تاانتخابات| از عزم شورای ائتلاف برای ارائه لیست واحد تا تکاپوی اصلاح‌طلبان برای جایگزینی «سرا»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
تاانتخابات| از عزم شورای ائتلاف برای ارائه لیست واحد تا تکاپوی اصلاح‌طلبان برای جایگزینی «سرا»

تاانتخابات| از عزم شورای ائتلاف برای ارائه لیست واحد تا تکاپوی اصلاح‌طلبان برای جایگزینی «سرا»

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با پایان یافتن مهلت ثبت نام یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ترکیب‌ نامزدهای حضور در انتخابات این دوره، تکلیف گروه‌ها و جریانات سیاسی برای نحوه حضور در انتخابات مشخص شد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با پایان یافتن مهلت ثبت نام یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ترکیب‌ نامزدهای حضور در انتخابات این دوره، تکلیف گروه‌ها و جریانات سیاسی برای نحوه حضور در انتخابات مشخص شد. اصلاح‌طلبان که اکثرشان معتقدند میزان اقبال عمومی به کاندیداهای منتسب به آنها به عملکرد دولت روحانی پیوند خورده، ترجیح داده‌اند که در این دوره برخلاف انتخابات مجلس دهم حضور چشم‌گیری نداشته باشد. در نقطه مقابل اما جریان‌های سیاسی منتقد دولت که معتقدند بی‌تدبیری دولت بهترین فرصت را به آنها داده تا با اقناع عمومی، مردم را ترغیب به رای‌ دادن به خود کنند، تلاش کرده‌اند تا از حداکثر ظرفیت خود برای حضور در انتخابات استفاده کنند.

**عزم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای ارائه لیست واحد

سازوکار شورای ائتلاف نیروهای انقلاب که در این دوره از انتخابات مسئولیت هماهنگی گروه‌های انقلابی را بر عهده دارد، در تلاش است تا در نهایت طیف‌های مختلف عضو این شورا را به یک لیست واحد برساند.

در همین راستا محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف در گفت‌وگویی که با تسنیم داشت، به تشریح فلسفه شکل‌گیری، مقدمات و نقاط تمایز ائتلاف نیروهای انقلاب با سازوکارهای پیشین این جریان از جمله جمنا پرداخت و گفت: «بر اساس تجربیات گذشته، در حوزه‌های انتخابیه با یک نماینده، جنس رویکرد مردم و اقبال عمومی به نامزد نمایندگی، اغلب متناسب با ویژگی‌های فردی است، اما در کلان شهرها و به ویژه تهران، انتخاب‌ها عموما متناسب با فضای حاکم بر سیاست و اقتصاد کشور و رویکردی جریانی است. در چنین شرایطی واضح است که تشکل‌ها و افراد شاخص جبهه انقلاب هم دور هم جمع شوند و برای انتخابات مجلس پیش رو برنامه داشته باشند».

پیرهادی ادامه می‌دهد: «البته این اتفاق، در دوره‌های پیشین هم وجود داشت و جمنا، جبهه متحد اصولگرایان و ساز و کارهایی همچون ۶+۵ و ۸+۷ نمونه‌هایی از ائتلاف در دوره‌های پیش‌اند، اما همه می‌دانیم که این ساز و کارها اشکالاتی داشتند. فارغ از این که بخواهیم به نقد جزیی ساز و کارهای پیشین ائتلاف بپردازیم، مشکل عمده این مکانیسم‌ها، دیده نشدن تمام اضلاع موثر جریان انقلاب، محدود کردن انقلابیون به احزاب اصولگرا، سهم دادن بیش از حد به برخی چهره‌ها، کمرنگ بودن نقش مردم در تعیین لیست و توجه کم به بانوان و جوانان بود. اما در دوره فعلی، متناسب با شرایط حساس کشور، تشکیلاتی پایه ریزی شده و مهم‌تر از آن، در پی پیاده سازی نوعی مردم سالاری درون جریانی برای نیروهای انقلاب است که حقیقتا، سابقه نداشته است».

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

اگرچه شورای ائتلاف تا امروز توفیقاتی در اتفاق نظر تشکل‌های مختلف جریان‌ انقلاب داشته اما به نظر می‌رسد که طیف‌های مختلف عضو این شورا هنوز آنطور که باید و شاید به یک نظر مشترک درباره بستن لیست واحد نرسیده باشند. چه آنکه محمدجواد ابطحی نماینده فعلی خمین‌‌شهر که از تهران برای انتخابات آتی مجلس کاندیدا شده در گفت‌وگویی از لزوم همکاری بیشتر دیگر گروه‌های عضو شورای ائتلاف از جمله طیف حامیان قالیباف سخن گفته بود.

البته محسن پیرهادی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با تسنیم درباره وجود برخی اختلاف نظرات در شورای ائتلاف تاکید کرده که «مکانیزمی که برای همراهی و انسجام نیروهای انقلاب طراحی شده مسیر خوبی را طی می‌کند و انتظار می‌رود که نیروهای انقلاب با یک لیست واحد در انتخابات حاضر شوند».

**اصلاح‌طلبان در پی جایگزین برای «سرا»

در اردوگاه اصلاح‌طلبان اما شرایط کمی تفاوت دارد. اصلاح‌طلبان که علی‌رغم انتقادات فراوان به عملکرد شورای سیاست‌گذاری بار دیگر این شورا را در راس تصمیم‌ گیری‌های انتخاباتی خود قرار داده‌اند، هم اکنون در دوراهی اجرا یا عدم اجرای طرح انتخاباتی خود با عنوان طرح سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان قرار دارند. طرحی که از ابتدای ارائه در صحن شورای سیاست‌‌گذاری مخالفان سفت و سختی از جمله حزب کارگزاران و اعتماد را داشت.

در هر حال جزئیات این طرح با در نظر گرفتن برخی ملاحظات منتقدان آن به تصویب اکثریت اعضا رسید. اما با این حال برخی چهره‌های اصلاح‌طلب معتقدند که این طرح حداقل در انتخابات آتی مجلس قابلیت اجرایی ندارد. تا جایی که حسین مرعشی در تفسیر طرح سرا گفته است که این طرح مانند گوری است که جنازه‌ای در آن وجود ندارد.

از سوی دیگر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که ریاست دوره‌ای آن را یکی از مخالفان اصلی شورای سیاست‌گذاری یعنی مصطفی کواکبیان بر عهده دارد، درتلاش است تا با توجه به مخالفت‌ها با طرح سرا، طرحی جایگزین برای انتخابات آتی مجلس ارائه کند. طرحی که هنوز جزئیات آن از سوی هیچ یک از اعضای شورای هماهنگی رسانه‌ای نشده ولی در هر صورت نشان از عزم جدی مخالفان سرا برای کنار گذاشتن آن لااقل در انتخابات اسفند ماه می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / روحانی: مجلس هم برای شما باشد؛ نوش جانتان

ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس‌جمهور دوشنبه (۷ بهمن) در جمع استانداران و فرمانداران سراسر کشور سخنرانی کرد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود، خطاب به برخی جریانات حاکم بر برخی دستگاه‌ها، گفت: «شما که در جلسات خصوصی و اتاق‌های فکر خود می‌گویید مجلس بعدی صد درصد برای ماست. اگر مجلس بعدی برای شماست، دیگر چرا اینقدر غصه می‌خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد. نوش جانتان. ما مشکلی با این داستان نداریم.»

فیلم/ سرنوشت برجام با کلینتون به کجا می‌رسید؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ترامپ در رویای مذاکره / مصاحبه ظریف با اشپیگل چطور دست ترامپ را رو کرد؟

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مصاحبه دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با نشریه آلمانی اشپیگل، سروصدای بسیاری به راه انداخته است. اما مگر او در این مصاحبه چه گفت؟ ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان گفتگوی تهران و واشنگتن پس از ترور سردار سلیمانی گفته، اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد، ممکن است مذاکره‌ای انجام شود. این حرف ظریف که کنایه‌ای به بدعهدی آمریکاست، با بدفهمی رئیس‌جمهور ایالات متحده همراه شده و او این جمله را طوری جلوه داده که گویی ایران درخواست مذاکره دارد. ترامپ در واکنش این درخواست من درآوردی، جواب داده: «نه، مرسی!» ظریف این بدفهمی ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشته و در توییتی، از او خواسته به جای توجه به تیترهای فکس‌نیوز، متن انگلیسی مصاحبه را بخواند.

روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است

ایرناایرنا1 روز قبل
رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات دانست و گفت: باید پاسدار اسلام، نظام، جمهوریت، نظر و خواست عامه مردم باشیم. اخبار مرتبط روحانی: بزرگترین خطر دموکراسی تبدیل‌شدن انتخابات به تشریفات است تهران- ایرنا- رییس جمهوری بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی را تبدیل انتخابات به تشریفات…
الفالف1 روز قبل
۳- آمریکا دبه کرد و نه تنها میز برجام را ترک کرد و به تعهدات خود عمل نکرد بلکه مانع انجام تعهدات دیگر طرف‌های برجامی شد. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بر دارد و به میز مذاکره بر گردد. آن‌ها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. پرسش خبرنگار از «مذاکره جدید» است نه «برجام»، آن هم مذاکره با آمریکا نه مذاکره‌ای با همه طرف‌های قبلی برجامی. ۱۰- برخی منتقدان کم انصاف ظریف هم البته همچون همیشه بهانه‌ای پیدا کرده‌اند که به شخص او بتازند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده انتظامی اهواز گفت: کلیپ منتشر شده در فضای مجازی که قتل یک شهروند را در حادثه تیراندازی به یک خودرو سواری در اهواز نشان می‌دهد، متعلق به هفته گذشته بوده و پیگیری برای دستگیری عاملان این حادثه ادامه دارد. سرهنگ محسن دالوند شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تیراندازی منجر به قتل بیان کرد: فیلم منتشر شده در این ارتباط مربوط به ۳۰ دی امسال است که در یکی از مناطق شهرستان اهواز، درپی اختلاف قبلی رخ داده است. فرمانده انتظامی اهواز ادامه داد: قاتل شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی و همچنین کشف سلاح به کار رفته در قتل ادامه دارد. به تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی بر اثر شلیک چندین گلوله به خودروی سواری پرایدش در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط افراد ناشناس بود به قتل رسیده بود. برچسب‌هانزاع خیابانی ایذه انتظامی اهواز

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

درخواست مهناز افشار از قوه قضائیه +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

عجیب‌ترین عکس از یک تصادف وحشتناک / ۲ نفر له شدند

رکنا2 روز قبل

عکس | همسر و دختر ناصر حجازی کنار مجسمه او

همشهری1 روز قبل

نگاهی سخت‌گیرانه به تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران حاکم است/ بسکتبال با ویلچر ایران شانس زیادی برای کسب مدال در پارالمپیک توکیو دارد/ اعزام نشدن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک باعث مهاجرت ورزشکاران می‌شود/ کمیته ملی پارالمپیک اگر مشکل مالی دارد باید به دنبال اسپانسر برود/ ورزشکاران معلول می‌توانند برای دیگران الگو باشند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

تعیین حداقل حقوق برای دانشجو معلمان / بازنشستگان اول فروردین امسال از مزایای رتبه‌بندی بهره مند می‌شوند

خانه ملت23 ساعت قبل

شناسنامه شهید حاج قاسم سلیمانی در قم رونمایی شد

ایرنا1 روز قبل

کشور را وارد آزمون و خطای بی‌نتیجه مذاکره نکنید

تسنیم1 روز قبل

شاگردان مجیدی در راه تهران/ زمان پرواز استقلال به قطر مشخص شد

فوتبالی2 روز قبل

تصاویری از سنگ پرانی در دیدار پرسپولیس و تراکتور و شکستن سر یک تماشاگر+ تصاویر

جام نیوز2 روز قبل

فیلم | جدیدترین گزارش‌ها از ویروس مرموز؛ افزایش قربانیان و آغاز درمان با داروی ایدز

همشهری2 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

ناوگان امدادخودروی جاده‌ای در آستانه سفرهای نوروزی افزایش می‌یابد

مهر2 ساعت قبل

حال عمومی استاد شجریان خوب است

ایرنا2 ساعت قبل

آغاز رسیدگی به اتهامات نتانیاهو در دادگاه پیش از اعلام معامله قرن

مهر2 ساعت قبل

افتتاح ۱۳۰۳ میلیارد تومان طرح عمرانی در شهرستان رشت

ایسنا2 ساعت قبل

راکتور نخست نیروگاه هسته‌ای امارات آماده راه اندازی است

مهر2 ساعت قبل

نقشه بازدهی و ارزش معاملات صنایع بورسی در انتهای داد و ستد‌های روز جاری/ شاخص بر فراز قله ۴۲۷هزار واحد

اقتصاد آنلاین2 ساعت قبل

اخبار مجلس/پایان کار بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق

فردا نیوز2 ساعت قبل