سه میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر؛ محروم از آسایش بازنشستگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اقتصادی
سه میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر؛ محروم از آسایش بازنشستگی

سه میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر؛ محروم از آسایش بازنشستگی

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: سازمان تامین اجتماعی هرازگاهی اطلاعیه‌ای درباره الزام قانونی کارفرمایان نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران منتشر می‌کند و در این اطلاعیه‌ها تاکید می‌شود که «حتی یک روز» و «حتی یک ساعت کار» هم مشمول پرداخت حق بیمه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، استناد این اطلاعیه‌ها هم مواد قانون کار است؛ ماده ۴، ماده ۵۱، ماده ۱۴۸ و ماده ۱۸۳.

ماده ۴: «کارگاه محلی است که کارگر به درخواست کارفرما یا نماینده او در آنجا کار می‌کند. از قبیل موسسات صنعتی، کشاورزی، معدنی، ساختمانی، ترابری، مسافربری، خدماتی، تجاری، تولیدی، اماکن عمومی و امثال آنها.»

ماده ۵۱: «در این قانون، ساعت کار مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می‌دهد.»

ماده ۱۴۸: «کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلفند بر اساس قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.»

ماده ۱۸۳: «کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده ۱۴۸ این قانون از بیمه نمودن کارگران خود، خودداری نمایند، علاوه بر تادیه کلیه حقوق متعلق به کارگر (سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم، به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوط محکوم خواهند شد.»

علاوه بر اینها، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم در اصل سوم تکالیفی برای دولت در زمینه الزام به ایجاد پوشش بیمه تامین اجتماعی برای اقشاری غیر از کارگران تعیین کرده است: اصل سوم قانون اساسی: «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است همه امکانات خود را برای …. پی‌ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه‌های تغذیه و مسکن و کار و بهداشت و تعمیم بیمه به کار برد.»

اصل بیست و نهم قانون اساسی: «برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، ازکارافتادگی، بی‌سرپرستی، در راه ‌ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی‌ درمانی و مراقبت‌های پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی. دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت‌های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.»

اما غیر اینها که قانون اساسی کشور است، اگر همان ماده ۱۴۸ قانون کار؛ الزام به پرداخت حق بیمه برای کارگر ساعتی یا روزمزد، به درستی رعایت می‌شد، حالا ‌باید نام بیش از ۱۴ میلیون کارگر کشور در فهرست سوابق سازمان تامین اجتماعی قابل مشاهده بود در حالی که به گفته علی خدایی؛ نماینده کارگران در شورای عالی کار، در حال حاضر فقط ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و خدایی، پیش‌بینی می‌کند که ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر به دلیل تخلف کارفرما از پرداخت حق بیمه، از بیمه تامین اجتماعی محروم مانده باشند. مهم‌ترین دلیل این محرومیت هم به همان روحیه استثمارگری کارفرمای متخلف برمی‌گردد؛ پرداخت حق‌ بیمه به معنای رعایت قوانین مصوب درباره حداقل دستمزد و باقی مزایای مندرج در قانون کار است.

کارگری که نامش وارد فهرست بیمه نمی‌شود، در الزامات و شمول قانون کار، وجود خارجی ندارد و به دنبال این محرومیت اجتماعی، از دریافت تمام حقوق انسانی خود در ازای زحمتی که برای تامین معاش متحمل شده، محروم می‌ماند.

کارفرمای متخلفی هم که کارگر خود را بیمه نمی‌کند، با علم به همین محرومیت تحمیل شده بر قشر ضعیفی که صرفا به دلیل فقر، تن به استثمار داده، تا آن ثانیه‌ای که طوق قانون و مجازات بر گردنش بیفتد، به پایمال کردن حقوق کارگر اجیر شده‌اش ادامه می‌دهد و نتیجه این تداوم، می‌رسد به وجود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر محروم از بیمه تامین اجتماعی در جامعه ایران.

نکته دردآور این مساله، این است که خدایی تاکید می‌کند «پیش‌بینی‌ها» از وجود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر شاغل در کارگاه‌های غیررسمی و محروم از بیمه تامین اجتماعی خبر می‌دهد. یعنی که اعداد، به جهت ماهیت تخلف کارفرما و پنهان بودن این عمل مجرمانه، قطعا بیش از این رقم است. دردآورتر اینکه در جامعه ایران که به بهانه‌های مختلف، روایات دینی درباره الزام رعایت حقوق کارگر را دستاویز قرار می‌دهد، رعایت حق قانونی کارگر که از ضعیف‌ترین‌های جامعه است، همچون مزیتی تلقی می‌شود که انگار باید از کارفرمای تابع قانون، متشکر بود که به قانون احترام گذاشته است.

نمونه بارز این ادعا، آگهی‌های کاریابی در کوچه و خیابان‌هاست که در ادامه متن آگهی و پس از توضیح مزایای لازم، تاکید «همراه با بیمه تامین اجتماعی» را هم ضمیمه کرده‌اند و انگار نه انگار که «بیمه تامین اجتماعی»، قانون و وظیفه کارفرماست و نه مزیت و هدیه شغلی. البته، اگر قوانین کار در این کشور مورد احترام کارفرمایان بود که سازمان بهزیستی ناچار نمی‌شد مشوق «پرداخت حق بیمه کارفرما به ازای استخدام یک فرد دارای معلولیت» را در قانون حمایت از حقوق معلولان بگنجاند. ما در این کشور، در گوشه گوشه‌اش، قرن‌ها و میلیون‌ها سال نوری با احترام ذاتی به حقوق کارگر فاصله داریم. واقعیت، این است.

سازمان تامین اجتماعی بارها در اطلاعیه‌های خود اعلام کرده که طبق قانون کار، کارفرما موظف است تمام کارگران خود را؛ ولو اینکه فقط یک روز برای او کار کرده باشند، بیمه کند در حالی که محرومیت از بیمه تامین اجتماعی، حالا یک مشکل جدی برای بسیاری از کارگران کشور است.

چه عددی از کارگران برخوردار یا محروم از بیمه تامین اجتماعی دارید؟

در حال حاضر، حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند اما از کارگران محروم از بیمه، هیچ عدد دقیقی وجود ندارد و برآورد‌های ما، آن هم به استناد گزارش مرکز آمار و سرشماری‌های دوره‌ای از تعداد مزدبگیران و تعداد بیمه‌شدگان و شاغلان دولتی نشان می‌دهد که حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر در مشاغل مختلف مشغول به کارند، اما محروم از بیمه تامین اجتماعی هستند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تاکید سازمان تامین اجتماعی هم به همین دلیل و تابع الزامات قانون کار برای کارفرماست، اما این قانون متاسفانه در اجرا با مشکلاتی مواجه است آن هم به این دلیل که کارگران امنیت شغلی ندارند و از امکان دفاع از حق خودشان محروم هستند. علاوه بر این، کوتاهی بخش بازرسی تامین اجتماعی یکی از دلایلی است که باعث محرومیت این کارگران از پوشش بیمه تامین اجتماعی شده است.

کارگران ساختمانی، کولبران، کارگران شاغل در کارگاه‌های کمتر از ۱۰ نفر، زنان و کودکان شاغل در کارگاه‌های غیررسمی از شاخص‌ترین گروه‌های کارگری هستند که گرفتار محرومیت از بیمه تامین اجتماعی می‌شوند.

از نظر قانون کار، هیچ یک از این گروه‌های کارگری، نباید محروم از بیمه تامین اجتماعی باشند. معافیت‌ کارگاه‌های کمتر از ۱۰ نفر، به هیچ‌وجه متوجه بیمه تامین اجتماعی و حداقل دستمزد نیست و در کارگاه‌های کمتر از ۱۰ نفر و حتی در کارگاه یک نفره هم کارفرما مکلف است کارگر را بیمه کند. طبق قانون کار، کار کودکان کمتر از ۱۵ سال ممنوع است اما هیچ بندی از قانون، محرومیت زنان کارگر شاغل در کارگاه‌های غیررسمی از بیمه تامین اجتماعی را تایید نمی‌کند.

آن تعداد از کارگران ساختمانی هم که در صنعت ساختمان با کارفرمای مشخص کار می‌کنند، باید بیمه شوند و کارگران ساختمانی محروم از بیمه، صرفا آن تعدادی هستند که به صورت روزمزد یا پیمانی کار می‌کنند. از آنجا که شغل کولبرها، شغل خویش‌فرمایی محسوب می‌شود و کارفرمای مشخصی ندارند، متاسفانه شغل‌شان به رسمیت شناخته نشده و بنابراین، این گروه مشمول بیمه تامین اجتماعی نیستند.

اما یادمان باشد که منابع سازمان تامین اجتماعی از محل بیمه‌پردازی کارگران و کارفرمایان تامین می‌شود و به نظر می‌رسد گاهی اوقات، تکالیف دولت‌ها و تکالیف حاکمیتی را، با تکالیف سازمان تامین اجتماعی اشتباه می‌گیریم.

این سازمان، تکلیفی برای بیمه کردن کولبرها و کودکان کار و سایر اقشار جامعه ندارد، بلکه طبق قانون اساسی، دولت‌ها مکلف شده‌اند که همه مردم جامعه را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند و کولبرها هم مانند کودکان کار اقشاری هستند که دولت نسبت به حمایت اجتماعی از آنها مکلف است، اما متاسفانه به تکلیف خود عمل نمی‌کند.

بنابراین بیمه کولبران و سایر اقشار آسیب‌پذیر را باید از دولت به عنوان نماینده حاکمیت در مقابل ملت طلب کنیم. اصرار جامعه کارگری درباره رعایت حقوق آن تعداد از کارگرانی است که در کارگاه‌ها و با کارفرمای مشخص کار می‌کنند، اما کارفرما، با تخلف از قانون، نه تنها کارگر را بیمه نکرده، بلکه از پرداخت حداقل مزد هم خودداری می‌کند.

