ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش

ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش

این روزها حال فرهنگی شهر تاریخی‌ هرسین به دلیل اثربخش‌بودن برنامه‌های فرهنگی و کتاب محور در کتابخانه های عمومی خوب است و گستردگی استقبال از این یار مهربان منجر به برگزاری بیش‌ از ۶۰۰ برنامه فرهنگی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه، شهرستان هرسین علاوه بر اینکه اصالت تاریخی دارد، آوازه هنری آن به دلیل طرح و نقش‌های خاص و روش بافت گلیم مختص خود به گوش جهانیان رسیده و ثبت جهانی شده است، طرح هایی منحصر به فرد و ویژه که با نام‌های گل‌ چینی، روباه، گل ‌نخودی و سایر طرح‌ها عنوان می‌شود و هم اکنون به عنوان شهر ملی گلیم ایران شناخته می‌شود.

این شهرستان دارای ۶ کتابخانه عمومی است که از این تعداد، ۲ کتابخانه عمومی شهدای محراب و نبی اکرم (ص) در بخش مرکزی شهرستان هرسین، کتابخانه‌های عمومی گلستان و ملاصدرا در بخش بیستون شهرستان هرسین، کتابخانه روستایی شهدای چهر در روستای چهر و کتابخانه سیار شهدای گمنام در هرسین قرار دارد.

کتابداران کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در کنار انجام خدمات کتابداری، از جمله امانت، بازگشت کتاب و ثبت نام اعضا، ثبت کتاب و نشریه، خدماتی چون شابک نویسی و رف خوانی و سایر خدمات تخصصی کتابداری و مشاوره مطالعه به اعضا و مراجعین و جذب مخاطب در انجام فعالیت‌های فرهنگی در شهر، بخش و روستاهای تابع شهرستان هرسین حضوری چشم گیر دارند، به گونه‌ای که بالغ بر ۶۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان، مدارس و همکاری با سایر ارگان‌ها و ادارات اجرا شده است.

شاه حسین بابایی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی هرسین در خصوص اجرای برنامه‌های فرهنگی برای ارتقاء فرهنگ کتابخوانی در این شهرستان گفت: تعداد پنج هزار و ۱۰۰ نفر از جمعیت این شهرستان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که امیدواریم این آمار با تلاش و پشتکار همکاران و مسئولان افزایش یابد.

بابایی، مساحت کتابخانه‌های عمومی این شهرستان را پنج هزار و ۵۸۹ متر عنوان کرد که ۲ هزار و ۴۶۸ متر از این مساحت زیربنای کتابخانه‌های عمومی است.

وی اظهار داشت: در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان برنامه‌های فرهنگی طبق به صورت خلاقانه توسط کتابداران برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: نشست کتابخوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای، نشست‌های مطالعاتی، نقد و رونمایی کتاب، بازنمایی کتاب، نمایشگاه کتاب، نمایش نامه خوانی کارگاه‌های نقاشی، خوشنویسی، داستان نویسی، نمایش نامه نویسی، آموزشی تربیتی، آموزش احکام و قرآن تهیه روزنامه دیواری، برنامه‌های مناسبتی، مسابقات کتابخوانی، نقاشی، خلاصه نویسی کتاب، قصه گویی، جمع خوانی و سایر برنامه‌های مرتبط با فعالیت بخش کودک و نوجوان در این کتابخانه‌ها برگزار می‌شود.

بابایی خاطرنشان کرد: حضور مسئولان به خصوص امیر شاه آبادی فرماندار شهرستان به عنوان رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی هرسین و حجت الاسلام محمدحسین اجرایی امام جمعه این شهر در کنار دیگر مسئولان هویت فرهنگی مشخص‌تری را به این برنامه‌ها داده است.

وی در تشریح برنامه‌های فرهنگی ادامه داد؛ حلقه مطالعاتی انجمن تاریخ هرسین جلسات خود را با حضور شخصیت‌های علمی شهرستان و استان در کتابخانه شهدای محراب برگزار می‌کند.

وی به حضور یک هزار و ۹۵۰ نفر از دانش آموزان متوسطه اول هرسین در مسابقه کتابخوانی که در ۲ مرحله سطح مدارس برگزار شد، اشاره کرد و افزود: همچنین نشست‌های مطالعاتی در مناسبت‌های مختلف با حضور امام جمعه شهرستان هرسین که از نویسندگان و فعالین فرهنگی و مدرس حوزه است برگزار می‌شود. همچنین کتابخانه شهدای محراب میزبان برگزاری نمایش نامه خوانی و خاطره گویی رزمندگان به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور مسئولان بوده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

بابایی ادامه داد: همچنین کتابخانه نبی اکرم (ص) این شهرستان علاوه بر همکاری فرهنگی با مدارس هم جوار با کانون ولایت کمیته امداد امام خمینی (ره) ارتباطی موثر در زمینه برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن و احکام برای اعضا و جذب عضو کتابخوان داشته و کتابداران با حضور در مدارس به برگزاری نشست‌های کتابخانه‌ای اقدام کرده‌اند.

به گفته وی، در بخش بیستون نیز ۲ کتابخانه گلستان و ملاصدرا در برنامه‌های فرهنگی موفق بوده‌اند که می‌توان به مسابقات کتابخوانی، ارتباط مستقیم با بخشدار به عنوان رئیس انجمن کتابخانه‌های بخش بیستون، ارتباط با دفتر امام جمعه شهرستان در زمینه‌های نقد و رونمایی کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی، ارتباط با مدارس و کانون پرورش فکری همچنین ارتباط با پایگاه بسیج بخش بیستون برای برگزاری نشست‌های مطالعاتی و نمایشگاه کتاب و عکس در مناسبت‌های مختلف، نمایش نامه خوانی، نشست‌های کتابخوان و …اشاره کرد.

ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش - 14

محبوبیت کتاب در روستای گردشگری چهر؛

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی هرسین اضافه کرد، کتابخانه روستایی شهدای چهر، یک پایگاه فرهنگی اجتماعی برای اهالی روستا و محلی مناسب جهت مطالعه است که میزبان نشست‌های کتابخوان، نمایشنامه خوانی، نشست‌های مطالعاتی برای دانش آموزان و دیگر اعضا است. این کتابخانه ارتباطی مستقیم با پایگاه بسیج روستایی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی از جمله یادواره شهدا، نشست‌های مطالعاتی و … دارد.

وی افزود: کتابخانه سیار شهدای گمنام با داشتن مسئولی خلاق و پویا با ابتکار جذب اعضا در اجرای برنامه‌های جانبی، با پوشش فرهنگی مطالعاتی ۱۲ روستا در بخش مرکزی و بخش بیستون نقش موثری را ایفا می‌کند که نشست‌های کتابخوانی در مدارس روستایی، مسابقات کتابخوانی و نقاشی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی در سطح مدارس و روستاها از دیگر برنامه‌های کتابخانه سیار است. همچنین کتابخانه سیار شهرستان هرسین افتخار خدمات فرهنگی در مناطق سیل زده استان خوزستان را در فرودین ۹۸ به مدت یک هفته در کنار سایر دوستان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر عهده داشت.

ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش - 18

استقبال ۲ هزار نفری هرسینی‌ها از جشنواره کتابخوان رضوی؛

بابایی یادآور شد: در سال ۹۸ جشنواره کتابخوان رضوی نسبت به سال ۹۷ چهار برابر افزایش تعداد شرکت کننده داشت که با حضور ۲ هزار نفر شرکت کننده در هرسین و بخش بیستون باتلاش کتابداران و رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان و پیگیری کارشناس فرهنگی استان و شهرستان برگزار شد.

بابایی در ادامه در خصوص سفر دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها به شهرستان هرسین، گفت: در سفر دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به استان کرمانشاه و شهرستان هرسین، در سال ۹۷ جلسه‌ای توسط انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان برگزار شد. در این جلسه دبیرکل نهاد با درخواست ریاست اداره بهزیستی شهرستان هرسین برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی موافقت کرد و تعداد هفت کارگاه آموزشی به صورت شهرستانی و با عناوینی چون ازدواج عاقلانه و راهکارهای تحکیم خانواده، پیشگیری از اعتیاد و پیامدهای شوم آن، حقوق شهروندی، آداب و رسوم شهروندی با حضور اساتید برجسته برگزار شد.

مسابقه خلاصه گویی کتاب در سطح مدارس متوسطه اول شهرستان و مشارکت و حمایت نهاد کتابخانه‌های کشور از جشنواره استانی داستان نویسی با میزبانی شهرستان هرسین از دیگر مصوبات دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به شهرستان هرسین بود، که محقق شده است.

ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش - 23ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش - 24

استقبال مستمر دانش آموزان از نشست‌های کتابخوان مدرسه‌ای

ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش - 26

حضور دانش آموزان عضو کتابخانه عمومی شهدای محراب در ایام اربعین در کتابخانه

ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش - 28

اختتامیه جشنواره داستان نویسی از مصوبات سفر دبیرکل

ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هرسین کرمانشاه با برگزاری برنامه‌های اثر بخش - 30

نواختن زنگ مطالعه توسط فرماندار شهرستان هرسین در روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

تازه‌ترین اخبار از فعالیت صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران

ایسنا3 دقیقه قبل

مداح مشهور خواستار شد: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود | واکنش به کناره‌گیری برخی هنرمندان؛ به درک!

همشهری11 دقیقه قبل

سناریوهای وحشتناک شوهربرای قتل همسر +عکس

فردا نیوز11 دقیقه قبل

چگونه با ۲۲ میلیون تومان وام ۲۴۰ میلیونی بگیریم؟

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل

شفافیت یعنی معرفی مسئول نابودی ۱۸ میلیارد دلار

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

ده علت کارتن خواب شدن مردان به جز اعتیاد / نیاز به اصلاح سیستم تولید بی خانمان

رکنا13 دقیقه قبل

صدا و سیما باید به نفع صندوق رأی تبلیغات کند، نه یک جناح خاص / رسانه ملی کارنامه مناسبی در اعتمادسازی و انسجام پروری ندارد

ایلنا14 دقیقه قبل