سهم شهرداری‌ها از بودجه۹۹ دولت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اجتماعی
سهم شهرداری‌ها از بودجه۹۹ دولت

سهم شهرداری‌ها از بودجه۹۹ دولت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
لایحه بودجه ۹۹ در حالی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد بررسی قرار گرفته که در این لایحه دریافت تسهیلات خارجی برای ساخت قطار شهری، اعطای تسهیلات ارزی به توسعه حمل و نقل درون شهری، اجرای طرح ال ای زد و... ردیف هایی در نظر گرفته شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، لایحه پیشنهادی بودجه ۹۹ کشور روز گذشته تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و در این لایحه در حوزه حمل و نقل عمومی، سهم شهرداری‌ها در حمل ونقل شهری و …. دیده شده است، به گونه‌ای که در تبصره سوم ماده واحده بودجه سال ۹۹ آمده است که دولت مجاز است درصورت تأمین ۱۵ درصد سهم دستگاه توسط شهرداری‌ها و دستگاه‌های ذیربط و تعهد به بازپرداخت اصل و سود توسط همان دستگاه، حداقل ۲ میلیارد دلار از تسهیلات مالی خارجی جهت ساخت و بهره برداری از خطوط قطار شهری و طرح‌های کاهش آلودگی هوا اختصاص دهد. همچنین دولت موظف است با رعایت قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی شهری و حومه نسبت به تضمین اصل و سود این تسهیلات اقدام کند.

همچنین در بند ب تبصره ۴ لایحه پیشنهادی بودجه ۹۹ آمده است که به بانکهای عامل اجازه داده می‌شود در سال ١٣٩٩ از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی- ریالی به سرمایه گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و شهرداری‌ها برای طرح‌های توسعه‌ای سازمان‌های توسعه‌ای و نیز انواع مختلف حمل و نقل درون و برون شهری بدون انتقال مالکیت با معرفی سازمان‌های توسعه‌ای و وزارت راه و شهرسازی و تضمین سازمانها و شرکتهای تابعه و ذیربط این وزارتخانه و یا وزارت کشور با تضمین سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در قبال اخذ حق دسترسی یا فروش خدمات به استفاده کنندگان تا استهلاک اصل سرمایه و سود آن، اقدام کنند.

همچنین در بند د تبصره ۵ آمده است که شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آنها با تأیید وزارت کشور اوراق مالی اسلامی ریالی تا سقف پنجاه هزار میلیارد ریال با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری‌ها منتشر کنند؛ بگونه‌ای که حداقل پنجاه درصد از سقف اوراق موضوع این بند، به طرحهای قطار شهری و حمل و نقل شهری تعلق می‌یابد و تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق برای اجرای طرحهای قطار شهری و حمل و نقل شهری به نسبت پنجاه درصد دولت و پنجاه درصد شهرداری‌ها است و تضمین پنجاه درصد سهم دولت برعهده سازمان برنامه و بودجه کشور است. اوراق فروش نرفته این بند در سقف مطالبات معوق طرح با تأیید شهرداری مربوطه و سازمان برنامه و بودجه کشور قابل واگذاری به طلبکاران آن طرح می‌باشد.

همچنین در لایحه پیشنهادی بودجه آمده است که عوارض ارزش افزوده براساس قانون برنامه ششم توسعه در شهرستان تهران به نسبت هشتاد و هشت درصد در نقطه شهری شهر تهران و ۱۲درصد در نقاط روستایی و عشایری توزیع می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

در لایحه بودجه آمده است که عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از فروش حامل‌های انرژی موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده و جداول پرداختی‌ها (مصارف) این تبصره، پس از وصول، ظرف مدت یک ماه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز می‌شود تا به شهرداریها و دهیاریها پرداخت شود.

همچنین در تبصره ۱۴بودجه آمده است در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف نمودن پرداخت یارانه به خانوارهای نیازمند و در اجرای قانون برنامه ششم توسعه، تمامی دریافتی‌ها (منابع) به استثنای عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود و پس از تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور، هزینه می‌شود که حق بیمه سهم دولت اقشار خاص از جمله رانندگان حمل و نقل درون و برون شهری نیز در نظر گرفته شده است.

