چرا طب خرافه رواج می‌یابد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اقتصادی
چرا طب خرافه رواج می‌یابد؟

چرا طب خرافه رواج می‌یابد؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز-*مهدی اسفندیار: بسیارند مردمی که هر روز از پزشکی نوین ما دور شده و وارد طب خرافه می‌شوند که متاسفانه به نظر می‌رسد به شکل معناداری این آسیب در حال شیوع است از نفی واکسن تا …. در قرن ۲۱ در کشور ما تبلیغ می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، اما بر خلاف نظرات مبتنی بر دیدگاه‌های کاملا صنفی گرایانه و دگمی که برخی از صنفی گرایان پزشکی مطرح می‌کنند؛ معتقدم شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد یکی از دلایل اصلی گرایش مردم به طب خرافه نوع طبابت و آفتهایی است که در سیستم درمانی ما وجود دارد که موجب کاهش اعتماد عمومی شده است‌.

طب نوین ما با قدمت ۱۰۰ ساله عموما از طب فرانسه منشا گرفته و هنوز برخی از اصطلاحات پزشکی توسط پزشکان قدیمی با عبارات فرانسوی ادا می‌شود. طب نوین به پشتوانه‌ی پزشکان با سواد و بسیار مردمی وقتی وارد ایران شد در کمتر از چند دهه توانست چنان سریع ذهنیت جامعه‌ی آن روز را که به شدت سنتی بوده و کمتر اهل مطالعه بودند تغییر دهد که موجب شگفتی است.

طب نوین دهه ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۰ را باید دارای ویژگی‌های خاص زیر دانست.

۱_ این طب با جیب مردم به شدت سازگار است.

۲_ با معاینات دقیق و متکی بر شرح حال، عمدتا تصمیم در همان زمان ویزیت بیمار گرفته می‌شود و در آن خبری از ارجاع‌های متعدد بیماران به انواع و اقسام آزمایشها نیست.

۳_ خبر چندانی از بیمارستان‌های خصوصی و جراحی‌ها زیبایی و سهام فروشی و تجارت پروتزها و …. نیست

۴_در این دوره نظام پرداخت در بیمارستان‌های دولتی حقوق ثابت است و خبری از کارانه نیست.

این طب با همت بزرگانی چون قریب و عدل و نفیسی و … خیلی سریع موفق می‌شود حتی ذهنیت عموم جامعه را تغییر دهد که امری بسیار حیاتی است زیرا باور‌های چندهزارساله‌ی مردم را تغییر داده است و سبک نوین را در کشور مستقر گرده است.

اما طب نوین ایران در دوره بعد یعنی از سال۵۰ به بعد به تدریج (خصوصا بعد از جنگ سال ۶۸) وارد دروازه‌ی طب تجاری می‌شود که میشود این تغییرات را به وضوح دید:

۱_انگیزه‌های قوی تجاری و کسب درآمد وارد حوزه پزشکی می‌شود رقابت‌های صنفی اوج می‌گیرد، بیمارستانهای خصوصی افزایش می‌یابند بسیاری از پزشکان دو و چند شغله می‌شوند (مثل بسیاری از صنوف دیگر و همینطور افراد جامعه) پزشکان نیز وارد رقابت اقتصادی می‌شوند، طب در این دوره پزشکی عمومی را به شدت تضعیف نموده و وارد حوزه‌های بسیار پرخرج تخصص سالاری و فوق تخصص سالاری می‌شود و شرح حال و معاینات بالینی و کارتیمی و مشورت اعضای تیم درمان با یکدیگر که از اساسی‌ترین خاصیت طب نوین در دنیاست به حاشیه رانده می‌شود و اوج فاجعه آنجا دیده می‌شود که در کنار ضعف‌های برشمرده شده؛ نقش مهم داروسازان در درمان نادیده گرفته می‌شود و داروی بیمار و حتی آزمایشات رادیولوژی و سی تی اسکن و … متاسفانه بدون مشورت نوشته میشود و این طب تا حد غیرقابل باوری به مصیبت خود ارجاعی و هزینه تراشی و.. مبتلا می‌شود.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | اخبار سلامت

