شیشه و هروئین، با هم؛ چرا معتادان به مصرف ترکیبی روی آورده‌اند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
شیشه و هروئین، با هم؛ چرا معتادان به مصرف ترکیبی روی آورده‌اند؟

شیشه و هروئین، با هم؛ چرا معتادان به مصرف ترکیبی روی آورده‌اند؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
خاصیت مخدرها و محرک‌ها به طور خلاصه این است که ترشح هورمون‌های لذت‌آفرین را افزایش می‌دهند. اگرچه اعتیادآور بودن این مواد باعث می‌شود پس از مدتی اصل لذت‌آفرینی آن به حاشیه رود و مواردی چون نیاز جسمی و روحی باعث مصرف مواد شود، اما همچنان کاتالیزور اصلی همان جست‌وجوی لذت است. جست‌وجوگران لذت وقتی آن حس و حالی را که در ابتدای شروع مصرف حس می‌کردند، گم می‌کنند به این در و آن در می‌زنند تا لذت گم‌شده را پیدا کنند؛ امتحان مواد مخدر جدید یا ترکیب مواد روشی است که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، گردش مالی مواد مخدر در جهان ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد دلار در سال است؛ بیش از ۱۰ برابر بودجه سالانه ایران. وقتی پای چنین پول هنگفتی وسط باشد ذی‌نفعان به هر دری می‌زنند تا تجارت‌شان را حفظ کنند و پول بیشتری به دست آورند. از این دید که به بازار مواد مخدر نگاه کنیم متوجه می‌شویم که چرا تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان مخدرهای مختلف بهترین کارشناسان، دانشمندان و نخبگان را در خدمت می‌گیرند و هر روز با روشی جدید اقدام به بازارسازی می‌کنند. یکی از روش‌های پر کاربرد و موفق در این زمینه تنوع‌بخشی به محصولات و تاثیر گذاشتن بر الگوی مصرف مواد مخدر است.

خاصیت مخدرها و محرک‌ها به طور خلاصه این است که ترشح هورمون‌های لذت‌آفرین را افزایش می‌دهند. اگرچه اعتیادآور بودن این مواد باعث می‌شود پس از مدتی اصل لذت‌آفرینی آن به حاشیه رود و مواردی چون نیاز جسمی و روحی باعث مصرف مواد شود، اما همچنان کاتالیزور اصلی همان جست‌وجوی لذت است. جست‌وجوگران لذت وقتی آن حس و حالی را که در ابتدای شروع مصرف حس می‌کردند، گم می‌کنند به این در و آن در می‌زنند تا لذت گم‌شده را پیدا کنند؛ امتحان مواد مخدر جدید یا ترکیب مواد روشی است که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیشه و هروئین؛ هر دو با هم

«آنچه از گزارش‌های رسیده از مراکز درمانی، موسسات و ان‌جی‌اوها به چشم می‌خورد این است که معتادانی که پیش از این تک‌مصرفی بودند به مصرف همزمان دو یا چند ماده به صورت ترکیبی روی آورده‌اند. به‌عنوان مثال ترکیب شیشه و هرویین یا شیشه و داروهای مخدر دیگر از جمله تریاک و متادون. اما فراگیرترین این چندمصرفی، مصرف همزمان شیشه و هرویین است. این موضوع هم پیش از این زمینه‌هایی داشت، اما در حال حاضر تبدیل به الگوی گسترده‌ای شده است.»

این اظهارات را آبان سال ۹۳ فرید براتی‌سده، مدیر کل وقت درمان اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد. بعد از پنج سال به نظر می‌رسد نگرانی‌ها در این زمینه افزایش یافته است، چنانکه مراجعه به سایت‌های کمپ‌های ترک اعتیاد ثابت می‌کند درمان معتادان چند مصرفی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و این کمپ‌ها در تبلیغات خود اعلام می‌کنند پروتکل ویژه برای ترک دادن این معتادان دارند.

