گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ صعود و سقوط دلاروسکه در چند ساعت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ صعود و سقوط دلاروسکه در چند ساعت

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ صعود و سقوط دلاروسکه در چند ساعت

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران با صعود قیمت ها در معاملات اولیه مواجه شد اما بعدازظهر بازار روی مدار نزولی شیبدار حرکت کرد و نرخ‌ها از روز گذشته پایین‌تر آمدند. امروز دلار در بازار آزاد تا ۱۴۲۰۰ تومان افزایش یافت و بعدازظهر با سقوط ۶۰۰ تومانی تا محدوده ۱۳۵۰۰ تومانی کاهش یافت. از سوی دیگر در بازار طلا، سکه طرح جدید تا رقم ۴ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان افزایش یافت اما تا عصر به رقم ۴ میلیون و ۶۳۵ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد. همچنین مثقال طلای آبشده که به بالای مرز ۲.۱ میلیون تومانی صعود کرده بود در معاملات عصر امروز با مبلغ ۲ میلیون و ۳۵ هزار تومان به کار خود پایان داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در چهارمین روز هفته، اولین کاهش قیمت دلار پس از ۵ افزایش متوالی اتفاق افتاد. این در حالی بود که بازار ارز از همان ابتدای روز با قدرت در مسیر افزایشی قرار گرفته بود وحتی کانال ۱۴ هزار تومانی را نیز به راحتی شکست و به سمت نقطه ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومانی جهش کرد. به گفته فعالان، زمانی که قیمت دلار به این نقطه نزدیک شد، به یکباره فروش‌ها به سرعت افزایش پیدا کرد و قیمت با شدت زیادی کاهشی شد. در واقع در حالی که تا نزدیکی ساعت ۳ بعدازظهر قیمت دلار در کانال ۱۴ هزار تومانی حضور داشت، فشار یک ساعته فروش‌ها، قیمت را نه تنها از این کانال پایین‌تر برد، بلکه حدود ساعت ۴ بعدازظهر، این ارز در بازار آزاد با قیمت ۱۳ هزار و ۶۸۰ تومان معامله می‌شد که ۲۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز دوشنبه بود. برخی فعالان عنوان کردند که حتی افت قیمت پس از این ساعت نیز ادامه پیدا کرده است. آنچه مسلم است امروز یکی از شدیدترین روزهای نوسانی در بازار ارز سال ۹۸ بود و باید دید پس این جا به جای‌های سریع، آرامشی به بازار ارز بازخواهد گشت یا این روند در روزهای آتی نیز ادامه پیدا خواهد کرد. روندی که چه کاهشی و چه افزایشی شد، تصمیم گیری برای فعالان اقتصادی را دشوارتر خواهد کرد.

به گفته فعالان، اولین عاملی که در ابتدای روز سه شنبه، قیمت دلار را تحت تاثیر قرار داد، افزایش یکباره نرخ حواله درهم بود که در مقطعی حتی به سوی مرز ۳ هزار و ۹۰۰ تومانی نیز صعود کرد. با این قیمت حواله درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست حتی به بالای محدوده ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان برسد. با این حال، افزایشی‌ها با یک مساله مهم برای رشد بیشتر مواجه بودند و آن افزایش حجم اسکناس نقدی در بازار بود که تا حدی اجازه نمی‌داد دلار خود را با قیمت درهم هماهنگ کند.

برخی فعالان باور داشتند، این افزایش عرضه ارز ناشی از افزایش شدید روزهای اخیر بود؛ در واقع از نظر آن‌ها بازار پس از این افزایش‌ها که چندان نیز از سوی عوامل بنیادی حمایت نمی‌شد، نیاز به یک اصلاح قیمت داشت و نقطه مقاومتی ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان، به عنوان مکانی برای تخلیه بار ارزی سفته بازان در نظر گرفته شد. در این میان، گروهی باور دارند، بازارساز امروز به نوسان گیران و سفته بازان ارزی پاتک زد.