۲_ در این برهه حضور پزشکان در بساز و بفروش و سهامداری و سیاست و تجارت و واردات دارو و تجهیزات پزشکی و سهام داری مراکز تصویربرداری و …‌ اوج گرفت. در کنار این رویدادها متاسفانه طب نوین ما نتوانست بسیاری از مولفه‌های مهم رعایت و تضمین حقوق بیمار را از طب غربی وارد کند، بطوریکه راهنماهای بالینی و پرونده الکترونیک سلامت و منع خودارجاعی و منع فعالیت همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی و منع تعارض منافع و پزشک خانواده و نظام ارجاع که تضمین کننده حقوق مردم هستند و چندین دهه است که در دنیا اجرا می‌شود در سیستم درمانی ما راه به جایی نبردند و نتیجه رویش پدیده هایی مثل ویزیت‌های زیر ۳ دقیقه‌ای و ارجاع بیماران به بخش خصوصی و پورسانت و … در سیستم درمانی ما بود و هست و اکنون طب نوین ما بسیار گران است (برای جیب مردم) و مسیر درمانش بخاطر تجویز انواع و اقسام‌آزمایشات طولانی است، بطوریکه یک ویزیت ساده بیمار قلبی ممکن است موجب چندین میلیون هزینه در مطب شود؟!

۳_ از نقدپذیری فاصله گرفته و در مواجهه با انتقادات رسانه‌ای، خشونت کلامی به خرج میدهد ومتاسفانه با وجود ناکاستیهای اساسی که حتی پیشکسوتان این طب بارها آنها را متذکر شدند اما بسیاری از فعالان صنفی این طب همچنان توپ ناکارامدی‌ها را در زمین رسانه و بیمه و …می اندازند و در منصفانه‌ترین حالت سعی می‌کنند با توجیه بسیاری از ناسامانیها با عبارت «اندکی از پزشکان» از پذیرش لزوم اصلاح فرایندهای معیوب سر باز زنند و صد البته که از اقدام عملی برای همان اصلاحات جزیی مورد قبول هم خبری نیست.

۵_رقابت صنفی با گروههای دیگری چون پرستادی و پیراپزشکی نیز از دردسرهای بزرگ دیگر طب نوین در برهه کنونی است.

این طب درحال حاضر درارتقای اعتبار خود دچار مشکل است و معتقدم در بستر آسیب‌های بر شمرده طبیعیست که طب خرافه بتواند خوب رشد کنند و میدان دار شود؟

*پژوهشگر سلامت

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/فارس رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد که ۳۴ پرونده فساد اقتصادی در این استان تشکیل شده و در دست رسیدگی است. حجت الاسلام سید کاظم موسوی در نشست قضایی استان با حضور رییس سازمان بازرسی کشور با اشاره به این که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار پرونده به مجموعه قضایی استان وارد می‌شود، گفت: طی چند مدت اخیر اقدامات زیادی به منظور کاهش ورودی پرونده‌های قضایی در سطح استان انجام شده است. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دادگستری استان فارس، وی با اشاره به این که در دوران تحول قوه قضاییه مبارزه با فساد اقتصادی به جد در دستور کار است، بیان کرد: طی یک سال گذشته ۱۱ پرونده مربوط به اخلال در نظام اقتصادی و بازار ارز در شعبه ویژه جرایم اقتصادی استان رسیدگی شده که مرتکبین آن به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند. رئیس کل دادگستری استان فارس از تشکیل ۴۳ پرونده مفاسد کلان و غیر کلان اقتصادی خبرداد و بیان کرد: این پرونده‌ها مربوط به شهرستان‌های استان از جمله مرودشت، زرقان، ارسنجان و … است. رئیس کل دادگستری فارس در عین حال خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۰ زندانی مهریه در سطح زندان‌های استان است.

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

بورس در قله

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

معاون وزیر بهداشت: با خیال راحت شیر بخورید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

راهیابی ۲ نمایش از همدان به جشنواره منطقه‌ای تئاتر کودک و نوجوان

مهر8 دقیقه قبل

جلسه شورای اقتصاد با حضور معاون اول رییس جمهور

ایسنا8 دقیقه قبل

هشدار بانک‌ مرکزی برای دارندگان بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی

جام نیوز10 دقیقه قبل

بذر راهکار تأمین امنیت غذایی/چین برنج قابل کشت در زمین‌های شور تولید کرد

فارس10 دقیقه قبل

اضافه‌شدن رضوانی به عنوان عضو هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

بر سرعت و قدرت مقاومت در منطقه افزوده شده است

ایسنا11 دقیقه قبل

تایید «خطای انسانی» در سقوط هواپیمای اوکراینی/ سقوط بر اثر حمله سایبری منتفی است

فارس11 دقیقه قبل