گزارش| سه گزینه هدیه کریسمسی کره‌شمالی به ترامپ در سال انتخاباتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
گزارش| سه گزینه هدیه کریسمسی کره‌شمالی به ترامپ در سال انتخاباتی

گزارش| سه گزینه هدیه کریسمسی کره‌شمالی به ترامپ در سال انتخاباتی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تحولات اخیر کره شمالی حاکی از وخیم تر شدن شرایط شبه جزیره کره و بی نتیجه ماندن تلاش رئیس جمهوری آمریکا برای استفاده انتخاباتی از مذاکرات هسته‌ای با پیونگ یانگ است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سکانس اول تازه‌ترین تنش بین آمریکا و کره شمالی مربوط به روز یکشنبه و پس از انتشار خبری مبنی بر پرتاب یک موشک مهم از سوی پیونگ یانگ بود. خبرگزاری رسمی کره شمالی این اقدام را یک آزمایش بسیار مهم و در عین حال موفقیت آمیز ارزیابی کرد اما جزئیات بیشتری درباره آن منتشر نکرد.

یک روز پیش از این آزمایش نماینده کره شمالی در سازمان ملل در انتقاد از آمریکا گفته بود که خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره با آمریکا حذف شده و مذاکرات طولانی مدت با واشنگتن لزومی ندارد. به گفته این مقام کره شمالی مذاکره متوالی با آمریکا وقت گیر بوده و تنها برای سیاست داخلی واشنگتن سودمند است.

هفته گذشته نیز کره شمالی الفاظ تندی علیه نخست وزیر ژاپن، یکی از متحدان نزدیک دونالد ترامپ مطرح کرده بود. معاون اول وزارت خارجه کره شمالی نیز روز چهارشنبه تهدید کرده بود این کشور باتوجه به نتیجه مذاکرات هسته‌ای دو کشور برای واشنگتن هدیه کریسمس ارسال خواهد کرد. بررسی این اتفاقات و همچنین سوارکاری رهبر کره شمالی در یکی از کوهستان‌های مقدس در این کشور که به اعتقاد برخی کارشناسان به معنی اتخاذ تصمیمی مهم از سوی کیم جونگ اون در آینده نزدیک است، حاکی از یک موضوع مشخص است: رهبر کره شمالی در مقابل دونالد قصد عقب‌نشینی ندارد.

تشدید لحن کره شمالی و انجام آخرین آزمایش این کشور ترامپ را مجبور کرد که در پیامی توییتری به این موضوع واکنش نشان دهد. رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته با اشاره به ادعای احتمال دخالت کره شمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده آمریکا در توییتر خود نوشت: کیم جونگ اون خیلی باهوش است و چیزهای زیادی هم برای از دست دادن دارد، اگر واقعا رفتار خصمانه‌ای انجام دهد، همه چیز را از دست می‌دهد.

با شناختی که از نوع ادبیات ترامپ وجود دارد، استفاده از این کلمات حاکی از نوعی تحمل اجباری است. رئیس‌جمهوری آمریکا فردی است که پیش از توافق با رهبر کره شمالی و تبدیل شدن به اولین رئیس‌جمهوری که وارد خاک کره شمالی شده است، از الفاظی مانند مرد موشکی برای کیم جونگ اون استفاده می‌کرد.

شاید در این معادله جایگاه دو طرف تغییر کرده باشد. ترامپ از دیدار با رهبر کره شمالی بهره برداری سیاسی کرد و سعی کرد با جلب توجه رسانه‌ها خود را فردی معرفی کند که نه تنها به وعده‌های انتخاباتی داخلی بلکه خارجی خود نیز عمل کرده است؛ هر چند در واقعیت با طولانی کردن روند مذاکره و عدم امتیاز دهی به پیونگ یانگ عملا کار خاصی برای کیم جونگ اون انجام نداد. البته کره شمالی با تعیین ضرب الاجل برای این مذاکرات تا پایان سال ۲۰۱۹ پاسخ زیرکانه‌ای به ترامپ داد تا به او هشدار دهد که قادر به بهره برداری سیاسی از موضوع هسته‌ای کره شمالی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا نیست.