شیشه و هروئین، با هم؛ چرا معتادان به مصرف ترکیبی روی آورده‌اند؟ - 6

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این باره با بیان اینکه اطلاعات ما نشان می‌دهد همچنان الگوی غالب مصرف مواد مخدر، مصرف یک نوع ماده مخدر یا یک ترکیب مواد است، به خبرآنلاین می‌گوید: «اما به دلایلی گرایش‌هایی به مصرف ترکیبی مواد نیز به وجود آمده که می‌تواند هشداردهنده باشد.»

او ادامه می‌دهد: «کارشناسان عمدتا به این دلیل نگران بحث چند مصرفی و مصرف ترکیبی هستند که عوارض این نوع مصرف بیشتر از مصرف یک ماده مخدر است و این نوع مصرف در فرآیند ترک نیز مشکلاتی ایجاد کرده و به عبارت روشن‌تر ترک دادن چنین معتادانی سخت‌تر است.»

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

این مددکار اجتماعی با بیان اینکه دلایل مختلفی می‌توان برای گرایش به چند مصرفی یا مصرف ترکیبی برشمرد، بیان می‌کند: «واقعیت این است که در حوزه مواد مخدر با انواع و اقسام مخدرها و روان‌گردان‌ها مواجه هستیم. این تنوع می‌تواند یکی از دلایل گرایش به چند مصرفی باشد. از طرف دیگر، برخی این دلیل را ذکر می‌کنند که مصرف ترکیبی لذت بیشتری دارد که این موضوع را باید درمانگران اعتیاد بررسی کنند. دلیل دیگر برای چند مصرفی می‌تواند عدم دسترسی به آن نوع ماده مخدر یا محرکی باشد که فرد همواره آن را مصرف می‌کند. وقتی او به چنین موادی دسترسی نداشته باشد ممکن است مصرف مواد دیگر را تجربه کند.»

چندمصرفی چه خطراتی دارد؟

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد تریاک همچنان پر طرفدارترین ماده مخدر در ایران است و بعد از آن گل، هروئین و کراک و شیشه قرار دارند. با وجود هشدارهایی که در مورد مصرف ترکیبی مواد و همچنین چند مصرفی داده می‌شود هنوز مشخص نیست چند درصد معتادان از چنین الگویی تبعیت می‌کنند. آنچه مشخص است این است که عوارض چنین مصرفی بالاست و حتی می‌توان افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر را به این الگوی جدید ربط داد.

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده است سال ۹۷ مرگ و میر ناشی از سوءمصرف مواد مخدر نسبت به سال ۹۶، ۲۰ درصد بیشتر شده است. هر چند یکی از دلایل اصلی مرگ و میر معتادان افزایش بیش از حد مواد مخدر است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف ترکیبی نیز خطر اوردوز را افزایش می‌دهد. مصرف ترکیبی مواد مخدری مانند هروئین و شیشه با الکل، غش کردن، فلج اعضای تنفسی، از کار افتادن سیستم‌های هشدار دهنده بدن و … را به همراه دارد. همچنین ترکیب مواد مخدر با محرک‌ها می‌تواند اثرگذاری آنها را به قدری بالا ببرد که فرد دچار اوردوز شود. برخی از معتادان، به ویژه معتادان تحصیل‌کرده و دارای تمکن بیشتر، عنوان می‌کنند خواص مواد مخدر را به خوبی می‌شناسند و به قول معروف می‌دانند چه ماده‌ای با چه ماده‌ای بد است و کدام مواد را می‌توان با هم ترکیب کرد.

