وقوع حوادث مشکوک در عراق؛ تلاش بعثی‌ها برای ترویج هرج‌ومرج
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
وقوع حوادث مشکوک در عراق؛ تلاش بعثی‌ها برای ترویج هرج‌ومرج

وقوع حوادث مشکوک در عراق؛ تلاش بعثی‌ها برای ترویج هرج‌ومرج

مهرخبرگزاری مهر |
درحالی که شدت اعتراضات در عراق طی روزهای اخیر فروکش کرده است، بقایای بعثی‌ها با نفوذ در میان تظاهرات کنندگان تمام تلاش خود برای ترویج هرج و مرج در عراق را به کار بسته اند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: طی روزهای گذشته سلسله حوادث مشکوکی در برخی نقاط عراق به وقوع پیوسته است. ازجمله این حوادث می‌توان به انفجارهای شبانگاهی دوشنبه هفته جاری اشاره کرد. در ادامه اتفاقات مشکوک در عراق، استان «میسان» شاهد وقوع سه انفجار بود.

انفجار اول، یکی از مجتمع‌های خیریه را هدف قرار داد. این درحالی است که در انفجار دوم یکی از مراکز پزشکی وابسته به عصائب اهل الحق هدف قرار گرفت. در همین حال، انفجار سوم نیز در منطقه «الاسکان» واقع در استان میسان رخ داد. این حوادث مشکوک که رد پای بقایای رژیم بعث در آن‌ها به چشم می‌خورد درحالی به وقوع می‌پیوندد که شدت و حدت اعتراضات مردمی در عراق در مقایسه با روزهای گذشته فروکش کرده است.

پیش از این حوادث نیز، نفوذی‌ها شهرهای مقدس عراق به ویژه نجف اشرف را هدف اقدامات خرابکارانه خود قرار داده بودند. ازجمله این حوادث می‌توان به آتش زدن کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر نجف اشرف اشاره کرد که توسط عوامل نفوذی و خرابکاران انجام شد؛ مسأله‌ای که علیرغم ادعاهای شبکه‌های سعودی و آمریکایی هیچ ارتباطی با معترضان عراقی نداشت.

اقدامی دیگری که خرابکاران و عوامل نفوذی انجام دادند، آتش زدن مرقد «سید محمد باقر حکیم» در شهر نجف اشرف بود. اغتشاشگران و آشوب طلبان با این اقدام خود در واقع تلاش کردند تا بحران در عراق را به شهرهای مذهبی ازجمله نجف اشرف بکشانند و آیت الله سیستانی با هشدار به موقع خود به تظاهرات کنندگان گوشزد کرد تا ضمن هوشیاری در برابر توطئه‌ها، نفوذی‌ها را شناسایی و از آن‌ها دوری گزینند.

وقوع حوادث مشکوک در عراق؛ تلاش بعثی‌ها برای ترویج هرج‌ومرج - 5

تمامی این تحولات در حالی است که برخی طرف‌های داخلی نیز در همان پازلی فعالیت می‌کنند که از سوی دشمنان خارجی برای عراق طراحی شده است. این طرف‌های داخلی ضمن نادیده گرفتن اوضاع امنیتی کنونی عراق، با انتشار بیانیه‌های مختلف و یا انتشار توئیت‌های گوناگون اقدام به تحریک مردم می‌کنند؛ اقدامی که بدون شک در تشدید هرج و مرج در عراق نمی‌تواند بی تأثیر باشد.

هدف اصلی و اساسی این طرف‌های داخلی از اقدامات تحریک آمیز خود در واقع کسب منافع و دستاوردهای سیاسی است؛ هرچند که آن‌ها همواره تأکید می‌کنند به دنبال تحقق منافع سیاسی نبوده و تنها با اهداف ملی دست به فراخوان برگزاری تظاهرات گسترده می‌زنند. اخیرا نیز شاهد آن بوده‌ایم که برخی طرف‌های داخلی در عراق با هدف جلب توجه اقشار مختلف مردم گزینه «امنیتی جلوه دادن فضای موجود» علیه خود را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

این درحالی است که وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه‌ای قویا وجود هرگونه سوء قصد افراد ناشناس علیه سران برخی احزاب را رد و اعلام کرد که فضا علیه شخصیت‌های سیاسی به هیچ وجه امنیتی نیست. بنابراین، پر واضح است که برخی طرف‌های داخلی در حال موج سواری بر اعتراضات مردمی هستند تا از رهگذر این اعتراضات، به دستاوردهای سیاسی برای خود برسند.

این تلاش‌ها درحالی است که پیشتر آیت الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق در رهنمودهایی ضمن هشدار نسبت به تحرکات نفوذی‌ها، گفته بود: «نیروهای امنیتی باید حامی تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز باشند. تظاهرات کنندگان هم نباید به خرابکاران اجازه دهند که تحت عنوان تظاهرات کننده به صفوف آنها نفوذ و اقدام به حمله به نیروهای امنیتی و تخریب اموال عمومی و خصوصی کنند و به منافع شهروندان لطمه بزنند».

وقوع حوادث مشکوک در عراق؛ تلاش بعثی‌ها برای ترویج هرج‌ومرج - 11

علاوه بر این، شخصیت‌ها و سران احزاب و جریان‌های سیاسی در عراق نیز موضع قاطعانه‌ای در قبال نفوذی‌ها که بقایای رژیم بعثی هسته‌های اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهند، اتخاذ کرده‌اند. درهمین ارتباط، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنانی از تظاهرات‌کنندگان خواست که نفوذی‌ها را شناسایی و آن‌ها را صف خود جدا کنند. وی همچنین اقدام نفوذی‌ها در تعرض به اموال عمومی برای منحرف‌سازی روند مسالمت‌آمیز تظاهرات را مردود دانست.

افزون بر این، «قیس الخزعلی» دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق نیز درباره تحرکات مشکوک نفوذی‌ها تحت الحمایه آمریکا و غرب هشدار داد. وی در سخنانی در همین خصوص بر لزوم وحدت مردم عراق در برابر توطئه قدت‌های خارجی که قصد خرابکاری اعتراضات این کشور را دارند، تاکید کرد.

بنابراین، پر واضح است که امروز اقشار مختلف عراق به تحرکات مشکوک نفوذی‌ها در این کشور پی برده‌اند و به خوبی می‌دانند که هدف اصلی و اساسی نفوذی‌ها ترویج نا امنی در عراق است. درست به همین دلیل است که جملگی مردم عراق همواره خود را ملزم به گوش فرا دادن به رهنمودهای مرجعیت می‌دانند.

بر اساس آنچه که گفته شد، واضح است که توطئه بزرگی علیه عراق تدارک دیده شده است که هدف اصلی و اساسی آن ترویج هرج و مرج در این کشور است. نفوذی‌ها و عوامل خرابکار تمام تلاش خود را برای پیاده سازی سناریوی کشته سازی به کار گرفته‌اند و علیرغم هشدارهای مرجعیت عالیقدر عراق درخصوص متمرکز شدن بر شناسایی این عناصر نفوذی و خرابکار، برخی طرف‌های داخلی به دنبال تحقق خواسته‌های سیاسی خود هستند.

