، محصولات غذایی و خدمات امنیت هوایی در دستور موقت ۳ اکتبر ۲۰۱۸ دیوان بین المللی دادگستری، واکنش‌های صورت‌گرفته نسبت به ادامه و حتی تشدید تحریم‌ها توسط ایالات متحده نشان از آن دارد که جهان معاصر در برابر نقض گسترده حقوق بشر و استفاده ابزاری آن توسط برخی از قدرت‌ها، تمایل به سکوت، بی‌تفاوتی و یا تفسیر به نفع منافع مبتنی بر قدرت دارد.

این در حالی است که وجود چنین روندی، اعتماد جهانیان را به سازوکارهای بین‌المللی تضعیف می‌کند و اثربخشی و کارایی آن‌ها را در مواقع لازم زیر سوال می‌برد.

حال که شاهد نقض و تهدید حقوق بشر در اقصی نقاط جهان هستیم، سازمان‌های مدافع حقوق بشر مسئولیت مهمی بر عهده دارند تا برای پاسداری از کرامت انسانی و یافتن راه‌کارهای عملی برون رفت از موضوع، تلاش کنند.

در این راستا، ۱۶ سازمان غیردولتی صادرکننده این بیانیه، ضمن تاکید دوباره بر ضرورت حفظ کرامت و شرافت جایگاه والای بشر، از تمام گزارشگران سازمان ملل، مدافعان و صلح‌بانان حقیقی در جهان می‌خواهند تا برای تحقق جهانی سرشار از رعایت حقوق بشر، کرامت انسانی، صلح، امنیت و عدالت، عزم خود را بیش از پیش جزم کنند و با ایستادگی در مقابل دولت‌هایی که صرفا مبتنی بر زور، اراده خود را به بیش از ۱۹۰ عضو دیگر القا می‌کنند، تن خسته و رنجور حقوق بشر را که عمیقا سیاست‌زده شده، جانی دوباره بخشند.

ما متعهد می‌شویم تا برای صیانت از امید و سلامت و اعتماد سرمایه‌های آینده حقوق بشر یعنی تمامی جوانان دنیا بایستیم.

معتقدیم تنها در این‌صورت است که جوانان نیز توانایی به‌پا خواستن برای حقوق بشر حقیقی را خواهند یافت.

صادرکنندگان بیانیه به ترتیب حروف الفبا:

۱. انجمن اوتیسم ایران

۲. انجمن پیشگیری از آسیب¬های اجتماعی

۳. انجمن تالاسمی ایران

۴. انجمن سلامت خانواده ایران

۵. انجمن زنان ایرانی طرفدار توسعه پایدار محیط زیست

۶. انجمن حمایت از حقوق شهروندی شهروندان «منشور پارسه»

۷. جامعه احیاگران طب سنتی و سلامت ایرانیان

۸. جمعیت حمایت از بهبودیافتگان

۹. خیریه آبشار عاطفه¬ها

۱۰. خیریه ارتقاء کیفیت زندگی ایرانیان

۱۱. خیریه تحصیلی مریم قاسمی

۱۲. سازمان دفاع از قربانیان خشونت

۱۳. شبکه ارتباطی سازمان‌های غیردولتی زنان جمهوری اسلامی ایران

۱۴. کانون معلولین توانا

۱۵. مؤسسه آموزشی، تحقیقاتی راهبرد پیمایش

۱۶. مؤسسه پیوند گل نرگس

۱۷. موسسه خیریه امام علی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | روحانی: بروید پای صندوق رای ولو اینکه …

همشهریهمشهری1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
سردار نوریان سخنگوی ناجا از بازداشت امیرحسین مقصودلو «تتلو» به درخواست پلیس ایران در ترکیه خبر داد. وی به باشگاه خبرنگاران گفت: به علت پرونده‌های قضایی که برای «تتلو» در ایران تشکیل شده بود، اعلان قرمز اینترپل برای این فرد اعلام و وی در ترکیه بازداشت شد. به گفته سردار نوریان «تتلو» در حال حاضر در بازداشت است و بعد از طی مراحل اداری انتقال وی به ایران، وی تحویل پلیس اینترپل ایران می‌شود. خود مقصودلو نیز با انتشار تصویری در اینستاگرامش از بازداشت خود در ترکیه خبر داد. او نوشته که قصد سفر به لندن را داشته و پلیس ترکیه به او اعلام کرده که به خواست دولت ایران او را دستگیر کرده است.

