جوابیه سازمان برنامه و بودجه به یک خبر+ توضیح فارس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
جوابیه سازمان برنامه و بودجه به یک خبر+ توضیح فارس

جوابیه سازمان برنامه و بودجه به یک خبر+ توضیح فارس

فارسخبرگزاری فارس |
سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به گزارش خبرگزاری فارس مبنی بر «کاهش بودجه دفاعی برای دومین سال متوالی» جوابیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به گزارش خبرگزاری فارس مبنی بر «کاهش بودجه دفاعی برای دومین سال متوالی» جوابیه‌ای صادر کرد.

متن این جوابیه به شرح زیر است:

گزاره ابتدایی خبر مبنی بر کاهش بودجه دفاعی برای دومین سال متوالی با وجود دسترسی عموم مردم به قوانین بودجه سالیانه جای بسی تأمل دارد. این در حالی است که دولت محترم در سال جاری، با وجود تمام محدودیت‌ها در تحقق منابع درآمدی، اعتبارات امور دفاعی را نسبت به سال ۱۳۹۷ با بیش از ۱۴ درصد رشد لحاظ نموده است.

در مورد کاهش اعتبارات امور دفاعی و امنیتی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور نسبت به سال جاری، باید به این موضوع توجه داشت که خارج از اعتبارات مذکور درامور دفاع و امنیت، در تبصره ه ماده ۴ ماده واحده لایحه مذکور، مبلغ ۲ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای تقویت بنیه دفاعی اختصاص یافته است که با احتساب این اعتبار با نرخ تسعیر سامانه نیما، اعتبارات امور دفاعی و امنیتی نسبت به اعتبارات سال جاری با لحاظ اعتبارات جدول ۲۲ قانون بودجه سال جاری نه تنها کاهش نیافته است، بلکه با بیش از هشت درصد رشد در لایحه مذکور لحاظ شده است که از نگاه کارشناسان آن رسانه مغفول مانده است.

نکته دیگر این‌که، هر چند مقایسه دستگاه¬های اجرایی در هر بخش و امور همچون دفاع و امنیت به دلیل تفاوت مأموریت¬ها و وظایف قانونی، کار نسنجیده¬ای به شمار می¬رود، اما برای تنویر افکار عمومی بیان این موضوع ضروری است که دلیل افزایش اعتبارات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و کاهش اعتبارات ستاد کل نیروهای مسلح چیست؟

تأکید بر این نکته هم ضروری است که با دقت بیشتر در برنامه¬های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، افزایش اعتبارات برنامه توسعه خدمات حمایتی نیروهای مسلح نسبت به سال جاری، به این موضوع میتوان پی برد که دولت محترم برای رفاه بازنشستگان نیروهای مسلح با افزایش ۲۱ درصدی برنامه مذکور اهتمام نموده که این برنامه اختصاص به تمام بازنشستگان نیروهای مسلح دارد.

اما در مورد کاهش اعتبارات مأموریتی نیروهای مسلح در لایحه نسبت به سال جاری، سازمان برنامه و بودجه کشور با اختصاص دو میلیارد یورو بابت تقویت بنیه دفاعی و اهتمام به نقش دستگاه سیاستگذار حوزه دفاعی، این اعتبار را به صورت سرجمع در سال آینده تأمین واختصاص خواهد داد، که متناسب با اولویت¬های این حوزه به سازمان‌های دفاعی از جمله سازمان بسیج مستضعفان مازاد بر ارقام مندرج در جدول ۷-۱ اختصاص یابد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

توضیح فارس:

در ماده «ه» تبصره ۴ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور آمده است: به دولت اجازه داده می‌شود مبلغ سه میلیارد و چهارصد و بیست و پنج میلیون (۳٫۴۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰) یورو از منابع سال ۱۳۹۹ صندوق توسعه ملی را به صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت به شرح جدول این بند برداشت کرده و منابع مذکور را با رعایت شرایط زیر به مصرف برساند که در ردیف ۴ جدول مذکور به دولت اجازه داده شده تا سقف ۲ میلیارد یورو برای تقویت بنیه دفاعی کشور در اجرای ماده ۱۰۶ قانون برنامه ششم توسعه از منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات ارزی برداشت کند.

اتکاء سازمان برنامه و بودجه به این موضوع در توجیه افزایش بودجه دفاعی کشور در حالی است که منابع  قید شده در ماده ه تبصره ۴ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور به صورت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی است و تسهیلات جزو اعتبارات و منابع «بالفعل» امور دفاعی و امنیتی محسوب نمی‌شود.

