ضعف شورایعالی اصلاحات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. روزنامه سازندگی
  4. سیاسی

ضعف شورایعالی اصلاحات

روزنامه سازندگیخبرگزاری روزنامه سازندگی |
جهانبخش خانجانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران
ضعف شورایعالی اصلاحات - 0

دلیل بخش عمده‏ای از این که اصلاح‏طلبان در ثبت‏نام انتخابات مجلس یازدهم کمرنگ ظاهر شدند به کوتاهی در هماهنگی‏ها و عدم ترغیب چهره‏های اصلاح‏طلب برای حضور در این عرصه بازمی‏گردد. این کار به عهده شورایعالی اصلاح‏طلبان بود که به‌روشنی در اینباره ضعیف عمل کردند. سیاستمداران اصلاح‏طلب به نوعی خود را هماهنگ با این شورا می‏دانستند و با توجه به شرایط سیاسی در کشور و فضای ملتهب جریانات رقیب، ضروری بود که این شورا از ماه‏ها قبل به سمت شناسایی افراد و برنامه‏ریزی برای این موضوع و گفت‏وگو با شخصیت‏های موثر بپردازد. اگرچه حزب کارگزاران سازندگی در موارد متعددی و مقاطع مختلف این موضوع را مطرح و از افراد مختلف که دارای تاثیرگذاری بودند، درخواست کرد که در انتخابات ثبت‏نام کنند. النهایه برآیند فعلی این است که حضور و ثبت‏نام اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم می‏توانست بهتر از این باشد تا بستر لازم برای حضور شخصیت‏های سیاسی دیگری نیز فراهم شود.

این کوتاهی در ایجاد فضای ترغیب برای حضور چهره‏های مختلف در انتخابات از جانب صداوسیما نیز مشهود بود. رسانه‏ای که با عنوان و ادعای رسانه ملی در روزهای ابتدایی آغاز ثبت‏نام، اطلاع‏رسانی لازم و درخور را انجام نداد. به‏خاطر دارم‌ زمانی که به عنوان سخنگوی وزارت کشور فعالیت می‏کردم، در زمان ثبت‏نام انتخابات از صداوسیما در‌خواست اهتمام ویژه در این مورد را می‏کردیم تا کارهای لازم را انجام دهد در‏حالی‏که در دوره فعلی در سطوح مناسبی این کار صورت نگرفت و تنها در روزهای آخر اخباری از حجم زیادی از مراجعه‏کنندگان را منعکس کرد.

با وجود همه این مسائل از مرحله اول برای برگزاری انتخابات مجلس یازدهم عبور کردیم. درحال‏حاضر مهم این است که جریان ناظر و نظارت‏کننده انتخابات چه سیاستی را در پیش بگیرد تا مشارکت مناسب تامین شود. با توجه به شرایطی که کشور در آن قرار دارد و وضعیتی که در حوزه‏های سیاسی و اجتماعی با آن روبه‏رو هستیم، استراتژی و راهبرد مشارکت حداکثری باید مدنظر باشد. همواره مقام‏معظم‏رهبری بر مسئله مشارکت حداکثری تاکید داشته‏اند. بر این منوال باید خیل عظیمی از دوستانی که ثبت‏نام کرده‏اند تایید صلاحیت بشوند تا زمینه رقابت جدی وجود داشته باشد اما اگر عرصه سنجش و تاییده، سخت و تنگ گرفته شود و تعداد کثیری از افراد نتوانند از این چرخه عبور کنند، طبیعی است که ذهنیت مردم برای حضور در یک انتخابات پرشور و رقابتی مهیا نمی‏شود. مسئولین نظام و کسانی که در تایید صلاحیت‏ها نقش دارند باید تمام تلاش خود را بکنند تا امید اجتماعی را به مردم برگردانند. آنها باید بتوانند افراد واجد صلاحیت را انتخاب کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

اینکه تعداد زیادی از افراد غیرسیاسی و چهره‏هایی فاقد هرگونه تجربه در زمینه قانونگذاری، کار حزبی یا تجربه فعالیت سیاسی در انتخابات مجلس ثبت‏نام کردند به‏خودی‏خود دارای پیغام و البته علت روشنی است. بعد از سال ۸۴ با ردصلاحیت گسترده شخصیت‏های موثر و تاثیرگذار و تایید سطح چهره‏های پایین‏تر، سطح انتخابات در کشور نازل شد. در نتیجه هر ساله با رشد ثبت‏نام چهره‏هایی رو‏به‏رو هستیم که می‏خواهند از این فضای ردصلاحیت دائمی شخصیت‏های تاثیرگذار استفاده کرده و پیروز انتخابات باشند. حتی چه‌بسا هستند چهره‏هایی از اقشار غیرمتخصص و غیرسیاسی که از فرجه ثبت‏نام در انتخابات و مجال این فضا، برای تفنن و درست کردن رزومه برای خود استفاده می‏کنند. این رویه نگران‏کننده است چراکه می‏تواند منجر به تایید این افراد غیرمتخصص و فاقد دانش لازم و صلاحیت‏های اولیه نمایندگی در عین عدم احراز صلاحیت چهره‏های توانمند اصلاح‏طلب شود.

ضمن احترام به همه ثبت‏نام‏کنندگان، مجلس باید در طرازی تشکیل شود که افراد صاحب‏نظر و دانش‏آموختگان واقعی و حافظ منافع ملی در مجلس جا بگیرند و به عنوان نماینده انتخاب شوند تا بتوانند وضعیت نامناسبی که در تدوین قوانین و رویکرد ضعیف نظارتی مجلس وجود دارد، اصلاح کنند. در غیر این صورت به طور حتم دچار مشکلات جدی می‏شویم و نتیجه مناسب را نخواهیم داشت.

در این برهه از زمان رسالت و عملکرد شورای نگهبان تاثیری بسیار مهم و تاریخی دارد. توجه شورای محترم نگهبان به موارد فوق‌الذکر می‌تواند اعتماد عمومی را به این نهاد جمع کند و مشارکت بالایی را برای انتخابات رقم بزند. مشارکتی که ضامن امنیت ملی برای همه مردم فارغ از جناح‏های سیاسی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر