گفتگو| تصمیمات ضد کشاورزی دولت و دلیل استعفای حجتی/ واردات چای با ارز آزاد قیمت را کاهش می‌‎دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
گفتگو| تصمیمات ضد کشاورزی دولت و دلیل استعفای حجتی/ واردات چای با ارز آزاد قیمت را کاهش می‌‎دهد

گفتگو| تصمیمات ضد کشاورزی دولت و دلیل استعفای حجتی/ واردات چای با ارز آزاد قیمت را کاهش می‌‎دهد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس کمیسیون تخصصی چای اتحادیه بنکداران مواد غذایی با انتقاد از تصمیمات و بخشنامه های خلق الساعه در دولت علیه صنایع غذایی و کشاورزی که منجر به استعفای حجتی هم شد، گفت: پیشنهاد می کنیم ارز واردات چای از نیمایی به آزاد تبدیل شود تا قیمت هم کاهش یابد.

- اخبار اقتصادی -

احمدرضا بخشی رئیس کمیسیون تخصصی چای اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: تامین امنیت غذایی کشور از اراکان امنیت ملی است و باید توجه بیشتری به این بخش داشت؛ با توجه شرایط خاص کشور و تحریم هایی که علیه کشورمان اعمال می‌شود باید برنامه ریزی‌های متناسبی نیز با این شرایط داشته باشیم اما در سال‌های اخیر این اتفاق به بخوبی روی نداده است.

وی افزود: اعمال بخشنامه‌های یک شبه درباره چای و صنعت غذا باعث شده که هر روز شاهد یک تصمیم جدید باشیم و سدی پیش روی تولید، توزیع و تامین است؛ تداوم همین شرایط بود که در نهایت منجر به استعفای وزیر جهاد کشاورزی نیز شد.

رئیس کمیسیون تخصصی چای اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: برنامه هایی که حجتی در وزارت جهاد کشاورزی اعمال می‌کرد متناسب با شرایط خاص کشور و تحریم نبود، امیدواریم که وزیر بعدی تعاملات خوبی با بخش خصوصی داشته باشد تا بتواند دید بهتری به تولید و برنامه ریزی‌های آتی داشته باشد.

وی تصریح کرد: ممکن است تحریم هایی سنگین‌تری در انتظار کشورمان باشد، بنابراین باید متناسب با این شرایط برنامه ریزی کرد و راه حل هایی برای روابط تجاری و روشهایی تولیدی به کار بست.

وی با بیان اینکه در این شرایط تولید کنندگان و تجار نمی‌توانند برای چند روز آینده خود برنامه ریزی کنند افزود: برای حمایت از تولید لازم است که حداقل به مدت پنج سال برنامه‌های ثابت اجرایی داشته باشیم تا فعالان بخش خصوصی بتوانند تصمیم گیری کرده و از بخشنامه‌های یک شبه نجات یابند.

ارز اختصاصی واردات چای سه مرتبه تغییر کرد

بخشی با بیان اینکه چای مانند برنج، نان و تخم مرغ یکی از وعده‌های اصلی مواد غذایی افراد است اظهار داشت: افزایش قیمت چای در جامعه آثار روانی از خود به جای می‌گذارد و در سبد غذایی مردم تاثیر گذار است، بنابراین باید برنامه ریزی دقیق‌تری برای تولید و تامین آن داشت.

وی افزود: در فاصله کوتاهی ارز اختصاصی به واردات این محصول به دولتی، ما به التفاوتی و نیمایی تغییر کرد.

رئیس کمیسیون تخصصی چای اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: با وجود اینکه چای ماده غذایی به حساب می‌آید و جزء تحریم‌ها نیست اما برای انتقال پول باید ۱۲ تا ۲۰ درصد هزینه اضافی پرداخت کرد که این موارد باعث افزایش قیمت تمام شده چای در بازار ایران شده است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی افزود: از طرفی هزینه‌های بسته بندی و نیروی انسانی برای تولید افزایش یافته است که این موارد نیز منجر به افزایش هزینه تمام شده تولید است.

تعیین قیمت مصوب چای بر اساس روز واردات

وی در پاسخ به اینکه قیمت مصوب چای چه مبلغی است اظهار داشت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان موظف به تعیین قیمت برای چای است و قیمتی نیز برای این محصول مشخص کرد و روی سایت قرار داد اما بعد از مدتی این نرخ از روی سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات برداشته شد و هنوز قیمت جدیدی جایگزین نشده است.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران گفت: قیمت چای توسط کمیسیون تخصصی فدارسیون صنایع غذایی تعیین و با نظر دادستانی اقدام به دادن نرخ رسمی کرده و اکنون به سازمان حمایت رفته است تا در مورد آن بحث و بررسی صورت گیرد.

وی اظهار داشت: بر این اساس نرخ چای بر اساس روز واردات و هزینه‌های تولید تعیین می‌شود، بر این اساس انواع چای‌ها نرخ یکسانی نخواهد داشت.

بخشی گفت: در حال حاضر هر کیلوگرم چای خارجی از ۲۷ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بخشی تصریح کرد: در صورتی که ارز نیمایی چای برداشته و با ارز آزاد به کشور وارد شود، قیمت این محصول حتی کاهش می‌یابد زیرا ریزش ارزش ارز اختصاصی توسط دولت برای واردات را نداریم.