در هر صورت، ناگفته پیداست که در سایه حضور نیروهای مسلح قدرتمند و همچنین نیروهای مخلص حشد شعبی در صحنه نظامی عراق، مزدوران بیگانگان و همچنین نفوذی‌های تحت الحمایه آمریکا، غرب و عربستان سعودی نخواهند توانست عراق را به صحنه آشوب‌های بی‌پایان تبدیل سازند؛ کما اینکه تمامی نقشه‌های آن‌ها در این زمینه پس از شکست داعش در سال ۲۰۱۷ با ناکامی مواجه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محاکمه و استیضاح ترامپ در مجلس سنا آغاز شد

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

فیلم/ بررسی نقش آمریکا در وقوع حادثه هوایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

حرکات پیچیده بالگردهای مدرن «تمساح» روسیه+فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بر اساس اطلاعات منتشره در این رابطه، خلبانان این بالگردهای نظامی مدرن مجبور بودند در جریان پروازهای خود چندین حرکت پیچیده را به نمایش بگذارند. از جمله اینکه بالگردهای «تمساح» حرکت «قیف» را اجرا کردند که در آن خلبانان خود را از معرض دید دشمن حفظ کرده و به صورت دایره وار به پرواز خود ادامه می‌دهند. همچنین، خلبانان حرکت «تپه» را کار کردند که پرواز به صورت یک صعود شدید به پهلو است. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهدف از انجام چنین پرواز، آشنا کردن خلبانان جوان روس به پروازهای پیچیده و امکانات و ویژگی‌های خاص بالگردهای مدرن است. در ماه نوامبر سال گذشته اعلام شد که بالگردهای تهاجمی «تمساح» و بالگردهای حمل و نقل «ترمیناتور» متعلق به منطقه نظامی مرکزی روسیه در جریان مانوری تمرینی در منطقه سیبری، عملیات نابودی مواضع دشمن فرضی را با موفقیت اجرا کردند.
الفالف1 روز قبل
اما توافق ترامپ چیست، چه مولفه‌ها و ساختاری دارد، پیگیر تحقق چه اهدفی است و ایران در مقابل آن چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. دونالد ترامپ اندکی بعد از رسیدن به کاخ سفید از توافق هسته‌ای خارج شد. متعاقب خروج از توافق هسته‌ای، مایک پمپئو اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ در بنیاد هریتیج از ۱۲ شرط برای یک توافق جدید رونمایی کرد. ۱۲ شرط پمپئو، چارچوب مطلوب توافق مورد علاقه ترامپ و اطرافیان اوست. در ابتدای مطلب عنوان شد بوریس جانسون این روزها زودتر از دیگران از توافق ترامپ می‌گوید؛ چرا که انگلیس به لحاظ سنتی و بخصوص بعد از نهایی شدن برگزیت همراهی کاملی با ترامپ خواهد داشت.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
نخستین دوره از جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین از هفتم اسفند سال گذشته فراخوان خود را اعلام کرده است و امسال در ۲۶ بهمن اسامی برندگان دوره اول خود را اعلام خواهد کرد. به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه و اهدای جوایز دوره نخست جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ مصادف با ولادت سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مشهد برگزار خواهد شد. در رشته کتابت نستعلیق ۳ برگزیده و از ۱۰ نفر تقدیر، در رشته کتابت نسخ ۲ نفر برگزیده و از ۱۱ نفر تقدیر، در رشته قطعه نویسی نستعلیق ۷ نفر برگزیده و از ۸ نفر تقدیر، رشته قطعه نویسی ثلث ۳ نفر برگزیده از ۷ نفر تقدیر خواهد شد. مهمانان مراسم اختتامیه و اهداء جوایز نخستین دوره جایزه بین المللی خوشنویسی یاس یاسین شامل ۴۰ نفر از اساتید برجسته خوشنویسی ایران، حدود ۱۵ نفر از خوشنویسان برجسته جهان اسلام (ترکیه، مصر، عراق، قطر، پاکستان و سوریه) و آقای خالد ارن رییٔس مرکز تحقیقات، فرهنگ، تاریخ و هنر جهان اسلام (سازمان ارسیکا) هستند. تاریخ اعلام فراخوان دومین دوره جایزه بین المللی خوشنویسی یاس یاسین همزمان با ولادت امام زمان (عج) در تاریخ ۹۹/۱/۲۱ خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر