بازگشت گنجینه‌ای از روزنامه‌های دوره ناصرالدین شاه به اصفهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
بازگشت گنجینه‌ای از روزنامه‌های دوره ناصرالدین شاه به اصفهان

بازگشت گنجینه‌ای از روزنامه‌های دوره ناصرالدین شاه به اصفهان

ایمناخبرگزاری ایمنا |
مدیرمرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان گفت: مجموعه ای ارزشمند شامل روزنامه و نشریات قدیمی اصفهان متعلق به دوران ناصرالدین شاه بزودی از تهران به این شهر بازگردانده می شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، مسعود کثیری پیش از ظهر امروز - سه‌شنبه ۱۹ آذرماه – با بیان اینکه گنجینه‌ای گرانبها و بی نظیر از مطبوعات قدیمی شهر اصفهان در سال‌های گذشته جمع آوری و پس از مدتی به دلایلی به تهران منتقل شد، اظهار کرد: این گنجینه طی این سال‌ها از دسترس پژوهشگران اصفهانی خارج شده است اما تلاش کردیم که این مجموعه به اصفهان بازگردد.

وی افزود: هفته گذشته طی تفاهمنامه‌ای با سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان قرار شد در کتابخانه مرکزی شهر اصفهان جایگاهی برای این گنجینه ارزشمند در نظر گرفته شود و این مجموعه که شامل هشت کامیون روزنامه و نشریات قدیمی از دوران ناصرالدین شاه است به اصفهان بازگردانیم.

مدیرمرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان ادامه داد: برای بازگرداندن این مجموعه به تازگی به تهران سفر کردم؛ گنجینه مطبوعات قدیمی شهر اصفهان در انبارهای بزرگ تهران انباشت و رها شده بود، با وجود این وقتی گفتم می‌خواهم این مجموعه را به اصفهان بازگردانم در برابر خواسته من مقاومت کردند.

وی گفت: مجوز بازگرداندن این مجموعه را در نهایت گرفتیم، اما هیچ ادعایی درخصوص مالکیت این مجموعه نداریم؛ طبق تفاهم‌نامه مالکیت این مجموعه را به شهرداری اصفهان واگذار می‌کنیم به شرط اینکه این مجموعه ارزشمند از اصفهان بیرون نرود و در اختیار پژوهشگران تاریخ مطبوعات قرار گیرد.

با از بین رفتن خفقان روزنامه‌های ایران از نظر کمی رشد کردند

‌این پژوهشگر و استاد دانشگاه در ادامه به چاپ نخستین روزنامه در تاریخ ایران در دوره محمدشاه قاجار اشاره کرد و افزود: روزنامه «کاغذ اخبار» را میرزا صالح شیرازی با آوردن نخستین دستگاه چاپ به ایران منتشر کرد، که در حال حاضر نسخه‌ای از آن وجود ندارد.

کثیری بیان کرد: نخستین روزنامه‌ها در شهر اصفهان نیز در اواخر حکومت ناصرالدین شاه و در زمان ظل السطان حاکم اصفهان در این شهر چاپ شدند.

وی با بیان اینکه نخستین روزنامه خارجی که در ایران توسط یک فرانسوی چاپ شد روزنامه وطن بود، افزود: از این روزنامه یک شماره بیشتر در ایران منتشر نشد چرا که از کلمات «قانون و آزادی» در مطالب آن استفاده شده بود و ناصرالدین شاه به این دو کلمه بسیار حساسیت داشت؛ روزنامه وطن تعطیل و روزنامه نگار فرانسوی از ایران اخراج شد.

این استاد و پژوهشگر تاریخ اظهار کرد: شمیم آزادی با انقلاب مشروطیت برای دو دهه بر ایران وزیدن گرفت و از بین رفتن خفقان موجب شد ظرفیت‌های جامعه ایران ظهور پیدا کند و روزنامه‌های ایران از نظر کمی رشد کردند؛ در مدت دو دهه بالغ بر ۹۰ نشریه در ایران منتشر می‌شد.

کثیری با بیان اینکه در دوران مشروطه روزنامه‌ها وابسته به حکومت نبودند، گفت: روزنامه‌های شهر اصفهان در این دوران «الجناب» از میر سیدعلی جناب، «فرج بعد از شدت» و «انجمن بلدیه» بود که به صورت هفته نامه منتشر می‌شدند؛ هم اکنون مجموعه این آثار را مرکز اصفهان شناسی در یک کتاب گرداوری و منتشر کرده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

وی افزود: در دوران ناصرالدین شاه روزنامه اختر در استانبول چاپ می‌شد و به رغم مخالفت شدید وی با ورود این روزنامه به ایران در کشور از آن استقبال خوبی می‌شد؛ خوانندگان این روزنامه درباریان بودند چرا که در آن دوره سواد مردم کمتر دو درصد بود.

اندیشه و تفکر را نمی‌توان به بند کشید

مدیرمرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان با بیان این مطلب تصریح کرد: اندیشه و تفکر را نمی‌توان به بند کشید و به این دلیل ناصرالدین شاه به رغم مخالفتهای شدید خود با این روزنامه نتوانست از توزیع آن در ایران جلوگیری کند؛ انقلاب مشروطه مدیون مطالب روزنامه اختر بود.

کثیری ادامه داد: دوران حکومت رضاشاه دورانی تیره و تار در روزنامه نگاری ایران بود؛ وی با روزنامه نگاران میانه خوبی نداشت زیرا کار روزنامه نگار نقد است و هیچ حاکمی از نقد خوشش نمی‌آید.

این استاد و پژوهشگر تاریخ اظهار کرد: رضاخان میرزاده عشقی اولین شهردار اصفهان را به جرم زبان تند و آتشینی که داشت، کشت. دستاورد این رفتارها با روزنامه نگاران آن زمان سبب شد که از جامعه و خواست مردم خود خبر نداشته باشد.

وی با بیان اینکه یکی از تیره‌ترین برگهای تاریخ ایران در دوران رضاخان برخورد او با روزنامه نگاران بود، گفت: در آن دوره روزنامه نگاری به روزی نگاری و خبرنامه تبدیل شده بود که اخبار روزمره حکومت را منتشر می‌کردند.

باید فضای تعامل و گفت‌ و گو در جامعه باز باشد

کثیری افزود: آزادی بیان روزنامه نگاران در دوره پهلوی زیر چکمه دیکتاتوری له شد؛ جامعه‌ای که درآن نقد وجود نداشته باشد جامعه‌ای خفه است و اطلاعات یکسویه در آن ادامه دارد و در نتیجه اولین ضرر آن به دولت می‌رسد زیرا حاکم در چنین شرایطی از مردم و تفکر جامعه خبر ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در چنین جامعه‌ای مردم به حاکمان و حاکمان به مردم دروغ می‌گویند زیرا فضای اطلاع رسانی را بستند و مطبوعات حق نفس کشیدن ندارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در دوره پهلوی دوم و از دهه ۵۰ شمسی، با وجود روزنامه‌های مختلف کسی جرات انتقاد کردن نداشت و همین مسئله منجر به بی خبری از نارضایتی جامعه بود و صدای مردم به گوش شاه نمی‌رسید؛ وقتی مردم اعتراض می‌کردند می‌گفتند عده‌ای خراب کارند که از خارج آمدند و مطبوعات را نیز سرکوب می‌کردند.

کثیری با بیان این مطلب گفت: هر چه مطبوعات را تحت فشار قرار دهیم خودمان بیشتر ضرر می‌کنیم باید فضای تعامل و گفت‌ و گو در جامعه باز باشد.