وی برای توضیح بیشر گفت: در سال‌های گذشته چایی که از دیگر کشورهای از جمله هندوستان به کشور وارد می‌شد، پول آن شش ماه تا یک سال بعد به تاجران هندی پرداخت می‌شد؛ در واقع با پول هندی‌ها در ایران تولید و اشتغال زایی صورت می‌گرفت اما در حال حاضر دولت ایران وارد کنندگان را مکلف کرده است قبل از واردات پول بپردازند و واردات بدون انتقال ارز امکان پذیر نیست.

بخشی تاکید کرد: از طرفی پرداخت پول قبل از واردات کالا به دیگر کشور ممکن است باعث شود که تجار دیگر کشورها کالاهای با کیفیتی به ایران ارسال نکنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب23 ساعت قبل
بانک تجارت امکان صدور حواله اینترنتی تا سقف پانزده میلیون تومان را از طریق سامانه بانکداری اینترنتی خود فراهم کرده است. به گزارش انتخاب به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، سرویس حواله اینترنتی با هدف بهره مندی کاربران اینترنت بانک و پرداخت وجه مورد نیاز متقاضیان بالای ۱۸ سال فاقد شماره حساب یا کارت در بانک تجارت و یا سایربانک‌ها، روزانه تا سقف مبلغ یکصد و پنجاه میلیون ریال راه اندازی شد. کاربران اینترنت بانک تجارت می‌توانند از طریق این حواله وجه مورد نظر خود را با ثبت مشخصات فردی گیرنده حواله در سامانه بانکداری اینترنتی واریز کنند. همزمان با صدور حواله، پیامکی حاوی مشخصات حواله به ذینفع (گیرنده حواله) ارسال شده و گیرنده حواله ۳ روز کاری زمان دارد تا با مراجعه به نزدیکترین شعبه بانک تجارت، بدون نیاز به هیچ یک از ابزارهای دریافت وجه و فقط با ارایه شماره حواله که از طریق پیامک ارسال شده است به همراه کارت شناسایی معتبر وجه حواله را به صورت نقدی دریافت کند. آن دسته از مشتریان بانک تجارت که تاکنون موفق به فعال سازی اینترنت بانک تجارت نشده‌اند، می‌توانند با مراجعه به آدرس my. tejaratbank. ir و یا نزدیکترین شعبه بانک تجارت، رمزهای این سامانه را دریافت و از خدمات اینترنت بانک تجارت بهره مند شوند.

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
اوپک و شرکایش به رهبری روسیه در اجلاس ماه دسامبر تصمیم گرفتند درسه ماهه اول ۲۰۲۰، ۵۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید نفت را کاهش دهند. با توجه به قول عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت اوپک، به کاهش بیشتر تولیدش نسبت به سهم آن در قرارداد، احتمالا کل کاهش تولید ائتلاف اوپک به ۲٫۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد. وزیر نفت عربستان گفت: «ما می‌خواهیم یک بازار نفت با ثبات و یک رشد یکنواخت در تقاضا و عرضه داشته باشیم». به گفته شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، بدترین چیز پایین بودن قیمت نفت است که آسیب‌های ماندگاری به صنعت میزند. تقریبا همه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز تولید نفت لیبی در حال حاضر متوقف شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
سالی ۲۰ میلیون عینک؟ چه خبر است؟ گمرک اعلام کرده سال ۹۷ فقط ۱۲ تن عینک آفتابی وارد کشور شده که ۷۰ درصدش قاچاق بوده است. بازار حسابی کساد است هیچ، حرف‌هایی شنیدم که باورش برای‌تان راحت نخواهد بود مثل خرید عینک شراکتی؛ یک عینک برای دو نفر. بنابراین تعجب نکنید اگر از فروشنده‌ای بشنوید: «بیعانه بده برو چند ماه دیگر برگرد.» یکی از فروشنده‌ها می‌گوید: «خیلی‌ها متوجه می‌شوند نمره چشم‌شان تغییر کرده اما به‌ خاطر بالا رفتن قیمت با همان عینک‌ قدیمی سر می‌کنند یا شریکی عینک می‌گیرند.» منظورش از عینک شریکی، خرید عینک مشترک توسط زوج‌های اغلب سالمند است. باور می‌کنید اینجا گاهی اوقات زوج‌هایی مراجعه می‌کنند که هر دو نیاز به عینک دارند اما یک عینک مشترک می‌خرند؟ البته در مورد کودکان این موضوع استثناست یعنی می‌بینیم والدین از هزینه‌های زندگی می‌زنند تا بتوانند برای فرزندشان عینک بگیرند.» شاید تنها بازاری که هنوز چینی‌ها نتوانسته‌اند آن را تسخیر کنند بازار عینک خیابان فلسطین باشد. علی یکی از فروشندگان قدیمی عینک با اشاره به این نقیصه می‌گوید: «اجاره فروشگاه‌های عینک در خیابان فلسطین ماهیانه بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دربی تهران در چنین روزی (۸۰)؛ استقلال ۰-۰ پرسپولیس؛ دربی معمولی

طرفداریچند ثانیه قبل

افزایش عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری در داخل کشور

ایرنا8 دقیقه قبل

بازگشت به کار ۱۴۰ هزار نیروی قطعه‌ سازان با افزایش تیراژ خودرو

دنیای خودرو14 دقیقه قبل

آمریکایی‌ها به گوگل بیشتر از ترامپ اعتماد دارند

ایمنا14 دقیقه قبل

رژیم غذایی پر پروتئین خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد

ایرنا15 دقیقه قبل

در اکران نوروز اولویت با فیلم‌های جشنواره است

سینماپرس15 دقیقه قبل

نخستین گردهمایی پیشکسوتان انقلاب اسلامی استان همدان برگزار می‌شود

تسنیم15 دقیقه قبل