از سوی دیگر تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی برای تبدیل شدن به منابع قابل استفاده، نیازمند طی روند قانونگذاری در مجلس است تا جزو منابع امور دفاعی و امنیتی باشد.

البته این نخستین بار نیست که دولت در توجیه کاهش بودجه دفاعی کشور، توپ را به زمین تسهیلات و اعتبارات صندوق توسعه ملی می‌اندازد و سال گذشته نیز در توجیه کاهش ۲۷ درصدی بودجه دفاعی مجددا به موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی تکیه شد؛ در حالیکه مشخص نیست چه میزان از منابع یاد شده برای سال ۹۸ محقق شد.

حواله دادن امور امنیتی دفاعی به اعتبارات صندوق توسعه در حالی است که برداشت از تسهیلات صندوق توسعه ملی به دلیل مغایرت با قانون برنامه ششم توسعه، ‌ نیازمند دو سوم آرای نمایندگان مجلس است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اهمیت بالای انتخابات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نبض انتخابات در اقصی نقاط کشور از شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور تا دانشگاه، مدارس و.. به سرعت می‌تپد. بطور حتم اگر در جامعه‌ای نمایندگان مجلس آن درست انتخاب شوند آن جامعه رو به پیشرفت می‌رود و اگر اشتباه انتخاب شوند آن جامعه دچار مشکل می‌شود.

روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است

ایرناایرنا13 ساعت قبل
رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: باید پاسدار اسلام، نظام، جمهوریت، نظر و خواست عامه مردم باشیم. اخبار مرتبط روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است تهران- ایرنا- رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات…

اعلام آزادی سفر صهیونیست‌ها به عربستان سعودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عربستان سعودی روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی ندارد و به جز ایام حج، به اتباع اسرائیلی اجازه سفر به این کشور را نمی‌دهد. اعلام این خبر به منزله تغییری مهم در اعلام رسمی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است. حال شهروندان اسرائیلی می‌توانند با دعوتنامه رسمی از سوی سعودی‌ها برای زیارت و یا مقاصد تجاری و کسب و کار به عربستان سعودی سفر کنند. وزارت کشور رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها می‌توانند به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری در عربستان سعودی باشند و با دریافت دعوتنامه و روادید به آنها اجازه خروج از اسرائیل داده خواهد شد. از خبرهای درز کرده اینطور مشخص شده است که همه شواهد و قرائن حاکی از اعلام رسمی طرح صلح ترامپ است که همه خطوط قرمز فلسطینی‌ها را نادیده گرفته است.

طرح شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، طرح شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی بود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده انتظامی اهواز گفت: کلیپ منتشر شده در فضای مجازی که قتل یک شهروند را در حادثه تیراندازی به یک خودرو سواری در اهواز نشان می‌دهد، متعلق به هفته گذشته بوده و پیگیری برای دستگیری عاملان این حادثه ادامه دارد. سرهنگ محسن دالوند شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تیراندازی منجر به قتل بیان کرد: فیلم منتشر شده در این ارتباط مربوط به ۳۰ دی امسال است که در یکی از مناطق شهرستان اهواز، درپی اختلاف قبلی رخ داده است. فرمانده انتظامی اهواز ادامه داد: قاتل شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی و همچنین کشف سلاح به کار رفته در قتل ادامه دارد. به تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی بر اثر شلیک چندین گلوله به خودروی سواری پرایدش در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط افراد ناشناس بود به قتل رسیده بود. برچسب‌هانزاع خیابانی ایذه انتظامی اهواز
الفالف13 ساعت قبل
۳- آمریکا دبه کرد و نه تنها میز برجام را ترک کرد و به تعهدات خود عمل نکرد بلکه مانع انجام تعهدات دیگر طرف‌های برجامی شد. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بر دارد و به میز مذاکره بر گردد. آن‌ها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. پرسش خبرنگار از «مذاکره جدید» است نه «برجام»، آن هم مذاکره با آمریکا نه مذاکره‌ای با همه طرف‌های قبلی برجامی. ۱۰- برخی منتقدان کم انصاف ظریف هم البته همچون همیشه بهانه‌ای پیدا کرده‌اند که به شخص او بتازند.

نظرها

اخبار بیشتر