کارگاه «نگرش عملی به پژوهش» در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
کارگاه «نگرش عملی به پژوهش» در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد

کارگاه «نگرش عملی به پژوهش» در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد

همزمان با هفته پژوهش کارگاه نگرش عملی به پژوهش به همت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش، کارگاه «نگرش عملی به پژوهش» با تدریس محسن نوکاریزی، عضو هیات مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران و عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و حضور جمعی از کتابداران، دانشجویان و علاقمندان به حوزه پژوهش در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد برگزار شد.

محسن نوکاریزی، عضو هیات مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران در این جلسه اظهار داشت: از آنجایی که هر چیزی بن مایه و جوهره‌ای دارد و بن مایه پژوهش، مطالعه است؛ کمبود مطالعه در میان ایرانیان، عامل اصلی نبود روحیه پژوهشگری است؛ راه غلبه بر این مشکل و انجام پژوهش بیشتر در حوزه‌های مختلف، توجه به مطالعه است.

نوکاریزی ادامه داد: پژوهش علمی، جستجوی نظام مند برای رسیدن به حقیقت است. اولین مرحله پژوهش، تدوین مسئله یا مشکل است، مسئله‌ای که قابل آزمون باشد. فرایند پیدا کردن مسئله، سخت‌تر از حل آن است. ویژگی اصلی مسئله علمی، سهل و ممتنع بودن آن است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

بیان ویژگی‌های مسئله و ملاحظات عملی پیش از پرداختن به مسئله از دیگر مباحث مطرح شده در کارگاه بود.

عضو هیات مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران با اشاره به تفاوت بین بیان مسئله و مقدمه، گفت: در مقدمه از حوزه موضوعی به موضوع می‌رسند؛ ولی در مسئله، اصل موضوع و جزئیات آن تشریح می‌شود؛ مقدمه برای ورود به بحث از کل به جزء می‌رسد، ولی مسئله با تشریح جزئیات به بحث اصلی می‌رسد.

نوکاریزی ادامه داد: اهداف جزئی، اختصاصی یا ویژه پژوهش، باید به صورت منطقی، واضح و بدون ابهام بیان شده، عملی و قابل اندازه گیری باشد. در نگارش اهداف باید از زبان علمی استفاده شود.

بیان ضرورت و اهمیت پژوهش، مفهوم و متغیر، خاستگاه فرضیه و ویژگی‌های فرضیه مطلوب، سوال پژوهشی، تعاریف عملیاتی و مبانی نظری و پیشینه پژوهش از دیگر مباحث مطرح شده در کارگاه بودند.

بخش پایانی این کارگاه به پرسش و پاسخ اختصاص یافت.

کارگاه «نگرش عملی به پژوهش» در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد - 10کارگاه «نگرش عملی به پژوهش» در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد - 11

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا22 ساعت قبل
معاون اجرایی سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر از اختصاص دادن حدود ۹۵۰۰ صندلی برای مردم علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های این جشنواره خبر داد. عزت‌الله علیزاده در گفت‌وگویی با ایسنا درباره پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره و ظرفیت در نظر گرفته شده برای مردم بیان کرد: براساس پیش‌بینی انجام شده ظرفیت سینمای مردمی ۱۷ مجموعه با ۳۴ سالن و ۹۵۰۰ صندلی است که این ظرفیت امسال نسبت به سال قبل به اندازه دو هزار صندلی بیشتر شده است. او درباره نمایش مردمی فیلم‌ها در شهرهای دیگر افزود: آنچه اعلام شد فقط مربوط به تهران است و برنامه‌ریزی استان‌ها در خود استان‌ها انجام می‌شود که در ستاد جشنواره هم پیگیری می‌شود. علیزاده تاکید کرد: امسال مطابق دوره‌های قبل، فروش بلیت در گیشه را هم داریم و ظرفیت هم بیشتر شده تا مردم کمتر در صف بمانند. علاقه‌مندان به تهیه بلیت‌های جشنواره می‌توانند از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۳۰ دی‌ماه به سایت www. Fajrticket. ir مراجه کنند و این فرصت تا ساعت ۱۸ چهارشنبه دوم بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

همت مردم دراحیای بنا‌های تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
گزارش اختصاصیهمت مردم دراحیای بنا‌های تاریخیبازسازی و مرمت برخی بنا‌های قدیمی تهران با همت مالکان آن‌ها و همچنین بهره‌مندی از تسهیلات ویژه مرمت بافت‌های تاریخی، در حال انجام است.