وی تاکید کرد: جامعه‌ای که در آن فرهنگ نقد نباشد پیشرفت نخواهد کرد؛ نقد زمینه ساز پیشرفت جامعه و ناقد، روزنامه نگار باسواد و شجاع است. اینگونه سلامت روان یک جامعه نیز تضمین می‌شود و توسعه پایدار در جامعه‌ای رخ نخواهد داد مگر سلامت روان داشته باشد. کد خبر ۴۰۰۴۹۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا1 روز قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما امروز ششم بهمن از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری بازدید کرد. به گزارش سینماپرس، عوامل سریال «سلمان فارسی» این روزها در جزیره قشم در حال تصویربرداری سریال هستند. عبدالعلی علی عسکری در بازدید از مراحل تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، شخصیت این صحابه پیامبر را در ایجاد تمدن جدید اسلامی مؤثر توصیف و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی، نشان دادن شخصیت سلمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی به حرکت سریع ملت ایران در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی کمک خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرمانده انتظامی با بیان اینکه حتما آینده نیروی انتظامی روشن‌تر از امروز خواهد بود، یادآور شد: تاکنون تلاشگران این عرصه و در این مقطع اقدامات بزرگی انجام دادند و معاونت اجتماعی ناجا جایگاه خوب و مطلوبی در داخل و خارج از نیروی انتظامی دارد. فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: افتخار ما، خدمت به مردم و خادم آنان بودن است و لازم است که ماموریت‌های پلیس در سطوح مختلف اعم از تلاش برای رهایی یک گروگان، مبارزه با قاچاقچیان و سارقان، خدمات دهی در ایام سوگواری‌ها و اربعین به شکل مختلف تبیین و تشریح شود. سردار اشتری خطاب به مدیران معاونت اجتماعی ناجا ادامه داد: شما عزیزان و همکارانتان می‌توانید در فرآیند پیشگیری از جرم، ارتقاء آگاهی عمومی، اطلاع رسانی به موقع و درست به مردم نقش آفرین باشید و تحقق این مهم، با تقویت ارتباطات درون و برون سازمانی ممکن است. وی با اشاره به وجود بانک‌های اطلاعاتی، دسترسی به اطلس جرایم در پایگاه داده‌های اجتماعی پلیس معاونت و تجزیه و تحلیل داده‌ها تصریح کرد: معاونت اجتماعی با همکاری دستگاه‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌های مرتبط برای پیشگیری اجتماعی گام‌های بلندی را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی بردارد. فرمانده نیروی انتظامی اظهار کرد: اقدامات معاونت اجتماعی ناجا در معرفی و صیانت از پلیس و ماموریت هایش، در این مقطع بیشتر «پدافندی» است که به تدیرج باید رویکرد «آفندی» بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود نیلی احمدآبادی در سومین نشست ارائه گزارش ویژه سیلاب که با حضور برخی از اعضای هیات این گزارش در سالن سازمان مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: دومین گزارش به دفتر رئیس جمهور ویژه پاسخگویی به سوالات رئیس جمهور در خصوص سیلاب ارسال شد و گزارش اول روایت سیل بود. وی گفت: رئیس جمهور ۱۱۰ سوال مطرح کرد که به صورت کلی کارگروه آموزش و کارگروه ویژه سیلاب علاوه بر ۱۱۰ سوال باید به ۱۷ سوال فشرده پاسخ می‌دادند، بنابراین در کل این کارگروه به ۱۲۷ سوال رئیس جمهور ویژه سیلاب پاسخ دادند. وی با بیان اینکه ۷۰۸ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در این کارگروه به سوالات پاسخ دادند اظهار داشت: طی برگزاری دونشست بین المللی استادان و متخصصان جهان در پاسخ به سوالات بهره‌مند شدیم همچنین استفاده از فناوری نوین در مدیریت دانش مورد توجه قرار گرفت. در ادامه این نشست برخی از مسئولان کارگروه‌ها با ذکر محتوا و فعالیت آن‌ها در حوزه سیلاب به یافته‌های خود اشاره کردند که از جمله آن می‌توان به یافته‌های مدیر کارگروه اقتصاد در گزارش ویژه سیلاب اشاره کرد. در ادامه محمود نیلی احمد آبادی گفت: سازمان مدیریت بحران، مقررات، نحوه عملکرد و سازماندهی را باید مورد بازنگری جدی قرار دهد تا بتواند با قوت عمل کند.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی خبر داد نمایش «سرباز» به نویسندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی پژمان شاهوردی براساس مستندات و روایت‌های موجود از سه فراز مهم زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تولید می‌شود. سه فراز از زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که «سرباز» براساس آن‌ها شکل گرفته شامل دفاع مقدس، جنگ ۳۳ روزه لبنان و ریشه‌کن کردن داعش در سوریه و عراق است. «سرباز» به عنوان حاصل کار مشترک اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، نمایشی بی‌کلام است و نویسنده و کارگردانش کوشیده‌اند با خلق تصاویر خلاق، مفاهیم را در مدت زمان ۲۵ دقیقه به مخاطب منتقل کنند. با توجه به زمان اندک دو گروه حرفه‌ای تئاتر خیابانی «شهر آشوب» و «کارگاه هنر ایران» برای خلق این اثر، این دو گروه از همه ظرفیت‌های خود برای تولید «سرباز» استفاده کرده‌اند. «سرباز» از ۱۶ تا ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ هر روز ساعت ۱۶ در محوطه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

روایت یکی از مسافران کاسپین از حادثه امروز

خوزستان آنلاین3 ساعت قبل

مدیر عامل باشگاه صنعت نفت: باشگاه در جریان استعفای دراگان اسکوچیچ نیست

خوزستان آنلاین3 ساعت قبل

خروج هواپیمای مسافربری شرکت کاسپین از باند/ مسافران آسیب ندیدند

خوزستان آنلاین3 ساعت قبل

اقدام هیات فوتبال استان تهران علیه هافبک سابق استقلال

خوزستان آنلاین3 ساعت قبل

بررسی فنی حادثه خروج هواپیما از باند فرودگاه ماهشهر آغاز شد

خوزستان آنلاین3 ساعت قبل

میزبانی رقابت‌های فوتوالی کشور به اهواز واگذار شد

خوزستان آنلاین3 ساعت قبل

معمای مرگ جمعی در میانکاله؛ کجا بره پرنده؟

خوزستان آنلاین3 ساعت قبل