جشنی صرفا به بهانه روز دانشجو!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
جشنی صرفا به بهانه روز دانشجو!

جشنی صرفا به بهانه روز دانشجو!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/قزوین «۱۶ آذر» روز دانشجو را می‌توان روز جوش‌وخروش دانشجویان در دانشگاه دانست، از شمال به جنوب و شرق به غرب، دانشجویان دانشگاه‌های کشور بر طبل مطالبه‌گری و کنش فعال دانشجویی می‌کوبند و مراسم مختلفی برگزار می‌کنند.

اینجا قزوین است، بنا به گفته دانشگاهیان یک شهر دانشگاهی است؛ یک دانشگاه مسئولی دولتی را برای پاسخگویی دعوت می‌کند، دانشگاه دیگر مناظره بین جریانات سیاسی با چاشنی سرود «یار دبستانی من» برگزار می‌کند، انگار خواندن این سرود یک تکلیف شرعی است و اگر هم‌صدایی نکنید، نتوانسته‌اید به جنبش دانشجویی دین خود را ادا کنید.

برگزاری برنامه روز دانشجو با سخنرانی‌های ویژه جزء جدایی‌ناپذیر برنامه‌های روز دانشجو است، برنامه‌ای پر از شور مطالبه‌گری دانشجویی که جای آن در دانشگاهی با عنوان زیبای امام خمینی (ره) به‌عنوان دانشگاه مادر استان خالی بود!

روزهای گذشته وقتی روی در و دیوار دانشگاه پوستر برنامه روز دانشجو را با دو روز تأخیر دیدم، نام سخنران در ذهنم این سؤال را ایجاد کرد که چطور می‌شود یکی از چهره‌های مطرح علوم اجتماعی را به‌عنوان سخنران دعوت کنیم و در کنار آن پخش کلیپ، موسیقی زنده و بازی پانتومیم در یک جا بگنجد و از قضا برگزار کننده نیز معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه باشد؟!

روز موعود بعد از اتمام کلاس با حرارتی خاص به سمت سالن اجتماعات شهدای گمنام (مرکزی) دانشگاه حرکت می‌کنم. مسئولان دانشگاه جلوی دٙر ورودی ایستاده‌اند، استقبال دانشجویان بی‌نظیر و سالن از جمعیت پر است. خیل کثیری از حاضران نو ورودها و دانشجویان دختر هستند، صدای همهمه در سالن پیچیده و عده‌ای نیز که تازه رسیده‌اند برای خود صندلی پلاستیکی می‌آوردند تا برنامه را از دست ندهند، برنامه‌ای که در ذهن دانشجویان جایگاه ویژه‌ای دارد.

برنامه شروع می‌شود؛ قاری آیاتی از قرآن کریم را تلاوت می‌کند، خانم و آقای مجری روی صحنه برنامه حاضر می‌شوند و با موضوع تفاوت زن و مرد کرکری می‌خوانند. رئیس دانشگاه حاضر می‌شود و همان جملات کلیشه‌ای را تکرار می‌کند، نوبت دعوت از سخنران می‌شود.

مجری جوان برنامه از «مقصود فراستخواه» سخنران برنامه با عنوان پژوهشگر و جامعه‌شناس دعوت می‌کند تا سخنان خود را آغاز کند؛ وی با ادبیاتی رسمی مباحث علوم اجتماعی و ریشه‌های کنش دانشجویی را بررسی می‌کند، انتخاب این موضوع برای سخنرانی در چنین محفلی و دور بودن آن از موضوعات روز جامعه از یک‌طرف و عدم کنترل جلسه و طولانی شدن مدت‌زمان ارائه مباحث از سوی دیگر باعث می‌شود تا هرج‌ومرج در برنامه به اوج برسد.

دانشجویان که انتظار همچنین فضایی را نداشتند و حوصله‌شان سر رفته به هر راهی برای نشان دادن اعتراض خود دست زدند، گروهی خود را با گوشی سرگرم می‌کنند، عده‌ای مکرر صلوات می‌فرستند و گروهی دیگر به نشانه اعتراض سوت و کف می‌زنند تا سخنران به حرف‌های خود پایان بدهد، البته بسیاری نیز عطای این جشن را به لقای آن بخشیده و سالن را ترک می‌کنند.

نوبت به سخنرانی می‌رسد …

مقصود فراستخواه عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در بخشی از سخنان خود می‌گوید: کنش‌گری فرایندی بسیار مهم برای آینده کشور است، اگر خواهان حل مشکلات و مسائل سرزمین خود هستیم راهی جز کنش‌گری همراه با مسئولیت اجتماعی نداریم؛ زیرا جامعه ایران در موقعیت مهم و گذرگاه بسیار تعیین‌کننده‌ای قرار گرفته است.

وی ادامه می‌دهد: سیستم موجود در کشور با محتوای جامعه متناسب نیست چراکه زندگی ایرانی‌ها در حال تغییر است و ساختارها پاسخگوی این تکاپو و دگرگونی‌های اجتماعی و فرهنگی نیست، ما جامعه‌ای در حال تغییر در همه عرصه‌ها هستیم اما سیستم ما آماده این تغییر نیست همین امر موجب تنش‌ها و مشکلاتی در جامعه می‌شود.

فراستخواه در ادامه بیان می‌کند: ۱۶ آذرماه به نقطه عطف دانشجویی برای تحول‌خواهی تبدیل شده است و دانشجویان در طول سالیان بعد از سال ۳۲ در تلاش‌اند تا این روز را به یاد داشته و نماد عدالت و دموکراسی را پویا نگه دارند.

وی می‌گوید: دانشجویان باید پرسشگر باشند تا دانشگاه را نسبت به مشکلات و نیازهای جامعه پاسخگو کنند، آن‌ها باید بکوشند با تکاپوهای علمی همراهی داشته باشند زیرا همین موجب تحرک اجتماعی می‌شود، در حال حاضر ۶۵ درصد جامعه ایران بعد از انقلاب اسلامی به دنیا آمده‌اند لذا دانشجویان باید تلاش کنند ضمن بررسی مسائل مختلف جامعه در دانشگاه در زندگی آینده خود تصمیم‌گیرنده و سهیم باشند.

فراستخواه بیان می‌کند: مدیران کشور باید از نیروی انسانی جوان استفاده کنند زیرا در صورت غفلت از آن دچار کفران نعمت خواهند شد؛ با این حال متأسفانه برای اشتغال و مشارکت اجتماعی و بهره‌گیری از توانایی‌های دانشجویان برنامه‌ریزی نداریم.

تجلیل از مقام شامخ شهدا آداب خاص می‌طلبد

بالاخره بعد از کلی کش‌وقوس و خارج شدن جو سالن از دستان متولیان برنامه سخنرانی تمام می‌شود و مجری سریع خانواده‌های شهدای دانشجوی استان را دعوت می‌کند تا مراسم تجلیل از آن‌ها را به عمل بیاورد. اسامی سریع خوانده می‌شود تا رفع تکلیفی صورت گیرد، چند نفری با قرائت اتوبوسی اسامی شهدا صلوات می‌فرستند اما صدای همهمه فضای سالن را پر کرده است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

از مادر یکی از شهدا برای سخنرانی دعوت می‌کنند مادر از حضور پشت تریبون امتناع می‌کند و به پایین پله‌ها می‌رود. با خود کلنجار می‌روم و ای کاش‌ها در ذهنم رژه می‌رود؛ اینکه‌ای کاش از خانواده شهدا دعوت نمی‌شد تا چنین بی‌حرمتی نسبت به آن‌ها روا شود، کاش می‌دانستیم تجلیل از مقام شامخ شهدا و مادران شهید آداب خاصی را می‌طلبد، کاش به این قسمت نگاهی مانند یک وظیفه اجباری نداشته باشیم.

تشکل‌های دانشجویی اجازه برگزاری برنامه نداشتند!

تشکل‌های دانشجویی نیز ناراحت از این وضعیت اعتراض خود را برای ایسنا عنوان می‌کنند؛ یکی از اعضای تشکل جامعه اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) با بیان اینکه در طول هفته تنها روز دوشنبه برای برنامه‌های فرهنگی دانشگاه فرصت ایجاد شده است و در این ساعت از روز هیچ کلاسی دایر نمی‌شود، می‌گوید: در حالی که روز دانشجو باید دانشجو محور باشد به تشکل‌های دانشجویی اجازه برگزاری برنامه‌ای را در روز فرهنگی دانشگاه ندادند آن هم به بهانه اینکه خود دانشگاه برنامه‌ای را برای روز دانشجو در نظر گرفته است!

وی با انتقاد از اینکه مراسم امروز دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در خور روز دانشجو نبود، بیان کرد: یکی از دلایل آن سخنران دعوت شده به مراسم بود که محور صحبت‌های وی نتوانست مورد استقبال دانشجویان قرار بگیرد و همین باعث از دست رفتن مراسم و کاهش کیفیت آن شد. همچنین مراسم تجلیل از خانواده شهدای دانشجو که شاید مهم‌ترین قسمت برنامه بود متأسفانه با کیفیتی بسیار پایین برگزار شد؛ در حقیقت برنامه امروز یک برنامه عبث و بدون محتوای مناسب بود و نتوانست اذهان دانشجویان را متقاعد کند.

وی ادامه داد: برنامه روز دانشجو در تمام کشور به محفلی برای بیان دیدگاه‌های جنبش‌های دانشجویی تبدیل شده است اما این موضوع در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) رخ نداد و حتی به تشکل‌ها اجازه برگزاری برنامه‌ای با محتوای غنی که رنگ و بوی ۱۶ آذری داشته باشد، داده نشد.

جای برنامه‌های با کیفیت بالا در دانشگاه خالی است

یکی دیگر از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم دانشگاه امام خمینی (ره) نیز با بیان اینکه برنامه روز دانشجوی دانشگاه امام از باب محتوای ارائه شده و سخنران دعوت شده برنامه‌ای ضعیف بود، می‌گوید: فرم و شکل کلی برنامه روز دانشجو به‌گونه‌ای بود که در جریان برگزاری آن دانشجویان آن‌گونه که باید تأثیرگذار نبودند. همچنین به تشکل‌های دانشجویی اجازه برگزاری برنامه در این روز داده نشد و ما مجبور شدیم مناظره داغ خود را در روزی برگزار کنیم که دانشجویان مجبور به حضور در کلاس‌های خود بودند.

وی با تأکید بر اینکه شأن دانشجویان بسیار بالاتر از این است که تنها روزی که به نام آن‌ها نام‌گذاری و به خون سه شهید دانشجو عجین شده است را با برنامه‌ای نازل در سطح یک جشن این چنینی برگزار کنیم، ادامه می‌دهد: برنامه‌ای که در آن دانشجویان آماده یک بحث جدی نبودند و همین موجب به سخره گرفتن سخنران و شرمندگی ما در برابر وی شد.

این دانشجوی فعال دانشگاه امام تأکید می‌کند: در واقع مسئولان دانشگاه فکر می‌کنند با موسیقی، برنامه‌های فان و داشتن برنامه‌ای بدون هدف می‌توانند دانشجویان را جمع کنند. این در حالی است که پیش از این برنامه‌های روز دانشجو به همت تشکل‌های دانشجویی بسیار جدی و با محوریت موضوعات روز جامعه برگزار و در آن مسائل اصلی کشور بحث می‌شد که با استقبال خوب دانشجویان نیز مواجه می‌شد اما در دو سال اخیر سیاست‌های معاونت فرهنگی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) باعث بایکوت شدن برنامه‌های مهم و به حاشیه رفتن برنامه‌های روز دانشجو شده است.

وی یادآور می‌شود: پیش از این دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور بود اما امروز به جایگاهی رسیده و در برنامه‌های مختلف به‌گونه‌ای عمل کرده‌اند که سطح دغدغه‌های فرهنگی را با برنامه‌هایی سطحی ضعیف کرده و آن را از مسائل اصلی و مهم کشور خارج نموده‌اند.

برنامه‌ای که می‌توانست …

به گزارش ایسنا برنامه فان روز دانشجو با آمدن گروه موسیقی به روی صحنه و نواختن و همراهی دانشجویان ادامه می‌یابد و در انتها نیز مجری برنامه از دختران و پسران برای اجرای پانتومیم دعوت می‌کند تا روی صحنه بروند و با هنر پانتومیم دانشجویان را با خود همراه کنند.

پایان بخش برنامه نیز کیک و چایی داغی است تا دانشجویان در هنگام خروج با آن پذیرایی شوند تا شاید سردی این برنامه با داغی چای از بین برود؛ و این‌گونه برنامه باشکوه!!! روز ۱۶ آذر سال ۱۳۹۸ دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز تمام می‌شود؛ برنامه‌ای که می‌توانست خوب برگزار شود اما …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

عون امروز در راس نشست امنیتی/ بررسی پرونده تشکیل دولت لبنان در کاخ بعبدا

ایسنا13 دقیقه قبل

حدیث روز/ سخن امام رضا (ع) درباره ضرورت تشکیل حکومت قوی

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

امروز آخرین مهلت ثبت نام جذب هیات علمی وزارت بهداشت

ایسنا14 دقیقه قبل

مردم افغانستان اعتمادی به توافق صلح آمریکا و طالبان ندارند

میزان‌آنلاین18 دقیقه قبل

سازمان ملل حمله موشکی به یک اردوگاه نظامی در یمن را محکوم کرد

مهر18 دقیقه قبل

تازه‌ترین اخبار از فعالیت صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران

ایسنا18 دقیقه قبل

جزئیات شرایط تحصیل معلولان در مدارس عادی | کدام کودکان روانه مدارس استثنایی می‌شوند؟

همشهری19 دقیقه قبل