موضوعی که درحال حاضر مطرح است نوع هدیه کریسمس کره‌ای‌ها برای آمریکا است. با توجه به توقف مذاکرات هسته‌ای هدیه مذکور می‌تواند سه گزینه باشد: آزمایش موشک بالستیک، پرتاب ماهواره‌ای و یا یک آزمایش موشکی متعارف. البته در این بین نگرانی‌هایی نیز برای پیونگ یانگ وجود دارد زیرا واکنش روسیه و بخصوص چین به این آزمایشات می‌تواند بسیار مهم تلقی شود. به نظر می‌رسد آزمایش متعارف و یا پرتاب ماهواره‌ای چندان باعث ناراحتی این دو متحد پیونگ یانگ نخواهد شد اما انجام یک آزمایش بالستیک قاره پیما بسیار تحریک آمیز تلقی می‌شود و می‌تواند اعتراض شدید پکن و متعاقب آن مسکو را به همراه داشته باشد.

تا پایان سال جاری میلادی مدت زیادی نمانده و بسیاری از کارشناسان منتظر اقدام بعدی کره شمالی در مقابل آمریکا هستند؛ دریک سوی رژیمی حاضر است که باوجود مذاکره و علاقه به پیشرفتهای اقتصادی بر روی حفظ نظام کمونیستی و ادامه فعالیت خانواده کیم اصرار دارد. در طرف دیگر رئیس جمهوری آمریکا با وجود علاقه‌ای که به ابراز موفقیت‌هایش در مقابل دوربین‌های رسانه‌ای دارد حاضر به کاهش تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ ندارد.