زمانی که ما بدانیم هر روز یک ماده مخدر جدید به بازار می‌آید، آنقدر که حتی نمی‌توان تعداد واقعی مواد مخدر صنعتی موجود در بازار را شمارش کرد، چنین ادعایی پوچ و بیشتر توجیه‌کننده تبعیت از الگوی خطرناکی است که می‌تواند به قیمت جان افراد تمام شود. در این میان اعتماد به تولید و توزیع‌کنندگان مواد مخدر و محرک که گاه نقش مشاور را برای معتادان ایفا می‌کنند و برای آنها نسخه می‌پیچند، مضحک‌ترین اشتباهی است که بعضی از افراد مرتکب می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
نتیجه آزمایش مشکوک ابتلا به ویروس کرونا رئیس و چند عضو شورای شهر تهران مشخص شد. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در کانال تلگرامی خود نوشت: پیرو برگزاری جلسه‌ای با شهردار منطقه ١٣ تهران که مشکوک به ابتلا به ویروس کروناست، تست این اپیدمی انجام شد. لازم بذکر است انجام این تست به‌دلیل رعایت دستورالعمل‌های ایمنی بوده و رییس و سایر اعضای حاضر در جلسه مذکور هیچگونه علائم بیماری ندارند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، نوع جدیدی از ماسک در شانگ‌های با استفاده از فناوری نانو توسعه یافته تولید شده است. این ماسک در هوا نفوذ پذیر و در برابر آب مقاوم است. دولت چین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان را ۷۶ هزار و ۲۸۸نفر اعلام کرد.
تابناکتابناک1 روز قبل
رد شدن لودر از روی مرد جوان در محوطه معدن سنگ آهن سنگان موجب مرگ او شد. به گزارش ایسنا، مجتبی عطایی برادر فرد فوت شده گفت: برادرم علی اپراتور بود وی هنگام تعمیرات، توسط یک دستگاه لودر در معدن سنگ آهن سنگان خواف زیر گرفته شد و جان خود را از دست داد. هنوز برایمان مشخص نیست که قصور حادثه ازسوی چه کسی بوده است. یونس بهره‌مند مدیر روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان خواف نیز گفت: فرد حادثه دیده پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخته بود و پیکر وی تحویل خانواده‌اش شد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
۱۶۸ هزار ماسک سه لایه در ۳۲ داروخانه شبانه‌روزی استان قم توزیع شد. ۱۶۸ هزار ماسک سه لایه در ۳۲ داروخانه شبانه‌روزی استان قم توزیع شد. بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، مراکز داروخانه‌ای موظف هستند با قیمت ۵۰۰ تومان ماسک‌ها را در اختیار همشهریان قرار دهند. گزارش حاکی است: شهروندان در صورت مشاهده تخلف هر یک از واحدهای داروخانه‌ای موارد را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند. دانشگاه علوم پزشکی استان قم همچنین از توزیع محموله بزرگ و جدید ماسک طی روزهای آینده در سطح استان خبر داده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ساعت قبل
ساعت ۲۴- معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای اعلام کرد: سامانه بارشی امشب از جنوب غربی کشور وارد و طی روزهای آینده از شمال شرقی ایران خارج می‌شود و استان‌ها و راه‌های مواصلاتی بسیاری را درگیر می‌کند. بنابراین مردم ضمن رعایت همه ملزومات سفرهای زمستانی قبل از سفر با سامانه ۱۴۱ سازمان راهداری تماس بگیرند. حیدرمطاعی درباره آخرین وضعیت جاده‌های کشور طی روزهای آینده، اظهار کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی از ساعات پایانی عصر امروز سامانه بارشی از جنوب غربی وارد کشور شده و در ابتدا چهارمحال بختیاری، غرب اصفهان و استان فارس را درگیر برف می‌کند که بیشترین بارش در چهارمحال بختیاری برآورد شده است. معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای تاکید کرد: به همه رانندگان توصیه می‌کنیم بدون زنجیر چرخ و دیگر وسایل و ملزومات لازم برای مسافرت‌های زمستانی سفر خودرا شروع نکنند و از سوی دیگر نیز حتما با سامانه گویای ۱۴۱ سازمان راهداری قبل از انجام سفر تماس بگیرند. مطاعی اعلام کرد: برنامه و هدف ما این است که دراین ایام هیچ جاده و محور مواصلاتی بسته نشود و به همین سبب محدودیت ترافیکی در محورهای اصلی و فرعی اعمال نخواهیم کرد.

نظرها

اخبار بیشتر