فرزند شما و همسرتان شبیه چه کسی خواهد شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت
فرزند شما و همسرتان شبیه چه کسی خواهد شد؟

فرزند شما و همسرتان شبیه چه کسی خواهد شد؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24-اگر دوست دارید که بدانید فرزند شما و همسرتان شبیه چه کسی می شود و چه ظاهری خواهد داشت, با ما همراه شوید

هر مادری که باردار می‌شود، دلش می‌خواهد بداند فرزندش شبیه چه کسی می‌شود؛ شبیه او، همسرش، خانواده او یا خانواده همسرش و … اما هیچ راهی نیست که بتوان فهمید صفات و خصایصی که نوزاد به ارث می‌برد، به چه کسی رفته است.

اما متخصصان علم ژنتیک براساس برآوردهای تجربی روش‌هایی را معرفی کرده‌اند که تا اندازه‌ای می‌توان براساس آنها خصوصیات ظاهری نوزاد را حدس زد:

رنگ چشم

اگر مادر و پدری چشمانی قهوه‌ای داشته باشند، به این معنی نیست که چشم فرزندشان هم قهوه‌ای می‌شود. پدر و مادری با چشمان قهوه‌ای می‌توانند فرزندی با چشمان آبی داشته باشند. البته عکس آن هم وجود دارد. یعنی پدر و مادری چشم آبی می‌توانند فرزندی با چشمان قهوه‌ای داشته باشند. به گفته متخصصان، رنگ چشم‌ها توسط بسیاری از ژن‌ها تعیین می‌شود مثلا ممکن است یک ژن مسئول رنگ آبی و ژن دیگر مسئول رنگ قهوه‌ای باشد. همچنین ژن‌ها میزان رنگدانه‌ها را کنترل می‌کنند. بنابراین رنگدانه آبی می‌تواند شانس کمتری نسبت به رنگدانه قهوه‌ای داشته‌باشد یا این‌که رنگ متنوعی مانند فندقی را ایجاد کند.

رنگ مو

«رنگ موی همسر من بلوند و رنگ موی خود من قرمز روشن است. موی بچه ما چه رنگی خواهد شد؟»

هیچ تضمینی وجود ندارد رنگ موی بچه به یکی از شما دونفر برود بلکه می‌تواند ترکیبی از رنگ موی هردوی شما باشد. یک موی قرمز، رنگ واقعی دو نسخه از یک ژن روشن مغلوب است. در واقع تنها یک تا دودرصد مردم دارای موی قرمزرنگ، پوست کک‌مکی و چشمان روشن هستند اما رنگ‌های کلاسیک بخشی از بسته‌بندی ژنتیکی هستند. ژن‌ها می‌توانند کاملا نامریی به نسل‌های بعدی منتقل شوند.

ویژگی‌های فیزیکی

«روی صورت همسرم هنگام خنده چال می‌افتد آیا احتمال دارد که روی صورت فرزندمان هم چال بیفتد؟» بله؛ اگر یکی از والدین چال روی گونه داشته باشند یا اگر یکی از افراد فامیل دارای این ویژگی باشند، این احتمال وجود دارد که فرزند شما هم روی گونه‌اش چال داشته باشد. چال‌ها به‌عنوان ژن مغلوب هستند و برای داشتن یک صفت غالب، تنها یکی از والدین باید دارای این ویژگی باشند تا از طریق ژن به جنین منتقل شود. به همین ترتیب فرزند شما می‌تواند ویژگی‌های شما یا پدر (یا والدین هردو) را به ارث ببرد. گاهی وقت‌ها نیز ممکن است یک ویژگی غیرعادی مثل گوش‌های پهن فرزندتان، شما را به فکر وا ‌دارد اما اگر کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که این خصیصه در یکی از افراد خانواده شما یا همسرتان وجود داشته است.

قد

«یکی از والدین بلندقد و دیگری کوتاه‌قد است. آیا فرزند آنان دارای قدی متوسط می‌شود؟» معمولا بله؛ براساس قاعده کلی، قد بچه، متوسط قد والدین خود خواهد شد، البته این متوسط قد به اضافه ٥سانتیمتر برای پسر و منهای ٥سانتیمتر برای دختر خواهد بود. همچنین دو پدر و مادر بلندقد و کوتاه‌قد به ترتیب فرزندانی بلند و کوتاه خواهند داشت. اما در برخی مواقع این قانون نقض می‌شود. در واقع، بلندی قد یک صفت پلی‌ژنتیک است؛ به‌علاوه این‌که عوامل محیطی مانند تغذیه بد می‌تواند باعث شود تا قد یک بچه به اندازه کافی رشد نکند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

وزن

برخی والدین از مشکل اضافه‌وزن رنج می‌برند و نمی‌خواهند فرزندشان هم به این مشکل دچار شوند. بارها مشاهده شده که والدین سنگین‌وزن، فرزندانی چاق دارند اما این را هم می‌دانیم که حداقل یک ژن خاص علت این افزایش وزن است. به نظر می‌رسد بچه‌ای که از هریک از والدین خود نوع مختلف این ژن را به ارث می‌برد، نسبت به بچه‌ای که فاقد این دو نسخه ژنتیکی است، به‌طور متوسط ٣ تا ٤کیلوگرم وزن بیشتری دارد. البته این به این معنی نیست که یک پدر و مادر چاق محکوم به داشتن فرزندان چاق هستند. چاقی یک ویژگی چند عاملی شناخته می‌شود به این معنی که ژنتیک و عوامل محیطی در بروز آن نقش دارند. بهترین راه برای داشتن وزنی مناسب ورزش و تغذیه خوب به‌ویژه در دوره بارداری است.

توانایی‌های خاص

«کودکان باهوش از خانواده‌های باهوش آمده‌اند.» اما تحقیقات نشان می‌دهد که تنها والدین دلیل به دنیا آمدن بچه‌هایی با ضریب هوشی بالا نیستند. آنها همچنین عشق به یادگیری را در فرزندان خود ایجاد و آنها را تشویق می‌کنند. گفت‌وگوکردن درباره کتاب و دیگر مسائل می‌تواند به فرزندان ما کمک کند تا نگرشی مثبت به سمت کتاب و یادگیری داشته باشند. مثلا به گمان خیلی‌ها استعداد موسیقی هم ژنتیکی است اما محققان می‌گویند برای به نتیجه رسیدن این توانایی باید پیش از ٧سالگی آموزش موسیقی به کودک را آغاز کرد.

یادگیری باعث می‌شود مغز کودک زودتر توانایی‌های طبیعی خود را به کار بگیرد. در مورد ورزشکاران هم همین‌طور است. بچه‌ای که استعداد برخی رشته‌های ورزشی را دارد، با لم‌دادن در خانه به ورزشکار تبدیل نمی‌شود اما بچه‌ای که استعداد ورزشی ندارد و به سختی تمرین می‌کند، می‌تواند به یک ورزشکار موفق تبدیل شود. پس چیزی به نام ژن خاص ورزش وجود ندارد و عوامل شخصی می‌تواند زمینه را برای موفق‌شدن یک کودک در ورزش مود علاقه خود مهیا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار رکنا، جهان روزهای تلخی را به دلیل شیوع ویروس کرونا سپری می‌کند، بار دیگر ثابت شد که هرچقدر نیز انسان در علوم رشد کند باز ناشناخته‌های زیادی وجود دارد. حال خبری در فضای مجازی منتشر شده است که خبر می‌دهد نخستین بیمار مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شد. حسین عرفانی رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این شایعه تاکید کرد: هیچ مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در ایران دیده نشده است و این خبر کذب محض است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
رکنارکنا1 روز قبل
رکورد حضور آقای تورن در محل کار شاید موردی منحصربه‌فرد باشد، اما به‌هرحال، مرخصی استعلاجی دارد روزبه‌روز از فرهنگ واژگان اداری محو می‌شود، حتی در فصل اوج آنفلوانزا. روزگاری مرخصی استعلاجی همین بود، یک روز از محل کار دور می‌شدی، تا استراحت کنی و بهتر شوی (یا حداقل تظاهر به آن: «مرخصی استعلاجی فریس بوئلر» ۱ را به یاد بیاورید). این به نوعی هنجار تبدیل شده که به همکارانتان ایمیل بزنید و به آن‌ها بگویید که آن روز در منزل کار می‌کنید». بعضی کارمندان هراس این را دارند که اگر مرخصی استعلاجی بگیرند، جایگاه خود را نزد کارفرمای خود از دست می‌دهند. اینکه مجبور به گرفتن مرخصی استعلاجی نباشیم امتیازاتی هم دارد، چون می‌توانید راحت در تختخواب کارهایتان را انجام دهید». برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 روز قبل
سلامت نیوز: رئیس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: کلیبر با دمای ۱۰ درجه گرمترین شهر استان و سراب با دمای منفی ۲۴ درجه سردترین شهر استان و کشور است. وی ادامه داد: تداوم سردی هوا تا روز چهارشنبه پیش بینی می‌شود اما از روز چهارشنبه دمای هوا افزایش نسبی دو تا سه درجه‌ای خواهد داشت. امیدفر گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، دمای تبریز در گرمترین زمان منفی دو و در سردترین زمان منفی ۱۱ بوده است؛ دمای فعلی تبریز نیز منفی ۱۰ درجه گزارش شده که نسبت به روز گذشته دو درجه گرمتر داشته است. وی متذکر شد: طی ۲۴ ساعت گذشته، در هیچکدام از ایستگاه‌های استان به دلیل پایداری جو، بارندگی گزارش نشده است. وی در خاتمه گفت: به دلیل پایداری جو استان تا روز چهارشنبه شاهد انباشت غلظت آلاینده‌های جوی، کاهش دید و کاهش کیفیت هوای تبریز خواهیم بود.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 روز قبل
سلامت نیوز: رئیسی گفت: شرایط اضطرار در کشور نداریم و نیازی به استفاده از لباس خاص برای کنترل مسافران در فرودگاه‌ها نیست. معاون بهداشت وزارت بهداشت تأکید کرد: در سال ۲۰۱۲ در شهر جده عربستان نوعی از ویروس کرونا به نام ویروس مرس که از شتر به انسان منتقل می‌شود بروز پیدا کرد. معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: افرادی که بر اثر ویروس کرونا فوت کرده‌اند بیشتر دچار نقص ایمنی بوده و یا از دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کردند. او گفت: در حال حاضر شرایط جامعه نرمال است و شرایط اضطرار موجود در کشور چین را نداریم. معاون بهداشت وزارت بهداشت یادآوری کرد: ما هشدار‌هایی را در زمینه بیماری کرونا به ۳ زبان انگلیسی، فارسی و چینی ترجمه و در قالب یک جزوه به مسافران می‌دهیم.
مهرمهر1 روز قبل
هانی شهشهانی، مدیر عامل یک شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده پرو پزشکی تشخیص سرطان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ما در این شرکت دانش‌بنیان موفق شدیم دستگاهی را به عنوان پرو پزشکی برای تشخیص سرطان طراحی و بسازیم. وی با بیان اینکه چنین دستگاهی مختص تشخیص سرطان نمونه خارجی ندارد، بیان کرد: دستگاه‌های مختلفی وجود دارند که برای تشخیص سرطان به کار می‌روند اما چنین نمونه‌ای وجود ندارد و ما توانستیم از صفر تا صد دستگاه را طراحی کرده و بسازیم. به گفته شهشهانی، دستگاه در اعمال جراحی به جراح کمک می‌کند که با دقت و کیفیت بهتری توده درگیر را شناسایی کند و اقدام به برداشتن توده سرطانی کند. وی بیان کرد: این تشخیص‌ها هزینه بالایی داشته و امکان خطا دارد؛ اما با استفاده از این دستگاه که هزینه کمتری دارد، می‌توان حین عمل توده‌های درگیر سرطان را تشخیص داد. وی با بیان اینکه حتی موردی داشتیم که با تشخیص پاتوبیولوژی سرطان تشخیص داده نشد ولی با استفاده از دستگاه تشخیص داده شد، بیان کرد: در حال حاضر مجوز را برای تولید انبوه اخذ کرده‌ایم و در حال رایزنی هستیم که با بیمارستان‌ها تفاهمنامه منعقد کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرق، بسیاری از بیماری‌ها با گذشت زمان و سالخوردگی به طور طبیعی در فرد ایجاد می‌شوند که در بینایی فرد ممکن است اثر بگذارند. عارضه حلقه پیری ممکن است در این حالت موثر باشد. تاکنون درمانی برای حلقه پیری هنوز کشف نشده است. گاهی این نوع عارضه در دوره کودکی هم دیده می‌شود. حلقه پیری ممکن است زمینه ژنتیکی داشته و با افزایش سن ایجاد شده باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

جدیدترین و بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۲۰ ایسوس: لپ تاپ‌های باکیفیت ایسوس برای همه بودجه‌ها!

تکراتوچند ثانیه قبل

فلسطینیان با «معامله قرن» مخالف هستند

ایلنا1 ساعت قبل

دهقانی: طرح معامله قرن محکوم به شکست است

ایسنا1 ساعت قبل

رشد ۳ درصدی قیمت مسکن در دی‌ماه/ مسؤولان اتحادیه املاک هم‌چنان رشد بهای مسکن را رد می‌کنند

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

پشت پرده طرح جنجالی «سهمیه بندی طلاق» چیست؟

نامه‌نیور1 ساعت قبل

رونی اسالیوان سرعتی‌ترین اسنوکرباز جهان/ نماینده ایران در جایگاه ۲۷

ایسنا1 ساعت قبل

جریمه میلیاردی برای قاچاقچیان کالا در فارس

رکنا1 ساعت قبل