بررسی لایحه بودجه نشان داد که مبلغ ۴۴۰ میلیارد تومان برای یارانه و کمک زیان حمل و نقل عمومی ریلی، قطارشهری و …در نظر گرفته شده است و همچنین در جدول برآورد اعتبارات برای اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا LEZ جهت کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی شهر تهران و شهرهای دارای آلودگی هوا ۱۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده و برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی از محل ۱۰ ٪ارزش گمرکی (۶۰ ٪سازمان شهرداریها و ۴۰ ٪سازمان راهداری)، ۲۰۰ هزار میلیون ریال پیش بینی شده است.

همچنین در قسمت درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی مالی نیز آمده است که ۷صدم درصداز۳ درصدتعرفه مالیات برارزش افزوده شهرداری‌ها برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی وعشایری، ورزش بانوان و زیرساخت‌های ورزشی به ویژه درحوزه معلولین و جانبازان اختصاص می‌یابد و این در حالی است که ۱۰۰هزار میلیون ریال نیز منابع حاصل از فروش پادگان‌ها به شهرداری‌ها در نظر گرفته شده است.

در قسمت اعتبارات هزینه‌ای (جاری) نیز دستگاه‌های مجری برای شهرداری تهران ۱۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

همچنین در بخش اعتبار طرح‌های تملک سرمایه‌ای دستگاه‌های اجرایی مطالعه و احداث قطار شهری اتصال شهر اسلامشهر به متروی تهران برای شهرداری اسلامشهر تکلیف شده است و این در حالی است که در بخش عمران شهری نیز احداث قطار حومه‌ای کلانشهر تهران به شهر جدید پرند نیز بر عهده شهرداری تهران گذاشته شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

صحنه‌ای عجیبی که مرد مست در مترو رقم زد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، به تازگی ویدیویی در فضای مجازی و رسانه‌های خارجی به انتشار گذاشته شد که صحنه بامزه از کله پا شدن یک مرد مست را در مترو به تصویر کشیده است. این ویدیو که هنوز موقعیت مکانی اش اعلام نشده است توسط شاهدان عینی ضبط و به انتشار گذاشته شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

پرواز هواپیمای جدید ایرباس (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

دشمنان سردار سلیمانی را خواهیم زد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی در آیین معارفه خود که امروز (دوشنبه) با حضور فرماندهان و مسئولان عالی رتبه نیرو‌های مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، اظهار داشت: این مراسم در واقع میثاق با فرماندهی دلاور، مردمی و ولایت مدار است و ما گرد هم آمدیم تا با این الگوی قهرمان مقاومت و انسان ملکوتی پیمان ببندیم که راهش همچنان استمرار خواهد داشت. وی با بیان اینکه دشمن ناجوانمردانه سردار سلیمانی ما را به شهادت رساند، گفت: آنان مرد میدان جنگ نبودند که در میدان با حاج قاسم درگیر شوند؛ در اوج ناجوانمردی سردار عالی مقام ما را به شهادت رساندند، اما به لطف الهی و به همت همه آزاد مردانی که در سرتاسر عالم خونخواه او هستند، جوانمردانه دشمن او را خواهیم زد. فرمانده نیروی قدس سپاه خاصیت شیطان بزرگ را شیطنت، دشمنی و خباثت عنوان و اظهار کرد: دشمنان ما زبانی غیر از زور را نمی‌فهمند، از این رو باید در مقابل آنان مستحکم بایستیم؛ اگر ما به وظیفه خود به خوبی عمل کنیم همه تهدید‌ها قابلیت تبدیل شدن به فرصت را دارد. سردار قاآنی در توصیف سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، گفت: هر چند زبان از توصیف فضائل اخلاقی حاج قاسم قاصر است، اما تبعیت محض از ولایت شاخص اصلی و محور اقدامات این سردار سربلند بود، همواره با اخلاص عمل می‌کرد و خالصانه درمسیر گام برمی داشت و سرانجام پس از سال‌ها مجاهدت در مسیر اعتلای اسلام، به آرزوی دیرین خود_ شهادت_رسید. فرمانده نیروی قدس سپاه در پایان یگانه راه غلبه بر دشمن را ایستادگی و مقاومت برشمرد و تاکید کرد: راه و مسیر روشنی که حاج قاسم در آن با اقتدار و صلابت گام برمی داشت، همانگونه که در حکم فرماندهی معظم کل قوا تصریح شده است، با قدرت استمرار خواهد داشت.

آوارگی زلزله در سرپل ذهاب کرمانشاه هنوز ادامه دارد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس‌های جدید از سرپل ذهاب نشان می‌دهد که هنوز تعداد زیادی از مردم در چادرها و کانکس‌ها زندگی می‌کنند و ریتم ساخت و ساز در شهر کند است.

نظرها

اخبار بیشتر