در هرصورت همانطور که رابرت ال کارلین، مذاکره کننده سابق هسته‌ای وزارت خارجه آمریکا با کره شمالی در توضیح شرایط وخیم شبه جزیره کره اظهار کرده «این روزها ما (آمریکا و متحدانش در شبه جزیره کره) بر روی یک آتشفشان فعال نشسته‌ایم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ میدان التحریر عراق مملو از مخالفان حضور آمریکایی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
یک نشریه آمریکایی با اشاره به تقویت توانمندی‌های موشکی و پهپادی ایران نوشت که دولت ترامپ باید به یاد داشته باشد که ایران نحوه مقابله با ارتش آمریکا را می‌داند. این گزارش سپس در مقدمه خود به دولت آمریکا یادآوری کرد که ایران با تقویت توانمندی موشکی و پهپادی خود، در هرگونه تقابل احتمالی با آمریکا، احتمالا دست برتر خواهد داشت. ایران آنطور که در این گزارش هم آمده است در حال تولید موشک‌های بالستیک ضدکشتی با قدرت مانور بالا است. در بخشی از این گزارش نیز به توانمندی پهپادی ایران اشاره شده است و آمده که ایران اخیرا دقت پهپادهای خود را تقویت کرده است. علی‌رغم این، آمریکا و عربستان سعودی ادعا کردند مستقیما از ایران و توسط این کشور انجام شده است.
الفالف1 روز قبل
این ازهم‌گسستگی و ناسازگاری در هیچ زمینه‌ای به اندازه سیاست دولت ترامپ در برابر ایران آشکار نیست. بنابراین از آنجا که واشتنگتن نمی‌تواند حتی به یک هدف محقق شده استناد کند باید گفت که سیاست فشار اقتصادی به پایان خود رسیده است. افزایش تحریم‌ها، ارزیابی‌های ایران را تغییر نمی‌دهد و فشار اقتصادی هیچ یک از تغییرات مورد نظر واشنگتن در ایران را محقق نخواهد کرد. ادامه سیاست فشار حداکثری، ابزاری خطرناک در دستان تهران است که تلاشش برای بقا بیش از تلاش ایالات متحده برای نابودی آن است. اما اگر آسیا اولویت دولت ترامپ است، واشنگتن نمی‌تواند سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت دفاع روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که دهها تن از نیروهای نظامی دولت سوریه در حمله گروهی از شورشیان مسلح کشته شدند. این وزارتخانه، شمار کشته شدگان را ۴۰ تن اعلام کرد. مسکو همچنین اعلام کرد که این شورشیان مسلح در یکی از این عملیات تهاجمی که روز چهارشنبه آغاز شد، دو منطقه مسکونی در ادلب را به تصرف خود درآوردند. رسانه رسمی سوریه بدون اشاره به تلفات این حمله اعلام کرد که این حمله شامل خودروهای بمب گذاری شده و گلوله باران شدید شورشیان بود. این در حالی است که سخنگوی ائتلاف جبهه آزادیبخش ملی سوریه وابسته به معارضان سوری این گزارش رسانه سوریه و دولت روسیه را تکذیب کرد و مدعی شد که هیچ‌گونه حمله‌ای صورت نگرفته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای اعمال فشار علیه مردم ایران، روز پنج‌شنبه افراد و شرکت‌های بیشتری را به دلیل ارتباط تجاری با ایران، در فهرست تحریم قرار داد. بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است: - علی بایندریان- ژیکینگ ونگ- شرکت بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی- شرکت جیاشیانگ- شرکت پیکویو- شرکت سیگ انرژی- شرکت پتروشیمی شاندونگ کیاوانگوا- شرکت پتروشیمی تریلینس «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در توجیه اعمال این تحریم‌ها، گفته است: «بخش‌های نفت و پتروشیمی یکی از منابع اصلی تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی جهانی رژیم ایران است.» دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و از آن زمان مرتبا تحریم‌های بیشتری علیه صنایع مختلف ایران وضع کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دو هفته پیش با امضای فرمانی عملا اختیار تحریم تمام صنایع ایران را به خزانه‌داری آمریکا داد. علاوه بر صنایع نفت و پتروشیمی، آمریکا صنایعی چون فلزات، معدن و حتی پارچه‌بافی را نیز تحریم کرده است.
الفالف1 روز قبل
تظاهرات میلیونی عراقی‌ها در مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در حالی آغاز شده است که طرفداران گروه‌های مختلف شیعه – که تا چندی پیش در خصوص حمایت از دولت بغداد با هم اختلاف داشتند – اکنون یکصدا خواستار خروج آمریکا از این کشور شده‌اند. «محمد محیی» سخنگوی کتایب حزب الله و از جناح‌های حاضر در حشدالشعبی می‌گوید تظاهرات روز جمعه به تقویت هرچه بیشتر مصوبه پارلمان عراق برای خروج نظامیان خارجی منجر شده و نیز بیانگر خواسته عراقی‌ها از طبقات مختلف سیاسی و اجتماعی است. این خواسته مردم عراق و پارلمان این کشور است. " جنبش عصائب اهل حق نیز که از گروه‌های تاثیرگذار در پارلمان عراق محسوب می‌شود، از تظاهرات میلیونی عراق به عنوان اراده ملت در مخالفت با اشغالگری و نیز تاکید بر خروج نظامیان آمریکایی از عراق یاد کرده است. و قطعا خروج نظامیان آمریکایی از عراق، از جمله مهم‌ترین بندهای این راهکار خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دربی تهران در چنین روزی (۸۰)؛ استقلال ۰-۰ پرسپولیس؛ دربی معمولی

طرفداریچند ثانیه قبل

برگزاری پرسمان‌های دینی و مذهبی در مدارس همزمان با دهه فجر

ایسنا10 دقیقه قبل

تعداد دریافت‌کنندگان یارانه حمایت معیشتی افزایش می‌یابد

قدس آنلاین12 دقیقه قبل

صنعت باید فعالیت‌های دانش بنیان را جدی بگیرد/ دچار خودتحریمی هستیم

ایسنا12 دقیقه قبل

۷۰ درصد طرح‌های اقتصاد مقاومتی استان گیلان اجرایی شد

تسنیم13 دقیقه قبل

هندسه خاورمیانه جدید به سبک جبهه مقاومت

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

سردار غلامرضا سلیمانی: پایگاه‌های بسیج در جهت اسلامی شدن محلات تلاش کنند

تسنیم13 دقیقه قبل