آلودگی‌هایی که دست از سر خلیج‌فارس برنمی‌دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اجتماعی
آلودگی‌هایی که دست از سر خلیج‌فارس برنمی‌دارند

آلودگی‌هایی که دست از سر خلیج‌فارس برنمی‌دارند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
آلودگی‌های مختلف همواره تهدید خطرناکی برای خلیج فارس و محیط زیست دریا محسوب می شوند، اما طی دهه های اخیر نشت لوله ها و خطوط نفتی و حمله لکه های نفت در این میان به شکل یک بحران و در فواصل زمانی کوتاه دست از سر خلیج‌فارس برنداشته است...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دریاها و اقیانوس‌ها علاوه بر اینکه تامین کننده بخشی از زنجیره غذایی در دنیا هستند، نزدیک به ۹۰ درصد اکسیژن کره زمین را تامین می‌کنند، به همین خاطر آلوده کردن دریاها یعنی صدمه به زمین، هوا و ساکنان آن!

مریم قائمی، رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس در این خصوص عنوان کرد: در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم، -یعنی خلیج فارس- به دلیل حساسیت و استراتژیک بودن آن که ناشی از داشتن هزاران هکتار پهنه‌های بین جزرومدی، ارزش شیلاتی و تنوع آبزیان منطقه، وجود اکوسیستم‌های حساس و منایع عظیم انرژی -نفت و گاز- است اهمیت بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین منابعی که به عنوان منابع آلاینده خلیج فارس به حساب می‌آیند، آلودگی‌های نفتی هستند که به روش‌های مختلف در خلیج فارس به وجود می‌آیند. یکی از اینها تصادفاتی است که میان کشتی‌های نفتکش اتفاق می‌افتد، و دیگر عوامل نیز برخورد لنگر کشتی‌ها با خطوط لوله دریایی؛ بهره برداری از چاه‌های نفت و نشتی که از آن‌ها رخ می‌دهد، و همینطور نشت مواد نفتی از اتصالات و خطوط لوله انتقال نفت است که اینها از موارد مهم و عوامل ایجاد آلودگی در خلیج فارس هستند.

آلودگی خلیج فارس یک مسئله جدید نیست

این مسئول خاطرنشان کرد: آلودگی در خلیج فارس یک مسئله جدید نیست و به صورت دوره‌ای و تناوبی اتفاق می‌افتد و متاسفانه گاها فاصله بروز این آلودگی‌ها هم خیلی کم است، هنگامی که این آلودگی‌ها اتفاق می‌افتد محیط زیست، اکوسیستم‌های حساس و آبزیان خلیج فارس با تهدید روبرو می‌شوند همانطور که تا الان نیز با آن درگیر بوده‌اند.

قائمی تاکید کرد: مهمترین اکوسیستم‌های خلیج فارس آبسنگ‌های مرجانی و جنگل‌های حرا هستند که همه اینها تحت تاثیر آلودگی‌ها به ویژه آلودگی‌های نفتی قرار دارند.

رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس با اشاره به روش‌های مقابله با بروز آلودگی‌های نفتی گفت: در مورد راهکارهای مقابله با آلودگی باید بگویم که در واقع آلودگی نفتی یک مسئله پیچیده با ابعاد گسترده است که ما نمی‌توانیم با راهکارهای محدود یا ملی با آن مقابله نماییم و به دلیل حساسیت این مسئله (مقابله با آلودگی‌های نفتی که یک موضوع بین المللی است) چندین کنوانسیون و قوانین مختلفی در سطح ملی و بین المللی وجود دارد.

وی افزود: از جمله کنوانسیون‌های بین المللی که در این زمینه داریم، کنوانسیون بین المللی مسئولیت مدنی برای آلودگی نفتی است که در سال ۱۸۶۹ تصویب شده؛ همچنین کنوانسیون بین المللی صندوق جبران خسارات ناشی از آلودگی نفتی تصویب سال ۱۹۹۲؛ کنوانسیون مارپل و همینطور کنوانسیون حقوق دریاها و کنوانسیون کویت در سطح منطقه‌ای که یک سند قانونی است و در آن کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان شامل جمهوری اسلامی ایران، بحرین، عراق، قطر، عربستان و امارات متحد شده‌اند که تلاش هایشان را برای حفاظت از محیط زیست دریایی به کار بگیرند؛ اینها از جمله کنوانسیون‌های بین المللی است.