یکی از اعتراضات مستمر کمیته امداد این است که تعداد زیادی از مددجویان این نهاد حمایتی، کارگرانی بودند که در دوران اشتغال، کارفرما آنها را بیمه نکرده و وقتی بر اثر یک حادثه شغلی، دچار از کارافتادگی شدند، با وجود آنکه سن‌شان کمتر از سن سالمندی بوده، به نیازمندانی تبدیل شده‌اند که قادر به اداره زندگی خانواده خود نیستند و در فهرست مددجویان کمیته امداد قرار گرفته‌اند.

من هم این موضوع را تایید می‌کنم و مشاهدات میدانی ما نشان می‌دهد که تعداد زیادی از کارگران ساختمانی در زمان اشتغال از بیمه تامین اجتماعی محروم بوده‌اند و با توجه به اینکه بیشترین حوادث شغلی در ایران هم، در بخش ساخت و ساز اتفاق می‌افتد، اغلب این کارگران حادثه دیده، به جای آنکه امروز، مستمری‌بگیر سازمان تامین اجتماعی باشند، تحت تکفل کمیته امداد قرار گرفته‌اند.

اما حتی برای این کارگران، قانون پیش‌بینی کرده که اگر کارگری در کارگاهی مشغول به کار بوده و در همان کارگاه دچار حادثه شغلی شده و کارفرما هم او را بیمه نکرده، شکایت کارگر مشمول مرور زمان نمی‌شود و طبق ماده ۱۴۸ قانون کار، حتی با گذشت ۲۰ سال از حادثه، کارگر می‌تواند به مراجع حل اختلاف مراجعه کرده و از کارفرما شکایت کند که در صورت اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی، سازمان تامین اجتماعی مکلف به ایجاد پوشش بیمه برای همان ایام اشتغال و ارایه خدمات به این کارگر است.

پیش‌بینی کردید که حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر در کشور، به دلیل تخلف کارفرما از بیمه تامین اجتماعی محروم هستند. آیا تفکیکی درباره صنف و رده شغلی این کارگران وجود دارد؟

نه تنها تفکیک دقیقی از گروه شغلی این کارگران نداریم، آمارمان هم به هیچ عنوان آمار دقیقی نیست و متاسفانه هیچ نهادی؛ حتی تشکل‌های کارگری هم آمار دقیقی از این افراد ندارند چون بحث، مربوط به تخلفات است. پیش‌بینی ما این است که از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر غیررسمی شاغل در کارگاه‌های غیر رسمی، حدود ۸۰۰ هزار نفر کارگر ساختمانی هستند و باقی در سایر مشاغل اشتغال دارند. متاسفانه این ذهنیت در جامعه ما ایجاد شده که کارگر آسیب‌پذیر، صرفا کودک کار است در حالی که مشکل، بسیار فراگیرتر از دامنه کار کودک است.

وقتی راجع به کارگران آسیب‌پذیر صحبت می‌کنیم، نیازی نیست برای پیدا کردن‌شان سراغ نقاط دوردست برویم. تعداد قابل توجهی از این کارگران، در تمام کارگاه‌ها و فروشگاه‌های خیابان جمهوری تهران؛ در قلب پایتخت مشغول به کار هستند. وضعیت معیشتی کارگران محروم از بیمه تامین اجتماعی را در مقایسه با کارگران بیمه شده چطور تحلیل می‌کنید؟ به مراتب آسیب‌پذیرتر هستند چون این گروه، حتی حداقل مزد را هم نمی‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نمایی آخرالزمانی از طوفان در نیوساوث ویلز استرالیا

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

کدام خودروهای وارداتی ارز می‌گیرند؟

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
رئیس بانک مرکزی گفت: فقط خودروهای وارد شده قبل از تاریخ شانزدهم مرداد امسال ارز می‌گیرند و به هیچ عنوان به خودروهای وارد شده بعد از این تاریخ ارز نخواهیم داد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

قیمت گلکسی اس ۲۰ (Galaxy S۲۰) چقدر است؛ پرچمدار جدید سامسونگ با چه قیمتی عرضه می‌شود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد هیدتوشی ناکاتا توسط باشگاه آاس رم

طرفداری3 دقیقه قبل

بارنت، ایجنت بیل: انتقال قرضی گرت به جایی دیگر مسخره است؛ او یکی از بهترین بازیکنان کره زمین است

طرفداری4 دقیقه قبل

روایت جدیدی از ماجرای جان باختن ۶۱ نفر در حادثه کرمان | ٢٠ نکته از روز حادثه

همشهری4 دقیقه قبل

بن‌سلمان با نرم‌افزار اسرائیلی موبایل مالک آمازون را هک کرده است

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

اعتبارات پژوهشی متناسب با اولویتهای آذربایجان غربی تخصیص یابد

ایسنا5 دقیقه قبل