رسوایی دروغگویی‌های ترامپ درباره ضربات موشکی ایران + فیلم

رکنارکنا5 ساعت قبل
ان، «توماس کمپبل» سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) بامداد امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا امروز آسیب مغزی در ۵۰ نیروی نظامی آمریکایی تشخیص داده شده است. حدود ۲۰۰ نفر که در زمان حمله موشکی ایران در محل انفجار حضور داشتند، تحت بررسی قرار گرفته‌اند. پنتاگون و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ابتدا مدعی شده بودند که هیچ نیروی نظامی در حمله موشکی هشتم ژانویه (۱۸ دی ماه) ایران به عین الاسد زخمی یا کشته نشده است. پنتاگون هفته گذشته گفته بود که آسیب مغزی نظامیان آمریکایی را جدی نمی‌داند؛ اظهاراتی که با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد. به دنبال این اظهارات، گروه «کهنه‌ سربازان جنگ‌های خارجی» از ترامپ خواست برای کم اهمیت جلوه دادن مصدومیت نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد عذرخواهی کند.

۲ نفر از سرنشینان هواپیمای آمریکایی زنده و مفقود هستند + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام پلیس افغانستان نوشته است که اطلاعاتی وجود دارد که ۲ نفر از سرنشینان هواپیمای سقوط‌کرده آمریکا در افغانستان، زنده بوده‌اند. ساعاتی بعد مشخص شد که این هواپیما، یک هواپیمای شناسایی و ارتباطی «E-۱۱A» نیروی هوایی آمریکا است. امروز یک مقام ارتش آمریکا گفت نیروهای این کشور به اجساد سرنشینان هواپیما دست پیدا کرده‌اند و واشنگتن اکنون در حال تعیین هویت آن‌هاست. یک مقام آمریکایی مدعی شده است که مجموعا ۲ جسد کشف شده و تنها سرنشینان این هواپیما هم همین دو نفر بوده‌اند. پنتاگون هنوز در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر زنده بودن برخی از سرنشینان هواپیما اظهار نظر نکرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، مردم جمهوری آذربایجان در آستانه فرارسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور در مساجد و حسینیه‌ها در غم شهادت ام ابی‌ها اشک ماتم ریخته و سوگواری می‌کنند. به این مناسبت دلشیفتگان مکتب خاندان عصمت و طهارت از دیشب در مراسم سوگواری شهادت جانسوز حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی‌ها شرکت کرده و مراتب عشق قلبی خود را به اهل بیت علیهم السلام ابراز می‌کنند. حسینیه ایرانیان مقیم باکو هم از دیشب مملو از سوگوارانی است که با پای دل می‌آیند تا در ماتم شهادت ام ابی‌ها عزاداری کنند. در این مراسم که به مدت سه شب ادامه خواهد داشت حجت الاسلام والمسلمین «سید علی اکبر اجاق نژاد» نماینده، ولی فقیه در جمهوری آذربایجان درباره شخصیت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی‌ها سخنرانی می‌کند و شاعران به قرائت سروده‌های خود درباره اهل بیت علیهم السلام می‌پردازند و درپایان هم مداحان اهل بیت علیهم السلام در غم شهادت ام ابی‌ها مداحی می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

جدیدترین و بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۲۰ ایسوس: لپ تاپ‌های باکیفیت ایسوس برای همه بودجه‌ها!

تکراتوچند ثانیه قبل

آب پاکی باشگاه اسپانیول اسپانیا روی دست هافبک پرسپولیس

نود1 ساعت قبل

انگلیس تمامی پروازهای مستقیم چین را لغو کرد

ساعت ۲۴1 ساعت قبل

ارتش سوریه رسما آزادسازی «معره‌النعمان» را اعلام کرد

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

اگر سرزمین موعود بنی اسرائیل به جای نیل تا فرات از انگلیس تا ایتالیا بود، بازهم غرب مدافع یهودیان می‌شد؟

خبر فوری1 ساعت قبل

شرایط طرح خانه‌دار شدن کم درآمدها به زودی اعلام می‌شود

خبر فوری1 ساعت قبل

هرگونه ممنوعیت صدور مجوز دامپروری و تولید طیور ممنوع است

ایمنا1 ساعت قبل