مریم قائمی بیان کرد: در سطح ملی مهمترین کنوانسیون و قانونی که در خصوص بحث آلودگی نفتی داریم قانون حفاظت از دریاها و رودخانه‌های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی مواد نفتی است که در سال ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

باید به نظام مسئولیت کیفری توجه و تمرکز شود

این کارشناس تاکید کرد: در خصوص راهکارها باید بگویم که به عقیده من این کنوانسیون‌ها چه بین المللی و چه قوانین ملی تا الان توانسته‌اند تا حدودی تاثیرگذار باشند و در حقیقت کارآیی موردانتظار را نداشته‌اند و من فکر می‌کنم که علاوه بر مسئولیت مدنی در خصوص وارد کردن این خسارت‌ها که معمولا غیرقابل جبران هستند و تاثیرات سوء اقتصادی که این آلودگی‌های نفتی بر دریا دارند باید به نظام مسئولیت کیفری توجه و تمرکز شود. به این معنی که علاوه بر بحث مسئولیت مدنی باید مجازات‌های کیفری سنگینی در قوانین زیست محیطی اعمال شود که نقش بازدارنده داشته باشد تا شاید بتوانند محیط زیست دریا و مقوله حفاظت از آن را در یک چارچوب مناسب قرار دهند.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران | بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس بوشهر اظهار کرد: بنابراین هم نظام مسئولیت مدنی و هم مسئولیت کیفری باید توامان با هم مورد توجه قرار گرفته و ما به دو حوزه کاهش خطر و جبران خسارت با اولویت بخشی به رویکرد پیشگیری تمرکز داشته باشیم نه فقط مقابله با گسترش آلودگی و جبران خسارت. زیرا وقتی آلودگی اتفاق افتاد خسارتی که به محیط زیست دریایی وارد می‌شود غیرقابل جبران است، بنابراین باید تمرکز ما بر پیشگیری باشد.

وزارت نفت ملزم به نوسازی خطوط لوله‌های انتقال نفت شود

یک دادستان سابق در آمریکا در مورد بحث آلودگی نفتی گفته است آلوده ساز مجرمی است که قداست حقوق بزرگ‌ترین موجود زنده جهان، یعنی محیط زیست کره زمین را نادیده گرفته و آن را نقض کرده است بنابراین به عنوان یک مجرم در نظر گرفته شده و مجازات‌های کیفری برای او تعیین می‌شود.

در بین کنوانسیون‌های گفته شده کنوانسیون مارپل تنها کنوانسیون بین المللی است که به نظام مسئولیت کیفری با هدف مقابله با آلودگی نفتی دریایی و پیشگیری از آن اشاره کرده است. اما یکی از ایرادات همین کنوانسیون هم اینکه فقط موارد آلودگی دریایی با منشا کشتی را جرم تلقی کرده و بخش مهمی از منابع آلاینده یعنی سکوها و سازه‌های فراساحلی را نادیده گرفته است، بنابراین نیاز است که توجه بیشتری به پیشگیری از وقوع آلودگی‌های نفتی شود و یکی از این بحث هایی که می‌تواند در این زمینه کمک کند اینکه علاوه بر در نظر گرفتن مجازات‌های سنگین؛ وزارت نفت ملزم به نوسازی خطوط لوله‌های انتقال نفت شود تا از نشت و بروز آلودگی جلوگیری شود.

در نیمه اول آذرماه برای چندمین بار آلودگی‌های نفتی در سواحل خارگ با گستره ۱۵ مایلی مشاهده شد که بنا بر اظهارات مسئولین و پایش‌های انجام شده پاکسازی شده است اما آیا این آلودگی و این پاکسازی و عملیات‌ها پایان ماجرای تکراری آلودگی‌ها است یا طبق قراری نانوشته هر بار باید منتظر سایه انداختن لکه‌های سیاه نفت بر سر دریا و محیط زیست دریا باشیم؟

موضوع مهم این است که خلیج فارس تا کی دوام می‌آورد و هضم این آلودگی‌های عمیق چه عوارض و آسیب‌های غیرقابل جبرانی را برای این پهنه ارزشمند ایجاد خواهد کرد. همه اینها سوالات و نقاط ابهامی است که امیدواریم مجموعه نفت و دیگر نهادهای مربوطه نسبت به آن احساس مسئولیت کرده و پاسخگو باشند تا شاهد اقدامات موثر و کاربردی و همچنین ماندگار در عرصه حفاظت از خلیج فارس باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرستار شجاع

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما احمد محمدی سال ۹۴ به عنوان پرستار برای امداد و کمک به مدافعان حرم عازم سوریه میشود و در اذر همان سال در پست امداد به اسارت داعشی‌ها در می‌اید. تعداد بازدید: ۱۳ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

