ساز ناکوک تولید در جهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
ساز ناکوک تولید در جهان

ساز ناکوک تولید در جهان

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : «سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)» تازه‌ترین گزارش تولیدات کارخانه‌ای خود را برای فصل سوم ۲۰۱۹ منتشر کرد. بر اساس یافته‌های این گزارش، رشد بخش تولیدی جهان در فصل سوم ۲۰۱۹ به روند نزولی گذشته خود ادامه داد، امری که چالش‌های جدی را متوجه کاهش کلی فعالیت‌های اقتصادی جهان و همچنین تضعیف اشتغال، تجارت کالایی و استانداردهای زندگی ساخته است.

در واقع رشد بخش تولیدی جهان از سال ۲۰۱۸ با روندی نزولی مواجه بوده است، روندی که در فصل سوم ۲۰۱۹ نیز ادامه یافت. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» بر این اساس پس از نرخ رشد ۲/ ۲ و ۵/ ۱ درصدی در فصل‌های اول و دوم، در فصل سوم نیز نرخ به سطح ۲/ ۱ درصد کاهش یافت. به گزارش «یونیدو» این کاهش که عمدتا ناشی از وضع تعرفه‌ها و تشدید تنش‌های تجاری میان اقتصادهای اصلی جهان شامل آمریکا، چین و اروپا بوده، در تمامی مناطق و گروه‌های کالایی اتفاق افتاده است. به‌علاوه عمده اقتصادهای صنعتی بزرگ جهان شامل آلمان، ژاپن و آمریکا، و اقتصادهای نوظهور همچون هند، مکزیک و ترکیه این کاهش را در بخش تولیدی خود تجربه کردند. به اعتقاد این نهاد، کاهش جهانی در رشد بخش تولیدی، که موتور اصلی رشد اقتصادها به‌شمار می‌رود، تهدیداتی را متوجه اهداف توسعه پایدار می‌سازد.

بخش تولید اقتصادهای صنعتی

از اواخر ۲۰۱۸ رشد بخش تولیدات در عمده اقتصادهای صنعتی به‌طور مداوم در کاهش بوده است. بر اساس تازه‌ترین برآوردهای «یونیدو» که تعدیلات فصلی نیز در آن اعمال شده است، این کاهش را که در فصل سوم ۲۰۱۹ نیز تجربه شد، اقتصادهای صنعتی کاملا احساس کردند. در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۸، در این فصل، بخش تولیدی جهان کاهشی ۷/ ۰ درصدی یافت، کاهشی که در فصل دوم نرخ ۵/ ۰ درصدی را به ثبت رسانده بود. بر این اساس تولیدات کارخانه‌ای فصل سوم آمریکای‌شمالی نسبت به سال گذشته ۵/ ۰ درصد کاهش یافت، روندی که عمدتا به‌خاطر کاهش فعالیت‌های تولیدی در این کشور بوده است. این بخش از اقتصاد آمریکا در فصول اول و دوم به ترتیب نرخ‌های رشد ۶/ ۱ و ۲/ ۰ درصدی را به ثبت رسانده بود.

با این حال اقتصادهای صنعتی شرق آسیا، بیشترین آسیب را از این روند دیدند. در فصل گذشته تولیدات کارخانه‌ای این گروه از کشورها ۸/ ۰ درصد کاهش یافت، کاهشی که البته نسبت به فصل دوم از شدت آن کاسته شد. ژاپن، بزرگ‌ترین اقتصاد تولیدکننده منطقه، بازهم در فصل سوم نرخ رشد منفی را به ثبت رساند، روندی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ ادامه دارد. در این فصل بخش تولیدی سنگاپور نیز با ۲ درصد کاهش مواجه شد. کره‌جنوبی با کاهش ۱/ ۱ درصدی و هنگ‌کنگ با ۱/ ۰ درصد، از دیگر اقتصادهای این منطقه بودند که دچار افت شدند. در مقابل اما مالزی و تایوان توانستند در مقابل روند نزولی بخش تولیدی ایستادگی کنند، اقتصادهایی که به ترتیب رشد ۴/ ۳ و ۹/ ۰ درصدی را به ثبت رساندند.

بخش تولیدی اقتصادهای صنعتی اروپا از دیگر گروه‌هایی بودند که این کاهش را تجربه کردند. بر این اساس تولیدات کارخانه‌ای این اقتصادها در فصل سوم مجدد یک درصد کاهش یافت، نرخی که برای فصل دوم ۹/ ۰ درصد کاهش را به ثبت رساند، در حالی که در فصل اول نرخ رشد ضعیف ۲/ ۰ درصدی در مقایسه با سال قبل تجربه شده بود. در این رابطه اقتصادهای اروپایی که عمدتا صادرات‌محور هستند، به‌شدت تحت‌تاثیر نااطمینانی‌های برگزیت و سایر چالش‌های مربوط به محدودیت تجاری قرار دارند، عواملی که به‌شدت بر کسب‌وکارها، سرمایه‌گذاری و تولیدات این اقتصادها اثر گذاشته‌اند. به‌علاوه آمارهای جزئی‌تر از اقتصادهای صنعتی اروپا حکایت از آن دارد که بخش تولیدی ناحیه یورو نیز در فصل سوم نرخ رشدی پایین‌تر را نسبت به سال گذشته تجربه کرد. در واقع در این فصل بخش تولیدی عمده اقتصادهای بزرگ ناحیه یورو دچار کاهش شد. در این گروه از کشورها، ‌ آلمان با کاهش ۴/ ۴ درصدی بیشترین افت را تجربه کرد. تولیدات کارخانه‌ای در ایتالیا نیز ۲ درصد و در فرانسه ۴/ ۰ درصد کاهش یافت، کاهشی که عمدتا در بخش‌ تولید وسایل‌نقلیه رخ داد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

