لیبی|درخواست پارلمان تحت سیطره حفتر از سازمان ملل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
لیبی|درخواست پارلمان تحت سیطره حفتر از سازمان ملل

لیبی|درخواست پارلمان تحت سیطره حفتر از سازمان ملل

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس پارلمان تحت سیطره نیروهای حفتر از سازمان ملل خواست به رسمیت شناختن دولت وفاق ملی لیبی را پس بگیرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پارلمان لیبی در مناطق تحت حاکمیت دولت شرق این کشور قرار دارد. این پارلمان از نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر حمایت می‌کند. تعدادی از نمایندگان لیبی در اعتراض به عملکرد این پارلمان در جنگ طرابلس و ناکامی در حل و فصل بحران لیبی از پارلمان مزبور جدا شدند و پارلمان جدیدی در طرابلس تشکیل دادند. پارلمان طرابلس از تواققنامه اخیر دولت وفاق ملی با ترکیه حمایت می‌کند.

رئیس پارلمان لیبی با ارسال نامه به دبیرکل سازمان ملل از او خواست، به رسمیت شناختن دولت وفاق ملی از سوی این سازمان را پس بگیرد.

در این نامه عقیله صالح با غیر قانونی خواند توافقنامه آنکارا- طرابلس نوشت: پارلمان لیبی توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است و بر اساس حقوق بین الملل تنها مرجع قانونگداری در این کشور است و توافقنامه‌های همکاری با سایر کشورها باید توسط پارلمان لیبی مورد تصویب قرار بگیرد. این پارلمان توافقنامه آنکارا طرابلس به رسمیت نمی‌شناسد و آن را غیر قانونی می‎داند.

به نوشته پایگاه خبری " اخبار لیبیا " رئیس پارلمان لیبی خطاب به دیبرکل سازمان ملل نوشت: از آنجایی که توافقنامه آنکارا طرابلس فاقد مشروعیت است. این پارلمان از سازمان ملل می‌خواهد که توافقنامه مزبور را لغو کند و رسمیت شناختن بین المللی دولت وفاق ملی را پس بگیرد.

وی تصریح کرد: لیبی و ترکیه مرز مشترک دریایی ندارند و در منطقه شرق دریای مدتیرانه کشورهای دیگری حضور دارند از جمله مصر، تونان، قبرس، لبنان و سوریه. مرزهای دریایی این کشورها بایکدیگر تداخل دارند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

عیقله صالح که برای رایزنی با مقامات مصر در خصوص توافقنامه آنکارا طرابلس به قاهره رفته‌است، از معاون خود خواست پارلمان لیبی طی هفته جاری تشکیل جلسه دهد تا توافقنامه مزبور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در همین حال، یکی از اعضای پارلمان لیبی با اشاره به درخواست مصر برای بازپس گیری به رسمیت شناختن دولت وفاق ملی از سوی سازمان ملل گفت: این خواسته مردم لیبی و مصر است. قاهره توانایی این را دارد که در سطح عربی آفریقایی و بین المللی چنین کاری را توجیه کند.

سعید امغیت تصریح کرد: در صورتی که به رسمیت شناختن دولت وفاق ملی از این دولت بازپس گیری شود، پارلمان لیبی می‌تواند به عنوان نماینده مردم این کشور که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده‌است، جایگزین دولت فایز السراج شود.

وی افزود: پارلمان لیبی می‌تواند دولت موقت (شرق) را جایگزین دولت وفاق ملی کند یا یک دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

رئیس مجلس قانونگذاری مصر هم با خطرناک خواندن توافقنامه آنکارا طرابلس گفت: این توافقنامه به منافع این کشور آسیب می‌زند و قاهره در برابرآن سکوت نخواهد کرد.

از سوی دیگر یکی از اعضای پارلمان مصر خواستار اخراج سفیر طرابلس از قاهره شد و گفت: سفیری از دولت موقت (شرق) می‌تواند جایگزین او شود.

در همین حال دو گروه لیبیایی با محکوم کردن سخنان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر آمادگی این کشور برای اعزام نظامیان ترکیه به لیبی خواستار برگزاری تظاهرات در این کشور در جمعه آینده شدند و اعلام کردند ترکیه می‌خواهد لیبی را به سوریه دیگری تبدیل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | واکنش معاون وزیر بهداشت به آمار کرونایی نماینده قم | یک چهارم آمارش درست باشد استعفا می‌دهم

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر تعداد کشته شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا می‌دهم. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۶۵۳۵

ببینید | کرونا به شهر وان ترکیه رسید

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون کل وزارت بهداشت گفت: فوت ۵۰ نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا را تکذیب می‌کنم. به گزارش خبرنگار ایلنا، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره آخرین آمار شدگان فوت شدگان بر اثر کرونا گفت: از دیروز تا امروز ۴ نفر به جمع فوت شدگان اضافه شده است و به ۱۲ نفر رسیده است. وی افزود: تعداد فوت شده اگر صورت باشد، مخرج تعداد افرادی است که مشکوک هستند و فوتی ما از میان افراد مشکوک نزدیک به یک درصد است. معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: فوت ۵۰ نفر را تکذیب می‌کنیم، هیچ کسی صلاحیت اعلام اخبار در این زمینه را ندارد. نماینده قم نیز باید به ما رسمی و محرمانه اسامی را اعلام کند اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشد من استعفا می‌دهم.

فیلم | جزئیات جلسه مجلس با وزیر بهداشت درباره کرونا

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
توضیحات سخنگوی هیات رئیسه مجلس از جلسه غیر علنی با وزیر بهداشت: به گفته وزیر بهداشت در کل کشور تقریبا ۴۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه ۱۲ نفر تا امروز بر اثر این بیماری فوت کردند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۶۴۷۳

فیلم | توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره مسدود شدن مرزهای ایران

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر