به بن‌بست رسیدن سیاست‌ها در زمینه ازدواج
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
به بن‌بست رسیدن سیاست‌ها در زمینه ازدواج

به بن‌بست رسیدن سیاست‌ها در زمینه ازدواج

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تحلیل مستند «ایکسونامی» که به همت سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران ویژه طلاب پخش شد، سیاست‌های کشور در جهت امر ازدواج را ناکارآمد و قانون‌زده عنوان کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از اداره کل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، جلسه نمایش و تحلیل مستند «ایکسونامی» ویژه طلاب و مبلغان فعال استان تهران به همت مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و با حضور حجت‌الاسلام سهرابی - مدیر کل این سازمان -، برونی - تهیه‌کننده مستند -، سینا کلهر - مدیر کل فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی - و ابوالفضل اقبالی - کارشناس خانواده - در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

پس از تماشای مستند، حجت‌الاسلام سهرابی - مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران - در سخنانی کوتاه از طلبه‌ها خواست که در مسائل فرهنگی، اجتماعی و … به صورت تخصصی به مسائل وارد شوند و از فضای حاشیه‌ای و غر زدن‌ها فاصله بگیرند.

او در ادامه گفت: طلبه‌ها به صورت تخصصی وارد صحنه عمل شوند و برای این کار باید طرح مشترکی داشته باشند. امیدواریم سازمان تبلیغات بتواند فضایی فراهم کند تا طلبه‌های تهران دور هم جمع شوند، گفت‌وگو کنند و به طرح مشترکی برسند تا هر کس در هر فضایی که خدمت می‌کند، مجری آن طرح باشد.

سهرابی افزود: مدرسه علم و عمل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران نیز بنا دارد تا این فرصت‌های آموزشی را برای طلبه‌ها فراهم کند و زمینه و ظرفی برای گفت‌وگو بین طلبه‌ها فراهم کند. جهت‌گیری تخصصی پیشنهاد امروز ما به طلبه‌های تهرانی است. فرصت‌ها را شناسایی کنید و دغدغه خود را جهت خدمت‌رسانی انتخاب و به آن عمل کنید.

در ادامه جلسه سینا کلهر - مدیرکل فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی - در تحلیل این مستند گفت: در حال حاضر ازدواج دائم، قانونی و ثبت‌شده به عنوان مهمترین سیاست جمهوری اسلامی ایران برای امر جنسی تعیین شده است که این سیاست بر اساس آمارهای رسمی به بن‌بست و بحرانی اساسی رسیده است. آمارهای مختلفی درباره تعداد افراد «در سن ازدواج» بیان می‌شود ولی بر اساس رسمی‌ترین آمارها، مجموع افراد دختر و پسر در سن ازدواج نزدیک به ۱۲ میلیون نفر است. دختران ۱۵ تا ۵۰ ساله و پسران ۲۴ تا ۵۵ ساله در این بازه قرار دارند و از این آمار ۱۲ میلیونی، فقط حدود ۶۴۰ هزار ازدواج انجام شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

کلهر ادامه داد: با تمام این تفاسیر مهمترین اقدامات کشور برای امر ازدواج، یکی وام ازدواج بوده که اکثر آمارها بر اساس وضعیت نابسامان اقتصادی، کفایت نداشتن این وام را نشان می‌دهد و دیگری قانونی در این خصوص نوشته شده که عملا دولت برای اجرایی کردن آن تا به حال بودجه‌ای در نظر نگرفته است. در یک پژوهش، علت ازدواج نکردن افراد از آن‌ها پرسیده شده که ۸۵ درصد افراد پاسخگو، نبود شغل را مهمترین دلیل ازدواج نکردن ذکر کرده‌اند.

ابوالفضل اقبالی - کارشناس حوزه خانواده - نیز این مستند را نمای دیگری از مدرنیته معرفی کرد و افزود: آن چیزی که وجه نگران‌کننده پیام‌های این مستند در ایران است، شروع رفتارهای جنسی و یا کاهش نرخ ازدواج نیست؛ بلکه مشکل ظهور عقلانیت جدیدی در رفتار جنسی است که قصد دارد رفتارهای ناهنجار را هنجار جلوه دهد به نحوی که اگر در برابر آن بایستید و موضع داشته باشید، شما را غیرنرمال معرفی می‌کند. درنتیجه ما باید با تعاملات درست خود در جامعه، این عقلانیت را به چالش بکشانیم و به سمت مقابله با آن قدم برداریم.

برونی - تهیه‌کننده مستند «ایکسونامی» - هم در پایان گفت: در حال حاضر در کشور ما فضای ازدواج به شدت بسته شده، دیگر تقوا و توصیه‌های اخلاقی جواب نمی‌دهد، آمارها خیلی ترسناک شده و من قصد سیاه‌نمایی ندارم ولی برای حل این بحران یک همت و تلاش ملی نیاز است.

به بن‌بست رسیدن سیاست‌ها در زمینه ازدواج - 10

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نمونه مهندسی ماهواره ملی «ظفر» در دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده که با فناوری‌های پیشرفته‌تر نسبت به ماهواره نوید، قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتر از ۸۰ متر را دارد. این ماهواره پس از ماهواره «نوید»، به عنوان دومین پروژه فضایی در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفته است. به گفته دکتر بلندی رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، مقایسه این دو ماهواره نشان می‌دهد که فناوری دوربین‌ها در ماهواره ظفر، ارتقای ۵ برابری یافته و دو برابر شدن دقت کنترل و افزایش بیش از ۱۵ برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری از دیگر مزایای ماهواره ظفر است. دکتر بلندی افزوده است: این ماهواره مجهز به دوربین‌های رنگی و قادر به تصویر برداری از سطح زمین است و ۳۰۰ درصد نسبت به ماهواره نوید در وضع بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته‌تری نیز است. تصاویر ماهواره ظفر می‌تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران‌های طبیعی به کار برده شود.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای اسحاق جهانگیری صبح امروز در همایش ملی گرامیداشت هفته شورا‌های آموزش و پرورش که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با تأکید بر اینکه شورا‌های آموزش و پرورش باید خود را مسوول آموزش و پرورش استان‌ها بدانند، گفت: در نخستین فرصتی که قانون اساسی اصلاح می‌شود، باید موضوع نظام مدیریت متمرکز مورد توجه و اصلاح قرار بگیرد. وی افزود: امروز به محض تفویض اختیار به استان‌ها، از سوی وزرا اعلام می‌شود که از آنجایی که وزیر در برابر رئیس جمهوری و مجلس پاسخگو است، این تفویض اختیار امکان پذیر نیست. این در حالیست که ایران کشور بزرگی است و به طور مثال یک وزیر نمی‌تواند از تهران برای فلان جاده در فلان منطقه کشور تصمیم گیری کند. آقای جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود به عضویت ۱۷ دستگاه در شورای آموزش و پرورش استان‌ها اشاره کرد و گفت: همه این دستگاه‌ها باید در کنار خیرین، سرمایه گذاران و علاقه‌مندان به کار‌های توسعه‌ای به آموزش و پرورش کمک کنند. سرمایه گذاران و خیرین بدانند هیچ کاری قابل قبول‌تر از کمک به آموزش و پرورش نیست.

نظرها

اخبار بیشتر