چین، از دیگر کشورهای مورد بررسی در این گزارش است. در فصل سوم ۲۰۱۹، تولیدات کارخانه‌ای این کشور در مقایسه با سال گذشته رشد ۱/ ۵ درصدی را به ثبت رساند، نرخی که البته پایین‌ترین رشد بخش تولیدی این کشور از سال ۲۰۰۶ بوده است. این در حالی است که در فصل دوم نیز این نرخ رشد به سطح ۶/ ۵ درصد کاهش یافته بود، نرخی که در فصل اول روی ۵/ ۶ درصد ایستاد. به گزارش «یونیدو» این وضعیت عمدتا به‌خاطر تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین بوده، تنش‌هایی که به‌شدت صادرات دومین اقتصاد بزرگ دنیا را تحت‌تاثیر قرار داده است. البته صادرات چین با چالش‌هایی نیز از جانب ضعف تقاضای داخلی مواجه است. بر این اساس با تمرکز بر هر یک از صنایع، عمده صنایع این کشور نرخ رشد مثبت را در این فصل به ثبت رسانده‌اند، در حالی که تنها تعداد معدودی دچار کاهش شدند. بر این اساس بخش فلزات پایه با رشد ۶/ ۹ درصد، قطعات الکترونیک کامپیوتر با ۴/ ۸ درصد و محصولات دارویی با ۶/ ۷ درصد از جمله بخش‌هایی بودند که عملکردی قدرتمند در فصل سوم سال‌جاری داشتند. در طرف مقابل، رشد بخش ماشین‌آلات این کشور به عنوان بخش تولیدی پیشگام، روی نرخ ۳/ ۳ درصد تثبیت شد. به‌علاوه پوشاک با نرخ ۵/ ۰ درصد، تولیدات چوبی با ۴/ ۰ درصد و وسایل‌نقلیه موتوری با ۴/ ۰ درصد از جمله بخش‌هایی بودند که در این فصل نرخ رشد منفی را تجربه کردند. در نهایت پس از کاهش شدید در فصل آخر ۲۰۱۸، بخش تولید اقتصادهای درحال‌توسعه و نوظهور در فصول اول و دوم ۲۰۱۹ به ثبات رسید و نرخ رشد ۹/ ۰ درصدی را تجربه کرد، نرخی که در فصل آخر سال گذشته ۶/ ۰ درصد کاهش یافته بود. در این رابطه نسبت به فصول گذشته، در فصل سوم سال‌جاری این نرخ رشد با کاهشی ناچیز به سطح ۲/ ۰ درصد رسیده است.

به تفکیک گروه‌های کالایی

در فصل سوم ۲۰۱۹ گروه‌های صنعتی تکنولوژی‌محور، طیف متنوعی از نرخ‌های رشد را به ثبت رساندند، نرخ‌هایی که البته از آغاز سال گذشته روندی نزولی را تجربه می‌کنند. بر این اساس، صنایع با تکنولوژی بالا و تکنولوژی متوسط، در این فصل رشد ۳/ ۱ درصدی داشتند. بنابراین نرخ رشد ۵/ ۵ درصدی که در فصل نخست ۲۰۱۸ به ثبت رسید همچنان بالاترین رکورد خود را حفظ کرده است. به عقیده «یونیدو» یکی از عوامل اصلی این روند کاهشی را می‌توان به تنش‌های تجاری میان اقتصادهای اصلی دنیا نسبت داد، که به‌شدت بر تصمیم مصرف‌کنندگان و سطح تقاضا اثر گذاشته‌اند. متعاقبا تولیدات بخش ماشین‌آلات و وسایل‌نقلیه نیز فصل گذشته را با نرخ رشد منفی به پایان رساندند. با این حال برخی از بخش‌های تولیدی شامل تولیدات هنوز نیز نرخ رشدی قدرتمند را تجربه می‌کنند. بنابراین در هر دو گروه اقتصادهای درحال‌توسعه و پیشرفته بهترین گزینه برای رونق فعالیت‌های نوآورانه به منظور تقویت آینده بخش تولیدی، سرمایه‌گذاری در تکنولوژی‌های پایدار جدید باقی مانده است.

ساز ناکوک تولید در جهان - 10

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز8 ساعت قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر