آیت‌الله اعرافی: بودجه پژوهشی کشور شرایط خوبی ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
آیت‌الله اعرافی: بودجه پژوهشی کشور شرایط خوبی ندارد

آیت‌الله اعرافی: بودجه پژوهشی کشور شرایط خوبی ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: بودجه پژوهشی کشور شرایط خوبی ندارد و باید این بودجه در جهت رشد و تعالی علمی و پژوهشی موردبازنگری قرار گیرد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در آئین تجلیل از پژوهشگران برتر و افتتاح نمایشگاه پژوهش و فناوری در دانشگاه قم اظهار داشت: پیشرفت‌های علمی بی‌شماری را پشت سر گذاشتیم و ایران در ۲۰شاخص و در ده‌ها قلمروی علمی به دستاوردهای پژوهشی مهمی دست‌یافته است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: در سطح کشور در حدود دو هزار دانشگاه، مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه فعال است که بیشتر این مراکز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شده‌اند، همچنین در آستانه وجود ۱۰۰ هزار عضو هیئت‌علمی در کشور قرار داریم که به‌واسطه تنگناهای موجود روند رشد آن کاهش‌یافته است.

وی با بیان اینکه کاروان اقتصاد پژوهش در کشور به حرکت درآمده است و یک و نیم درصد از تولید ناخالص ملی در حوزه پژوهش هزینه می‌شود، ابراز کرد: باید این رقم افزایش یابد، چراکه بودجه پژوهشی کشور، شرایط خوبی ندارد و باید این بودجه در جهت رشد و تعالی علمی و پژوهشی موردبازنگری قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: در کشور دو بال بزرگ پژوهش و تحقیق عبارت از حوزه و دانشگاه است، هرچند هم‌گرایی حوزه و دانشگاه با وجود موفقیت‌ها، از وضع مطلوبی برخوردار نیست و باید حوزه و دانشگاه به سنت‌های پیشین بازگردند.

اعرافی با تأکید بر اینکه دانشگاه سهم مهمی در پیشرفت کشور داشته و مکان بسیار شریفی است، گفت: باید برای چنین ظرفیت علمی در کشور ارزش بالایی قائل باشیم، به‌ویژه اینکه حدود ۴ میلیون دانشجو در سطح کشور مشغول تحصیل هستند که این آمار تا ۵میلیون دانشجو نیز افزایش داشته است.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور عنوان کرد: در حال حاضر زیرساخت‌های آزمایشگاهی و پژوهشی در کشور در سطح مطلوبی قرار دارد و در حدود ۲۰ فناور برتر در کشور فعال بوده که در جایگاه ۷ تا ۲۰ در سطح جهان قرار دارند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های پژوهشی در کشور اضافه کرد: ما در طول یک دهه گذشته رشد نخست منطقه را داشته‌ایم و در غرب آسیا و جهان اسلام از جایگاه خوبی برخوردار هستیم، البته دستاوردهای علوم انسانی غرب را به کلی انکار نمی‌کنیم اما نیازمند توجه بیشتر به رویکرد اسلامی و بومی در نظریات هستیم.

اعرافی یادآور شد: با وجود تحریم‌ها و وضعیت اقتصادی، درخشش خوبی به لحاظ توسعه علمی داشته‌ایم و با افزایش صدها رشته دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری درحال‌توسعه هستیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه قم و مجموعه دانشگاهی می‌توانند با شناسایی و رفع نیازها، نگاهی فراتر از بودجه داشته باشند و با روحیه جهادی به میدان بیایند، افزود: نظر رهبر انقلاب تخصیص چهار درصد از بودجه کل کشور به بخش پژوهش است اما متأسفانه تا ۱۴۰۴ محقق نمی‌شود، این در حالی بوده که ۸۰ درصد از برنامه‌های دستگاه‌ها مبتنی بر پژوهش نیست و به دلیل بی‌توجهی به این امر نتایج مطلوبی به دست نمی‌آید.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: ایران به لحاظ دفاعی نیز رشد چشمگیری داشته و از نظر ارزیابی‌ها، طبق بیان وزیر دفاع، ارتش ما رتبه ۱۳ در دنیا را دارد که به توان داخلی متکی هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره فیلم و موسیقی فجر

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
بسته این هفته کلاکت به جشنواره فیلم فجر و سرود قسم به خون سلیمانی میپردازد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کلاکت این هفته به موضوعاتی چون جشنواره فیلم تئاتر و موسیقی فجر و سرود قسم به خون سلیمانی پرداخته است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، احمد شرف خانی در گفتگوی ویژه قرآنی با موضوع ظلم ستیزی در قرآن و روایات گفت:: در قرآن ۲۹۰ آیه درباره ظلم ستیزی و ستمکاری آمده است این آیات به سه قسمت ظلم به خدا، ظلم به خود و نفس انسان و ظلم به دیگران تقسیم می‌شود. وی با بیان اینکه بدترین و بزرگترین ظلم، شرک است گفت:: بزرگترین ظلم شریک قرار دادن برای خداست و همچنین تکذیب آیات و شکستن حریم خدا از جمله بزرگترین ظلم‌ها است. کارشناس دینی گفت:: از بین ظلم‌ها ظلم عقیدتی بالاترین است، زیرا اگر انگیزه و فکرت ظلم کردن باشد بالاترین ظلم محسوب می‌شود، امیر المومنین حضرت علی (ع) می‌گویند ما سه ظلم داریم که برخی از آن‌ها را خدا می‌بخشد و برخی که ظلم به دیگران است بخشیده نمی‌شود. شرف خانی تصریح کرد: در عرصه اجتماعی مهمترین شاخص ولایت الله اصل عدل و ظلم است که در ولایت طاغوت اصل حکومت استکبار، ظلم است. وی گفت:: در حکومتی که عدالت صورت گیرد ظلم ستیزی اتفاق می‌افتد در حکومت اسلامی نباید اجازه دهیم ظلم صورت گیرد امروز شاخصه اصلی حکومت اسلامی عدالت است و اگر این امر محقق نشود ظلم صورت می‌گیرد.

فن آوری در دانشگاه امیر کبیر

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل

پاییز پنجاه سالگی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کتاب پاییز پنجاه سالگی از مجموعه کتب خاطرات همسران شهدای مدافع حرم در سیصدو دهمین مراسم شب خاطره، با یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با حضور جمعی از فرماندهان جبهه مقاومت، مسئولان کشوری و لشکری در تالار اندیشه حوزه هنری رونمایی شد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

زندگی به رنگ امید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل

همدلی با محور شهید سلیمانی و جشنواره‌های هنری فجر

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
بسته فرهنگیهمدلی با محور شهید سلیمانی و جشنواره‌های هنری فجربسته فرهنگی این هفته اختصاص دارد به؛ برگزاری کنگره سربداران با عنوان عقیق سلیمانی؛ همدلی هنرمندان حوزه‌های مختلف در جشنواره‌های فجر و نمایشگاه چهل سال آثار نگارگری پس از انقلاب اسلامی.

نظرها

اخبار بیشتر