نیمه نخست بهمن سردتر از همیشه

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیمحمد اصغری در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امسال نیمه نخست بهمن در تمام کشور از میانگین سال‌های گذشته سردتر است، اما در نیمه دوم بهمن شرایط به حالت عادی بازخواهد گشت هرچند پیش بینی در این زمینه به زمان نیاز دارد و باید منتظر اتفاقات جوی ماند. کارشناس هواشناسی افزود: سامانه خوبی در کشور بود و به مناطق جنوب شرقی کشور رسیده و اکنون شهروندان هرمزگان و سیستان و بلوچستان در بیشتر شهر‌ها شاهد بارش باران خواهند بود و بهترین باران در جزیره ابوموسی در حال بارش است. وی اضافه کرد: سامانه سردی از شمال غربی کشور در حال ورود است و ابر‌های باران زا وارد کشور شده‌اند که استان‌های آذربایجان غربی و کردستان را در بر گرفته است. اصغری با بیان این که بیشتر بارش‌های این سامانه به صورت برف خواهد بود، گفت: با گذشت زمان، مناطق بیشتری از این سامانه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. وی گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل خزر با کاهش دما و بارش برف مواجه می‌شود. اصغری اضافه کرد: استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال و غرب استان فارس نیز تحت تاثیر این بارش‌ها خواهند بود. کارشناس هواشناسی گفت: هسته بارش‌های این سامانه سرد در سواحل غربی خزر متمرکز است، اما کوه‌های زاگرس رانیز در بر خواهد گرفت. اصغری گفت: دمای تهران تا روز دوشنبه کاهش می‌یابد و به منهای ۴ درجه سانتی گراد زیر صفر خواهد رسید. کارشناس هواشناسی گفت: دمای چهاردرجه زیر صفر برای تهران غیر معمول نیست.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تنوع بخشی به سبد آفت کش‌های کشور و حرکت به سوی جایگزینی سموم پر خطر با سموم کم خطر و بیولوژیک به جای سموم پرخطر، از اولویت‌های سازمان حفظ نباتات است. وی افزود: به منظور حمایت از تولید داخل، چنانچه تولید کنندگان موفق به تولید ماده موثره (تکنیکال) هریک از آفت کش‌ها شوند، از واردات نمونه خارجی آن سم جلوگیری خواهد شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
اصغری ادامه داد: سامانه سردی از شمال غربی کشور در حال ورود است و ابرهای باران زا وارد کشور شده‌اند که استان‌های آذربایجان غربی و کردستان را در بر گرفته است. این کارشناس سازمان هواشناسی، گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل خزر با کاهش دما و بارش برف مواجه می‌شود. اصغری افزود: استان‌های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال و غرب استان فارس نیز تحت تاثیر این بارش‌ها خواهند بود. وی گفت: هسته بارش‌های این سامانه سرد در سواحل غربی خزر متمرکز است، اما کوه‌های زاگرس را نیز در بر خواهد گرفت. اصغری با عنوان این مطلب که دمای تهران تا روز دوشنبه کاهش می‌یابد و به منفی ۴ درجه سانتی گراد زیر صفر خواهد رسید، افزود: دمای ۴ درجه زیر صفر برای تهران غیر معمول نیست.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی با اشاره به این که حدود ۸۰ هزار واحد مسکن مهر اکنون آماده تحویل است، افزود: این تعداد به ویژه در شهر‌های پردیس و پرند قرار دارد. عربی گفت: در حدود ۲۵۰ هزار واحد از واحد‌های مسکن مهر در شهر‌های جدید حومه تهران قرار دارد و ابنیه مسکن مهر در اغلب شهر‌های جدید، تکمیل و بخش اعظم واحد‌ها به مالکان تحویل داده شده است. وی با اشاره به این که به جز شهر‌های جدید حومه تهران به ندرت شهر جدیدی داریم که واحد مسکن مهر نیمه تمام داشته باشد، افزود: در این شهر‌ها مسکن مهر یا در مرحله فروش اقساطی قرار دارد و یا تحویل داده شده است. مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهر‌های جدید، مشکلات مسکن مهر‌های ناتمام شهر‌های حومه تهران را چند دلیل دانست و تصریح کرد: در این شهر‌ها مسکن مهر به صورت انبوه سازی بوده است. وی واسطه‌گری در خرید و فروش واحد‌های مسکن مهر را یکی از مشکلات شهر‌های جدید برشمرد و افزود: تلاش می‌شود این موضوع نیز سر و سامان پیدا کند.
تابناکتابناک22 ساعت قبل
به تازگی دوباره سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: در کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادیم از سپرده­‌های بیش از یک میلیارد تومان، یک درصد از سود سپرده و نه اصل سپرده، در سال مالیات اخذ شود. به همین منظور، به تازگی دوباره موضوع مالیات ستانی از سپرده‌های بانکی از سوی هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مطرح شد. وی ادامه داد: مثلا فردی که ۱۰ میلیارد تومان سپرده در بانک دارد، یک میلیارد تومان آن معاف و بابت ۹ میلیارد تومان باقی مانده، اگر سود سپرده ۲۰ درصد باشد، سالانه یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان دریافت می­‌کند. اگر بخواهیم به لحاظ تعداد عنوان کنیم که چند حساب بالای یک میلیارد تومان موجودی دارند، باید به صحبت‌های ولی الله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی مراجعه کنیم. یعنی دولت می­‌تواند از راه اجرای این طرح سالانه ۳۲۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشد که عدد قابل توجهی است.

نظرها

اخبار بیشتر