به باور آن‌ها، صرافی‌های بانکی در ابتدای روز قیمت دلار را افزایش دادند و آن را روی سطح ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی قرار دادند. در ادامه با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، صرافی‌های بانکی نیز عقب نشینی نکردند و قیمت دلار خود را تا مرز ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومانی بالا بردند. این موضوع چنین تصوری را در میان برخی نوسان گیران ایجاد کرد که بازارساز حساسیت زیادی به افزایش قیمت‌ها ندارد و تحت تاثیر آن خریدهای خود را بیشتر کردند. این در حالی بود که صرافی‌های بانکی می‌توانستند با افزایش قیمت خود و نزدیک کردن آن به نرخ بازار، از ورود تقاضای کاذب به بازار جلوگیری کنند. از نظر برخی معامله گران، بازارساز در حالی که قیمت را بر تابلوی صرافی‌ها بالا برده بود، به یکباره عرضه خود را افزایش داد و قیمت را با چنان سرعتی کاهشی کرد که نوسان گیران نتوانند در قیمت‌های بالا اقدام به فروش کنند. این موضوع در صورتی که صحت داشته باشد، توان سفته بازان و نوسان گیران برای مداخله در بازار ارز طی روزهای آتی را کاهش خواهد داد، چرا که سرمایه ریالی آن کمی کاهش پیدا کرده است و دلار بالا خرید نیز بر روی دست آن‌ها باقی مانده است.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

در این میان؛ عده‌ای نیز باور داشتند محدویت جدید بانک مرکزی در مورد تراکنش‌های بانکی در افت قیمت اثر داشت. امروز بانک مرکزی اعلام کرد که تراکنش‌های کلیه سامانه‌های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه‌های غیر حضوری به ۱۰۰ میلیون تومان محدود می‌شود. سال گذشته نیز محدود شدن تراکنش‌ها و جمع کردن پوزها عنوان شده بود که نقش مهمی در کاهش نوسانات دلار داشت.

در این میان، برخی نیز افزایش و کاهش امروز دلار را هیجانی می‌دانستند و اعتقاد داشتند در این شرایط معامله گران حرفه‌ای از بازار دور می‌شوند تا شرایط مشخص‌تر شود.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه دلار آمریکا در بازار آزاد بین ۱۳۵۵۰ تا ۱۴۲۰۰ تومان جابه‌جا شد و در معاملات پایانی عصر بین ۱۳۵۵۰ تا ۱۳۵۸۰ تومان قیمت خورد.

امروز سه‌شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را ابتدا تا ۳۵۰ تومان افزایش داد و سپس با کاهشی شدن بازار تا ۲۵۰ تومان قیمت‌ها را کاهش داد و نهایتا به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳٫۳۵۰ تومان (۱۵۰) قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳,۶۵۰ تومان (۱۰۰)

قیمت خرید یورو: ۱۴٫۶۵۰ تومان (۱۵۰) قیمت فروش یورو: ۱۴,۹۵۰ تومان (۱۰۰)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر سه‌شنبه سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان و سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده است. سکه گرمی هم با قیمت ۹۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

امروز بهای اونس طلا در بازار جهانی به حدود ۱۴۶۴ دلار رسید. در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده امروز به رقم ۲ میلیون و ۳۵ هزار تومان رسید، که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۷۰ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوانقیمت امروز
بالاترینپایین‌ترین
دلار آمریکا در بازار آزاد14.20013.550
دلار صرافی ملی13.90013.350
یورو صرافی ملی15.20014.650
نرخ حواله درهم امارات3.8203.750
سکه طرح جدید4.780.0004.635.000
سکه طرح قدیم4.600.000
نیم‌سکه2.490.000
ربع سکه1.590.000
سکه گرمی920.000
مثقال طلای آب‌شده2.115.0002.035.000

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز14 ساعت قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر