حاکمیت قیمت‌های غیرواقعی ریشه فساداست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
حاکمیت قیمت‌های غیرواقعی ریشه فساداست

حاکمیت قیمت‌های غیرواقعی ریشه فساداست

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهورورئیس موسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی که روزگاری رییس اتاق بازرگانی تهران و سپس رییس اتاق بازرگانی ایران بود حالا همه تجربه و دانش خود را دردولت آورده و می خواهد با معاونت درمسایل اقتصادی به رییس جمهور کمک کند. اوبه خوبی می داند بهترین کمک به دولت و بخش خصوصی این است که با فساد اقتصادی به طور واقعی مبارزه شود. وی درجمع اعضای اتاق به درستی و با نگاه یک اقتصاددان گفت نشاندن قیمتهای غیر واقعی به جای قیمت های واقعی دربازارهای گوناگون عامل اصلی فساد اقتصادی است. متن کامل سخنان نهاوندیان در پنجمین همایش مبارزه با فساد که در سایت موسسه عالی آموزش و پژوهش دربرنامه ریزی و مدیریت آمد است را در ادامه می خوانید:

چشمه فساد آنجایی قرار دارد که قیمت‌های غیر واقعی در کنار قیمت‌های واقعی می‌نشیند و بین این قیمت‌ها منفذ هایی وجود دارد که افراد می‌توانند با مکر و حیله درآمد کلان و ثروت باد آورده‌ای را به دست بیاورند بنابراین باید ریشه‌ها را بررسی کرد. حرکت به سمت قیمت‌های واقعی هم یک عزم ملی می‌خواهد، حرکت به سمت اقتصاد رقابتی، مقاومت‌های بسیار جدی از سوی منتفعین وضعیت موجود را در مقابل دارد که فایق آمدن و مقابله با آن به یک نیروی اجتماعی حاصل از عزم ملی نیاز است و اگر برخورد با فساد حالت گروهی، جناحی و سیاسی پیدا کرد و از صورت ملی خارج شد، مطمئن باشید که منتفعین پیروز خواهند شد. در بازار ممکن است در بعضی موارد ناکارآیی وجود داشته باشد و کاستی هایی هم در شرایط انحصار داریم ولی دراین موارد، تنظیم بازار با شفافیت لازمه کار می‌باشد لذا در این حالت است که نظارت هوشمند با کمک مردم، فعالان اقتصادی لازمه کار می‌باشد و در نظم دهی بازار جزء با همکاری طرفین معامله و مجموعه فعالان دست اندرکار توفیق امکان پذیر نمی‌باشد. در مبارزه با فساد بایستی راههای دور زدن قوانین را ببندیم تا گلوگاه‌های فساد محدود شود.

تشریفات قضایی معطلی نیاورد

اگر مقابله با یک فساد گسترده در کریدورهای بروکراسی اداری و تشریفات قضایی معطل شود سوء استفاده گران از این روال منتفع می‌شوند. آیا ممکن است موضوعی مانند این که یک موسسه اعتباری غیر مجاز توانسته باشد در فاصله ۸-۱۰ سال فقط ۳ درصد سپرده هایی که جذب کرده است را تسهیلات دهد، این عمل قطعا در حالتی ممکن شده است که دستگاه نظارتی از قوت، هماهنگی یا ارتباط لازم برخوردار نبوده است ودر این میان سرمایه عمومی به تاراج می‌رود و سپرده گذار در موسسه‌ای که با نام بانک مرکزی در حال فعالیت است متضرر می‌شود. در وزارت اقتصاد حرکت بسیار خوبی در شناسایی، اجراء و کاهش این مجوزها طبق قوانین موجود در حوزه کسب وکار شروع شده است و البته عکس این موضوع نیز باید باشد که فرآیند کسب وکار حتی الامکان با پیشرفت‌های الکترونیکی مبتنی بر قاعده و بدون مراجعه متقاضی و با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی صورت گیرد به نحوی که متخلف نتواند از شکاف بین دستگاه‌های اجرایی استفاده کند. تصویب و اجرایی شدن لوایح تقدیمی دولت در زمینه مبارزه با فساد به موفقیت در این راه کمک می‌کند. اولین گام در جهت مبارزه با فساد اقتصادی، فرهنگ سازی و حرکت در جهت ضد ارزش شناخته شدن فساد اقتصادی است و به دنبال آن حمایت سیاسی لازمه پیروزی جنگ با فساد اقتصادی می‌باشد و همه جناح‌ها و احزاب بایستی در این مقابله ملی شرکت کنند که قهرمان اصلی این موضوع ملت قهرمان ایران است. فساد اقتصادی یک شیوه بازتوزیع خلاف وگناه آلود است. دولت هم مبارزه با فساد را در اولویت کاری خود قرار داده است و در زمینه تدوین لوایح مورد نیاز دولت، سه لایحه را با عناوین «لایحه شفافیت» که ریشه ای‌ترین راه مبارزه با فساد اقتصادی است، «لایحه تعارض منافع» که موارد تعارض منافع به خوبی در آن احصاء شده است و «لایحه مقابله با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری مالی» را با استفاده از تجارب سالهای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تدوین نموده که با تصویب و اجرایی شدن آنها میزان نظارت و نظارت هوشمند افزایش می‌یابد.

اقدام هماهنگ

با اقدام هماهنگ در مبارزه با فساد که در جلسات شورای هماهنگی اقتصادی مورد بحث قرار گرفته بتوانیم در بخش حاکمیتی هماهنگی بلند مدت و جامع نگر با فساد را ساماندهی کنیم و در بخش خصوصی هم این باور و عزم و همکاری برای مقابله با فساد باید شکل بگیرد و تشکل‌های سیاسی می‌توانند بهترین بازیگران صحنه مبارزه با فساد اقتصادی باشند و همچنین نهادهای مدنی در امر گزارشگری موارد واقعی و اطلاع رسانی در مبارزه با فساد باید به این موضوع بپردازند و این امر گسترش پیدا کند.مبارزه با فساد باید ملی باشد یعنی فرا ملی، فرا جناحی، فرا گروهی، فراگیر وفرا دستگاهی باشد، ریشه‌ای باشد و چشمه‌های رانت را در مقررات اقتصادی باید خشکاند و قانونمند باشد و هدف آن حرکت بر اساس قانون باشد، قاطع باشد و اغماضی صورت بگیرد و شفاف باشد و استمرار داشته باشد و شامل مبارزه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد، بنابراین نباید بگذاریم مبارزه با فساد به یک امر موسمی و در دوره خاصی محدود شود. اگر بخواهیم با فساد برخورد ریشه‌ای صورت پذیرد می‌بایست همه جنبه‌های ایجاد انگیزه برای فساد اقتصادی را ببینیم و ریشه کن کنیم، توجه به فساد نه فقط در کشور ما بلکه در همه کشورهای جهان از گذشته بیشترشده است و علت آن نیز دسترسی گسترده مردم به اطلاعات، فضای مجازی و سرعت دسترسی و وسعت توزیع اطلاعات است. بسیاری از دولت‌ها به موضوع فساد اقتصادی به عنوان یک مساله اقتصادی روبرو نیستند بلکه این موضوع به سرعت با یک مساله سیاسی تبدیل شده است و این نشان می‌دهد که فساد اقتصادی یکی از اصلی‌ترین مسایل موجود است و تنها یک مساله اداری نیست بلکه یک مساله بسیار جدی سیاسی است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

احساس فساد وخدشه به عدالت

بین واقعیت فساد و احساس فساد گاهی می‌تواند فاصله باشد. واقعیت فساد بیشتر از ادراک فساد با مکتوم نگه داشتن آن است یا واقعیت فساد کمتر از احساس فساد با بزرگنمایی‌ها و اخبار جعلی و اتهام‌های ثابت نشده. است. طبق آمار کارشناسان مسائل ارتباط جمعی به نقل یک مرکز رسمی نظر سنجی کشور در ایران فاصله بین احساس فساد و مشاهده فساد بسیار زیاد است، در پاسخ به این سوال که به نظر شما فساد چقدر گسترده است و مردم در یک اکثریت بسیار زیادی جواب مثبت دادند ودر پاسخ به این سوال که «خود شما یا خانواده شما با مورد فساد چقدر برخورد داشته‌اید» این آمار کاهش پیدا کرده است. این موضوع خود یک پدیده اجتماعی است که باید مورد مطالعه اجتماعی قرار بگیرد.فساد اقتصادی از آن جهت که اولا" به رشد اقتصادی آسیب می‌زند و هزینه تولید را افزایش، کارآمدی را کاهش و هماهنگی بین حلقه‌های مختلف فرآیند اقتصاد را دچار اختلال می‌کند به جامعه لطمه وارد می‌کند و اگر مردم احساس بی عدالتی کنند سرمایه اجتماعی آسیب می‌پذیرد و با آسیب دیدن سرمایه اجتماعی، ملت لطمه می‌بینند.

فساد ضد رشد است

مقابله با فساد به غیر از جنبه کمک به رشد اقتصادی در انسجام اجتماعی و ضربه پذیری و قابلیت مقاومت یک جامعه نقش بسیار مهمی دارد. از اوایل انقلاب یکی از بحث‌های جدی در شعارهای انقلاب مبارزه با فساد بوده است، بنابراین مبارزه با فساد مساله جدیدی نیست. در سال ۱۳۷۶ مقام معظم رهبری در رابطه با ثروت‌های بادآورده سخنرانی ایراد کردند که بدنبال آن جلساتی در شورای عالی امنیت ملی برگزار و گزارش هایی تهیه شد و همچنین در سال ۱۳۸۰ فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی صادر و به دنبال آن ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل شد. در طول این دوره ۴۰ ساله ما به مساله فساد اقتصادی توجه داشتیم اما آیا جامعه ما نسبت به میزان مقابله با فساد اقتصادی رضایت دارند؟ توقع جامعه خیلی بالاتر از آن است که انجام شده است و برگزاری چنین همایشی باید محل طرح این سوال و تلاش برای پاسخ آن باشد و اگر میزان توفیق ما در نیل به هدف آنچنان که باید باشد نیست، ریشه آن در کجاست و ساز وکاری که برای مقابله ریشه‌ای با فساد انتخاب کرده‌ایم به چه اصلاحاتی نیاز دارد؟ مساله یک بخش، دستگاه، فرد و بنگاه نیست بلکه باید در مقابله با فساد بایستی سازمان یافته، سیستمی و هماهنگ عمل کنیم و اقدام ریشه‌ای را به اقدام مصداقی ترجیح دهیم که این یک نکته اصلی است. آیا کارآفرین و فعال اقتصادی این احساس را دارد که رانت در اقتصاد کمتر شده است؟ آیا کارآفرین این احساس را دارد که ضابطه مند عمل کردن بهتر از رابطه گرا عمل کردن است، و برای او فایده اقتصادی دارد و اگر همه در این خصوص وحدت نظر پیدا کنیم که همه در یک قایق نشسته‌ایم و مبارزه با فساد یک خیر عمومی است و در این مبارزه بخش خصوصی و دولتی، قوه قضاییه، مجریه و مقننه ندارد و این مساله کل نظام اقتصادی، نظام اجتماعی را در معرض خطر قرار داده است به راه حل‌های سیستمی، جامعه نگر، بلند مدت و هدفمند خواهیم رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

نظرها

اخبار بیشتر