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
امسال همزمان با تولد ۶۶ سالگی مرکز موسیقی بتهوون دو نوار نقره‌ای از طرف مرکز موسیقی بتهوون و خانه موزه بتهوون به آقایان انوشیروان روحانی و قاسم عابدین اهدا شد. در شهریور ماه امسال، همزمان با سالگرد یک سالگی خانه موزه بتهوون، این مرکز تصمیم گرفت و اعلام شد که هرسال به یک اثر و یک هنرمند «خاطره ساز» نمادی با عنوان «نوار نقره‌ای بتهوون» تعلق بگیرد. بر همین اساس، امسال همزمان با تولد ۶۶ سالگی مرکز موسیقی بتهوون دو نوار نقره‌ای از طرف مرکز موسیقی بتهوون و خانه موزه بتهوون به آقایان انوشیروان روحانی و قاسم عابدین اهدا شد. نسخه دوم نوارهای نقره‌ای اهدا شده برای بازدید در خانه-موزه بتهوون به نشانی تهران، کریم‌خان‌زند-میرزای شیراری-شماره۶۹ به نمایش گذاشته می‌شود. خانه-موزه بتهوون بر اساس خاطرات، اسناد خانوادگی و مستندات موسیقی معاصر از ۱۵شهریور۱۳۹۷ مصادف با نود و پنجمین سالگرد تولد کریم چمن‌آرا؛ بنیانگذار مرکز موسیقی بتهوون فعالیت رسمی موزه‌ای خود را آغاز کرده است.

موسیقی متن فیلم کوچ‌نشین‌ها؛ دیمیتری تیومکین

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «کوچ نشین‌ها / The Sundowners» به کارگردانی فرد زینمان محصول سال ۱۹۶۰ است. دبورا کار، رابرت میچام، پیتر اوستینوف، گلینیس جونز و دینا مریل مقابل دوربین جک هیلیارد بازی کردند. دیمیتری تیومکین موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
کرد آنلاینکرد آنلاین14 ساعت قبل
عصر کرد - مهران احمدی که پس از یک فصل دوری از «پایتخت»، قرار است در فصل ششم این مجموعه به ایفای نقش بپردازد، به‌زودی در شمال کشور مقابل دوربین سیروس مقدم خواهد رفتمهران احمدی به‌زودی مقابل دوربین «پایتخت ۶» می‌رودالهام غفوری تهیه‌کننده مجموعه‌ سریال‌های «پایتخت» در گفت‌وگویی از ادامه تصویربرداری فصل ششم در شمال کشور خبر داد و اعلام کرد که به‌زودی قرار است مهران احمدی مقابل دوربین این سریال قرار بگیرد. مهران احمدی در پشت صحنه پایتخت ۳تاکنون هومن حاجی عبدالهی، احمد مهرانفر و محسن تنابنده مقابل دوربین پایتخت رفته‌اند. بیشتر بدانید: گریم دیدنی احمد مهرانفر در پایتخت ۶ + عکسفصل ششم مجموعه تلویزیونی «پایتخت» در ۱۵ قسمت برای پخش در نوروز ۹۹ از شبکه یک سیما ساخته می‌شود. + عکستصویربرداری فصل ششم مجموعه تلویزیونی «پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه‌کنندگی الهام غفوری، نهم آذر ماه امسال در منطقه شیرگاه مازندران آغاز شد. بیشتر بدانید: نقی در «پایتخت ۶» سیاسی می‌شود؟ بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم!

نظرها

اخبار بیشتر